PDA

Zobacz pe?n? wersj? : 3.5H. INFINITI Q50 HYBRID - raport spalania (spalanie rzeczywiste)



slepy62
16th-January-2016, 18:00
INFINITI Q50 HYBRID AWD AT - raport spalania (spalanie rzeczywiste, silnik spalinowy VQ35HR)
Samochód ściągnięty z USA - wersja PREMIUM - w trakcie naprawy "zamieniony" na wersję SPORT, wymienione: zderzak przedni + wszystkie atrapy, wymienione koła "17 na "19 wraz z wymianą hamulców AKEBONO na AKEBONO SPORT wraz z tarczami.

Raport powstał po przejechaniu 6756 km - jazda miejska w Warszawie, codziennie ok. 100 km po trasie:
Nieporęt - Płochocińska - Modlińska - Trasa Toruńska/Obwodnica - Puławska - Piaseczno
lub to samo tylko przez Wisłostradę - dolinkę Służewiecką...
lub rzadziej innym trasami, np. przez Śródmieście czy Pragę...

UWAGA - jazda obwodnicą - to średnio około 0,5~1 litra paliwa większe zużycie niż po mieście, zależne jest od prędkości, czyli
w granicach do 120 ~ prawie bez zmian, pod warunkiem płynnej jazdy (bez gwałtownego przyśpieszania)
w granicach > 120 < 150 to ok. 0,5 ~ 1 litra (przyśpieszenia w miarę płynne, tak jeżdżę najczęściej)
w granicach > 150 < 200 to już 1 ~ 3 litrów (w tym zakresie prędkości z reguły często ostro przyśpieszam)

Średnie rzeczywiste zużycie paliwa na dystansie 6756 km
wyniosło 10,04 l/100 km
według wskazań komputerowych 9,40 l/100 km (różnica 0,6 litra była powtarzalna ; pomiary co ~550 km)

w tym według wskazań komputera 1631 km przejechanych na EV czyli 24,1% dystansu
(udział EV: minimalny 19,8% / maksymalny 30,9% ; pomiary co ~ 550 km)

Na co dzień jeżdżę jakieś 60/40 w trybach ECO/STANDARD (korki/płynna jazda, obwodnicą z reguły STANDARD)
zużycie minimalne 9,27 (ECO/STANDARD ~ 80/20)
zużycie maksymalne 10,95 (STANDARD/SPORT ~ 60/40, w tym "starty" spod swiateł - ale bez ciągłego szaleństwa)
pomiary co ~ 550 km
Dodam że staram się jeździć bardzo płynnie, wykorzystując bezwładność silnika/skrzyni przy dohamowaniu czyli w większości wypadków odpuszczam gaz jak widzę z daleka że będę hamował, w dużych korkach zawsze płynnie/powoli przyśpieszam i płynnie/powoli zwalniam (chyba że się bardzo śpieszę)

przeliczeniowo średnie spalanie dla "nieHybrydy" wyniosłoby 13,23 l/100 km

Jako ciekawostkę podam że:
- 3610 km przejechanych na paliwie Shell V-Power Nitro 100 - średnie zużycie 10,07 l/ 100 km / śr.koszt 100 km = 53,65-zł
- 3148 km przejechanych na paliwie BP - Ultimate 98 - średnie zużycie............ 10,01 l/ 100 km / śr.koszt 100 km = 44,66-zł
wnioski z używania "placebo" lol niech każdy wyciągnie sam...

Dla pełnego obrazu/przeglądu - przez najbliższe 1,5 miesiąca zrobię identyczny test dla paliwa '95

UWAGA - W związku z tym że zamiast OEM'wskich opon w rozmiarze 245/40R19 założyłem 255/40R19
- do wszystkich przebiegów doliczałem 1,075% (różnica w obwodzie opon).

Bartek.
17th-January-2016, 15:11
:clap2: Super wyliczenia, jestem ciekaw jak wyjdzie test na 95

Do uzupełnienia danych powinieneś dodać kilka zdań o Twoim stylu jazdy. Jakie tryby jazdy (z tego co pisałeś to zmieniasz je w zależności od sytuacji), jak przyspieszasz z pod świateł, no i jakie prędkości bo na toruńskiej to można jechać 80 km/h a można i prędkość max testować...:car:

slepy62
17th-January-2016, 15:46
:clap2: Super wyliczenia, jestem ciekaw jak wyjdzie test na 95

Do uzupełnienia danych powinieneś dodać kilka zdań o Twoim stylu jazdy. Jakie tryby jazdy (z tego co pisałeś to zmieniasz je w zależności od sytuacji), jak przyspieszasz z pod świateł, no i jakie prędkości bo na toruńskiej to można jechać 80 km/h a można i prędkość max testować...:car:

Dopisałem...

