PDA

Zobacz pe?n? wersj? : Opony z Chin – czy są bezpieczne?



slepy62
7th-August-2013, 18:27
Magazyn motoryzacyjny AutoBild porównał ContiPremiumContact 5 z dziesięcioma chińskimi modelami opon. Droga hamowania na dalekowschodnich oponach okazała się o 24 metry dłuższa. Pod względem osiągów europejskie markowe opony zdeklasowały rywali.

W lipcowym numerze niemieckiego magazynu AutoBild porównano opony produkowane w Chinach z europejską oponą klasy premium. Wyniki testu wykazały, że ogumienie z Dalekiego Wschodu w znacznej mierze odbiega pod względem właściwości jezdnych od opony europejskiej: „Zwłaszcza na mokrej nawierzchni niektóre wyniki były zatrważające”, stwierdzają testerzy. Przy prędkości 100 km/h, różnica długości drogi hamowania między oponą firmy Continental a najsłabszym z konkurentów wyniosła 24 metry. „Gdy pojazd na oponach europejskich już się zatrzymał, ten na chińskich miał wciąż 60 km/h do wytracenia” – zauważają eksperci. Poddany testom rozmiar 205/55 R 16 jest często montowany w samochodach klasy kompakt.

W zakresie aquplaningu chińskie opony również wypadły słabo. Najsłabsza z nich zaczęła się ślizgać na mokrej nawierzchni już przy prędkości 66 km/h. Opony te nie zostały dopuszczone do użytkowania na terenie UE. Dlatego testerzy radzą kierowcom, by zawsze upewniali się, że opony, które kupują mają odpowiednią homologację (oznaczone z boku symbolem np. „e4”).

http://www.samar.pl/commons.jsp.htmltags/Spacer.gifhttp://www.samar.pl/__/3/3.a/73945/Opony-z-Chin---czy-są-bezpieczne--.html?locale=pl_PL&3.pm=96bf838ec712a0d8156410ab2d613ae18330

smola71
7th-August-2013, 22:21
Tak , przetestowali opony nie dopuszczone do sprzedaży w EU, a może i stare. Teraz wszystkie opony mają etykietę gdzie gdzie jest podana droga hamowania i inne info, można porównać opony i tyle w temacie , autobild nie jest potrzebny, bo opony są badane losowo przez jednostki certyfikujące kilka razy do roku.

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CC8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fpl.wikipedia.org%2Fwiki%2FEtykiet a_opony&ei=MJ4CUqOSGMnMsgaYqoGgDQ&usg=AFQjCNFv4T3vCRR6w4ilhiz-rfT5TYrUfg&bvm=bv.50310824,d.Yms

BAJZEL
7th-August-2013, 23:43
kurcze a ja ostatnio czytalem o tanich oponach ... nie pamietam jakie ale jak odgrzebie gazete z pod materaca w kojce to wrzuce to... generalnie tanie opony na sniegu wypadly duzo DUZO DUZO lepiej niz CONTNENTALE ... ku zdziewieniu wszystkich z A S ... droga hamowania przyspieszenie przyczepnosc ... CONTINENTAL nie mial szans... za to zdecydowanie gorzej wypadaly na mokrej nawierzchni ... i jezeli chodzi o halas..

Ale AS generalnie po testach powiedzial ... na zime w gory itd... te tanie opony sprawdzaja sie idealnie
pozniej wrzuce konkretne dane z gazety :)

gazeta - MOTOR wydanie 48 / 2011
TESETY opon zimowych 195/65 R15 T
artykul - "jak wypada najtansza opona"

Continental vs Barum vs KELLY
Na mokrym i suchym - winner CONTINENTAL
Ale
Na sniegu KELLY nie pozostawil rywalom zadnych szans - dostal miano skandynawskich opon ( bez kolcow)
hamowanie przyspieszanie trzymanie sie drogi itd itp w zadnych testach nie przegral :)
ale to bylo w 2011 i tylko w sniegu ... pozostale wlasciwosci niestety troszku gorzej :)

BAJZEL
8th-August-2013, 01:20
Jakby nie bylo PANIE PANOWIE NA OPONACH NIE OSZCZEDZAMY :)

„Produkty markowe nie powinny nas zawieść” – w taki sposób myśli wielu posiadaczy samochodów. Kupując opony znanego producenta, popełniamy mniej błędów. Coś w takim uproszczonym myśleniu z pewnością jest. Testowane opony letnie do aut 4x4 znanych marek potwierdziły, że nie ma miejsca na słabe wyniki w żadnej z testowanych dyscyplin.

