PDA

Zobacz pe?n? wersj? : Przyszedł czas na wymianę oleju i znowu problem ?



Darek33
17th-March-2012, 18:14
Witam Wszystkich,

Wiem że podobny problem wymiany oleju przewijał się już nie raz, ale mam problem. Chciałem wymienić olej na MOTUL 8100 Eco-Nergy 5W-30 dodam iż przejechane mam ponad 100 tyś. km, zerknąłem do książki serwisowej bo wiem że powinno się zalewać podobnym olejem i co... SERVIS prawie od początku zalewał go CASTROL 10W-60 TWS.
Pytanie jakim olejem powinienem go zalać i czy warto przed wymianą przepłukać go preparatem oczyszczającym silnik, czy nie będzie gożej po czyszczeniu. Dodam tylko że chciałbym używać marki MOTUL bo na forum mówią o nim nr 1
Dzięki za profesjonalną odpowiedź.

slepy62
17th-March-2012, 21:23
Chciałem wymienić olej na MOTUL 8100 Eco-Nergy 5W-30...SERVIS prawie od początku zalewał go CASTROL 10W-60 TWS.

Wprawdzie jestem niekumaty bo klakociak ale...
w książce serwisowej jak byk stoi 5W-30, FX35/37 czyli PB-nowców dla MOTUL-a to 8100, dla ON-owców MOTUL 0720
jeżeli był lany j.n. to powinieneś go przepłukać

sirtrojan
17th-March-2012, 21:31
Castrol tez daje rade i jeśli nie znika ci jakoś szybko pozostań przy nim.

Darek33
17th-March-2012, 21:51
Slepy62 generalnie zalany jest CASTROLEM 10W60 tylko ja teraz chciałem go zalać MOTUL 5W30, pytanie czy coś nie zchrzanie jeśli przejdę w dół przy takim przebiegu no i czy faktem jest że przy każdej wymianie trzeba wlewać środek oczyszczający, a może zalać go MOTUL- em 10W60.
Kompletnie nie mam zielonego pojęcia

sirtrojan
17th-March-2012, 21:54
bierze ci olej? czy raczej nie sprawdzasz ? ;)

Darek33
17th-March-2012, 21:59
Szczerze raczej nie sprawdzam

sirtrojan
17th-March-2012, 22:11
heh oki
zostań przy tych samych parametrach
10w60

generalnie ci napiszę ze pierwsza częśc informuje o stopniu ciekłości w niskich temperatuach ( im niższa cyfra tym lepsza płynność na mrozie) a druga w wysokich temperaturach.

i sprawdzaj olej. FXy wciagają olej ( w każdym bądź razie mój tak) i np przy wymianach co 12k km - miałbym pewnie z 2.5 litra zamiast 4.7 !

slepy62
17th-March-2012, 22:41
Jako że mam klekociaka - raczej słuchaj się SirWujcia... tyle że z mojego kilkunastoletniego doświadczenia w V-kach(benzynowych) - to każdy taki silnik wciąga olej
jak to się ma do 10W60 vel. 5W30 - nie wiem
Greg ma rację w jednym - wymiana po dłuższym okresie czasu pracy silnika z 10W60 na .... może spowodować... w sumie to NIE WIEM
więc sluchaj SirWujcia...

Athens
18th-March-2012, 08:18
Twój przebieg, ponad 100k nie jest duży jak na ten silnik. Darek jak to nie sprawdzasz stanu oleju? Nigdy? Moje G jeździ na 10W60 Castrola teraz (ogólnie zawsze jeździłem na 10W60 - zmieniałem tylko markę). Motul jest olejem z najwyższej półki, sądzę jednak,że Castrol z powodzeniem wystarczy - obstawiam,że nie jeździsz wyczynowo, FX nie upalasz co wieczór.

Zalany był Castrolem i gdybym miał twojego FX'a to dokładnie na takim bym pozostał (10W60).
Powiem jeszcze,że w Mazdzie miałem inną sytuację, na liczniku również około 100k i od nowości lany olej 10W40. Postanowiłem to zamienić i zlać 10W60 (tu akurat marki Agip). Wpłynęło to na: bardzo cichą pracę popychaczy zaworów oraz na lepszą elastyczność silnika (tak było to odczuwalne). Co do minusów na 10W40 oleju nie brał silnik a na 10W60 pomiędzy wymianami (około 8k km) dolewka 1 litr.

