PDA

Zobacz pe?n? wersj? : dylemat z rozmiarem felgi i opony w FX



mirassek
25th-May-2011, 20:04
Witajcie
sam zachodzę w głowę ,no ale cóz już zamówiłem :)

nie 265 /60 R18 ale 255/60 R18

powiedzcie czy to ma tak bardzo duże znaczenie przy tym rozmiarze - powyższa różnica w szerokości?

nie wiem czy oponek nie zwrócić

poniżej link,jakby ktos mógł się wyrazić w sprawie:)

http://koszykopon.pl/p19033,fulda-4x4-road-255-60r18-112h-xl.html

pomożcie :hail:

sirtrojan
25th-May-2011, 20:11
http://www.opony.com.pl/narzedzia/zamienniki-opon/265/60r18/

w tabeli po prawej stroni wpisz rozmiar który zakupiłeś.

różnica ok 2 % w obwodzie - w sumie powinna dać radę :)

mirassek
25th-May-2011, 20:17
Twoim zdaniem Grzesiu ...
pozostać przy zakupie czy cofnąć zamówienie ?

tak szczerze :)
przełożenie na prędkość niewielkie , nie wiem jak na spalanie , komfort jazdy ........

sirtrojan
25th-May-2011, 20:28
nie wiem co ci doradzić. różnica prawie żadna wiec pewnie będzie ok. co do szerokości im bliżej zalecanego fabrycznego rozmiaru tym lepiej .

jak możesz zamienić na fabryczne to zamień a jak już za późno to zostaw :)

bolek
26th-May-2011, 08:19
Mirassek, przekłamanie równe temu na kołach nowych i ze zużytym bieżnikiem, więc nie będzie to miało znaczenia...

keyes
26th-May-2011, 08:33
Mirassek,

Ja na zimowych kołach mam właśnie 255/60 R18 i powiem Ci, że sam się zdziwiłem jak na lato wrzuciłem
265/50 R20 - różnica w prowadzeniu jest naprawdę duża.
Przy 255/60 R18 nie ciągało kierownicy w koleinach.
Było to dla mnie dziwne gdyż w poprzednim aucie miałem 235/40 R18 i strasznie wyrywało kierownice w koleinach a tutaj nic.
Tłumaczyłem to sobie tym, że FX ma większy rozstaw osi i pewnie dlatego koleiny nie mają wpływu na prowadzenie auta.
Jednak po założeniu kół letnich zaledwie o 1cm szerszych sprawa się zmieniła.

Śmiało mogę polecić ci rozmiar 255/60 R18.

Schirru
26th-May-2011, 11:24
na luzie bierz 255/60r18. znajomy jezdzi od dawna i wszystko super. wczesniej jezdzil na 265/50 r20", a teraz juz do 20" wracac nie zamierza wlasnie ze wzgledu na nasze drogi.

panpierog
24th-September-2011, 11:41
małymi kroczkami zbliża się zima, mój fx posiada jeszcze uniwersalne oponki z ciepłego amerykańskiego stanu. Przypłynął pod koniec poprzedniej zimy więc dopiero teraz chce dokonać zakupu. Na następne lato zostawię jeszcze te uniwersale, ale zima jak zima, śmigam w góry często więc chciałbym czuć się bezpiecznie. Zacząlem poszukiwania zimówek od standardowego rozmiaru 265/50 R20 do którego przełożę felgę 20 . Racjonalniejszym podejściem będzie kupno nowych opon razem z felgą 18 lecz wiadomo wizualnie nigdy nie będzie tym samym. Proszę natomiast o info kto w zimie jeździ na 20 ( 265/50 ), a kto na 18. Jeżeli 18 to wyczytałem wyżej iż polecacie rozmiar 255/60 , a może są jeszcze jakieś inne rozwiązania rozmiarowe ?

dzięki

sirtrojan
24th-September-2011, 13:05
275/45/20 wchodzi na fabryczna fele. Ja mam takie i dają rade. na dodatek są z reguły w lepszej cenie.
Ze względu na niższy profil są twardsze od 265/50 ale różnica jest prawie niezauważalna.