Ponownie testowaliśmy opony do dużych terenówek i SUV-ów, takich jak Audi Q7, BMW X5, Jeep Grand Cherokee, Nissan Pathfinder i VW Touareg, tym razem letnie. Opony biorące udział w teście reprezentują cały świat. Continental jest marką
M

Zadziwiająco duże różnice wyszły za to w pomiarze oporu toczenia. W tej kategorii zaostrzyliśmy oceny – umożliwia ona oszczędzanie paliwa. Najefektywniej toczą się Goodyeary i Nokiany. Continental i Bridgestone osiągnęły wyniki przeciętne. Dunlop znajduje się w środku. Przegrywające w konkurencji oporu toczenia opony rozczarowują również dlatego, że są gumami szosowymi o drobnym bieżniku (w porównaniu z oponami uniwersalnymi do aut terenowych). Między Good-
yearem a ostatnim Bridgestone’m jest możliwość oszczędności na poziomie 4 proc.

Również w przypadku opon przeznaczonych do jazdy po asfalcie mierzymy ich trzymanie w terenie na różnych podłożach. W tym przypadku należy być ostrożnym z przesądami, ponieważ w poszczególnych dyscyplinach opona szosowa może wykazać zaskakująco dobrą trakcję – na poziomie opony uniwersalnej przewidzianej do jazdy w terenie. Takim przykładem jest siła ciągu Continentala CrossContact UHP na trawie. Na tym sprawiającym problemy podłożu niemiecka opona uzyskała zaskakujące wartości trakcji, które zazwyczaj zastrzeżone są dla opon All-Terrain.

Na śliskim błocie poddać musiały się również Continentale. Osiągnęły wprawdzie najlepszy wynik, jednak w końcowym rozrachunku spełniają tylko niektóre z wymagań. Inne opony wypadają słabiej. Dobrze zrobiony „atek” uzyskuje wynik ponad dwa razy lepszy niż Continental. Niektóre z kandydatek mają diametralnie różne wyniki w poszczególnych dyscyplinach w terenie. Dunlopy SP Quattromaxx nie popisały się na trawie, jednak na szutrze w prowadzeniu bocznym chwalą się lepszym rezultatem niż opony uniwersalne.

Uspakajające jest to, że w przypadku opon uznanych producentów nie ma wpadek związanych z bezpieczeństwem. Wszystkie pięć opon zasłużenie uzyskały ocenę godne polecenia lub nawet wzorowe. Continentale i Nokiany są liderkami, zaraz za nimi plasują się Dunlop i Goodyear. Nawet ostatnie w stawce Bridgestone są w sumie oponami dobrymi.

Podsumowanie - Również w przypadku drogich opon znanych producentów przy zakupie nie można kierować się wyłącznie wizerunkiem marki. Jest tu wystarczająco dużo różnic znajdujących odzwierciedlenie w wynikach testu. Zwycięża Continental, który zachwyca nie tylko na drodze, uzyskując najlepszą drogę hamowania, ale błyszczy również na śliskim podłożu w terenie. Nokian i Dunlop osiągają dobre wyniki na drodze. Goodyear i Bridgestone odstają trochę od pozostałych przy hamowaniu na nawierzchni mokrej.
JA NA ZIME MAM DUNLOPY :D

O tym, jak trwałe mogą być opony, świadczą wyniki Michelina Energy Savera. Choć należą one do najdroższych w zakupie, to i tak w kategorii „koszty” wypadły doskonale – nie tylko pomagają oszczędzać paliwo, ale też bardzo powoli się zużywają. Gdyby jeszcze spisywały się trochę lepiej na mokrej nawierzchni...

http://www.auto-swiat.pl/sites/www.auto-swiat.pl/files/image/test%20opon%20letnich%202011/prowadzenie%20na%20suchym.jpg

Prowadzenie -
W tej dyscyplinie w równym stopniu chodzi o prędkość, czasy okrążeń oraz o przyjemność z jazdy. Testowy Volkswagen Golf najszybciej pokonał tor na oponach Bridgestone ER300 Ecopia. To zasługa doskonałego prowadzenia bocznego, wyważenia oraz kierowalności. W tej części testu porównywalne wyniki osiągnęły tylko opony Hankook oraz Toyo.