Lukasz
18th-March-2012, 09:24
Zostań przy Castrolu. Moim zdaniem ma lepsze parametry niż MOTUL 8100. Jeśli chcesz coś porównywalnego z Castrolem to musisz szukać w serii 300V.
Na koniec ciekawostka: BMW do wszystkich M zaleca tylko Castrol 10W60 TWS

Darek33
18th-March-2012, 10:02
Wniosek jednak zostać przy CASTROLU, a co czy sprawdzam olej czy bierze to może się źle wyraziłem, mam go od niedawna i w sumie nie wiem czy bierze olej, w pozostałych samochodach MERCEDES VITO 112 CDI oraz NISSAN ALMERA1.8 PB sprawdzam regularnie co do NISSANA bierze więcej oleju od niemca.
Dzięki piękne za porady, jak go już zaleję napiszę jakie różnice zauważyłem.

Tomek g35c
18th-March-2012, 13:00
Darek ja dziś sprawdziłem bo czytałem Wasze rozmowy...;-))
...i musiałem dolać w FX'ie...0,75l...fajnie że się temat rozwinął to pobudza do działania...

Darek33
18th-March-2012, 19:30
Heyka, powiem wam im dalej w las tym więcej drzew, niema jednoznacznej odpowiedzi to jest jak z samochodami są marki samochodów dobre, lepsze i najlepsze jak się zdecydujesz na markę to dalej masz problem bo jaki model wybrać, jak już wybierzesz to do wyboru masz silniki benz, diesel jak już to przejdziesz to nie koniec bo jakie wyposażenie itd. myślałem że dobór oleum do INFI nie patrząc na kasę bo to akurat pozorna oszczędność nie jest takie oczywiste. No ale postaram się wybrać coś... jeszcze nie wiem co ?

mapmen
21st-March-2012, 19:29
Jeśli chodzi o olej 10w60 to wiadomo że są to oleje głównie do aut, które dość intensywnie wchodzą na obroty przy turbinkach
Ja od początku jak kupiłem nowego 200sx jezdziłem na takich parametrach
zejśc zawsze możesz niżej bo 10w60 jest olejem tak samo syntetycznym ma lepsze właściwości na wysokie temperatury

Darek33
21st-March-2012, 20:33
No i stało się, zalałem go w końcu CASTROLEM 10W60 EDGE SPORT i stwierdziłem że nie będę inwestował w jakieś super specyfiki tylko będę wymieniał go co 7 tyś. myślę że jest to chyba lepsze rozwiązanie

sirtrojan
21st-March-2012, 20:50
Amen :thumb:

Black
21st-March-2012, 20:56
Swojego też zaleję takim Castrolem,zobaczymy może będzie mniej brał:)

sirtrojan
21st-March-2012, 21:11
grzehu plukanie!
wpadnij do mnie do garazu w nastepny weekend to ogarniemy oba auta.

Black
21st-March-2012, 21:21
Wiesz jak jestem do tego nastawiony,może najpierw przepłucz ty a potem jak przejedziesz 10k bez żadnych problemów to zrobię to i ja:)

sirtrojan
21st-March-2012, 21:25
to wpadnij tak czy inaczej i przepłuczemy :)

Black
21st-March-2012, 21:27
Ok,ale tylko twojego:)

sirtrojan
21st-March-2012, 21:36
no tak. jak sie boisz to ktos musi poprowadzić cię za ręke:)

solista
22nd-March-2012, 11:13
Wypłukanie nagaru który zebrał się we wszystkich mikrorysach i szczelinkach może się skończyć rozszczelnieniem i większym apetytem na olej po wymianie... no ale to tylko moje zdanie. A korzyści chyba brak... (poza czystszym olejem przez dłuższy czas, ale za usuwanie opiłków pływających w oleju odpowiedzialny jest magnes na dnie miski olejowej, więc to raczej nie powinno stanowić problemu). Wg mnie starczy pilnowanie terminów wymiany i wsio, ale z ciekawością czekam na wynik płukanki ;)

S.

