PDA

Zobacz pe?n? wersj? : Mała niespodzianka



butrym81
18th-January-2014, 21:28
Po kilku dniach intensywnego użytkowania autka i parkowania w róznych dziwnych miejscach oto co dziś zauważyłem. Ciekaw jestem ile dni z tym jezdziłem, kto mi to zrobił i czy opona mogła pęknąć w trakcie jazdy..

LOKTONG
18th-January-2014, 21:46
Nie mozliwe zeby podczasa drogi zlapac w takim miejscu, masz jakiegos zazdrosnika ktory zrobil ci psikusa. Opona nie peknie od takiego gwozdzia, dzisiaj ogladalem galileo i byly testy opon, wbili z mloda pneumatycznego 10 gwozdzi i jezdzili 20min i nic sie nie dzialo z opona, potem wkrecili 11 wkretow i tak samo opona to wytrzymala.

butrym81
18th-January-2014, 21:56
Troche mnie pocieszyłeś bo już chciałem iść do Częstochowy na kolanach w zamian za to że przeżyłem. Prędkości czasami są konkretne i gdyby to strzeliło...
Najlepsze jest to, że opona nadal trzyma ciśnienie.

milo222
18th-January-2014, 23:02
Nie tak do końca fajnie ponieważ boczne uszkodzenia są bardzo niebezpieczne - jeżeli to opona przednia to jej pęknięcie w czasie jazdy może być bardzo groźne . Pytanie jak głęboko był gwóźdź ?

sirtrojan
19th-January-2014, 01:10
tak czy inaczej - dziura w profilu = guma do śmieci.

BAJZEL
19th-January-2014, 01:23
tak czy inaczej - dziura w profilu = guma do śmieci.

No właśnie chciałem pisać, że jeżeli to bok opony to raczej tego nie naprawisz ...

maniekw
19th-January-2014, 02:14
I weź teraz kup Infiniti jak później będą ci sąsiedzi opony przebijac...

BAJZEL
19th-January-2014, 04:09
Ale nie jesteś sam :)
moja kobieta... nie mając miejsca na parkingu najechała przodem na trawe ... a sie okazało , że akurat tam szedł szyb wentylacyjny od bunkru co sie znajduje pod ziemią i był tak brzydko sćięty / wyrwany ) że ostre krawędzie zostały lekko zamaskowane trawą ... i opona rozcięta nie do naprawienia ... więc na wiosne tez będę szukał laczkó :)

grabba
19th-January-2014, 04:56
Daj babie samochód ............................. to w ciążę zajdzie :)

slepy62
19th-January-2014, 10:02
Nie tak do końca fajnie ponieważ boczne uszkodzenia są bardzo niebezpieczne - jeżeli to opona przednia to jej pęknięcie w czasie jazdy może być bardzo groźne . Pytanie jak głęboko był gwóźdź ?

Miałem pęknięcie czołowo-boczne przedniej lewej (jakieś 20 cm - najazd na kanciasty kraweznik - wyspę) przy prędkości ok. 90 km/h i praktycznie w efekcie był lekki hurgot (pękła też felga - wyłamany brzeg felgi też około 20 cm) i info z TPMS - w sensie trakcji - nie było specjalnie nic czuć na kierownicy i prawie żadnego ściągania a przejechałem jeszcze jakieś 500 m (nie było gdzie stanąć - zablokowałbym ruch).
Tyle że na felgach "21 o profilu 45 a to duża różnica w stosunku do np. "18 z profilem 65.
Oczywiście trudno powiedzieć co by było przy 200 km/h.
Nie wiem jakie opony ma Butrym ale większość opon w tym rozmiarze to opony wzmocnione a więc dość wytrzymałe...

milo222
19th-January-2014, 14:06
Miałem pęknięcie czołowo-boczne przedniej lewej (jakieś 20 cm - najazd na kanciasty kraweznik - wyspę) przy prędkości ok. 90 km/h i praktycznie w efekcie był lekki hurgot (pękła też felga - wyłamany brzeg felgi też około 20 cm) i info z TPMS - w sensie trakcji - nie było specjalnie nic czuć na kierownicy i prawie żadnego ściągania a przejechałem jeszcze jakieś 500 m (nie było gdzie stanąć - zablokowałbym ruch).
Tyle że na felgach "21 o profilu 45 a to duża różnica w stosunku do np. "18 z profilem 65.
Oczywiście trudno powiedzieć co by było przy 200 km/h.
Nie wiem jakie opony ma Butrym ale większość opon w tym rozmiarze to opony wzmocnione a więc dość wytrzymałe...

