PDA

Zobacz pe?n? wersj? : Podkładka pod podstawę magnetyczną do anteny CB Sirio MAG 145 - prośba o poradę



B&B
24th-February-2014, 14:24
Chciałbym prosić Was o poradę, jaką możliwie najlepszą podkładkę można by dać pod podstawę magnetyczną Sirio MAG 145. Chodzi oczywiście o to, żeby nie porysować lakieru w naszym pięknym świeżutkim aucie.

Byłbym wdzięczny za możliwie szybką odpowiedź, bo muszę to możliwie najprędzej zainstalować, a trochę jednak obawiam się stawiać anteny bezpośrednio na lakierze.

sirtrojan
24th-February-2014, 14:48
kup naklejkę - ot co - żadna guma nie zabezpieczy dachu jeśli trafi się pod nią odrobiną piasku.

np http://allegro.pl/podkladka-foliowa-naklejka-pod-antene-cb-15cm-i3951787366.html

misiektoja
24th-February-2014, 16:34
Ja mam identyczną podstawę, którą wykorzystywałem w Maździe (i planuje wykorzystywać w Q50). Kupiłem po prostu taką gumę Sirio, którą zakłada się na podstawę:

http://konektor5000.pl/index.php?p921,podkladka-gumowa-157mm-guma-np-do-sirio-mag-145-pl-dv-oryginal-sirio-italy

Dodatkowo przed każdym założeniem podstawy delikatnie przemywałem lakier, gdzie stawiałem antenę oraz samą podkładkę (zawsze mam małą butelkę wody w bagażniku i ręcznik papierowy, roboty na 30 sekund). Przez prawie 3-letnie użytkowanie nic się nie porysowało, guma jednak sfatygowała się przez szybkie jeżdżenie, dlatego będę musiał wymienić na nową.

Tak to u mnie wyglądało:

5043

sirtrojan
24th-February-2014, 17:32
misiek a ta guma to nie jest w zestawie?

misiektoja
24th-February-2014, 17:34
Nie wiem jak teraz, ale jak kupowałem prawie 3 lata temu to nie była, musiałem dokupywać osobno.

Tomek g35c
24th-February-2014, 20:10
Guma jest w zestawie...
Ja mam taki sam magnes i daje radę nawet przy 250 km/h... lol

misiektoja
24th-February-2014, 20:16
Guma jest w zestawie...
Ja mam taki sam magnes i daje radę nawet przy 250 km/h... lol
Mi nie było dane sprawdzić takich prędkości, ale przy 225km/h podstawa rzeczywiście dzielnie się trzymała (z anteną SG-CB 1000). Jak założyłem dłuższą antenę (SG-CB 1400) to antena się złożyła po przekroczeniu 210km/h, ale podstawa nadal się trzymała.

Tomek g35c
24th-February-2014, 20:20
Ja mam 150 cm antenę i daje radę... fakt że powyżej 200 jest zgięta całkowicie... ;)

tim
24th-February-2014, 21:46
Tak jak pisał sir UWAGA NA PIASEK.
Idź do sklepu ze sprzętem CB i dopasuj gumę do podstawy tylko w ten sposób unikniesz problemów z porysowaniem lakieru.Wydasz parę groszy a masz pewne.
I pamiętaj by co parę dni ściągnąć antenę z dachu i przeczyścić.
Ja do starego dostawczaka sam wyciąłem kawałek gumy,ale do nowego Q50 nie wypadalol

Tomek g35c
24th-February-2014, 21:59
Można też kawałek folii bezbarwnej nakleić coby się lakier nie rysował...
U mnie taki kawałek folii jest na całym samochodzie...tylko w kolorze... lol

Magnes zawsze jest z gumą... w porządnych antenach...
Wystarczy ręką przetrzeć przed przyklejeniem i jest OK...

mariuszzar
24th-February-2014, 22:40
Odradzam naklejana folie. Po pewnym czasie bardzo ciezko doczyscic lakier z kleju. Nieraz zostaja wyrazne okragle placki po folii. Ewentualnie czesto wymieniac folie.
Polecam to co napisal misiektoja: nowa miekka guma pod magnesem i ZAWSZE wycierac szmatka lakier pod magnesem aby zetrzec wszystkie pylki, kamyczki itp. Na stale nie zostawiac anteny na samochodzie (przebarwienia lakieru).

BAJZEL
24th-February-2014, 23:49
ja wlasnie tak rozwiazalem sprawe w poprzednim aucie bezbarwna okragla folia srednicy o 1 cm wiekszej niz mocowanie antenty .. ktora juz miala gume w zestawie ... ta bezbarwna folijka super sprawa tylko po czasie sie delikatnie odbarwia i staje sie widoczna :)

B&B
25th-February-2014, 03:28
Dzięki wielkie za podpowiedzi ciekawych rozwiązań. Z ciekawości przyjrzałem się teraz dokładnie podstawie i rzeczywiście ma ona założoną gumę :)

misiektoja:
Chyba Twój patent z przemyciem lakieru przed postawieniem anteny + guma, którą jak się okazało już posiadam będzie najbardziej optymalny.
Zastanawiałem się jeszcze nad naklejaniem bezbarwnej folii zgodnie z tym, co napisał BAJZEL, ale chyba byłoby to już za dużo kombinacji. Antena będzie oczywiście stawiana wyłącznie kiedy będzie na prawdę potrzebna. W innym przypadku szkoda oszpecać tak piękne autko.
Jeśli chodzi o antenę, to jak dla mnie w pełni wystarczy SG-CB 1000, czyli metrowa. Przy okazji bez żadnego problemu mieści się w bagażniku, także raczej nie ma sensu kombinować z dłuższymi, chyba że ktoś chce bić rekordy na zasięgi, czego nie do końca rozumiem :)

misiektoja
25th-February-2014, 03:45
Jeśli nie jeździsz z anteną na stałe (tak jak ja) to ten patent z czyszczeniem gumy i lakieru będzie najlepszy. Folia w tym przypadku może Ci tylko skomplikować życie (ciężko ją odkleić, po jakimś czasie odbarwi się i po zerwaniu zostawi widoczny ślad).

