PDA

Zobacz pe?n? wersj? : Profilaktyka silnika w FXie - przeciwdziałanie zatarciu panewek



tas23
31st-July-2015, 13:13
Witam,

Od jakiegoś czasu przymiażam się do zakupu większego auta i przypomniałem sobie, że FXy mi się zajebardzo podobają. Jechałem takim do ślubu i mam do niego wielki sentyment.

Generalnie mają wszystko czego potrzebuję/pragnę:
- dynamikę sportowego auta
- sztywne nieSUVowe zawieszenie
- bezawaryjną skrzynię biegów (w BMW E46 330xd automat psuł mi się 3 razy...)
- bez problemu znoszą gaz (robię te 30-40kkm rocznie)
Jedyna wada jaką na razie odkryłem to zacierające się panewki w silniku, co skutkuje naprawami rzędu 8-12k zł.

Jako, że nie chciałbym kupić auta za 50-60k (w grę wchodzi I gen) i zaraz wrzucić kolejne 10k zastanawiam się nad jakąś profilaktyką, która zmieści się w pakiecie startowym, a pozwoli mi 2-3 lata pojeździć bez stresowania się o silnik.

Po przeczytaniu wątków:
http://www.ifans.pl/showthread.php?4154-Pad-Silnik-FX45-2006r-4-5L-V8
http://www.ifans.pl/showthread.php?3675-VQ35DE-Remont-czy-wymiana
dochodzę do wniosków, że by ustrzec się tej awarii warto zaraz po zakupie zrobić następujące rzeczy:
1. Zdjąć miskę olejową i wyczyszcić wszystko
2. Wymienić pompę oleju na revupową z VQ35DE
3. Zalać silnik olejem 5w50 lub 10W60 (mam dobre doświadczenia z Motulem, więc pewnie tej marki będę się trzymał)
4. Założyć czujnik ciśnienia oleju

I teraz kilka pytań:
1. Czy macie jeszcze jakieś inne sugestie?
2. Czy temat zacierania się panewek dotyczy silników z jakiegoś okresu (np. przed liftem)?
3. Ile może kosztować taka pompa i czym jest ten REV UP?:)
4. Kto to może zrobić w Warszawie albo okolicach?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
Marcin

BAJZEL
31st-July-2015, 17:23
Miłe jest to ,że troszkę poszperałeś i poczytałeś zanim zasypałeś ludzi pytaniami ...
Generalnie ja podchodzę do autka tak , że jak kupuje to profilaktycznie robie wszystko po swojemu i tym razem było tak samo :
po kupnie autka wskoczyłem w przegląd i zrobiłem :

między innymi :
wymiane wszystkich płynów w skrzyni też wymieniaqłem , wymiane ogumienia, wymiane tarcz i klocków , świece , akumulator, przeróbka swiatełek + dorzucenie kierunków w lusterkach i pewnie mase innych pierdól o których nie pamietam :) a i dopieszczenie autka wew zewnątrz w car spa
2x w roku robie sobie mały przegląd i wymiane oleju w silniku niezależnie od przebiegu a u mnie zrobić 10 tys km rocznie graniczy z cudem i owocuje to tym , że jeżdżę już 3 rok tym autkiem i z poważniejszych napraw to miałem wymiane piasty w tylnym kole heh i wzmacniacza napięcia ( koszt 200 zł ) bo miałem problem z odpalaniem w niskich temperaturach

jeżeli planujesz I generacje to warto też wskoczyć w zestaw hamulcowy z II generacji bo koszt ten sam co klocki i tarcze z wyższej sredniej półki ... a przynajmniej autko zacznie hamować a nie zwalniać bo to jest chyba największa bolączka I generacji

to co pisałeś o panewkach itd to dotyczy fx 45 czyli silnika V8 bo fx35 nie mają tej bolączki

wielokrotnie myslałem o tym V8 i stwierdzióęm po namowie ( również forumowiczów) , że jednak nie warto ... biorąc pod uwagę bolączki i dostępność części ... bo częsci do naszych 35 jest masa zamienników i od murano i od 350 z itd ...

