PDA

Zobacz pe?n? wersj? : wtrysk gazu w fazie ciekłej



Roman
16th-June-2014, 09:10
Ciekawe jak będzie się to przekładać na bezawaryjność, cena zachęcająca.

http://moto.onet.pl/porady-ekspertow/wtrysk-gazu-w-fazie-cieklej-juz-za-4-5-tys-zl/vl4s6

BAJZEL
16th-June-2014, 11:45
Trzeba poczekać i czas pokaże co tam w trawie piszczy. .. ja jestem coraz bardziej o pozytywnie
Nastawiony do gazu hehe tak jak Tomek hehe
Wysyłane z mojego SM-G350 za pomocą Tapatalk 2

ArtPol74
16th-June-2014, 14:03
Ja już czytałem o takich instalacjach wykorzystujących oryginalne wtryskiwacze i to w FSI i TFSI i wydaje mi się,że to jest przyszłość. Ale zobaczymy za parę lat. Chyba,że ktoś z forum zamontuje i będzie zdawał relacje.

Shimomura
4th-October-2022, 15:28
Czy jakiś posiadacz korka wstydu może potwierdzić, że faktycznie faza ciekła podnosi moc ? :)

lukasz32
5th-October-2022, 02:14
Ja miałem kiedyś na to ochotę ale odpusciłem z uwagi na koszt montażu. Jak studiowałem materialy, to wynikało że podnosi i mniej pali lpg. Jeden kolega to miał i padały mu pompy gazu od złej jakości gazu. Ciekawie wyglada jej wymiana, bo przy kolejnych wymianach postanowił zrobić taniej - jedziesz w pole, spuszczasz troche gaz, odkręcasz gdzieś tam rewizję w butli, wkładasz łape w rękawicy i wyjmujesz tą pompę. Pompy kupował po 6 stów.

ps. Blosa sobie załóż, tylko przeglądu nie przejdzie. Miałem to 3 lata w vtec.

Shimomura
5th-October-2022, 12:26
Ciekaw jestem czy ktoś hamował i potwierdził tą teorie, ja nie z tytułu oszczędności, a mocy zapytuję.

lukasz32
5th-October-2022, 22:58
Pamiętaj że o ile mocy przybędzie to masz dodatkową wagę - ze 30 kg pusta butla z zaworem, czyli tak 50kg nawet sobie licz średnio. Chyba że zapas wyjmiesz. Pamiętam że w testach lexus ISF z trzema osobami na pokładzie robił już do setki prawie 5 sekund więc 350-tka z chudym kierownikiem po wydechu mogła mu deptać po piętach.

wildlifestyle
6th-October-2022, 00:04
Przyznam szczerze ,że mam duże wątpliwości co do mniejszego spalania, czy też mocy.

Ciężar właściwy LPG jest mniejszy od ciężaru właściwego benzyny (bodajze 25%) do tego dochodzi różnica w kalorycznosci około 10%.
Sprowadzając to do wartości opałowej na litr paliwa, LPG wypada o około 20% słabiej od benzyny, stąd też nie ma możliwości mniejszego spalania.

Chyba ,że jedynie porównujemy silnik np. 2.0 na wtrysku bezpośrednim ,do silnika 2.0 na wielopunkcie.
Tutaj spalanie benzyny będzie niższe w pierwszym przypadku Niz na wielopunkcie, z racji większej precyzyjnosci spalania. To samo w przypadku LPG, odnosząc go do przykładu powyżej.

Idąc tym tropem odnośnie mocy,
Moc zależy między innymi od ciśnienia ,które zaś zależy od wartości opałowej paliwa.

