PDA

Zobacz pe?n? wersj? : Paliwo EU a USA



solista
20th-July-2011, 14:14
Szukając info czy faktycznie jest sens sterowania Infiniti przystosowanego do paliwa w USA dotarlem do ciekawego info:


"W Polsce, podobnie jak w całej Europie, obowiązuje norma oznaczania liczby oktanowej zbliżona do RON, natomiast w USA, Kanadzie, Australii i kilku innych krajach liczba oktanowa podawana jest wg normy DON (roaD Octane Number), która jest równa (RON+MON)/2. Wg jednych źródeł wartości liczby oktanowej podawane w Europie i USA w praktyce różnią się nie więcej niż o wartość rzędu 1-2.[3], zaś wg innych wynoszą ok. 4-5.[4]."


Patrząc na te materiały ( CLICK (http://www.wach.pl/pwach/SJ.PDF) ) oznacza to dokładnie tyle że nasze 98 w USA by miało oznaczenie: 94, a 95 miałoby oznaczenie: 91 - czyli ten zapas który wydawało mi się że mam tankując 95 względem 91 z USA to ściema - tak de facto to to samo.

Ehh, człowiek żył w błogiej nieświadomości i pewności spokoju o silnik z uwagi na zapas oktanów zabezpieczający przed spalaniem stukowym, a tu jednak lipa.

S.

P.S. Jestem w trakcie dowiadywania się jak to jest z kalorycznością - jak wyjdzie że też jest taka sama w USA jak w PL to odpuszczam sterowanie auta.

Lukasz
20th-July-2011, 17:20
Tak, europejskie 95 odpowiada 91 z USA. Spalanie stukowe raczej Ci nie grozi, nawet przy paliwie o mniejszej ilości oktanów, to nie turbo.

ECU możesz wysterować np pod paliwo 100 oktanowe, wydaje mi się jednak że przy seryjnym silniku jest to nie warte zachodu. Jak zmienisz cały układ wydechowy, układ dolotowy i do tego jeszcze wałki to wysterowanie ECU pozwoli wykrzesać kilka koni więcej. Na serii szkoda pieniędzy.

solista
21st-July-2011, 08:23
dolot mam zrobiony (Injen), zastanawiałem się nad wałkami Briana Crowera (stage 2) ale na razie odpuszczam większe grzebanie.

S.

wildcat
22nd-July-2011, 23:59
Ja jednak zauważyłem różnicę. 98 spala jednak trochę mniej, różnica jest na tyle duża, że opłaca się lać 98, a nie 95
BTW Po zaglębieniu się w normy na paliwo w Polsce doszedłem do wniosku, że USA super unleaded 91 odpowiada polskiemu Pb96!

Jacob_USA
23rd-July-2011, 18:34
Ja leje 93 V-power ;) i tylko taka benzyna jest spalana przez moje auta.