Generalnie zawsze powtarzam , że jak masz przewidziane 50 tys na auko to szukaj za 40 tys bo pozniej rejestracja opony klocki tarcze rozrządy itd itp i 10 wsadzsz spokojnie nawet w fiata pande :)

a za 60 tys ... to podejrzewam że i jakis forumowy sie znajdzie ze znaną hstorią :) heh
w sumie za 60 to może i swojego bym sie skusił oddać bo dokładnie za takie pieniązki kolega chce sprzedać całkiem ładne autko na 7 osób bo coraz cześciej mi jest takie potrzebne heheh

witamy na forum i pozdrawiam

zajac01
31st-July-2015, 22:26
Lekcje odrobiłeś na 5+, powodzenia w poszukiwaniach dobrej sztuki.

tas23
2nd-August-2015, 22:14
Dzięki panowie za odpowiedzi.

@BAJZEL (http://www.ifans.pl/member.php?571-BAJZEL) - jestem przekonany, że o tych panewkach czytałem również przy okazji silnika FX35... Co prawda on jest popularniejszy, ale w moim zakresie cenowym jest relatywnie mało aut i nie będę się ograniczał.

Ile może kosztować taka przeróbka? Tak +/-, żebym wiedział, czy to 1k czy 5k zł.
I czym jest ten REV UP, bo nie mogę się doszukać:)
U kogo można serwisować bez stresu Infiniti w Warszawie, albo okolicach?

Miłego wieczoru
M

BAJZEL
3rd-August-2015, 09:00
Ja Ci powiem tak - jeżeli będziesz doglądał i pilnował terminowo i regularnie to spokojnie :)
Ja mam PRINSA założonego swojego czasu było to najlepsze co można było wsadzić pod maske plus lubryfikacja dodatkowa
Jeżdżę już 3 lata autkiem 2 razy w roku robie kompletny przeglądzik a raczej oględziny autka pod względem aparatury tlenowej ( LPG ) plus ogólnie autko i już 2gi jak nie trzeci ( bo zawsze konsultuje te wyroki naszych super mechanikow pare razy ) powiedział ze spokojnie jeszcze drugie tyle przelata bez najmniejszego problemu i ze nie musze do nich przyjezdzac 2 razy w roku tylko raz wystarczy ...

ale ja zawsze powtarzam JAK DBASZ TAK MASZ i skoro mi to owocuje bezawaryjna jazda to dlaczego mam przestac to robic jezeli juz są jakies pierdoly do zrobienia to wiem o tym od samego poczatku a nie czekam az cos peknie i wyląduje w rowie ...
i tak łoooo
a ,że gdzieś tam czytales ze fx 35 też padają to pewnie i czytałeś ... bo przecież wszystko sie może zdarzyć
no i tak powiem ... :)

korzen
11th-August-2015, 11:14
Panewki w VQ35 tez padaja ;) Nie jakos notorycznie, ale jak zaniedbasz olej i przypalujesz to przytrzesz. Wiem z doswiadczenia lol Generalnie to jednak bardzo dobre silniki. Podstawa to dbanie o olej i olej dobrej jakosci. Wszystko juz zreszta wyczytales :thumb: Tak jak piszesz po kupnie zrzuc miske, wyczysc smoka i sprawdz/wymien pompe oleju. Jak normalnie jezdzisz, nie bedziesz uturbial samochodu to mozesz spokojnie odpuscic pompe z revupa. Oczywiscie jak trafisz to biez, ale bardzo ciezko ja dostac a seryjna jak jest dobra do normalnej jazdy spokojnie wystarcza. Do tego polece jakies uszlachetniacze do oleju polepszajace wlasciwosci filmu olejowego (tu pisz do kolegi Czarnepaliwo). No i jak chcesz calkowicie spokojnie spac, to po zakupie auta zlej 100ml oleju i poslij go do analizy. Koszto 150zl z przesylka door2door :) Po zawartosci miedzi w oleju bedziesz w stanie ocenic stan panewek. Jak bedzie wysoka, to wymienisz profilaktycznie panewki i jezdzisz dalej. Podstawa to po prostu dbac o ten silnik i nie oszczedzac na serwisowaniu. Moj poprzednik tego nie robil i mam nowy motor ;) Jak kupisz auto od swiadomego uzytkownika, to bedziesz cieszyl sie dluga i bezawaryjna jazda :thumb:

Powodznia
korzen

Coobcio
11th-August-2015, 12:29
Najlepsza profilaktyka to po zakupie auta zajrzeć do panwek i w razie potrzeby wymienić - w mocny wyrzylonych doładowanych VQ35 raz na sezon dla świętego spokoju zalecam.
Druga opcja to przede wszytkim dobra oliwa, ostatnio przesiadłem się na millers 10w60 - dobrze trzyma ciśnienie oleju po rozgrzaniu się i w przeciwieństwie to Motuli z serii 300V pozostawia po sobie idealną czystość.
No a jak ktoś dynamicznie chce śmigać to obowiązkowo albo większa miska olejowa albo dołożenie chłodnicy oleju.

Pompa oleju z rev upa stosuję się ją tylko jak ma się twardą odcinkę tzn paliwową z charakterystycznym łututututu:
https://www.youtube.com/watch?v=LPGRawnSmx8

Albo jak zamierz kręcić silnik powyżej 7000

Czyli w zasadzie tylko rozwiązanie dla grzebaków albo do sportu...

Bartek.
12th-August-2015, 13:57
Coobcio sugerujesz, że jak ktoś jeździ też ostro hybrydą Q50 też powinien coś sobie dodatkowego wsadzić?

grabba
12th-August-2015, 15:37
Bartek, sprawdź sobie za pomocą ODB2 temperaturę oleju podczas ostrej jazdy. Jeżeli będzie poniżej 120 stopni, to jest ok.

Ja mam dodatkową chłodnicę oleju i nawet teraz w upały i jeździe po niemieckich autostradach temperatura oleju jest grubo poniżej 100 stopni.

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka

korzen
12th-August-2015, 16:41
No w VQ35DE brak chlodnicy oleju to nieporozumienie. Pierwszy mod na liscie po hamulcach jak ktos lubi przycisnac....

slepy62
12th-August-2015, 18:12
Coobcio sugerujesz, że jak ktoś jeździ też ostro hybrydą Q50 też powinien coś sobie dodatkowego wsadzić?

Nawet jeżeli jeździsz ostro hybrydą - czasami odpuszczasz gaz - wtedy silnik spalinowy chodzi jak na biegu jałowym ...


Bartek, sprawdź sobie za pomocą ODB2 temperaturę oleju podczas ostrej jazdy. Jeżeli będzie poniżej 120 stopni, to jest ok.

Musimy to przetestować, ostatnio jechałem ok. 5 godzin non-stop (2 przerwy po 10 min) z prędkością 180~220 przy zewnętrznej temp. 37~38 stopni i temperatura silnika na wskaźnikach ani drgnęła
-ciekaw jestem co by wyszło na pomiarze rzeczywistym...


No w VQ35DE brak chlodnicy oleju to nieporozumienie. Pierwszy mod na liscie po hamulcach jak ktos lubi przycisnac....