swoją drogą wygląd jest ostatnią rzeczą na jaką zwróciłbym uwagę rozważając 18 vs 20 ;)

seba79
25th-September-2011, 05:03
Na 20 FX lepiej i ladniej wyglada,ten rozmiar opon co powyzej jest podany 275/45/20 jest duze przeklamanie -2.61% ,ja osobiscie uwarzam ze najleprzym rozwiazanie jest oponka 275/50/20 roznica to 1% ale ciezko ja dostac ,jak jest to droga ,nastepna sprawa idealnie najlepiej podchodzi opona 285/45/20 ale ta opone dostac jest bardzo ciezko , poszukiwania ze swieca w reku trwaja umie, jak jest to cena kosmiczna dochodzaca do 2000 tysiecy dolcow ,zadkosc rozmiar. Rozdrabniajac nastepne etapy ja wpakowalem sie w felgi o szerokosci 20x 10 wiec umnie opona 265/50/20 niepodejdzie ,wiec musze dobierac od 275 . Z kolei rozmiar opony 275/45/20 jest ich pelno i sa tanie ale jest duze przeklamanie i zamaly profil ,jezeli FX orginalnie na 20 ma opone o profilu 50 ,wstawiajac mu profil 45 jak on bedzie wygladal ,przygladalem sie audi q7 ona jest na oponach 275/45/20 maly profil takie jest moje zdanie.Z kolei ja mam orginalnie swojego na 265/60/18 opona najwiekrza z najwiekrzych kapec normalnie przerazajacy tylko slychac te opony jak lapy slonia stapaly by po ziemi moim zdaniem jest to potwornie zaduzy profil naten samochod i dodajac jeszcze to wlasnie te opony 265 /60/18 jak wpadna w koleiny to kierownice trzeba w zebach trzymac bo rwie na boki bardzo ,niemam doswiadczenia na 20 ale wkrotce mam nadzieje ze bede mial,ale mysle ze na 20 i mniejszym profilu tak auta koleiny w drodze niebeda porywac na boki .

sirtrojan
25th-September-2011, 11:52
Na 20 FX lepiej i ladniej wyglada,ten rozmiar opon co powyzej jest podany 275/45/20 jest duze przeklamanie -2.61% ,ja osobiscie uwarzam ze najleprzym rozwiazanie jest oponka 275/50/20 roznica to 1% ale ciezko ja dostac ,jak jest to droga ,nastepna sprawa idealnie najlepiej podchodzi opona 285/45/20 ale ta opone dostac jest bardzo ciezko , poszukiwania ze swieca w reku trwaja umie, jak jest to cena kosmiczna dochodzaca do 2000 tysiecy dolcow ,zadkosc rozmiar. Rozdrabniajac nastepne etapy ja wpakowalem sie w felgi o szerokosci 20x 10 wiec umnie opona 265/50/20 niepodejdzie ,wiec musze dobierac od 275 . Z kolei rozmiar opony 275/45/20 jest ich pelno i sa tanie ale jest duze przeklamanie i zamaly profil ,jezeli FX orginalnie na 20 ma opone o profilu 50 ,wstawiajac mu profil 45 jak on bedzie wygladal ,przygladalem sie audi q7 ona jest na oponach 275/45/20 maly profil takie jest moje zdanie.Z kolei ja mam orginalnie swojego na 265/60/18 opona najwiekrza z najwiekrzych kapec normalnie przerazajacy tylko slychac te opony jak lapy slonia stapaly by po ziemi moim zdaniem jest to potwornie zaduzy profil naten samochod i dodajac jeszcze to wlasnie te opony 265 /60/18 jak wpadna w koleiny to kierownice trzeba w zebach trzymac bo rwie na boki bardzo ,niemam doswiadczenia na 20 ale wkrotce mam nadzieje ze bede mial,ale mysle ze na 20 i mniejszym profilu tak auta koleiny w drodze niebeda porywac na boki .

seba czytasz czasem swoje posty czy po prostu tak sobie klepnąłes w przypływie dobrego humoru ew pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
Po dwóch zdaniach mnie zemdliło od kręcenia się w kółko.