Bartek.
18th-January-2016, 10:17
Dla porównania dane z cennika :infi:
Q50S Hybrid AWD AT spalanie na 100 km:
9,6 miasto
5,3 trasa
6,8 mieszane

Myślę, że tak czy siak ~10L to dobry wynik jak na auto 1900 kg i 360 kucy AWD.

P.S. z tego co wnikało z raportów to większość stacji zawyża pomiar wlanego paliwa, więc to "rzeczywiste" spalanie jest zaniżone. A faktyczne będzie gdzieś pomiędzy 10,04 a 9,40 ;)

slepy62
18th-January-2016, 21:07
Dla porównania dane z cennika :infi:
Q50S Hybrid AWD AT spalanie na 100 km:
9,6 miasto
5,3 trasa
6,8 mieszane

Myślę, że tak czy siak ~10L to dobry wynik jak na auto 1900 kg i 360 kucy AWD.

P.S. z tego co wnikało z raportów to większość stacji zawyża pomiar wlanego paliwa, więc to "rzeczywiste" spalanie jest zaniżone. A faktyczne będzie gdzieś pomiędzy 10,04 a 9,40 ;)

9,6 miasto - takie mam jak jeżdżę spokojnie, choć w miarę dynamicznie
5,3 trasa - to chyba tylko dla prędkości do 80 i bardzo emeryckiej jeździe, czyli żadnego wyprzedzania, hamowania i ruszania lol czyli nierealne na dłuższym dystansie w normalnych polskich warunkach
6,8 mieszane - z uwagi na powyższe jak w pkt. 2

Bartek żeby wyszło "gdzieś pomiędzy" - musieliby na stacjach przekręcać conajmniej na 5% (standardowo tankuję każdorazowo ~55 litrów) . w co mi się nie bardzo chce wierzyć bo to bardzo dużo, a tankuję tylko na firmowych BP / SHELL / STATOIL (nie tankuję na koncesyjnych), skłaniam się raczej do przekłamań komputera - tym bardziej że trudno określić jak liczony jest przebieg na EV.

W każdym bądź razie - kolejna ciekawostka to:
- jak miałem 30% przebiegu przejechane na EV - to był jedyny przypadek że przekłamanie komputera było < 0,3 litra / 100 km
przy wszystkich innych tankowaniach powtarzalne ~ 0,6 litra /100 km a tankuję na kilku stacjach...

lukasz32
20th-January-2016, 01:45
Ładny wynik. Gdyby mój tyle palił ... ;)

stefmat
20th-January-2016, 11:43
Myślę że główna trudność w wyliczeniu będzie polegała na elastyczności ruchów prawej stopy na gazie. Mi się do tej pory na 3000 km nie udało zejść poniżej 11,2 l/100. Tankuję na zmianę w firmowch stacjach 98 i 98. Ale w zasadzie trybu sportowego na co dzień nie włączam, choć ze skrzyżowań odjeżdżam jako pierwszy. Ciepło pozdrawiam,

piotrekts
21st-January-2016, 19:17
To ja w okresie zimowym mam spalanie na poziomie 8,4 do 9,2 ale głownie trasa w tym 50% autostrada ale bez szaleństw na drodze

slepy62
4th-April-2016, 22:53
INFINITI Q50 HYBRID AWD AT - raport spalania (spalanie rzeczywiste, silnik spalinowy VQ35HR) AKTUALIZACJA

Raport powstał po przejechaniu 12 141 km - jazda miejska w Warszawie

Średnie rzeczywiste zużycie paliwa na dystansie 12 141 km
wyniosło 10,07 l/100 km
według wskazań komputerowych 9,4 l/100 km (różnica 0,6 litra była powtarzalna ; pomiary co ~550 km)

w tym według wskazań komputera 2 801 km przejechanych na EV czyli 23,3% dystansu
(udział EV: minimalny 19,8% / maksymalny 30,9% ; pomiary co ~ 550 km)

przeliczeniowo średnie spalanie dla "nieHybrydy" wyniosłoby 13,13 l/100 km

Jako ciekawostkę podam rzeczywiste spalanie dla różnych rodzajów benzyny:

- 3610 km przejechanych na paliwie Shell V-Power Nitro 100 - średnie zużycie 10,07 l/ 100 km / śr.koszt 100 km = 53,65-zł

- 3148 km przejechanych na paliwie BP - Ultimate 98 - średnie zużycie............ 10,01 l/ 100 km / śr.koszt 100 km = 44,66-zł

AKTUALIZACJA dla benzyny 95

- 4771 km przejechanych na paliwie BP - 95 - średnie zużycie......................... 10,14 l/ 100 km / śr.koszt 100 km = 39,26-zł

slepy62
22nd-January-2017, 11:50
A K T U A L I Z A C J A - zbliżam się do 60 tys. i dużego przeglądu…

Pomimo braku znacznej różnicy w spalaniu (95 vs 98 vs 100), na co dzień jeżdżę na PB-98.

Uzasadnienie:

Z V-POWER 100 zrezygnowałem bo, poza wysoką ceną – korzyści nie widzę żadnych.

Z PB-95 zrezygnowałem z kilku powodów:

1. praca skrzyni biegów/silnika w trybie NORMAL i ECO ; potrafi w wielu sytuacjach szarpać, np.:

a. reaguje z dużym opóźnieniem na gwałtowne przyśpieszenie, wrażenie jest takie jak w starych autach z gaźnikiem – jakby silnik „się zamulał zanim załapie”

b. w momencie gwałtownego przyśpieszania i puszczenia gazu – czasami skrzynia głupieje, pomimo nie dotykania pedału gazu, potrafi przerzucić o 2/3 biegi (z
gwałtownym szarpnięciem – coś jak w trybie SPORT) po czym wrzuca bieg bardziej dopasowany do prędkości,
znamienne jest to że potrafi przerzucać biegi 2~3 razy zanim "znajdzie właściwy"

c. w trakcie normalnej, równomiernej jazdy i łagodnego przyśpieszania, zdarza się że czuć drgania jakby silnik pracował nierówno, jakby nie mógł się zdecydować czy
przyśpieszać czy nie

2. W trybie SPORT pracuje w miarę normalnie, ale tak czy tak szarpnięcia są dużo częstsze i mocniejsze niż w wypadku jazdy na PB-98
ogólnie można powiedzieć że zachowuje się jak w pkt. 1, tylko że "czkawka" trwa z reguły krócej niż w tybach NORMAL lub ECO

3. potrafi głupieć z wyborem pomiędzy pracą tylko w trybie elektrycznym a mieszanym - w ciągu kilkunastu sekund zmienia tryb kilka razy, pomimo stałych/niezmiennych parametrów jazdy

Powyższe problemy praktycznie nie występują lub występują bardzo rzadko w wypadku jazdy na PB-98 lub "100".

Nie jestem fachowcem / nie znam się na tym – ale w podsumowaniu:
- pomimo elektronicznego/komputerowego dostosowywania zapłonu/map paliwowych do rodzaju używanego paliwa –
wygląda na to że silnikowi temu wyraźnie „nie służy” paliwo PB-95.

Jak to jest u WAS, jeżeli jeździliście na różnych rodzajach paliwa - macie podobne wrażenia ?

grisza
22nd-January-2017, 12:21
Jak to jest u WAS, jeżeli jeździliście na różnych rodzajach paliwa - macie podobne wrażenia ?
Krótko i zwięźle. Nie miałem i nie mam żadnych z opisywanych przez Ciebie objawów a używam tylko PB95.

slepy62
22nd-January-2017, 17:26
Krótko i zwięźle. Nie miałem i nie mam żadnych z opisywanych przez Ciebie objawów a używam tylko PB95.

Wynika z tego że powinienem się zgłosić do COOBCIA...

sirtrojan
22nd-January-2017, 17:37
Coobcio to chyba dobry pomysł - podejrzy mapy paliwowe.

