PDA

Zobacz pe?n? wersj? : Korki ukladu chlodzenia - prośba o weryfikację



bobofruit
4th-May-2015, 20:28
Aktualnie jestem na etapie walki z odpowietrzeniem silnika FX50.

Podczas jazdy czasami słyszałem odgłos jakby przelewającej się wody za deską rozdzielczą. Poczatkowo myslalem że to paliwo w zbiorniku z tylu (jeżdżę dwa tygodnie tym samochodem). Zacząłem wertować amarykanskie fora i oczywiście trafiłem na trop związany z zapowietrzonym ukladem chlodzenia i znikającym płynem chłodzącym.

Raz dolałem do MAX a po 100km minimum.
Drugi raz dolałem do MAX po 100km minimum.
Po trzeciej dolewce do MAX poziom sie utrzymuje na razie na MAX po 40 km i ochłodzeniu samochodu. Odłgłosu przelewajacej się wody nie zauwazyłem jak dotąd. Zobaczymy co będzie dalej.

Teraz moje zasadnicze pytanie.

W FX uklad chłodzenia ma dwa korki dostępne dla użytkownika.

1. Korek zbiornika wyrównawczego
2. korek chłodnicy ( a w zasadzie korek na przewodach doprowadzających czy odprowadzających płyn z chłodnicy (ten tuż pod ozdobną pokrywą silnika)

Korek nr1 w moim przypadku ma zawór 88kPa
korek nr 2. jest zwykłym korkiem bez zaworu.

Czy nie powinno być odwrotnie? Zastanawiam się czy ktoś nie zamienił tych korków.

Jak jest w waszych FX-ach? Który korek jest z zaworem? Ten na zbiorniku wyrównawczym? Czy ten drugi?
Ile kPa jest na waszych korkach? Mój jest na 88kPa a instrukcja serwisowa mówi o 120-150kPa?

LOKTONG
4th-May-2015, 20:44
Tak na szybko podesle ci te fotki
http://www.ifans.pl/showthread.php?4615-LOKTONG-FX50S/page5
widac te korki - mam nadzieje ze pomogłem

6539 6540

bobofruit
4th-May-2015, 20:59
No to niby jak u mnie , ale serwisowka mówi wyraźnie o korku chlodnicy z zaworem a nie korku zbiornika wyrownawczego. I mowi o innych cisnieniach 120-150kPa.

bobofruit
4th-May-2015, 21:09
Czasami wsadzane jest to co jest pod ręką. Korek jest korek jak da się nakrecić to jest OK!. Tak jak niżej:

http://x.infinitihelp.com/forum/showthread.php/radiator-cap-pressure-rating-88-vs-137-12397.html?

Dlatego chcialbym zweryfikować jakie korki macie zalożone w waszych FX-ach.

Jak juz doktoryzuje sie z mojego układu chlodzenia to chciałbym mieć pewność czy u mnie ktoś namieszał. 80kPa a 130 to jednak pewna różnica.

bobofruit
4th-May-2015, 21:22
Serwisówka mówi następująco:

bobofruit
5th-May-2015, 22:01
Dla potomnych, ktorzy kiedyś mogą zastanawiać się nad podobnym pytaniem.
Według informacji serwisu w wersjach europejskich mamy zawsze zamontowany korek z zaworem na zbiorniku wyrównawczym (podobno jakaś norma EU). W wersjach amerykanskich podobno bywa odwrotnie.

Może rzeczywiście moja serwisówka jest amerykańska.

U mnie jest tak jak załączyl na zdjęciach LOKTONG (wartość ciśnienia zadziałania zaworu też ta sama) i przyjmuję to za standard.

Płynu nie ubywa. "Bulgotanie" za deską rozdzielczą zniknęło. Jest OK. Rzucam się na następny temat. Niunia musi chodzić jak zegarek :)