panpierog
25th-September-2011, 12:17
Seba ja też się mega zakręciłem, już sam nie wiem jakie mam swoje :P . Letnie mam 20 i tego nie zmienię, w zimę też chciałbym jeździć na 20 tylko czy dają sobie rady? Czy ta opona 275/45 20 spisuje sie u ciebie dobrze, ale rozumiem, że pisałeś tylko o zimie?

seba79
25th-September-2011, 15:55
Ja mam orginalne zalozone 265/60/18 . Mam zakupione felgi wlasnie pokazuje zdjecie ,teraz musze dobrac oponke donich i jest dylemat 275/45/20 jest duze przeklamanie.Wiec zapodam 275/50/20 profil bedzie orginalny bo FX na 20 ma oponke 265/50/20 umnie sie zmieni tylko szerokosc opony 275 .Czasami temat moze byc tak zakrecony ze cos,w takich sytlacjach trzeba poszukac mniejszego zla tzn ,wyjscia z sytlacji.Przypasilo by zeby Pan sirtrojan zaprezentowal swoje wozidlo na tych oponach 275/45/20 jak to wyglada.

sirtrojan
25th-September-2011, 16:06
Bardzo proszę pan sirtrojan przedstawia : oto moje koło zimowe.

1580


robią robotę jak widać na załączonym obrazku. Mam je na aucie raptem 4 miechy w roku kiedy jeździ sie w sumie mniej , wiec wielkich przekłamań w ogóle przebiegu nie będzie.

( tak spojrzałem na ten śnieg i już się nie mogę doczekać jak polatam sobie boczkiem :thumb: )


.Wiec zapodam 275/50/20 profil bedzie orginalny bo FX na 20 ma oponke 265/50/20 umnie sie zmieni tylko szerokosc opony 275

a ty seba wciąż nie rozumiesz ze 265/50 to nie jest to samo co 275/50 - to /50 to proporcja szerokości opony do jej profilu/wysokości. Im szersza opona tym opona przy 50 będzie wyższa.

seba79
25th-September-2011, 16:49
Ok no robia robote ciagna w sniegu ladnie wchodza.Znalazlem zdjecia na IS gostka ktory ma zapodane takie same fele jaka ja mam tylko widze ze uniego niema od srodka czarnego koloru,ale wlasnie cos takiego bedzie umnie sie prezentowac.

slepy62
25th-September-2011, 19:28
swoją drogą wygląd jest ostatnią rzeczą na jaką zwróciłbym uwagę rozważając 18 vs 20 ;)
:lie:
no nie - Panie Admin bez kitu, po co te wszystkie zewnętrzne mody...
i te ładne fele... i kolejne i....
takie wydatki lol

slepy62
25th-September-2011, 20:05
Natomiast wracając do sedna pytania...

małymi kroczkami zbliża się zima...
zgadzam się z Sirkiem że należy się trzymać jak najblizej wymiarów fabrycznych, a te dla FX są:
265/60R18 ; 265/50R20 ; 265/45R21 - przynajmniej dla II gen.

Co do samej jazdy w zimie... - jako że nie zastanawiasz się nad szerokością a Twoje wątpliwosci dotyczą wysokości opony,
jako "góral nizinny"muszę stwierdzić że to bez specjalnego znaczenia.
W górach - przy założeniu jazdy po ubitym śniegu (tak jest u nas i w dużej części Europy, że w górach - na szczęście - nie sypie się soli) największe znaczenie ma odpowiedni bieżnik i dobre łańcuchy w bagażniku.
Jak wpadniesz w zaspę lub głeboki puch, wysokość opony jest nie istotna.

Rok temu miałem podobne wątpliwości co Ty (przez 30 lat przed FX-em na zimę zawsze zakładałem opony węższe i wyższe) ale po kilkudniowej eskapadzie po Bieszczadach i pięknej jeżdzie na ubitym śniegu stweirdziłem że to bez znaczenia przy dobrym bieżniku.

A wizualnie '18 mają się nijak do '20

Moje "góralskie" rozwiązanie:

slepy62
25th-September-2011, 21:11
i na koniec coś nt wąskie czy szerokie:

Ostatnio obserwujemy na rynku motoryzacyjnym wyraźną tendencję polegającą na stosowaniu coraz szerszych rozmiarów opon zimowych.