W Q50 Hybrid jest silnik WQ35HR
- wcześniej stosowany od ~2007 w G35, 350Z / ~2008 EX, FX / ~2009 M - w latach 2010~2012 zastąpiony we wszystkich modelach przez VQ37VHR
- obecnie VQ35HR - po modyfikacjąch (nie ma paska / rozrusznika itp. oprzyrządowania) - stosowany jest tylko w HYBRYDACH

W VQ35HR chłodniczka oleju (bardzo mini-chłodniczka) znajduje się w podstawie w którą wkręca się filtr...

http://i.imgur.com/TKQ4S1X.jpg

grabba
12th-August-2015, 21:03
Irku, temp. na wskaźnikach to temp. płynu chłodzącego, a nie oleju. Ta chłodniczka seryjna niewiele daje. W przypadku hybrydy istotne jest to, że silnik spalinowy jest wspomagany elektrykiem i jest on mniej eksploatowany niż sam spalinowy.

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka

slepy62
14th-August-2015, 08:29
Irku, temp. na wskaźnikach to temp. płynu chłodzącego, a nie oleju.

No widzisz... jak będziesz u mnie - szkolenie starego ślepca wymagane...lol

korzen
14th-August-2015, 09:03
W Q50 Hybrid jest silnik WQ35HR
- wcześniej stosowany od ~2007 w G35, 350Z / ~2008 EX, FX / ~2009 M - w latach 2010~2012 zastąpiony we wszystkich modelach przez VQ37VHR
- obecnie VQ35HR - po modyfikacjąch (nie ma paska / rozrusznika itp. oprzyrządowania) - stosowany jest tylko w HYBRYDACH

W VQ35HR chłodniczka oleju (bardzo mini-chłodniczka) znajduje się w podstawie w którą wkręca się filtr...

Zalozyciel tematu pytal o FX i silnik VQ35DE, wiec na tym sie skupilem.

Tak jak grabba napisal na wskazniku to temperatura cieczy chlodzacej nie oleju. grabba czy w torque pro jest opcja monitorowania temperatury oleju w vq35de?? MAm na mysli fx pierwszej generacji?? Czy moglbys polecic alternatywna aplikacje dla iOS??

borzej1
17th-August-2015, 02:07
Witam Panów
Chciałbym się dołączyć do dyskusji i dopytać.
Czy ktoś zna we Wrocławiu jakiś dobry serwis, co do sprawdzenia panewek jak to zrobić i jakie ewentualnie i gdzie kupić, no i pompa oleju czy też można określić jej stan czy nie kombinować i kupić nowa? Przeprasza ale nie jest moja mocną strona pisanie na jakim kolwiek forum i nie jestem pewny czy bobrze to robię, stałem się posiadaczem FX 45 a po poczytaniu troch postów to wolę dmuchać na zimne jak mieć problemy z nie wiedzy.

Coobcio
17th-August-2015, 08:48
ogólnie stan ukłądu smarowania sprawdza się po przez pomiar ciśnienia oleju.
Na dobym oleju na wolnych obrotach po rozgrzaniu leju do ok 75-90 stopni powinno wynosić 2 bary na oleju klasy 5w50.

W 350Z rev upy miały fabryczny czujnik mierzący temepraturę oleju no a każda 350Z miała manometr co mierzy jego ciśnienie...

grabba
17th-August-2015, 08:55
Kuba, czy przez odb2 można odczytać ciśnienie oleju?

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka

korzen
17th-August-2015, 08:57
Coobcio niby norma dopuszcza na wypasnym 5w30 cisnienie na jalowym 1bar (czy nawet ponizej). Dla mnie to juz srednio. Mi teraz na 0w50 nie spada ponizej 2barow... Sprawdzone nawet w klimacie tropikalnym jaki ostatnio mamy lol Korek, klima, wiec oleum rozgrzane. Na starym motorze spadalo do 1 bara, ale jak wiadomo to juz byl na koncowce zywota ;)

grabba
17th-August-2015, 10:02
korzen, a jak mierzysz ciśnienie?

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka

Coobcio
10th-December-2016, 11:56
korzen, a jak mierzysz ciśnienie?

