PDA

Zobacz pe?n? wersj? : Banalne pytanie - jakie paliwo najlepsze do FX35



Darek33
25th-March-2012, 18:33
Witam wszystkich,

Banalne pytanie mam bo znowu są mądre głowy które robią pranie z mózgu, a mianowicie:
Czy FX35 I gen. powinien jeździć na:
a) PB 95
b) PB 98
c) V-power 98
d) super V-power 98

Czy jeśli będziemy wlewać paliwo d) to nie uszkodzimy silnika, czy będziemy spalać może mniej paliwa ?
Takie pytania rodzą się w gronie przyjaciół, jednakże niema na tyle mądrej głowy aby te wątpliwości rozwiać.

Sorki za marnowanie Wam czasu. Pozdrawiam

sirtrojan
25th-March-2012, 19:31
sam leje 95 - bo jest najtańsza.
jak chce pośmiagać szybciej leję 98

na V nie czułem różnicy więc sobie darowałem :)

Athens
25th-March-2012, 22:16
Żadne z tych paliw nie zniszczy silnika, bez obaw. Jeżdżę w 90% na Pb 98, jak zaleję 95 to robię o kilka km mniej... Jak zaleję V-Power lub V-Power Racing to paliwo daje, ale po kieszeni nic więcej. Chociaż raz na miesiąc tankuję dla świętego spokoju i wmawiam sobie,że pomaga to mojemu VQ...

Tomek g35c
25th-March-2012, 23:54
W usa paliwo ma poniżej 95 oktan i też śmigają że aż ....
więc nie róbmy z tego jakiegoś ... wie co...;-))...
ja tam leję 95 do G i do FX i nic się nie dzieje, a na drodzę i tak... mało kto ...a co tam...
najlepsze z ORLEN'u .... he he

solista
26th-March-2012, 10:01
W usa paliwo ma poniżej 95 oktan i też śmigają że aż ....

Jak już wcześniej wyjaśniałem - to nieprawda. Paliwo w USA ma (tak jak liczyliśmy) praktycznie identyczną oktanowość jak w EU.

S.

Postaram się znaleźć mojego posta z PTP i tu wkleić żeby już nie było wątpliwości

Edit:
No i znalazłem, na szybko esencja z zamieszczonych treści:

przykładowe świadectwo jakości paliwa wysyłanego na stacje w PL:
http://www.wach.pl/pwach/SJ.PDF

"W Polsce, podobnie jak w całej Europie, obowiązuje norma oznaczania liczby oktanowej zbliżona do RON, natomiast w USA, Kanadzie, Australii i kilku innych krajach liczba oktanowa podawana jest wg normy DON (roaD Octane Number), która jest równa (RON+MON)/2. Wg jednych źródeł wartości liczby oktanowej podawane w Europie i USA w praktyce różnią się nie więcej niż o wartość rzędu 1-2.[3], zaś wg innych wynoszą ok. 4-5.[4]."

Policzone ze swiadectw jakosci lotosu i wyszlo dokladnie tak:

95 w europie = 91,00 w stanach
98 w europie = 94,05 w stanach

A tu info od kolegi który zawodowo zajmuje się paliwami:



V-power shella tez ma 95 oktanow. Shell nie ma w ofercie benzyny 98 oktanowej. V-power racing natomiast ma 100 oktanow.

To ze silnik pracuje ciszej na paliwie ktore ma wiecej oktanow to norma. Ale jesli chcesz uzyskac najwieksza moc to trzeba motor wystroic inaczej przynajmniej w teorii przecietny fabryczny silnik zawsze bedzie mial wieksza moc na paliwie ktore ma wlasnie mniej oktanow - poniewaz spala sie ono bardziej gwaltownie. I jesli producen zaleca minimum 95 oktanow to nie ma sensu lac "lepszej" benzyny jak silnik nie jest dlubany.

krzychu
26th-March-2012, 10:23
Witam,

Moje doświadczenia są następujące.
W poprzedniej furce (Mitsubishi Outlander Turbo - 2.0T) rekomendowane paliwo przez producenta to Pb98.
Jeździłem tylko na BP 98 Ultimate, Statoil Pb98, Shell VP Racing Pb100. Sporadycznie Neste Pb98. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że jeszcze 3 lata temu benzyna była zdecydowanie tańsza niż obecnie.
Zdarzało mi się gdzieś w trasie zatankować Pb95, różnica była na tyle duża, że zaprzestałem takich praktyk.

W FX35 rekomendowane paliwo jest klasy Premium, co teoretycznie znaczy, że im lepsze paliwo tym powinno być lepiej. Moje doświadczenia w tym przypadku są zdecydowanie odmienne niż w przypadku Outlandera. Nie ważne co wleje, jedzie tak samo dobrze, chociaż odbieram wrażenie, że na paliwie VP Racing elastyczność jest zdecydowanie lepsza. Ale może to być autosugestia, że jadę na paliwie powyżej 6,14 za litr ;) Najczęściej jeżdże na BP Pb95 oraz Shell Pb95.

Pozdrawiam
Krzychu

solista
26th-March-2012, 12:16
V-power shella tez ma 95 oktanow. Shell nie ma w ofercie benzyny 98 oktanowej. V-power racing natomiast ma 100 oktanow.

To ze silnik pracuje ciszej na paliwie ktore ma wiecej oktanow to norma. Ale jesli chcesz uzyskac najwieksza moc to trzeba motor wystroic inaczej przynajmniej w teorii przecietny fabryczny silnik zawsze bedzie mial wieksza moc na paliwie ktore ma wlasnie mniej oktanow - poniewaz spala sie ono bardziej gwaltownie. I jesli producen zaleca minimum 95 oktanow to nie ma sensu lac "lepszej" benzyny jak silnik nie jest dlubany.

A'propos tego to w silnikach sterowanych przez ECU jest trochę inaczej, są one w stanie w pewnym zakresie uczyć się map paliwa (czyli dobierać mieszankę), więc do Fifirifi powyższe nie do końca się odnosi ;)

S.

Darek33
26th-March-2012, 19:49
No proszę aż miło posłuchać osób które wiedza co piszą, wielki szacun dla wszystkich.
A propo jak już jesteśmy przy tak wybuchowym temacie, może macie jakieś sprawdzone stacje np. ja od kilku lat jeżdżę do Shella, ale nie było mi po drodze do innych stacji więc nie bardzo się orientuję jaka jakość jest u konkurencji. Jeśli ma ktoś doświadczenie z uwagą wysłucham.

Pozdrowienia.