Co do anten to kupiłem sobie kiedyś dwie - SG-CB 1000 i SG-CB 1400. Jak potrzebuje większego zasięgu to zakładam dłuższą, ale fakt faktem, że po roku zabawy zacząłem używać tylko tej krótszej, już nie pamiętam kiedy zakładałem tą długą.

BAJZEL
25th-February-2014, 04:01
Zastanawiałem się jeszcze nad naklejaniem bezbarwnej folii zgodnie z tym, co napisał BAJZEL, ale chyba byłoby to już za dużo kombinacji.

sama ta gumka z anteny to żadna ochrona ... wczesniej czy pozniej dopatrzysz sie zarysowań ...
a ta folijka ... bezbarwna z odległosci kilku metrów nawet nie jest widoczna .. dopiero z bliska ... a masz pewnośc , że lakier jest cały i zdrowy :)

misiektoja
25th-February-2014, 04:09
sama ta gumka z anteny to żadna ochrona ... wczesniej czy pozniej dopatrzysz sie zarysowań ...
Ja taki patent stosowałem prawie 3 lata i wierz mi - nie miałem żadnej ryski :D Trzeba tylko czyścić gumę i lakier przed każdym założeniem. U mnie to nie problem, bo ja to CB używam tylko na trasy, a na trasy wyjeżdżam maksymalnie raz na miesiąc.

B&B
25th-February-2014, 04:33
A jak myślicie, żeby zamiast wodą i szmatką przedmuchać gumę i lakier sprężonym powietrzem takim w spray'u? Nie byłoby to dobre rozwiązanie? Na szmatce zawsze może coś zostać, albo sama z siebie przez tarcie może porysować, a takim powietrzem byłoby bezdotykowo, szybko i sprawnie. Zawsze staram się wyszukać jakieś oryginalne, optymalne rozwiązania, także może miałoby to jakiś sens?

misiektoja
25th-February-2014, 04:38
Sprężone powietrze też może być fajnym rozwiązaniem, ale tylko na jakieś drobinki piasku, małe kamyczki etc. Jak masz brudną pokrywę bagażnika i podstawę gumową to myślę, że sprężone powietrze niewiele pomoże (np. jakiś przyklejony brud). Poza tym zamiast szmatki polecam ręczniki papierowe jednokrotnego użytku, wtedy zmniejszasz drastycznie ryzyko powstania jakichkolwiek rys. Ja przecieram jednym kawałkiem lakier, drugim z kolei podstawę gumową.

B&B
25th-February-2014, 13:44
Rzeczywiście, ze sprężonym powietrzem myślałem głównie o kurzu, bo tył zazwyczaj jest mocno zakurzony.

Te ręczniki do przecierania masz już może nasączone czymś, czy po prostu wozisz wodę? Zastanawiam się, czy nie praktyczniejsze byłyby np. chusteczki nasączone jakimś środkiem, tylko żeby przypadkiem ten środek nie reagował z lakierem :)

misiektoja
25th-February-2014, 13:49
Też o tym myślałem, żeby wozić nawet jakieś chusteczki nawilżane dla dzieci, one z reguły są bardzo delikatne, ale bałem się właśnie, żeby jakoś nie reagowało to negatywnie z lakierem. W sumie nie ma to jak czysta woda. Mam po prostu półlitrową butelkę w bagażniku, starcza mi na rok.

Tomek g35c
26th-February-2014, 07:28
Ja zakładam zdejmuję antenę bardzo często...
Mam ślad po gumie na klapie bagażnika... pod folią zobaczymy jak ją zerwę... ;)

Wyszedł niezły temat z takiej błahostki... gratuluję...
To tylko świadczy o tym ile można napisać o niczym... lol
Lakier jest samo naprawiający się - więc jak mało używasz CB to sam się naprawi...

B&B
26th-February-2014, 14:50
misiektoja:
Te chusteczki pupci niemowlaka nie drażnią, to może i naszym 'maleństwom' by nie zaszkodziło ;)

Tomek g35c:
Oj tam, oj tam, czepiasz się ;P
Zobacz, jaka to skarbnica wiedzy odnośnie montowania anteny powstała. Jakie ogromne korzyści z tego tematu będą miały przyszłe pokolenia Forumowiczów :becky:

grabba
26th-February-2014, 15:47
Lakier jest samo naprawiający się
Nie zostało to jeszcze udowodnione. Jakiś czas temu pojawił się na forum kolega, który pisał pracę chyba magisterską na ten temat i nawet jakieś badania robił. Na koniec miał się pochwalić wynikami eksperymentów tej samonaprawialności i na obietnicach się zakończyło.

Tomek g35c
27th-February-2014, 00:11
Oj tam, oj tam, czepiasz się ;P
Zobacz, jaka to skarbnica wiedzy odnośnie montowania anteny powstała. Jakie ogromne korzyści z tego tematu będą miały przyszłe pokolenia Forumowiczów :becky:
A jakby ktoś chciał antenę zestroić to zapraszam...
Mam jeszcze sprzęt do tego typu działań... SWR...