Wiec ...albo damy wiecej paliwa, albo paliwo o dużo lepszej jakości(wartości opałowej) by zwiększyć moc, albo ch*j z tego będzie :)
Cudów nie ma :)

lukasz32
6th-October-2022, 02:38
Myślisz że to kolejny mit pokroju strumienic i świec briska? Zastanawiające bo faktycznie ilość energii w litrze paliwa jest na korzyść PB. Wagowo lepiej wypada LPG ale odniesieniem w dystrybutorze jest objętość. A może kwestia sprawności albo składu mieszanki paliwowo-powietrznej?

wildlifestyle
6th-October-2022, 03:50
Strumienica to tak nie do końca mit.
Istotą kwestia jest "wyjście" spalin z silnika,a sama strumica ma za zadanie nie blokować tak przepływu, jak katalizator czy tłumik środkowy.
Czy zawirowania przepływu gazu w niej przyspieszaja jego wydobycie z całego układu -zalezy od całego układu.
Strumienica wjebana na pałe z Allegro za 100pln gówno da, albo podniesie kogoś na duchu jedynie.
Profesjonalny układ wydechowy,robiony od początku zaprojektowany ze strumienicą na pewno da odczuwalny efekt,ale od tego są już profesjonalna liści.

Sprawność silnika to w dużym uproszczeniu stosunek uzyskanej energii, do energii włożonej(że spalania mieszanki paliwowej)
Mieszanka paliwowo-powietrzna jest obliczona dla konkretnego stanu silnika, obrotów. To że przykładowo układ poda nam wiecej LPG ,nie znaczy ,że silnik będzie w stanie sam "się w stanie" zaspokoić na powietrze, i tym samym nie zwiększy to sprawności jednostki.
Przy drastycznych zmianach , odbiegających od nastaw producenta zaczyna się temat spalania stukowego i można zrobić kuku.
Tak jak coobcio, stroi silniki wlansie dawka paliwa , czy ilością dostarczonego powietrza przez Turbo dla konkretnych obciążeń silnika ,aby wszystko zoptymalizować, ale robi to w oparciu też o kondycję silnika.

Tak jak piszesz , nas interesuje wartość opałowa w litrze, a tutaj LPG wypada gorzej i choćby skały srały coś co nam daje mniej w energię w litrze , nie ma opcji by spalało mniej.
Chyba ,że robimy uboga mieszanke i dobijamy silnik ;)


Ps
Ale może jestem w błędzie.

Shimomura
6th-October-2022, 07:37
Zatem i ja odniosę się do strumiennicy, nie jest to mit i działa ale nie ma zastosowania w samochodach. Strumiennica stosowana jest między innymi w przemyśle gdzie silniki pracują na 1 stałej wartości obrotowej i gdzie prędkość gazów wylotowych (czytaj spalin) jest zawsze taka sama. Odpowiednio zaprojektowana strumiennica (dokładnie pod ten projekt) przyspiesza wylot spalin. Jak wiemy silniki samochodowe mają różny zakres obrotów podczas pracy co za tym idzie zmienną prędkość wylotu spalin, zastosowanie tutaj strumiennicy będzie skutkowało w większym przedziale obrotów zaburzenie ich przepływu, a przyśpieszenie tylko w bardzo wąskim ich paśmie. Około 20lat temu widziałem badania z endoskopem w wydechu ale teraz nie potrafię tego znaleść. Łatwo zrobić eksperyment zakręcając wodę w odwróconej butelce ;)

Natomiast co do przyrostu mocy przy ciekłym LPG nie wnikając w Wasze wypowiedzi argumentem No1 mądrych głów było cytuje "(...)proszę sobie obrócić dezodorant do góry nogami i zamrozić pachy" :) Rozprężany gaz w fazie ciekłej ma bardzo niską temperaturę, co za tym idzie podnosimy naturalną sprawność silnika niską temperaturą mieszanki ! Każdy tuner walczy z zimnymi dolotami, intercoolerami i robiąc owijki z taśm termicznych liczy każdy stopień, a tutaj psik LODOWATA mieszanka leci prosto do gara :D

wildlifestyle
6th-October-2022, 09:32
Odnośnie silników stało obrotowych, jak np diesle okrętowe gdzie masz 720rpm, 900, czy 1800 nie prawda jest że spaliny mają tę samą prędkością ;)

Większe obciążenie silnika, to większa dawka paliwa i wiecej spalin, turbina kręci się dużo szybciej a zarazem gazy wylotowe mają większość prędkość ;)

Pracuje na takich silnikach od 10 lat :)
Obciążenie silnika z 30% do 40% , zwiększy RPM turbiny z 17000 rpm do 23000 na silniku 4000kW, akurat przykład z dzis ;)


Jeśli chodzi o dezodorant, tak staram się prac to na logikę.
Intercooler ma.za zadanie schłodzić powietrze, żeby kolokwialnie "zwiększyć jego gęstość", wiecej go nam wychodzi w tym samym czasie do komory spalania.