Black
22nd-March-2012, 23:02
Wypłukanie nagaru który zebrał się we wszystkich mikrorysach i szczelinkach może się skończyć rozszczelnieniem i większym apetytem na olej po wymianie... no ale to tylko moje zdanie.

nie tylko twoje,ja uważam podobnie dlatego trzymam się od tego pomysłu z daleka:)

sirtrojan
22nd-March-2012, 23:13
zmowa!!!
!

cel plukania- oczyszczenie pierścieni tłokowych na tyle żeby mogły swobodnie robić swoją robotę. = mniejsze zużycie oleum

Black
22nd-March-2012, 23:45
Według mnie oleje zawierają już dodatki czyszczące więc jakieś tam dodatkowe czyszczenia są zbędne.Ja tam dalej jestem na nie,ale jak da radę to z chęcią podjadę i ci pomoge w zabiegu:)

solista
23rd-March-2012, 14:49
Można by zapytać ekspertów np. z castrola co sądzą o płukance.
Swoją drogą o ile na mineralnym czy półsyntetyku nagaru jest sporo to przy jeździe na full syntetyku (prawdziwym) nagaru praktycznie nie powinno być.

S.

Lukasz
23rd-March-2012, 18:04
No i stało się, zalałem go w końcu CASTROLEM 10W60 EDGE SPORT

Chciałem tylko zaznaczyć że Castrol Edge Sport 10W60 to nie to samo co Castrol Edge TWS 10W60.

Darek33
23rd-March-2012, 21:06
Lukasz trafne spostrzeżenie, spoglądałem na charakterystykę jednego i drugiego owszem są niewielkie różnice w parametrach, natomiast w cenie !!! TWS tylko w 1 l. butelkach koszt 95 zł litr, za SPORT 4 l. 175 zł, POSTANOWIŁEM: wymieniać co 7 tyś. km i będzie chyba dużo lepiej niż kupić TWS i jeździć 20 tyś. km. OSTRZENIE nie kupujcie oleum z beczki wymieniałem teraz w VITO był Mobil1 10W40 i spuściłem wodę a nie olej ZERO smarności, przejechałem ok. 9 tyś. PORAŻKA nigdy więcej oleju z beczki jeszcze trochę to bym go chyba zatarł, a myślałem że kupiłem gówniane paliwo bo jakoś się trochę męczył jadąc

Tomek g35c
23rd-March-2012, 21:26
A pro pos oleum to FX daje rady nawet na 1 l.... spytacie mojej 1/2....
Pewnego dnia usłyszałem...: " kochanie FX jakiś dziwny dźwięk ma...jak dociskam pedał to brzęczy..."
kazałem jej pojechać do kolegi który ma warsztat...i wymienił olej...później powiedział mi o tym i teraz 1 w tygodniu sprawdzam oleum...
za to podziwiam Infiniti...do dziś nie ma śladu po tej akcji...;-))...

Lukasz
23rd-March-2012, 21:33
TWS tylko w 1 l. butelkach koszt 95 zł litr, za SPORT 4 l. 175 zł

Ceny kosmos, chyba w serwisie takie mają. Ja płacę za litr TWS niecałe 10 ojro.

marleo
27th-March-2012, 17:48
A co myślicie o Shell Racing 10 w 60? Zaproponowali mi taki do mojego fx w serwisie Nissana.
Pozdrawiam
Marleo

solista
30th-March-2012, 14:00
hmm, to dziwne troche. W ASO powinni Ci zaproponować GNO (genuine Nissan Oil). Troszq opisu jest tu:
http://www.nissan.pl/PL/pl/services-fleet/aftersales-services/parts_accessories/genuine_oil.html

S.

maxs
18th-November-2014, 23:49
Witam
mam taki mały problem tj. jaki olej wlać jak nie wiadomo co było wcześniej lane (przebieg około 100tys km)? czy jak wleję syntetyka np. 5W40 lub 5W50 to mogę coś sknocić w silniku?

sirtrojan
19th-November-2014, 01:46
raczej nie o ile nie masz tam teraz mineralnego.

korzen
19th-November-2014, 08:46
Lej śmiało. Nic mu nie będzie. Na mineralnym to na pewno nie latało.


Sent from my iPad using Tapatalk

MarianoS81
19th-November-2014, 16:57
Ostatnio zalałem 5w50 valvoline vr1, jeździłem wcześniej na 5w40 liqui moly top tec 4100.,zmieniłem bo 5w50 ma większą lepkość, mam ciężką nogę :)

korzen
19th-November-2014, 17:47
Dobre oleum i dobra klasa lepkosci :thumb: Dla mnie sluszna decyzja... NA pewno VQ Ci sie odwdzieczy ;)

maxs
19th-November-2014, 20:06
ok to zalewam :) dzięki za pomoc...

nero113
12th-February-2016, 19:12
...Odgrzeję kotleta.