Continental: szerokie opony = lepsza przyczepność
Im szersza opona, tym większy kontakt z podłożem – a przez to zwiększona powierzchnia niezbędna do bezpiecznego hamowania i skręcania, nawet przy dużych prędkościach. Odnosi się to zarówno do opon letnich, jak i zimowych. Zatem niezależnie od tego, czy asfalt jest mokry czy suchy, samochód wyposażony w szersze opony ma przewagę nad tym, którego opony są wąskie.
„Porównując opony letnie z zimowymi o tym samym rozmiarze, odkrywamy, że te drugie mają gorsze właściwości, jeśli chodzi o zachowanie stabilności przy pokonywaniu zakrętów” wyjaśnia dr Holger Lange, kierujący pracami badawczymi nad rozwojem opon w koncernie Continental. „Dzieje się tak dlatego, gdyż zastosowano w nich bardziej miękki składnik gumy, przeznaczony do jazdy po śniegu i lodzie oraz dlatego, że występują na nich liczne, drobne lamele. Jeśli zastosujemy węższą oponę, różnica ta wzrasta jeszcze bardziej. Aby osiągnąć taką samą stabilność w zakrętach i precyzję kierowania, jak w przypadku opon letnich, zaleca się zastosowanie szerszych opon zimowych”.
Szerokie opony zimowe dają kierowcy korzyści w typowo zimowych warunkach. Głębsze rowki bieżnika mogą wypełnić się śniegiem, przez co zwiększa się tarcie gumy o śnieg. W głębokim śniegu szerokie opony powodują, że ich prowadzenie boczne jest lepsze niż w przypadku węższej powierzchni bieżnika, a droga hamowania jest zdecydowanie krótsza.

ADAC: w zimie tylko węższe opony
Innego zdania są specjaliści ADAC. Przyznają oni, że szerokie opony mogą zapewnić odpowiednią przyczepność na śniegu, ale należy wziąć pod uwagę, że okres zimowy jest bardziej różnorodny. Szef działu testującego opony w ADAC – Michael Müller przyznał: „Producenci opon zrozumieli, że produkt, który zapewnia idealną przyczepność na śniegu, nie jest receptą na świetną sprzedaż, gdyż pozostają jeszcze inne warunki drogowe”. Prawda o szerokich oponach zimowych wyszła na jaw, gdy ADAC testowało opony 225/45 R 17 V o prędkości do 240 km/h. Przez tak sporą szerokość opon, jazda po drodze pełnej błota pośniegowego lub wody, w ogóle nie była bezpieczna. Pod oponami wytwarzał się płaszcz wodny a podczas zaistnienia aquaplaningu sterowanie samochodem było wręcz niemożliwe. ADAC zachęca do używania najwęższych opon przewidzianych w karcie pojazdu. Podkreślając przy tym, że w zimowych sytuacjach kryzysowych węższe opony będą lepsze niż szerokie. Continental przewiduje zaś, że w ciągu kilku najbliższych lat kultura jazdy ulegnie zmianie a właściciele aut będą przesiadać się na szersze opony zimowe. Continental zachęca, by używać zimą równie szerokich opon, jak latem.

sirtrojan
25th-September-2011, 21:21
heeh to co zacytowałeś dziś przeczytałem przy okazji i ... nie chciało mi sie tego korygować :p

Fele 18 na zimę ? nie widzę przeszkód. Ponieważ mam 20 fabryczne już nie kombinowałem z rozmiarami ale gdybym musiał kupować to pewnie poszłyby 18.

problem z II generacją jest taki ze 21 są piekielnie drogie a wybór puki co mizerny - nawet jak ktoś kupił auto za 200k to nie znaczy ze za 4 gumy ma zapłacić 6k! albo i więcej.
Tu 22 byłaby lepszym rozwiązaniem. Jest niezła podaż gum np do Vw albo OOOO.