Hamowanie -
Krótkie drogi hamowania pozwalają wyjść bez szwanku z niebezpiecznych sytuacji. Na suchej nawierzchni najlepiej spisywały się opony marek Michelin oraz Continental. Syron i Toyo zamykają stawkę.
http://www.auto-swiat.pl/sites/www.auto-swiat.pl/files/image/test%20opon%20letnich%202011/hamowanie%20na%20suchym.jpg
http://www.auto-swiat.pl/sites/www.auto-swiat.pl/files/image/test%20opon%20letnich%202011/hamowanie%20na%20suchym.jpg

Hałaśliwość zewnętrzna -
W kwestii emisji hałasu różnice pomiędzy poszczególnymi oponami okazały się minimalne. Jedynie Pirelli Cinturato P7 hałasuje nieco głośniej od konkurentów. Najcichszą oponą w teście okazał się Goodyear EfficientGrip.

Komfort Jazdy -
Volkswagen Golf uchodzi za auto komfortowe w swojej klasie, szczególnie jeśli ma obręcze o średnicy 16 cali. Najprzyjemniej jeździło się nam na oponach Goodyear oraz Uniroyal. Odczuwalnie mniej kofortowe okazało się koreańskie ogumienie marki Syron.

Koszty/trwałość -
Przy zakupie opon nie należy kierować się wyłącznie ceną, bo tak naprawdę mówi ona niewiele o rzeczywistych kosztach eksploatacji.

http://www.auto-swiat.pl/sites/www.auto-swiat.pl/files/image/test%20opon%20letnich%202011/koszty%20trwalosc.jpg

http://www.auto-swiat.pl/sites/www.auto-swiat.pl/files/image/test%20opon%20letnich%202011/aquaplaning.jpg

Aquaplaning -
Szerokie kanały odprowadzające wodę spod bieżnika gwarantują niską podatność na aquaplaning. Na mokrej nawierzchni najlepiej sprawdzają się z reguły bieżniki kierunkowe o kostkach ułożonych w kształcie litery V, takie jak np. w oponach Vredestein Sportrac 3. Również Hankook i Uniroyal doskonale wypadły w tej konkurencji.

Aquaplaning na łukach -
Podczas pokonywania zakrętów na zalanej wodą nawierzchni doskonale sprawdzają się opony Uniroyal – w końcu nawet w nazwie mają „RainExpert” (ang. ekspert od deszczu). Opony Toyo nadają się głównie na suche drogi.
http://www.auto-swiat.pl/sites/www.auto-swiat.pl/files/image/test%20opon%20letnich%202011/aquaplaning%20na%20luku.jpg
http://www.auto-swiat.pl/sites/www.auto-swiat.pl/files/image/test%20opon%20letnich%202011/prowadzenie.jpg

Prowadzenie -
Najlepsza przyczepność na mokrym, bezbłędne zachowanie na łukach – opona Hankook Kinergy eco może służyć za wzór do naśladowania. Podobne wyniki osiągnął Continental PremiumContact2. Słaby występ Goodyeara.
Jazda po okręgu - Podczas jazdy po okręgu na mokrej nawierzchni liczy się jak nalepsza przyczepność. Najkrótsze czasy okrążeń udało się uzyskać na oponach Hankook i Continental. Goodyeary sprawiają, że trzeba zdjąć nogę z gazu.
http://www.auto-swiat.pl/sites/www.auto-swiat.pl/files/image/test%20opon%20letnich%202011/jazda%20po%20okregu.jpg
http://www.auto-swiat.pl/sites/www.auto-swiat.pl/files/image/test%20opon%20letnich%202011/hamowanie.jpg

Hamowanie -
W tej dyscyplinie – o dziwo – wygrała opona z tzw. średniej półki: Fulda Carat Progresso. Analizując wyniki, warto pamiętać o tym, że w przypadku najgorszych w eliminacjach opon (Chengsan) droga hamowania wyniosła aż 61,5 m!