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka
Zapewne zegar dołożył dodatkowy...
Ps. Zmieniam zdanie o tym co pissalem o Millers ie NT niestety podobnie do motuli z serii 300v czerni mocno silnik w środku... brud łatwo schodząc nie taki typowy nagar...

milo222
10th-December-2016, 13:42
Witam Panów
Chciałbym się dołączyć do dyskusji i dopytać.
Czy ktoś zna we Wrocławiu jakiś dobry serwis, co do sprawdzenia panewek jak to zrobić i jakie ewentualnie i gdzie kupić, no i pompa oleju czy też można określić jej stan czy nie kombinować i kupić nowa? Przeprasza ale nie jest moja mocną strona pisanie na jakim kolwiek forum i nie jestem pewny czy bobrze to robię, stałem się posiadaczem FX 45 a po poczytaniu troch postów to wolę dmuchać na zimne jak mieć problemy z nie wiedzy.


jedź zwiedzić stolicę i zostaw u Coobcia :P

Coobcio
18th-December-2016, 13:14
Pompe można rozebrać i pomierzyć luzy miedzy trybami + wzrokowa kontrola boków czy nie są przytarte...

tiger456
18th-December-2016, 13:42
Ja tam chcę wmontować inną dostawkę olejową z miernikiem ciśnienia oleju.

milo222
18th-December-2016, 16:08
Ja tam chcę wmontować inną dostawkę olejową z miernikiem ciśnienia oleju.

tylko potem daj DIY bo sam bym z chęcią miał coś takiego

Coobcio
18th-December-2016, 18:02
Nie ma takiej potrzeby :)
Fabrycznie masz zakrecony śrubą kanał olejowy - mieści się on nad fabrycznym czujnikiem ciśnienia oleju i ma gwint M12x1.5 więc trzeba przejściówkę zrobić bo zdecydowana większość dodatkowych zegarów ma czujniki z gwintami M10x1

Ps. Co do profilaktyki to proszę oto zdjęcia panewek z silnika VQ35DE, który ma przelatane prawie 200 tyś km i są jak nowe:
http://i48.photobucket.com/albums/f247/Coobcio/FX35%202005%20silver%20LPG%20Glowice/20161208_210444_zpsluuwkruw.jpg

Podstawy to kontrolować stan oleju - najlepiej by pod maks było
Regularnie go zmieniać co te 7-10 tyś km.

greg belial
18th-February-2017, 23:10
Przeczytałem ,że stosujesz Millersa.Ogólnie Millers ma dosyć dobrą opinię.Przeszedłem w sportowym aucie z Castrola edga 0W40 na Millersa 0W40 XF i na moje ucho kultura pracy jednostki uległa poprawie,na jałowych obrotach podniosło się ciśnienie oleju w silniku, no i bardzo wydatnie zmniejszyła się konsumpcja oleju,dlatego teraz, w dopiero co zakupionym kilka dni temu FX 37 przechodze też z Castrola na Millersa (poprzednia włascicielka lała Castrola Edge 5W30-wymiany co 12-13 tys)-ja chce zalać Millers 5W30 i wymiany jak w reszcie moich aut niezależnie od wieku max co 10 tys.Moje pytanie-co sądzisz o Millersie?napisałes ,że 10W60 -dlaczego taka gęstosc?jazda torowa?Troche zmartwił mnie kolejny Twój post ,że Millers też zostawia nagary...Powiem tak :od lat stosowałem we wszystkich swoich furach i mojej rodziny castrole edge 5w30 ; 0W40 -kupowane z niemiec -nigdy nie było problemów z silnikami-ok roku temu natknąłem się gdzies na forum ,że Castrol zaczął zmieniać swoją formulacje na pro-eco (wycofał z formulacji pewne składniki) i zaczął robić się problem z nagarami-nie wiem ile w tym prawdy-jestem amatorszczyzna-dlatego dalszy ciąg pytania-czy jako expert potwierdzasz te niusy? Z deczko sie tym zaniepokoiłem i dlatego w tych nowszych furkach chce przejsc na Millersy a w starszych poprzechodziłem na Valvoline (podobno mają gdzieś ekologie...:) )