co do ostatniej kwestii szerokości gum - to ADAC nie potrzebne bo wystarczy fizyka z klasy bodajże 6 - im mniejsza powierzchnia tym mocniejszy nacisk/ i wg mnie przyczepność/. Jeżeli założymy oczywiscie że siła działająca na obiekt jest jednakowa dla obu obiektów.

slepy62
25th-September-2011, 21:33
Coś z tą fizyką nie tak bo przyczepność (tarcie ?) to nie tylko "mocniejszy nacisk", tarcie na powierzchni styku zależy przede wszystkim od struktury i kształtu materiałów oraz warunków...
szkołe kończyłem jakieś 15 może 20 lat przed Tobą ale wydaje mi się że to trochę bardziej skomplikowane od prostej szkolnej fizycznej formułki lol
wg. mnie praktycznie na ubity śnieg lepsze są szersze tylko z odpowiednim bieżnikiem bo amerykańskie universum w stylu "M+S" - to w lecie masa huku a w zimie wizyta w rowie ,
natomiast na błocie pośniegowym zgodzę się - na szerokich trzeba bardzo uważać :)

panpierog
25th-September-2011, 21:33
jasne 20,a 18 to duuża różnica. Szukam zatem do 20stek. Slepy zatem po zimowej praktyce jaki rozmiar opony na zimę byś polecił. Zrobię tak, że przerzucę felgę 20 cali z letnich . Sirtrojan proponuje 275/45/20, a Ty podałeś inne rozmiary? Jest gdzieś zapisane jakie producent zachwala rozmiary na zimę do 20stek? dzieki

slepy62
25th-September-2011, 21:52
Jest gdzieś zapisane jakie producent zachwala rozmiary na zimę do 20stek? dzieki

Podałem rozmiary z książki serwisowej dla II gen., wydaje mi sie ze Sirek najlepiej Ci doradzi - bo jeździł I gen. o ile wiem i na '18 i na '20
Co do zaleceń Infi - nie piszą nic nt. zima/lato, poza banałami w stylu opony zimowy na wszystkich kołach takie same, jedź ostrożnie ...
jaka jest praktyczna różnica pomiędzy rozmiarem 265/50R20 a 275/45R20 nie wiem...
od siebie mogę powtórzyć że na 265/45R21 i butach Pirelli Scorpion - FX zasuwał po ubitym śniegu w Bieszczadach fantastycznie
Tyle że (jak Sirek mi to wypomniał :( to dosyć drogie rozwiązanie,

panpierog
25th-September-2011, 22:38
Sir... zerknąłem na ceny tego rozmiaru , który proponujesz. Ceny są te same praktycznie co 265/50 r20 - 1100-1500 i więcej . Rozumiem, że ty w lato jeździsz na 265/50 , a w zimę na 275/45 przekładając felge? Jak masz jakiś kruczek na cenę mniejsza niż powyższa daj znać :)

sirtrojan
25th-September-2011, 22:41
na lato mam 295/45 :) na felach Gianelle Spideros
a 275/45 na fabrycznych felach- czeka na zimę


do I gen na zimę jak i na lato powinna być 265/50 przy r20 lub 265/60 przy r18. tako rzecze instrukcja.
Jednak indywidualne preferencje i zasobność portfela to już inna bajka.

slepy62
26th-September-2011, 12:03
swoją drogą wygląd jest ostatnią rzeczą na jaką zwróciłbym uwagę rozważając 18 vs 20 ;)

hmm... to na co zwracałeś uwagę zakładając takie śliczne 295/45 lol

i muszę przyznać że wygląda naprawdę zaje...fajnie

Clipo
26th-September-2011, 21:31
Witam!

Posiadam FX50 i dopadł mnie dylemant z zakupem opon zimowych. Slepy62 czy przekładasz swoje zimówki na dotychczasowe felgi, czy masz zamienniki? Zastanawiam się nad kupnem opon zimowych w oryginalnym rozmiarze tj. 265/45/r21 i założeniu ich na oryginalne felgi (ominie mnie niemały wydatek). Proszę mmi tylko podpowiedzieć, czy jest to dobre rozwiązanie, czy być może nasza sól może sponiewierać felgi i nie jest to warte oszczędzania?