Trwałość -
Na podstawie wyników uzyskanych na dystansie 10 tys. km obliczyliśmy trwałość opon. Przebiegi podczas normalnej eksploatacji mogą być zupełnie inne – tu chodzi tylko o porównanie poszczególnych modeli.
http://www.auto-swiat.pl/sites/www.auto-swiat.pl/files/image/test%20opon%20letnich%202011/trwalosc.jpg

Opory toczenia -
Ponieważ pomiary oporów toczenia wykonywane są przy stałej prędkości, z oponą ustawioną idealnie prostopadle do rolki, nie da się na ich podstawie precyzyjnie określić, jaki jest wpływ konkretnej opony na zużycie paliwa.
http://www.auto-swiat.pl/sites/www.auto-swiat.pl/files/image/test%20opon%20letnich%202011/opory%20toczenia.jpg

Zużycie paliwa -
Oszczędny charakter Volkswagena Golfa 1.6 TDI najlepiej podkreślały opony Goodyear, Pirelli oraz Michelin. Kolejność wyników jest zbliżona (ale wcale nie identyczna!), jak w przypadku laboratoryjnych pomiarów oporów toczenia.

http://www.auto-swiat.pl/sites/www.auto-swiat.pl/files/image/test%20opon%20letnich%202011/zuzycie%20paliwa.jpg

PODSUMOWANIE -
Znaleźliśmy zwycięzcę, a nawet dwóch! Superoponami letnimi roku 2011 zostają Pirelli Cinturato P7 oraz Vredestein Sportrac 3. Oba modele przekonują do siebie wysokim poziomem bezpieczeństwa w każdych warunkach jazdy, a jednocześnie zaskakują niskimi kosztami eksploatacji. O tym, że opona, za którą trzeba zapłacić naprawdę dużo, może okazać się najtańszym rozwiązaniem, świadczy wynik modelu Michelin Energy Saver. Najlepszymi właściwościami dynamicznymi mogą się pochwalić opony Continental i Hankook.
http://www.auto-swiat.pl/sites/www.auto-swiat.pl/files/image/test%20opon%20letnich%202011/wyniki.jpg

zrodlo - AS

Wiem, ze troszku OT , ale nie moglem sie powstrzymac... SORRY IRKU

slepy62
8th-August-2013, 10:43
Tak , przetestowali opony nie dopuszczone do sprzedaży w EU, a może i stare. Teraz wszystkie opony mają etykietę gdzie gdzie jest podana droga hamowania i inne info, można porównać opony i tyle w temacie , autobild nie jest potrzebny, bo opony są badane losowo przez jednostki certyfikujące kilka razy do roku.

Wklejam różne artykuły z różnych powodów, m.in.: jako ciekawostki; humor, świeże info czy przestrogi.
Poniższy wkleiłem jako przestrogę... nie jako reklamę Conti... czy Auto...

Być może używasz tylko firmówek z wyższej półki, ale wychodzę z założenia że nie każdego jest stać na opony premium,
wklejając ten artykuł - przestrzegam tylko przed oszczędzaniem kilkunastu/kilkudziesięciu złotych i kupowaniem
"no name" czy różnego badziewia lub podrób które systematycznie wpływają na rynek polski czy ue, legalnie i na lewo...
a etykiety o których mówisz - mogę Ci na jutro wydrukować w dowolnej ilości i konfiguracji... lol

A w temacie - kolego Smola71 - zawsze możesz się podzielić ciekawymi informacjami lub dać dłuższy opis "sedna" sprawy,
jeżeli ktoś będzie chciał poszerzać swoją wiedzę lol skorzysta z dołączonego linku...


