PDA

Zobacz pe?n? wersj? : Jak sie dobrać do przedniej kamerki w FXII?



bobofruit
25th-April-2015, 18:56
Muszę wymontować przednią kamerkę w FX50.
Czy ktoś może podzielić sie informacją jak się demontuje zaślepkę wokół kamery.
Czy po prostu się ją podważa i wyciąga na siłę czy jest jakiś patent by odsłonić tą kamerkę.
Nie chciałbym nic połamać.

grabba
25th-April-2015, 20:59
Jakiś czas temu wrzucałem na forum linka do strony, skąd można było ściągnąć pełne serwisowki do Infiniti. Tam jest wszystko opisane.

bobofruit
25th-April-2015, 21:15
Mam już ściągnięte te serwisowki, ale wydaje mi się, że temat jest tak oczywisty, że nie poświęcono tam zbyt wiele uwagi przedniej kamerce. Na razie chciałbym ją chociaż odsłonić bez demontażu. Chcę sprawdzic czy da sie soczewkę przednią odkręcić.
Jakiś "ciężko myślący" prawdopodobnie myjąc samochod zanim ja go kupilem myjką ciśnieniowa potraktował tą kamerkę. Teraz jest brudna wewnątrz. Woda wyschla i pozostal osad, który wystarcza by obraz był rozmyty.

bobofruit
25th-April-2015, 21:21
Ewentualnie grabba jeśli możesz podaj sekcje serwisowki gdzie jest opisane jak zdemontować tą zaślepkę wokół kamery z przedniej atrapy.
Moj FX II jest z 2009.

grabba
25th-April-2015, 21:50
Ja mam ściągniętą serwisówkę do Mki, a tam nie ma przedniej kamery.

slepy62
26th-April-2015, 09:35
O ile pamiętam przednia kamera w FX 2009 jest w górnej części grilla - przykrecona od wewnątrz na 2 śrubki więc prawdopodobnie musisz zdemontować grill

bobofruit
26th-April-2015, 12:17
Pewnie trzeba zdjąć gril tak jak proponujesz.
Ciekawe że na twoim obrazku kamera jest przykręcana a w serwisówce są to nity.

Mnie chodzilo o to by zdjąć element oznaczony nr3 bez wyciagania grila.

slepy62
26th-April-2015, 12:40
Pewnie trzeba zdjąć gril tak jak proponujesz. Ciekawe że na twoim obrazku kamera jest przykręcana a w serwisówce są to nity. Mnie chodzilo o to by zdjąć element oznaczony nr3 bez wyciagania grila.

Sprawdzając części - w opisie są "screw" - niedawno ściągałem front camera do swojej Q50 - kamera zamontowana identycznie w górnej części grilla i jest na śrubach, tak czy tak wydaje mi się do oczyszczenia - kamerę musisz wyjąć od tyłu i chyba bez jej odkręcenia - nie zdejmiesz także elementu nr 3 - bo montaż jest od tylniej części grilla

bobofruit
19th-May-2015, 20:12
Udało mi się wymienić kamerkę przednią.

A więc tak:

Kamerka okazała się być szczelna. Po jej wyjęciu okazało się, że jest bardzo porysowana i nieudolnie polerowana chyba papierem ściernym :(. Ktoś chyba przedobrzył z jej czyszczeniem i załatwił "na amen" soczewkę.

Instrukcja wyjmowania przedniej kamery FXII

1. Zaślepkę przedniej kamery można delikatnie podważyć nożem (oklejonym np. papierem malarskim lub izolacją by nie uszkodzić lakieru)

2. Sama kamera jest u mnie przynitowana tak jak to opisuje instrukcja serwisowa.

3. Nalezy zdjąć przednią osłonę silnika by mieć dostęp do kamery od wewnątrz.

4. Nastepnie wiertarką rozwiercić dwa nity od przodu samochodu co uwalnia nam kamerkę i pozwala ją wyciągnąć od strony komory silnika. Gniazdo/wtyk kamerki jest przyczepiony na wcisk. Podwadzamy i już mamy kamerkę przednią w ręku.

5. Soczewki w tych kamerach sa chyba szklane bo ich polerowanie to masakra i nie daje to żadnego efektu pastami polerskimi.

6. I teraz najważniejsze odkrycie pozwalające na ograniczenie niepotrzebnych wydatków (nigdzie w necie tego nie znalazłem). Udało mi się przeszeczpić kamerkę z rozbitego lusterka kupionego na allegro za 100PLN w miejsce kamerki przedniej. Daje się to zrobić bez żadnego lutowania, cięcia kabli , czy wymiany wtyczek. Wystarczy srubokręt i średnio specjalna sprawność manualna (czyli jak moja )

7. Kamera przednia i boczne są identyczne. No może inaczej. Moduły kamerek (soczewka + procesor analizy obrazu wraz z elektroniką) są identyczne. Kamerka przednia i boczne różnią się jedynie wtyczką, kablem i obudową w jakiej mocowany jest moduł kamerki.

8. Kazda kamerka (przenia , boczna) składa się z:
a) modułu kamery (soczewka + procesor analizy obrazu wraz z elektroniką)
b) metalowej obudowy kamery zakończonej kablem z wtyczką. Ta metalowa obudowa choć wygląda na pierwszy rzut oka na plastik jest bardzo istotnym elementem który odprowadza ciepło z wewnętrznego procesora kamery.
c) obudowa właściwa kamery w jaką wkręcone są połączone elementy "a"+"b".

9. Elementy "a" i "b" są połaczone elektrycznie elastyczną taśmą, którą można odłączyć od strony modułu kamery "a" . Mechanicznie elementy "a" i "b" są połączone na dwie śrubeczki.

10. Po przeszczepie kamerki bocznej na przednią nie zacznie ona działać poprawnie sama z siebie.

11. Troszke się wystraszyłem przy pierwszym uruchomieniu, bo w "widoku z lotu ptaka" zniknął mi obrys samochodu i przy przedniej kamerze pojawił się X a obraz z przedniej kamerki był dziwnie rozciągnięty (nic dziwnego przecież była zaprogramowana na kamerkę boczną).

12. Wystarczy korzystając z opcji serwisowych nawigacji zainicjalizować nową kamerkę (opcja serwisowa menu z krzyżem po środku ekranu). Klikamy enter i samochodzik sam sobie wpisze nowe parametry kamery by od teraz przeszepiona kamerka była kamerą przednią.

13. Na zakończenie jeśli jest taka potrzeba przeprowadzić można kalibrację kamerki przedniej z bocznymi w odpowiedniej opcji serwisowej nawigacji.

LOKTONG
19th-May-2015, 20:17
No kolego pełen szacun. Przyda sie potomnym.