Coobcio
22nd-January-2017, 22:22
Auta te inteligentnie korzystają z czujnika spalania stukowego, zawsze śmigają na możliwie najbardziej wyprzedzonym zapłonie pod dane paliwo (na granicy spalania stukowego), żeby wykorzystać jak najwięcej energii z jego spalania, co wpływa na moc i na konsumpcje paliwa.

W silniku wolnossącym z nie wyśrubowanym stopniem sprężania nie będzie dużych różnic w osiągach, zwłaszcza teraz jak pracują na zimnym powietrzu ograniczającym tendencje do spalania stukowego.

Natomiast różnice w autach doładowanych są całkiem spore, przykładowo Opel Vectra C 2.0 Turbo na turbinie TD04-14T na paliwie PB98 udało mi się osiągnąć 254KM a po dolaniu połowy baku V-power 100 bez stukowo udało się osiągnąć 270KM.
Różnica spora i w dodatku na lepszym paliwo można było stroić silnik na uboższej mieszance, w efekcie czego auto będzie paliło mniej przy wykorzystaniu pełnej mocy.
Bogatsza mieszanka to dodatkowe zabezpieczenie przed spalaniem stukowym, które było wymagane dla paliwa PB95 by osiągnąć te 254KM...

piore_w_rzece
29th-January-2017, 14:35
Jak to jest u WAS, jeżeli jeździliście na różnych rodzajach paliwa - macie podobne wrażenia ?
U mnie na 95 wszystko jest ok, nie zauważyłem niczego z powyższych objawów, przejechane 12 000km. Warto zaznaczyć, że nasze silniki mogą jeździć awaryjnie nawet na 91 oktanów (RON) ale nie zaleca się tego (czujnik spalania stukowego przesunie zapłon tak by nic się złego nie wydarzyło ale kosztem osiągów). Na 95 silnik ma już pełne osiągi.


przeliczeniowo średnie spalanie dla "nieHybrydy" wyniosłoby 13,13 l/100 km
Jak dokonujesz tego przeliczenie na nieHybrydę?

slepy62
29th-January-2017, 15:38
U mnie na 95 wszystko jest ok, nie zauważyłem niczego z powyższych objawów, przejechane 12 000km. Warto zaznaczyć, że nasze silniki mogą jeździć awaryjnie nawet na 91 oktanów (RON) ale nie zaleca się tego (czujnik spalania stukowego przesunie zapłon tak by nic się złego nie wydarzyło ale kosztem osiągów). Na 95 silnik ma już pełne osiągi.

Jak dokonujesz tego przeliczenie na nieHybrydę?

Odejmij od rzeczywiście przejechanego dystansu - ilość km przejechanych na EV i masz wynik,
możesz to zrobić w każdej chwili dla przebiegu TOTAL
lub
spisując / kasując liczniki A lub B dla krótszych przebiegów

oczywiście jest to tak czy tak szacunek - bo o ile się nie mylę - przebieg EV liczony jest tylko dla wyłączonego silnika spalinowego,
więc np. w trakcie przyśpieszania, gdy silnik elektryczny wspomaga spalinowy - to przebieg jest liczony chyba tylko dla spalinowego,

piore_w_rzece
30th-January-2017, 10:56
Masz rację - przyśpieszanie ze wspomaganiem elektrycznym nie jest liczone - zrobiłem w weekend trasę z prędkościami 120-140km zerując licznik i przez to przebieg EV z trasy miałem pomijalny.
Co do szacowania - spokojnie można założyć, że wersja bezhybrydowa spaliłaby więcej ponieważ silnik działa tam nawet jak się stoi (kilometry EV nie lecą a paliwo się zużywa). Do tego w hybrydzie silnik nie jest obciążony napędzaniem osprzętu który w zwykłej spalinówce w całości obciąża silnik spalinowy zwiększając spalanie o przynajmniej 10% - 15%. Wydaje mi się, że można śmiało przyjąć przy przeliczaniu zużycia paliwa z kilometrów dodatkowe spalanie dla niehybrydy wyższe jeszcze o 15%. Mam odniesienie do 350Z traktowanego w podobny sposób jak Q50 i spalanie wychodzi o ~18% wyższe nawet jak Q50 w EV ma przejechane 10km na 500km.

kubeusz
13th-March-2018, 23:13
Jako ciekawostkę podam rzeczywiste spalanie dla różnych rodzajów benzyny:

- 3610 km przejechanych na paliwie Shell V-Power Nitro 100 - średnie zużycie 10,07 l/ 100 km / śr.koszt 100 km = 53,65-zł

- 3148 km przejechanych na paliwie BP - Ultimate 98 - średnie zużycie............ 10,01 l/ 100 km / śr.koszt 100 km = 44,66-zł

- 4771 km przejechanych na paliwie BP - 95 - średnie zużycie......................... 10,14 l/ 100 km / śr.koszt 100 km = 39,26-zł


Po montażu instalacji LPG (STAG z dwoma reduktorami na razie bez lubryfikatora, za to dawkuje trochę benzyny powyżej 3,5k obrotów):
Po mieście wyszło mi na dwóch pierwszych bakach:
na pierwszym baku dystans ok 300 km ok 40,xx zł/100 km 'na dużo ECO' + Standard (Orlen PB95) oraz
na drugim baku dystans ok 250 km 47,xx zł/100km na samym Standard (Orlen PB95).
Za każdym razem ta sama trasa. Za każdym razem wyszło mi ok 9l benzyny i reszta to LPG ale w pierwszym wypadku dystans jaki udało się przejechać był dłuższy.

trasa:
Dystans 400 km (trasa z Wrocławia do Częstochowy i z powrotem) paliwo z Orlen: LPG + PB95 - 11,9 l /100km ( 1,5l bezyny na całym dystancie reszta to LPG) koszt 26,06 zł za 100KM

Czeka mnie pierwszy przegląd LPG więc po tym będę robił skrupulatne notatki i przedstawię wyniki z aptekarską dokładnością.
Powiem że miasto to mam odcinek 10km, więc na starcie jadę 2-4km na benzynie, włącza się elektryk i silnik potrzebuje chwile do osiągnięcia dobrej temperatury do przełączenia się na LPG. Latem pewnie spadnie spalanie benzyny.

kubeusz
26th-November-2018, 13:52
Przejechałem do tej chwili 9300 km, spaliłem 1382l, wydałem 4120 zł na paliwo, średnio za litr zapłaciłem 2,98 (PB i LPG),
średnio na 1l przejechałem 6,7km,
za 1 zł przejechałem średnio 2,25km

średnie spalanie 14,9 l/ 100 km (PB i LPG)
średnia prędkość 18 km/h* - głównie Wrocław miasto, trasy okazjonalnie.

Średnio wychodzi 44,4 zł/100km po mieście.

Podejrzewam że spalanie spadło by o ok 2-3l gdybym robił trasy.

Ogólnie jestem zadowolony z instalacji i uważam że dobrze zrobiłem instalując LPG.

Acha komputer przekłamuje średnio o 3-4l, więc wskazanie mam na poziomie 11-12l z komputera

* wartosc zaktualizowalem bo blednie odczytałem

lukasz32
26th-November-2018, 15:28
Panowie porównujecie spalanie hybrydy vs benzyniaka szacując około 30% różnicy, a czy benzyniak (tudzież lpg) z napędem na tył nie spaliłby mniej niż te 30% z racji a) niższej masy b) mniejsze straty na napędzie (RWD vs AWD) ? Nie potrafię odnaleźć właściwych informacji, ale różnica w masie powinna sięgnąć 150kg, czyli powiedzmy że są to 2 dorosłe osoby.

Nadmienię, że g35c spala mi 14,5 LPG + 1 PB a fx50 15,5 PB. Jazda mieszana (połowa po mieście) rownomierna, zawsze lewy pas. Na trasie pewnie palą mniej. Zastanawiałem się własnie nad tym elektrycznym turbo, ale widzę, że jakichś dużych różnic nie ma.

Aaa spotkałem właściciela M35H, komputer pokazuje mu 9,8 po roku czy dwóch jazdy, jeździ raczej bez szaleństw.

kubeusz
6th-December-2018, 11:16
Panowie porównujecie spalanie hybrydy vs benzyniaka szacując około 30% różnicy, a czy benzyniak (tudzież lpg) z napędem na tył nie spaliłby mniej niż te 30% z racji a) niższej masy b) mniejsze straty na napędzie (RWD vs AWD) ? Nie potrafię odnaleźć właściwych informacji, ale różnica w masie powinna sięgnąć 150kg, czyli powiedzmy że są to 2 dorosłe osoby.