Pozdrawiam

sirtrojan
26th-September-2011, 23:10
kolega slepy ma 2 zestawy. turbinki enkei 21 - swoją droga piękne fele i te które pokazał kilka postów wyżej.

bolek
27th-September-2011, 12:04
A co myślicie o sprowadzeniu opon z US ? Znalazłem taki sklep:

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?suchen=Ordern&cart_id=89894850.135.30188&ranzahl=4&Breite=265&Quer=50&Felge=20&Transport=P&dsco=135&Ang_pro_Seite=50

I na przykład zimowka 160 $ :

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=89894850.135.30188&typ=R-157434&ranzahl=4&Breite=265&Quer=50&Felge=20&weiter=0&Ang_pro_Seite=50&Transport=P&dsco=135

A lato 140-165 $:

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=89894850.135.30188&typ=R-159618&ranzahl=4&Breite=265&Quer=50&Felge=20&weiter=0&Ang_pro_Seite=50&Transport=P&dsco=135
http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=89894850.135.30188&typ=R-105184&ranzahl=4&Breite=265&Quer=50&Felge=20&weiter=0&Ang_pro_Seite=50&Transport=P&dsco=135
http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=89894850.135.30188&typ=R-151115&ranzahl=4&Breite=265&Quer=50&Felge=20&weiter=0&Ang_pro_Seite=50&Transport=P&dsco=135

sirtrojan
27th-September-2011, 12:28
miałem poprzednie oponki na lato z ostatniego linka a teraz mam.. identyczne tyle ze inny rozmiar :) dobra guma

swoją droga niedawno sprzedałem takie za niewiele ponad 1000 PLN - 4 sztuki -70% bieżnika.


policz sobie koszty przesyłki do PL + opłaty celne - bo nie ma opcji żeby przeszło jako gift. Nawet jak dostaniesz je na prawdę od rodziny w US.

bolek
27th-September-2011, 12:53
Sir, a jak te opony zachowywały się na mokrym ? Chodzi mi o przyczepność i aqaplaning ?

sirtrojan
27th-September-2011, 13:11
kozak - dodatkowo ładna guma - optycznie nieźle się prezentuje :P

terazmam 295 wiec jedynym problemem jest to ze mnie wozi po koleinach.

265 powinna się wpasować .

slepy62
27th-September-2011, 20:53
Witam! Posiadam FX50 i dopadł mnie dylemant z zakupem opon zimowych. Slepy62 czy przekładasz swoje zimówki na dotychczasowe felgi, czy masz zamienniki? Zastanawiam się nad kupnem opon zimowych w oryginalnym rozmiarze tj. 265/45/r21 i założeniu ich na oryginalne felgi (ominie mnie niemały wydatek). Proszę mmi tylko podpowiedzieć, czy jest to dobre rozwiązanie, czy być może nasza sól może sponiewierać felgi i nie jest to warte oszczędzania? Pozdrawiam

Jak napisał Sirek mam 2 komplety '21.
Na oryginalnych felgach jeżdżę zimą, na enkei (turbinkach) w lecie.
Stan felg po zimie (zrobiłem od listopada do końca marca ok. 12 tys. km - z tego 2/3 po Wawie) jest idealny, żadnych śladów po soli czy innych chemicznych świństwach sypanych po drogach.
W sumie większe obawy można mieć o stan Enkei (turbinki) bo o ile się nie mylę są chyba malowane proszkowo i bardzo łatwo się rysują. Wystarczy przejechać gąbką lub szmatką z ziarenkiem piasku i od razu jest ślad. zdjęcie po lewej lato, po prawej zima.

sirtrojan
27th-September-2011, 20:57
polecam nawoskowanie felg przed zimą.
Są specjalne woski do felg. Jest z tym trochę roboty bo trzeba kółka zdjąć a potem ręcznie nakładać na każdą felę i polerować ale to w innym temacie ;)

slepy62
27th-September-2011, 21:04
polecam nawoskowanie felg przed zimą. Są specjalne woski do felg. Jest z tym trochę roboty bo trzeba kółka zdjąć a potem ręcznie nakładać na każdą felę i polerować ale to w innym temacie ;)