Po zakupie FX (45), wymieniłem wszystkie płyny zaczynając od oleju w silniku.
Od tamtego czasu przejechałem 9.500 km.
Niestety na tym dystansie motór zeżarł :hungry: już drugi litr oleju :sad:.
Uprawiam jazdę mieszaną (od świateł do świateł jak emeryt, a od następnych slalom między autami), więc silnik raz na jakiś czas kręci się do swoich górnych wartości.
Wiem,że V8 lubi sobie chlapnąć szczególnie jak hula na podtlenku LPG, ale żeby aż tyle?

Leję do niego ENEOS (opinie?) 5W30.
Czy przesiadka na 5w40 coś zmieni?
Chłopaki w warsztacie Subaru polecają mi środek, co to niby uszczelnia silnik, TEC 2000. Słyszeliście o czymś takim?

korzen
12th-February-2016, 19:36
Zadnych uszczelniaczy nie lej. Jakies ala motodoktory. Jeszcze Ci pozapycha kanaly olejowe i bedzie... kanal lol
Zuzycie 200ml na 1tys km jest w normie. Tutaj bym jakos specjalnie nie panikowal :thumb:
Eneos z tego co wiem to dobre japonskie oleje. Sam nie uzywalem, wiec sie nie wypowiadam. Karty danych nie mam. Co do zmiany na 5w40 jak najbadziej! Zbliza sie lato, wiec nawet wskazane :thumb:
Na zuzyce oleju ma tez wplyw jego "odparowalnosc". Dlatego jak zmienisz olej zuzycie moze spasc. Zalej np Penrite 0w40 5w40 i mam przeczucie, ze zuzycie oleju spadnie. Jakby spadlo do litra na 10tys km, to elegancko. Akurat buteleczka miedzy przegladami :)
Jezeli dodatek to tylko uszlachetniacz oleju (motul, archoil). Zadnych uszczelniaczy... Nie przy takim zuzyciu oleju. Takie moje zdanie.

dewon7
12th-February-2016, 19:41
Ja mam zalane właśnie Penrite plus ten dodatek który poleca kolega czarnepaliwo. O wymiany zrobiłem jakieś 7000 km i praktycznie zero ubytku :)

nero113
12th-February-2016, 19:57
Zadnych uszczelniaczy nie lej. Jakies ala motodoktory. Jeszcze Ci pozapycha kanaly olejowe i bedzie... kanal lol
Zuzycie 200ml na 1tys km jest w normie. Tutaj bym jakos specjalnie nie panikowal :thumb:
Eneos z tego co wiem to dobre japonskie oleje. Sam nie uzywalem, wiec sie nie wypowiadam. Karty danych nie mam. Co do zmiany na 5w40 jak najbadziej! Zbliza sie lato, wiec nawet wskazane :thumb:
Na zuzyce oleju ma tez wplyw jego "odparowalnosc". Dlatego jak zmienisz olej zuzycie moze spasc. Zalej np Penrite 0w40 5w40 i mam przeczucie, ze zuzycie oleju spadnie. Jakby spadlo do litra na 10tys km, to elegancko. Akurat buteleczka miedzy przegladami :)
Jezeli dodatek to tylko uszlachetniacz oleju (motul, archoil). Zadnych uszczelniaczy... Nie przy takim zuzyciu oleju. Takie moje zdanie.

Mam podobne podejście do uszczelniaczy, ale...
Znam ten warsztat dość długo, naprawdę dobrzy magicy od Subaryn (remonty silników i skrzyń od A do Z).
Twierdzą, że leją ten środek od lat '90tych i nie było żadnej reklamacji. Oprócz tego używają innego środka tej serii (chyba zielona puszka) do płukania każdego silnika w którym wymieniają olej. Ponoć różnicę widać gołym okiem po otwarciu.

Dewon7, jaki dodatek poleca Czarnepaliwo?

dewon7
12th-February-2016, 20:14
Ten dodatek to Archoil AR9200. Generalnie mógłbyś do niego napisać. Kolega jest oblatany w tych wszystkie smarach, olejach więc coś Ci doradzi