PDA

Zobacz pe?n? wersj? : Pada deszczyk ,przednia szyba paruje.



seba79
7th-August-2011, 04:39
Problem z parowaniem przedniej szyby od dolu,jak pada desz zamykam okna wlanczam AC ,na zewnatrz temperatura 27 stopni ,paruje szyba na zewnatrz wycieraczkami da rade pare wytrzec zetrzec.Wylanczam AC, otwieram okno bo duchota sie robi w srodku szyba paruje na zewnatrz i w srodku ,ale tylko wtedy kiedy deszczyk pada.Co za licho nie idzie sobie z tym poradzic.

Mc'Gregor
7th-August-2011, 06:50
Brudny ( od dawna nie wymieniony ) filtr kabinowy przeciwpyłkowy może być przyczyną pogorszenia skuteczności usuwania parowania przez wentylację / AC

Wymieniłem niedawno u siebie ten filterek i szyba przednia przestała mieć manierę parowania.
:)

seba79
7th-August-2011, 16:43
Ale parowala ci tylko kiedy deszcz padal czy wogule caly czas,ja wymienilem w styczniu ten filter kabiny.

sirtrojan
7th-August-2011, 17:44
jak pada rzuć czasem klimę na szybe - wysuszy wilgoć.
Poza tym porządne mycie od środka też pomaga.

Mc'Gregor
8th-August-2011, 00:08
Parowała tylko gdy padał deszcz lub było wilgotno ( np po deszczu ) - nie parowała gdy była sucha pogoda.
Na panelu do obsługi wentylacji masz przycisk "front defroster" - drugi od lewej w górnym rzędzie - gdy go włączysz parowanie nie ustępuje ?

seba79
8th-August-2011, 06:03
To tak samo jak umnie jest sucho nie paruje ,podczas deszczu albo po.Tak dokladnie widze te dwa przyciski (szczalka jest pokazana zawinieta w aucie na jednym przycisku) drugi przycisk szczalka zewnatrz skierowana jes w przod auta front dokladnie,ja uzywam przycisku wewnatrz szczalka zawinieta w aucie.Dlatego bo tego przycisku tylko urzywam,bo mysle ze doloty powietrza z frontu to spaliny i syfy do kabiny wpuszczaja wiec ,wiec musze przetestowac ten drugi przycisk tez.Aha tobie chodzi o nadmuch na szybe no wlasnie nie ustepuje jak wlacze AC na szybie zewnatrz sie robi para moze dlatego bo temperatura na zewnatrz jest cielo okolo 27 stopni ,a wewnatrz chlodniej sie robi dlatego zewnatrz paruje bo powietrze zimne z cieplym sie gryzie ,ale z kolei mysle ze te dwa przyciski co powyzej opisalem na poczatku tu moze bedzie rozwiazanie.

Pokazuje zdjecie przyciskow od AC.

Mc'Gregor
8th-August-2011, 20:16
Tak, chodzi mi o przycisk który oznaczyłes że go mam na myśli.
Ten przycisk o którym ty myślisz powinien być raczej nastawiony na nawiew powietrza zewnętrznego, ustawienie go na recyrkulację ( krążenie w kółko tego samego powietrza ) sprzyja parowaniu szyb od środka.

Zresztą naciśnięcie przycisku "front defroster" powoduje automatyczne przejście z trybu recyrkulacji do trybu nawiewu powietrza zewnętrznego.

Piszesz jednak że problemem jest też parowanie szyb od zewnątrz, a to następuje gdy szyba przednia jest chłodniejsza niż tzw. "punkt rosy" ( ang. dew-point ) powietrza zewnętrznego. Spróbowałbym nie kierować chłodnego powietrza bezpośrednio na szybę ( a np na nogi ) - w ostateczności możesz próbować szybę podgrzać ciepłym powietrzem, choc włączenie ogrzewania w lato to czyn dość bohaterski :)

Generalnie wydaje mi się że jesli jest brudny filtr kabinowy albo wentylacja działa w trybie recyrkulacji to walka z parowaniem od środka ( suche i chłodne powietrze z klimy wprost na szybę ) może powodowac parowanie od zewnątrz i odwrotnie :)

Miałem tak właśnie przed wymianą filtra kabinowego, po wymianie problem jakby ustąpił :)

Skoro filtr masz OK to spróbuj może jednak wyłączyc recyrkulację i nawiewać powietrze zewnętrzne gdy parują szyby.

Mc'Gregor
8th-August-2011, 20:30
Aha to co napisał Grzegorz ( że mycie pomaga ) przypomniało mi że w moim pierwszym autku dawno temu ( Renault Clio bez klimy ) często w zimę szroniła mi przez noc przednia szyba od środka. Jesli choc raz spróbowałem ją rano odszraniać przez skrobanie, szorowanie szmatką itp, to później szyba miała tendencję do parowania, az do czasu gdy myjnia umyła mi ja od srodka. Wtedy miałem z nią względny spokój az do czasu nastepnego skrobania od środka w celu odszronienia ;)
Coś w tej metodzie zatem jest :)