W przypadku jeśli schodzimy je ,jak już ciepłe wleciało do komory spalania, to schładzamy te sama ilością powietrza cały czas :) a dawka paliwa musi być proporcjonalna do ilości dostarczanego tlenu.

Dodtakowo, paliwo o niskiej temperaturze, musi być podane w większej dawce , bo inaczej odparowuje (słabiej )a to jest istotną kwestią z mieszance paliwo-powietrznej.

Nie może być oczywiście też za ciepłe, bo wtedy jego gęstość jest za mała :)

Ja tam mądra głowa nie jestem, ale gdyby cudownym rozwiązaniem problemu z niską sprawnością silnika spalinowego i poprawą mocy, było obniżenie temperatury wtrysku paliwa, to każdy pojazd miałby mini układ chłodniczy z małą sprężarka,który by chłodził paliwo przed dotryskiem 🤷

Shimomura
6th-October-2022, 09:45
Odnośnie silników stało obrotowych, jak np diesle okrętowe gdzie masz 720rpm, 900, czy 1800 nie prawda jest że spaliny mają tę samą prędkością ;)

Większe obciążenie silnika, to większa dawka paliwa i wiecej spalin, turbina kręci się dużo szybciej a zarazem gazy wylotowe mają większość prędkość ;)

Pracuje na takich silnikach od 10 lat :)
Obciążenie silnika z 30% do 40% , zwiększy RPM turbiny z 17000 rpm do 23000 na silniku 4000kW, akurat przykład z dzis ;)


Jeśli chodzi o dezodorant, tak staram się prac to na logikę.
Intercooler ma.za zadanie schłodzić powietrze, żeby kolokwialnie "zwiększyć jego gęstość", wiecej go nam wychodzi w tym samym czasie do komory spalania.

W przypadku jeśli schodzimy je ,jak już ciepłe wleciało do komory spalania, to schładzamy te sama ilością powietrza cały czas :) a dawka paliwa musi być proporcjonalna do ilości dostarczanego tlenu.

Dodtakowo, paliwo o niskiej temperaturze, musi być podane w większej dawce , bo inaczej odparowuje (słabiej )a to jest istotną kwestią z mieszance paliwo-powietrznej.

Nie może być oczywiście też za ciepłe, bo wtedy jego gęstość jest za mała :)

Ja tam mądra głowa nie jestem, ale gdyby cudownym rozwiązaniem problemu z niską sprawnością silnika spalinowego i poprawą mocy, było obniżenie temperatury wtrysku paliwa, to każdy pojazd miałby mini układ chłodniczy z małą sprężarka,który by chłodził paliwo przed dotryskiem 路

Dlatego mowa była o silnikach przemysłowych, przeważnie w maszynach produkcyjnych pracujących pod stałym obciążeniem i na stałych obrotach, a nie o statkach czy paralotniach ;)

Fabrycznych "cudownych" rozwiązań i zaleceń jest cała masa tak jak oleje LL z wymianą co 30kkm ;) więc dla mnie akurat to żaden argument, że jak by tak było to by zrobili ;)

wildlifestyle
6th-October-2022, 10:12
Silnik okrętowy,, a konkretnieej mialme.na myśli, agregat prądotwórczy,to silnik przemysłowy :)
Ale może mam zaćmę, nie nie kojarzę silnika spalinowego, który by pracował w 100% czasu swojej pracy cały czas na tej samej dawce paliwa, czyli nie miał żadnej regulacji :).
Chyba że umieścimy mini agregat gdzieś w pokoju o stałej temperaturze ,który będzie hulał na wolnych obrotach, dla samego kręcenia się bez żadnego zadania.

Jak sam mówiłeś, maszyna produkcyjna, czy to obciążenie będzie zmienne :)

Silnik spalinowy, benzynowy możemy oprzeć o cykl Otto, sprawność silnika możemy poprawić głównie przez zmianę kompresji.
Poszukam później jakieś fajne opracowanie termodynamiczne i podrzucę.

