PDA

Zobacz pe?n? wersj? : Zagwozdka – FX45 sondy lambda i praca w „open loop” bez sygnalizacji błędu



Mc'Gregor
19th-August-2012, 16:35
Witam, jestem tuż po montażu instalacji lpg w moim aucie. Samochód jeździ na gazie bardzo dobrze – wreszcie będzie mozna wydatki na paliwo ustabilizować na „cywilizowanym” poziomie...

I byłaby sielanka gdyby nie to że przy okazji strojenia instalalacji instalator stwierdził anomalie w pracy silnika na benzynie:

1. obie sondy lambda przed katalizatorem, nawet po rozgrzaniu silnika nie dają wyraźnego sygnału umożliwiającego sterowanie składem mieszanki, tj pokazują w miarę stałe niskie napięcie ( rzędu ułamka volta ) niezależnie od obrotów, obciążenia silnika czy czegokolwiek innego. Informacja o napięciu sond pochodzi z danych złącza diagnostycznego ( profesjonalnie mierzy sie to chyba bezpośrednio oscyloskopem lub dobrej klasy miernikiem na zaciskach sondy ). Sondy za katalizatorem pracują OK
2. Powyższy objaw możnaby uznać za awarię sond. Powinien w takim przypadku zostać wygenerowany błąd ( brak lub zbyt wolna reakcja sond ) a silnik powinien przejść w tryb awaryjny. Sęk jednak w tym że żaden błąd nie występuje. ECU sądzi że wszystko jest OK.
3. Pomimo tego że żaden błąd nie jest rejestrowany silnik nie przechodzi do pracy w trybie pętli zamkniętej. Pracuje mimo rozgrzania w trybie open loop – bez korygowania składu mieszanki ( sterownik nie realizuje korekty ).

Powyższe objawy nie są związane z instalacją gazową – występują na benzynie i gazie ( zostały tylko zauważone przy okazji zakładania instalacji ).

Ponadto, od kilku miesięcy miałem subiektywne wrażenia że auto na benzynie jest jakby leciutko zamulone, ale ponieważ i tak mocy ma dużo więc sądziłem że to tylko mi się tak wydaje, albo akurat zatankowałem gorsze paliwo ( choć tankuję zawsze na markowych stacjach ).

Od 3 dni dołączył jeszce jeden mały problem – gdy silnik jest zimny to nie od razu zapala. Wcześniej zawsze zapalał od pierwszego zakręcenia rozrusznikiem, teraz zapala dopiero za drugim lub trzecim razem.

Byłem już na diagnostyce sond u Zaborowskiego na Puławskiej. Stwierdzili że sondy pracują powoli i już są dośc zużyte, ale mogę jeździc dalej do czasu pojawienia się błędu. Trochę dziwna dla mnie ta diagnoza bo jeśli samochód nie przechodzi w pętle zamkniętą to może nigdy nie niec szansy na wygenerowania błędu. Ponadto panowie stwierdzili że maksymalne napięcie zmierzone na sondzie to ok 0,4V – ale z tego co wyczytałem to sonda powinna dawać napięcie do 1 V; jeśli wskazuje 0,4V to tak jakby nigdy nie wykazywała bogatej mieszanki. Tak więc ta diagnoza tylko zwiększyła stan mojej niepewności...

Czy ktoś mógłby doradzić co robić dalej w tej sytuacji ?

Coobcio
2nd-March-2014, 12:44
Hej Hej !
Niektóre Nissany 350Z tak mają, ze nie biorą pod uwagę odczytów z pierwszych sond lambda, spotkałem się z takim czymś w sterownikach które mają załadowany Bin o oznaczeniu CD700 więc jak masz założony gazik to trzeba wystroić instalację przy użyciu sondy szerokopasmowej.

Mc'Gregor
5th-March-2014, 00:34
Było właśnie tak jak napisałeś.

Sondy przed katalizatorem są szerokopasmowe ( chyba od rocznika 2006 ) i instalator lpg nie wpadł na to że mogą nie dać się odczytać sprzętem który posiadał. Zanim się to okazało zapewne niepotrzebnie wymieniłem jedną z sond na nową.

Podpięcie pod KTS Boscha obsługującego sondy szerokopasmowe pokazało że pracują OK.

Podobnie z pętlą zamkniętą - nie było żadnego problemu - silnik bez problemu wchodził w closed loop już w parę sekund po uruchomieniu. Przekonałem się o tym samodzielnie na zwykłym interfejsie ELM. Nie wiem dlaczego mój instalator gazu - cieszący się dobrą renomą ( także i na naszym forum ) - miał problem z interpretacją danych ze złacza diagnostycznego.

Wszystko chodzi ok, na gazie przejechałem już 25 tys km.

Tomek g35c
5th-March-2014, 01:22
Hej Hej !
Niektóre Nissany 350Z tak mają, ze nie biorą pod uwagę odczytów z pierwszych sond lambda, spotkałem się z takim czymś w sterownikach które mają załadowany Bin o oznaczeniu CD700 więc jak masz założony gazik to trzeba wystroić instalację przy użyciu sondy szerokopasmowej.

Coobcio pewnie miałeś na myśli zewnętrzną sondę założoną na końcowy tłumik przy strojeniu... tak to zrozumiałem...

Coobcio
21st-March-2014, 09:51
M.Grzegorze mieliśmy okazję się spotkać i podiagnozować - twoje sondy szerokopasowe pracują prawidłowo :)
Z tego co pamiętam to na cylindrach od strony kierwocy panowała za uboga mieszanka (2-4-6-8)