Nadmienię, że g35c spala mi 14,5 LPG + 1 PB a fx50 15,5 PB. Jazda mieszana (połowa po mieście) rownomierna, zawsze lewy pas. Na trasie pewnie palą mniej. Zastanawiałem się własnie nad tym elektrycznym turbo, ale widzę, że jakichś dużych różnic nie ma.

Aaa spotkałem właściciela M35H, komputer pokazuje mu 9,8 po roku czy dwóch jazdy, jeździ raczej bez szaleństw.


Rwd powinien spalić ze 2 litry mniej po mieście - sam producent podaje różnice 1,4l

Jaka średnia predkosc masz po samym mieście?

M35h mial gaz? Mi na gazie komputer przekłamuje 3-4l !

W hybrydzie masz kopa a nie mniejsze spalanie :)

slepy62
6th-December-2018, 14:30
Panowie KUBEUSZ i LUKASZ32 - czy możecie nie komplikować / zaśmiecać wątku o HYBRYDZIE wpisami n.t. "zelektryzowanej kapuchy" ....

Administarcja - jeżeli to możliwe - proszę przenieść wpisy o spalaniu w zagazowanej Hybrydzie do odrębnego wątku...
lub
KUBEUSZ -załóż sobie swój wątek na temat spalania w Hybrydzie z zainstalowanym LPG (tak jak zrobili to forumowicze z wersją Q50 2.0T)
- Q50 jest coraz starsze więc sądzę że z czasem znajdziesz wielu fanów "zelektryzowanej kapuchy"...


Rwd powinien spalić ze 2 litry mniej po mieście - sam producent podaje różnice 1,4l
W hybrydzie masz kopa a nie mniejsze spalanie :)

Natomiast co do stwierdzeń jak powyżej - chyba nie jeździłeś Q50 Hybrid AWD i RWD oraz pewnie nie jeździłeś M35H - jeżeli wypisujesz takie rzeczy, cytuję:
"...Rwd powinien spalić ze 2 litry mniej po mieście... ; ...w hybrydzie masz kopa nie mniejsze spalanie..."
jeżeli już to:
- w hybrydzie masz "kopa" i duże spalanie lub "emeryta" i niskie spalanie...
- co do różnicy pomiędzy RWD a AWD to w praktyce średnio wychodzi 1~1,2 L - ale w tym wypadku znów różnica wynika przede wszystkim ze stylu jazdy na "kopa" lub "emeryta"

lukasz32
6th-December-2018, 19:19
Panowie KUBEUSZ i LUKASZ32 - czy możecie nie komplikować / zaśmiecać wątku o HYBRYDZIE wpisami n.t. "zelektryzowanej kapuchy" ....

Jasne ;)
Słuchaj powiedz mi jeszcze jedną rzecz, czy np pokonując długą trase bez hamowania, powiedzmy 500km hybryda powinna spalić tyle samo co nie-hybryda? Czy tez hybryda ma np inne przełożenia skrzyni (dłuższe) lub inne nastawy wtrysku, zapłonu (jakieś zubożanie mieszanki czy niepełne otwarcia zaworów i zawirowania mieszanek jak d15z6) dzięki czemu i tak spali mniej?

kubeusz
6th-December-2018, 19:25
- w hybrydzie masz "kopa" i duże spalanie lub "emeryta" i niskie spalanie...

Wyjąłeś mi to z ust, a raczej nie potrafiłem tego tak trafnie ująć

PawelInfi
6th-December-2018, 19:46
To tak już dorzucając coś ode mnie.
Miałem ostatnio Q50 Hybrid na trasę Gdańsk - Łódź, więc trochę km poleciało.
Wyjechałem duże wcześniej żeby mieć zapas czasowy i sprawdzić ile można wyciągnąć najmniej spalania jadać na tryb 'emeryt' - wyniki całkiem zadowalające bo trasę Gdańsk-Łódź na tempomacie 140km/h ukręciłem 7.1L/100km. Wracając już podkręciłem tempomat na 150-160km/h i wyszło średnie spalanie na całej trasie 7.5L/100km.

Tylko od razu mówię, jazda hybrydą z prędkością 140-160km/h to jest czysty MASOCHIZM. Taka jazda męczy, nawet jeżeli Ci się nie spieszy :D