Obiecałeś szkolenie w praktyce (a może tak sobie uroiłem lol ) nawet kupiłem jakis twardy wosk !

sirtrojan
27th-September-2011, 21:09
hehe super.
Irek mozemy zrobic tak. Przed spotem spotkamy sie u ciebie i pobawimy cardetailing.
Wiem że obiecałem wiec nie ma kłopotu ale jednek warunek: nie będziesz palił przy robocie :eyebrows: albo co najmniej 10m ode mnie.
I
Wezmę co tam mam w koszyczku no może w kilku koszyczkach i zrobimy porządeczek.
Niestety normalnie zaprosiłbym cie do mnie do garażu ale chwilowo FXik jest bezdomny :becky:

potrzebne bedą woda/myjke mam ale jak bym nie musiał targac to jeszcze lepiej/ i troche miejsca. /o pogodzie nie wspomne ale też by sie przydałą/.

slepy62
27th-September-2011, 21:17
hehe super. potrzebne bedą woda/myjke mam ale jak bym nie musiał targac to jeszcze lepiej/ i troche miejsca. /o pogodzie nie wspomne ale też by sie przydałą/.

Stoi - na "cygara" idę do psięj budy - bedzie z 15 metrów lol
Garaż nie jest wielki - ale na 2 samochody więc z braku pogody "się zmieści", karcher mam "wode chyba pociągniem z jakiejś kałuży"... :)

Dorota
23rd-October-2011, 22:27
Mirassek,

Ja na zimowych kołach mam właśnie 255/60 R18 i powiem Ci, że sam się zdziwiłem jak na lato wrzuciłem
265/50 R20 - różnica w prowadzeniu jest naprawdę duża.
Przy 255/60 R18 nie ciągało kierownicy w koleinach.
Było to dla mnie dziwne gdyż w poprzednim aucie miałem 235/40 R18 i strasznie wyrywało kierownice w koleinach a tutaj nic.
Tłumaczyłem to sobie tym, że FX ma większy rozstaw osi i pewnie dlatego koleiny nie mają wpływu na prowadzenie auta.
Jednak po założeniu kół letnich zaledwie o 1cm szerszych sprawa się zmieniła.

Śmiało mogę polecić ci rozmiar 255/60 R18.

Witam,
ja właśnie mam dylemat jakie wybrać opony na zimę teraz mam 285/55/18 wielosezonowe i na koleinach strasznie wozi.
Mam pytanie jakiej dokładnie masz opony na zimę i jak się zachowują na naszych dziurawych polskich drogach?

Dzięki i pozdrawiam

seba79
24th-October-2011, 03:02
Na 265/60/18 wozi jak diabli kierownice w zebach trzeba trzymac.

Dorota
24th-October-2011, 19:45
Na 265/60/18 wozi jak diabli kierownice w zebach trzeba trzymac.
A Ty na jakich jeżdzisz?

sirtrojan
24th-October-2011, 20:01
265/60/18 to zalecany rozmiar i raczej trzymaj się go.

z II strony Dorota nieźle ktoś kombinował z oponkami w twoim aucie.
Muszą ciekawie wyglądać na fabrycznej feldze.

seba79
24th-October-2011, 20:09
Ja smigam na 265/60/18 aktualnie.Ale mam zamiar wskoczyc w felgi i opony 275/50/20 zobaczymy jak bedzie sie smigalo na 20 .

Dorota
24th-October-2011, 20:23
265/60/18 to zalecany rozmiar i raczej trzymaj się go.

z II strony Dorota nieźle ktoś kombinował z oponkami w twoim aucie.
Muszą ciekawie wyglądać na fabrycznej feldze.

Ja też tak myślę, że będę się trzymać zalecanego rozmiaru.
Jakiś czas temu Keyes pisał, że jeżdzi na 255/60/18 i jest zadowolony i go nie wozi a to najbardziej mi przeszkadza bo lata lepiej od mojego foresterka.
Czy możesz polecić jakąś markę opon.
Obecne oponki wyglądają super, ale co z tego ładnie - to nie znaczy bezpiecznie:)