no właśnie profil 45 jest wąski a kolega ze zdjęcia ma dość wysoki profil i jak strzeli opona podczas jazdy i to przednia to utrzymać samochód na drodze może być trudno

tim
19th-January-2014, 16:55
Też najechałem kiedyś chyba na jakąś dziurę i z boku opony wyskoczyła bania.
Wulkanizator powiedział "tylko wymiana".
Dodam że przebieg tej opony to niecałe 10 tyś,a koszt nowej 1700zł,ale bezpieczeństwo jest na 1 miejscu więc zaraz kupiłem nową.
Moim zdaniem niech obejrzy to fachowiec bo uszkodzenie może być nie grozne.

maxs
26th-July-2015, 21:54
Witam
Właśnie zauważyłem że mam rozciętą dość głęboko oponę - przód strona prawa, przypuszczam że kamień albo krawężnik i mam pytanie (zakładam że sobie ją wymienię na nową), czy można założyć jedną nową prawą na przedniej osi i zostawić drugą lewą starą ("stara" tzn przebieg ok 4000km) ma to jakiś wpływ na napęd 4x4?

zajac01
26th-July-2015, 22:07
Przypuszczam, że przy tak małym przebiegu zeszło minimalnie, wręcz niezauważalnie opony, więc raczej będzie bez znaczącej różnicy jak założysz jedną nową. Tym bardziej, że napęd nie jest stały na cztery koła, więc mniej zużywają się przednie opony, poza hamowaniem oczywiście. Zresztą zmierz sobie aktualną wysokość bieżnika.

sirtrojan
26th-July-2015, 23:38
wrzuć fotę rozcięcia.

maxs
26th-July-2015, 23:51
ok to jutro pomierzę i zrobię fotkę

maxs
27th-July-2015, 19:17
tak to wygląda
691869196920

mierzyłem wysokość bieżnika i jest około 6-7 mm z przewagą na 7 mm, nowe opony to mają z tego co pamiętam 8 mm

sirtrojan
27th-July-2015, 20:07
generalnie każde rozciecie z boku jest niebezpiecznie . opona sie nagrzeje i może strzelić w tym miejscu. Jak już musisz taką latać to rzuć ja na tył.

maxs
27th-July-2015, 20:43
jednak idę w wymianę, bo już dziś miałem rozkminę czy jechać szybciej czy wolniej, strzeli czy nie strzeli;/ no i pasażerka jest przerażona:)

korzen
27th-July-2015, 21:54
Jezeli konstrukcja (włókna) nie sa uszkodzone, to nie ma to wplywu na bezpieczeństwo. Jedz do wulkanizatora, to Ci powie jak to wygląda (najlepiej do kilku). Na tych fotkach to wygląda jak oberawana zewnętrzna cześć gumy min chroniącą rant felgi... Jak to tylko powierzchowne oberwanie (felgi z ochrona rantu maja tam duzo gumy zeby chronic felge nie ze wzgledu na bezpieczenstwo) to Ci to wulkanizator podklei i tyle... Oczywiście wymaga to fachowej diagnozy, ale z kupnem nowej opony bym sie wstrzymał. Ja osobiście nie zalozylbym jednej opony o bieżniku wyższym o 1,5mm...

powodzenia
korzen

maxs
28th-July-2015, 00:29
hmm jutro się przejadę do wulka, ciekawe co wymyślą...

maxs
28th-July-2015, 23:00
byłem u 4 wulkanizatorów i każdy mówił to samo - żeby to zostawić bo w tym miejscu jest gruba guma i to tylko powierzchowne przecięcie, chyba profilaktycznie tylko przełożę koła przód - tył i tak to zostawię.

Miko
28th-July-2015, 23:43
Hmm . Mimo wszystko ja bym nie ryzykował ...

korzen
29th-July-2015, 00:44
Miałem dokładnie tak samo "uszczypane" kiedyś na 17" w hondzie. To nie rozcięcie. Jeżeli nie doszło do elementu konstrukcyjnego (włókna) to nie ma to wpływu na bezpieczeństwo...

sirtrojan
29th-July-2015, 01:27
już na pewno nie trzymałbym tej opony na przodzie.

mariuszzar
29th-July-2015, 08:01
Szkoda ryzykowac. Ja tez pozbylbym sie tej opony.

maxs
30th-July-2015, 00:27
hmmm pytałem jeszcze parę osób (nie wulkanizatorów), każdy się krzywił:) i radził ją wywalić, więc jutro wylatuje... (a jeden wulkanizator po tym jak powiedział że nic się nie dzieje, po chwili zalecił przekładkę na tył a po kolejnych minutach przekładkę na zapasówkę):) ale dalej twierdził że nic się raczej nie stanie