PDA

Zobacz pe?n? wersj? : Test opon letnich ADAC 2013



slepy62
30th-March-2013, 12:07
W testach ADAC obowiązują następujące kryteria i waga ocen: osiągi na mokrej nawierzchni – 40% oceny końcowej, osiągi na suchej nawierzchni – 20% oceny końcowej, zużycie bieżnika – 20% oceny końcowej, hałaśliwość – 10% oceny końcowej i zużycie paliwa – 10% oceny końcowej. W tabeli na zielono wyróżniono najlepsze noty w poszczególnych dziedzinach, a na czerwono najniższe.Tabela zawiera szczegółowe oceny w poszczególnych kategoriach. Kolejność opon nie jest przypadkowa i wynika z dokładnie wyliczonej wartości oceny. Im niższa ocena, tym lepiej.





Występujące w teście oceny to (od najwyższej do najniższej): bardzo dobry, dobry, zadowalający, wystarczający i niedostateczny. Ich dokładna skala to:

0,5-1,5 - bardzo dobry,
1,6-2,5 - dobry,
2,6-3,5 - zadowalający,
3,6-4,5 - wystarczający,
4,6-5,5 - niedostateczny.
Test wyłonił siedem najlepszych opon. Wszystkie one uzyskały ocenę dobrą. Ta grupa siedmiu najlepszych modeli ma bardzo zbliżone oceny cząstkowe. Tylko przy kilku modelach oceny w niektórych kategoriach były większe od pozostałych, które ostatecznie znalazły się na wyższych pozycjach. Mimo tego podobieństwa w ocenach cząstkowych to właśnie oponie Continental ContiSportContact 5 należy się pierwsze miejsce. Okazuje się, że jest to najbardziej uniwersalny produkt, o świetnych osiagach w każdej z kategorii. Druga najlepsza opona w teście - Goodyear Eagle F1 Asymetric 2 była lepsza od lidera testu na suchej nawierzchni, ce****e się mniejszym hałasem, zużyciem paliwa i bieżnika, ale była gorsza o 0,4 punkta na mokrej nawierzchni. To spowodowało, że ostatecznie Goodyear musiał zadowolić się 2. miejscem. Na wysokie miejsce mógłby też liczyć Vredestein (jedna z dwóch najwyższych ocen na suchej nawierzchni), ale gorsza o 0,5 punkta nota na mokrej drodze i o 0,7 punkta w kategorii zużycia paliwa zepchnęły Vredestein Utrac Vorti na 5. pozycję. W podobnej sytuacji znalazł się Semperit Speed-Life, który owszem uzyskał najlepszą ocenę w kategorii zużycia paliwa, jednak w dwóch podstawowych kategoriach, czyli na suchej i mokrej nawierzchni znacznie odbiegał już od ścisłej czołówki testu (Continentala i Goodyeara). Trzeba przyznać jednak, że każdy z tych siedmiu najlepszych modeli będzie z powodzeniem sprawdzał się w samochodach osobowych średniej wielkości.

grabba
30th-March-2013, 12:29
Muszę kupić sobie dwie na tył - na jednej mam bąbel, druga jest lekko przecięta. Michelin wygląda najsensowniej tylko mojego rozmiaru nie ma. Dla mnie ważny jest niski poziom hałasu i przyczepność - zużycie paliwa i bieżnika to sprawa drugorzędna.

slepy62
31st-March-2013, 12:01
Muszę kupić sobie dwie na tył - na jednej mam bąbel, druga jest lekko przecięta. Michelin wygląda najsensowniej tylko mojego rozmiaru nie ma. Dla mnie ważny jest niski poziom hałasu i przyczepność - zużycie paliwa i bieżnika to sprawa drugorzędna.

W M-ce masz sporo do wyboru - ja w FX-ie niestety nie mam zbyt wielkiego...