Uspakajające jest to, że w przypadku opon uznanych producentów nie ma wpadek związanych z bezpieczeństwem... Również w przypadku drogich opon znanych producentów przy zakupie nie można kierować się wyłącznie wizerunkiem marki. Jest tu wystarczająco dużo różnic znajdujących odzwierciedlenie w wynikach testu.

Pomimo iż "mam już z górki" lol to od młodości jedną z najważniejszych spraw związanych z samochodami
zawsze była dla mnie kwestia bezpieczeństwa nie tyle mojego (lubię "ryzykować") co mojej rodziny czy znajomych...
a to jest zależne bezpośrednio od stanu ogumienia, zawiechy i hamulców...,
(abstrahując od pasów, poduszek, tarcz bezp.. itd, jak ja zaczynałem swoją przygodę jako dzieciak - nie było nawet pasów !,
te rzeczy zmieniają się z czasem)

Nasze :infi: to samochody o dużej mocy, większość z nas często przekracza i to znacznie predkości 120~140 km/h, więc...

Kilkanaście lat temu, gdy na polski/ue rynek bardzo agresywnie wchodzili koreańczycy miałem flotę koreańczyków z ichnimi b.tanimi oponami - żywotność żadna/właściwości fatalne - po kilku wypadkach PeHowców- zmieniliśmy opony w całym taborze...

... to tyle w temacie lol

sirtrojan
8th-August-2013, 14:22
TOYO dawały rade - wiec nie bede na nie narzekał mimo że w testach powyżej wypadły słabo.

Najgorsze gumy jakie miałem to były Nexen-y
na wodzie spoko, na suchym spoko
ale jak tylko był lekko wilgotny - auto (Ch. Voyager) ślizgało się jak w zimę.


moja mała refleksja:
Generalnie co do testów Auto Świat/ Auto Bild / to z reguły niemieckie produkty ew szeroko dystrybuowane w DE wygrywają. tak się właśnie buduje potęgę swojego kraju i jego przemysłu.

smola71
8th-August-2013, 16:55
Nie ma wpadek z bezpieczeństwem??
1. Jakoś ja mam pecha, przed sprzedażą swojego G wlazłem pod niego i okazało się że 2 przednie Verdersteiny - giugiaro design sansenati są popękane na barku opony , śrubokręt wlazł w bok na 5mm. Opony były 4 letnie ok 30 tys zrobiły 2 dni przed sprzedażą auta kupiłem komplet na przód.
2. mazda 6 na oponach Michelin po 3 latach oplot zaczął mi bokiem wyłazić i bieżnik się odwarstwiać.
3. Nokian wr2 moje G ok 30 tys przejechane- kwadratowy szrot , którym pod górkę podjechać nie mogłem przy delikatnym śniegu, a na mokrym ślizgał się jak głupi - wiek 5 lat.
4. Mazda 6 zimowe Fuldy po roku 2 guzy na bokach, wyjący szrot w śniegu masakra.

Po tych doświadczeniach wole kupić tańszą oponę o dobrych parametrach i po 2-3 sezonach się jej pozbyć, a jak zacznie coś się z nią dziać to i wcześniej. Każdy ma prawo myśleć jak chce, ale ja nie rozumiem człowieka, od którego kupiłem felgi do zimówek do nowego nabytku. Felgi obute są w opony runflat continental i tak zdarte że z tylnych oplot można odwijać sobie dowolnie długo, a szkoda było wydać 1000 pln za sztukę to jeździł do końca.

Co do etykiet coś mi się wydaje, że conti, michelin i goodyear pierwsze co robią to sami konkurencje testują czy spełniają opisane parametry, a jak nie to możesz mi uwierzyć że w EU za wprowadzanie klienta w błąd są naprawdę drakońskie kary i importer by się po takim czymś nie pozbierał.
A z ciekawości jakie oponki koledzy mają, to zobaczymy co na ich temat etykieta mówi ?

Athens
8th-August-2013, 19:44
Lato - Toyo Proxes T1-R , zima Michelin Alpin 3 (na sprzedaż , gdyby ktoś chciał). Wcześniej na lato miałem założone Micheliny, szybko poleciały i Hankook - zdecydowanie nie polecam.