Shimomura
6th-October-2022, 10:34
Silnik okrętowy,, a konkretnieej mialme.na myśli, agregat prądotwórczy,to silnik przemysłowy :)
Ale może mam zaćmę, nie nie kojarzę silnika spalinowego, który by pracował w 100% czasu swojej pracy cały czas na tej samej dawce paliwa, czyli nie miał żadnej regulacji :).
Chyba że umieścimy mini agregat gdzieś w pokoju o stałej temperaturze ,który będzie hulał na wolnych obrotach, dla samego kręcenia się bez żadnego zadania.

Jak sam mówiłeś, maszyna produkcyjna, czy to obciążenie będzie zmienne :)

Silnik spalinowy, benzynowy możemy oprzeć o cykl Otto, sprawność silnika możemy poprawić głównie przez zmianę kompresji.
Poszukam później jakieś fajne opracowanie termodynamiczne i podrzucę.

Oj nie wycinaj 1 słowa z całej wypowiedzi przypisując tym samym cały przemysł do tego, od statku po fabrykę w 1 przypadek. Od początku pisałem o silnikach przemysłowych pracujących w określonym trybie pracy, a konkretnie był to silniki spalinowy gazowy na linii produkcyjnej, który miał 2 tryby pracy, jałowy oraz praca cały czas na tym samym obciążeniu stałych obrotach i stałym wyrzucie spalin, po prostu linia produkcyjna on/off ;) . Agregat pracuje na różnych obciążeniach w zależności od tego co do niego podłączysz.

wildlifestyle
6th-October-2022, 10:48
I ten silniki spalinowy gazowy nie miał regulatora obrotów?

Edit.
W silnikach spalinowych stało obrotowych , za utrzymanie zadanych obrotów odpowiada regulator obrotów, które je reguluje dawka paliwa.


Zupełnie nie neguję, tego co mówisz,
Poprostu ciekzo wyobrazić mi sobie , że linia produkcyjna nie ma zmiennych obciążeń.
Raczej pracuje w pewnych zakresach , i tak samo byłoby że spalinami tudzież ich prędkością ,że oscylują w jakiś granicach, bo na bank nie są stałe.
Bo musiała by być non stop identyczna dawka paliwa, bez regulatora,

Przyznam jednak ,że spróbuję znaleźć coś na ten temat w necie.
Jakbyś coś miał, jakieś materiały, podrzuciłbys?

Edit dwa, bo nie chciał bym.,żeby to brzmiało jak kłótnia,czy cos, sorki z góry.

Uściśle swoja wywiedz.
Prędkości stała gazon spalinowych nie jest cechą silników stało obrotowych, bo wynika on z dawki paliwa.

W danych silnikach, przy konkretnych trybach prący możemy zbliżyć prędkości gazów wylotowych do trzymania się pewnhxh granicach, ale.jest to uwarunkowane temperatura.zewnwtrzna, jakością paliwa, czy też skokami obciążenia.

Shimomura
6th-October-2022, 11:12
Wiem, że silnik miał fabryczną strumiennicę, po za tym przecież to nie 0/1-nkowa informatyka, a mechanika, strumiennica najlepiej pracuje w 1 zakresie obrotów ale mimo wszystko jakiś tam zakres ma więc to nie tak ze 1800obr. ok, a 1900obr tragedia. Podsumowując ma np zakres 1800-3000obr, a po środku skali działa optymalnie, ale po za tym zakresem szkodzi i zaburza wyrzut. Tak logikę jeśli każesz silnikowi kręcić rolką np taśmę, która będzie miała ZAWSZE taki sam opór bo będzie leżeć na niej zawsze to samo, a na hali będzie zawsze ta sama temperatura to ma sens to co napisałem wyżej czy nie ?

wildlifestyle
6th-October-2022, 11:27
Odebrałem twoją pierwszą wypowiedź ,że mówisz że to cecha konkretnego silnika.
A tutaj miałeś na myśli cechę układu.
Nie załapałem i przepraszam :)

Shimomura
6th-October-2022, 12:04
Odpisałem przed Twoją edycją posta, czarne mielone parzone ziarenka działają ;) Spoko nic się nie dzieje, nie przepraszaj :) Wracając do tematu jest tu jakiś użytkownik ciekłego ?