Co do AutoŚwiat, ta gazeta jest od AxelSpringer, raz ,że niemieckie marki zawsze są tam na topie,a dwa, że to generalnie brukowiec, motoryzacyjny tabloid jak dla mnie.

sirtrojan
8th-August-2013, 19:49
motoryzacyjny tabloid jak dla mnie.


+1 :thumb:

smola71
8th-August-2013, 21:25
toyo przy rozmiarze 245 głośność 71db na mokrym klasa B - bardzo przyzwoite wyniki, dla porównania wspomniany verdestein co prawda 67 decybeli ale na mokrym klasa c czyli z 80 km/h o 2 długości auta dalej lądowałem!!!

Michelin :
http://www.motohurt.com/48446,s.html

to masakra nie dosyć że 73 decybele to klasa E otatnia klasa homologowana w EU. klasa E w porównaniu z A to o 18 m dłuższa droga hamowania z 80km/h!!!!

A ja swoje 4 litery wożę na Champiro radial gt UHP 71db i klasa B a na zimę zamierzam nabyć albo nankang SV 2- 71 db i klasa B, albo rekord cenowy sunny 3830 72db i też klasa B. Mam te opony w maździe ( kupiłem bo fuldy były pokrzywione totalnie, a auto miało iść do żyda) no i się zdziwiłem bo się okazuje, że są rewelacyjne. Aha wszystkie opony biorę XL czyli wzmocnione.

Teraz czekam na kupę pomyj na moją głowę

BAJZEL
8th-August-2013, 23:43
lato mam good yeary
zima mam dunlopy

modeli nie pamietam :) ... ale doskonale pamietam jak zatanczylem zima kilka razy :)

Ale szczerze... jakby akurat powiedzial znajomy , ze ma w idealnym stanie czy tam fuldy czy toyki czy verdesteiny ... nie zastanawialbym sie za bardzo :)

ja tam kupilem uzywki 2 letnie z fabrycznymi malowaniami nigdy nie naprawiane biezniki w stanie idealnym po 2 tys za komplecik :) chocbym mial co 2gi rok wymieniac to finansowo i tak jest OK

BAJZEL
8th-August-2013, 23:46
Napisał Athens
motoryzacyjny tabloid jak dla mnie.

+1

Fakt , ale zawsze to jakies rozeznanie w rynku czy bardziej promuja jedno czy drugie... masz jakis punkt odniesienia
to tak jakbys czytal bravo girl , ze spice girls sie rozpadlo :) niby bzetna gazeta dla dzieci ... ale info jest :)

kazdy szmatlawiec ma swoje plusy dodatnie i ujemne :)

poza tym na statku nie wybierasz jak w empiku ... co ludzie przywioza to bierzesz i czytasz :) dany artykul jak jest ciekawy przynajmniej dla mnie to go iodnajduje w necie i wrzucam ... jedni przeczytaja i podziekuja inni sprostuja a inni obala mity ... to chyba o to chodzi no nie ??

Tomek g35c
8th-August-2013, 23:51
G35c
Lato - Toyo Proxes T1-R
Zima - Nokiany...
FX37S
Lato - Dunlop
Zima - jeszcze nie mam - ale pewnie będą Nokiany... ( które polecam miałem w FX35 - super opona... ;) )

Nie kupię już taniochy bo kicha... miałem Falkeny - 1 sezon i 2 balony... Zimowe Pirelli zero soto 2 zimy i na śmietnik... ( w G35c)
Continentalki w FX35 2 sezony 2 balony w oponach... 2 szt śmietnik...

Wszystko zależy od kierownika i stylu jazdy... ja polecam średnią półkę na lato.... a na zimę górną...

milo222
9th-August-2013, 11:46
akurat z falkenami wszystko zależy od modelu - miałem w audi falkeny i dunlopy i powiem że falkeny były 1000% lepsze od dunlopów i świetnie zachowywały się na mokrym a do tego miały bardzo mocny rant chroniący felgi i prze 5 lat przy profilu 45 nic nie uszkodziłem