PDA

Zobacz pe?n? wersj? : [FX35] Niebezpieczne bujanie nadwozia.



kqba
26th-April-2016, 14:00
Mam do dyspozycji FX35 z 2006 roku. Czasami przy przejeżdżaniu przez nierówności, albo przy gwałtownym dodaniu gazu np. przy prędkości 100km/h, po zredukowaniu zaczyna niebezpiecznie bujać na boki. Czasami bujanie jest bardzo silne a czasami delikatniejsze. Tak jakby coś było nie tak z napędem 4x4 ew. amortyzatory/poduszki? Kojarzycie może taką przypadłość FXa?
Testowane na oponach letnich i zimowych. Wymieniany był jakiś czas temu olej w skrzyni i reduktorach.

golden35
29th-April-2016, 14:20
Cześć kolego,rozwiazałeś jakoś swój problem bujania?U mnie po ustawieni kątów i zbierzności buja całą bydą od tylnej strony.
Pozdrawiam

Daro
4th-December-2016, 14:21
Wydaje mi się że to normalka w naszych autach. Wielkie i szerokie kapcie. Na naszych pięknych drogach trzeba cholernie uważać. Mój może nie buja przy przyspieszaniu ale wyprzedzanie na kiepskiej nawierzchni nie jest komfortowe a koleiny to Masakra.Kierownice chce z rąk wyrwać.

tiger456
4th-December-2016, 14:30
U mnie były 2 sprawy za to odpowiedzialne. Tuleja pływająca wahacza przedniego całkowicie wybita i nieprawidłowo ustawiona zbieżność i geometria. Jeżeli będziecie chcieli kiedyś ustawiać, to szukajcie zakładów które pracują na Hunterach :)

Daro
4th-December-2016, 14:34
Jak wracam na swój pas to czuję jakby koła wskakiwały w szyny a budą zabuja. Przy większej prędkości odczucia są gorsze. Wtedy mam wrażenie że lekko tyłem zamiata. Na geometrii gostek mi powiedział że w tym aucie na naszych drogach tak będzie. Podobno w Audi Q7 jest podobnie.

sirtrojan
4th-December-2016, 14:36
Ja tak miałem na gumach 295. Nie mieściły sie w koleiny i woziło auto lewo i prawo. Na 265/275 problem nie występował albo efekt nie był tak mocny jak przy szerszych gumach.

tiger456
4th-December-2016, 14:39
Na temat 20' alusków i wyżej nie będę się wypowiadał, jak dla mnie nie są to w żaden sposób koła na nasze drogi. Jeżdżę na 265/60/18 i pomimo tego, że nie wyglądają tak ciekawie jak 20' nie zamieniłbym ich ;)

tas23
4th-December-2016, 21:39
Ja z kolei mam 20", 265 szerokości i zupełnie nie odczuwam tych niedogodności.
Koleiny muszą być naprawdę pokaźne, żebym odczuwał to na kierownicy.
Z kolei 20" powoduje, że samochód bardzo dobrze zachowuje się w zakrętach (na 18" trochę kuter się robi:P).

Ologt
4th-December-2016, 23:39
Ja mam dziwne wrażenie że na 22" opona 285 jechał jak po szynach o prowadzeniu nie wspomnę bo to już po prostu bajka (zapierdzielał w zakrętach jak gokart) ,jak przesiadłem się na 21" opona balonik 265 to jakby gorzej zachowywał się w koleinach ,oczywiście tragedii nie ma (wystarczy jedna łapka na kierownicy) ale gorzej się zachowuje niż na szerszych i większych kołach .Może to wina dystansów ??

Daro
8th-December-2016, 18:24
Myślę że Patryk ma rację. Na naszych drogach najlepszy kompromis między wyglądem a prowadzeniem to 18".

Ologt
8th-December-2016, 18:44
najlepszy kompromis między wyglądem a prowadzeniem to 18".

Chyba żartujesz , sprawdź najpierw geometrie.

tiger456
8th-December-2016, 19:17
Dla mnie komfort największy bez porównania na 18'.

milo222
8th-December-2016, 19:23
a ja przy 20 i profilu 50 nadal widzę balony :)


ps. przy tej szerokości profil 50 jest idealny nawet na dziurawy Poznań

sirtrojan
8th-December-2016, 19:56
Kto nie przesiał sie bezpośrednio z 18 na 20 i spowrotem to nie poczuje różnicy. A jest na prawde ogromna. 20 daje lepsze wyczucie zakrętu - zdecydowanie.

tiger456
8th-December-2016, 20:27
Na 20 jeździ się jak na taczce, ja dziękuję :)

atomboy
8th-December-2016, 20:53
a ja mam porównanie, 20" szerokie gumki zakręty extra, trzymanie na krętych ale równych drogach na prawdę dobre. Koleiny masakra, wzdłużne uskoki w asfalcie masarka :).
Na 18" węższe gumki znacznie lepiej, mniej bujania ale zakręty gorzej czułem, że autko lubi uciekać.
Na śniegu co dla mnie ważne, większe koła i szersze gumki bez porównania lepiej mnie wyciągały powiedzmy z "zasp" :D.
Ale znow 20" i szerokie gumki na kałużach to kuźwa nie ciekawie, trzeba było już operować gaz/kiera.

Najlepiej na kałuży sprawuje się moja panda z 13" gumki jak od roweru dla dzieci tnie wszystko XD

Ologt
9th-December-2016, 00:08
Na 18" węższe gumki znacznie lepiej

Echh coś kręcisz , przecież fabrycznie masz na 18" taką samą szerokość opon jak na 20" czyli 265mm , chyba że sam coś zmieniłeś .


a ja przy 20 i profilu 50 nadal widzę balony

Dokładnie , wg mnie to 20" nadają się tylko na zimę ,ale poniżej tego to aż wizualnie nie pasuje do tego auta .


Na 20 jeździ się jak na taczce, ja dziękuję

A Ty chciałeś G kupić ?

tiger456
9th-December-2016, 00:34
Krzychu, tam musiałbym się już przyzwyczaić do danej twardości. Mały sportowy samochód :)

Ologt
9th-December-2016, 21:00
Krzychu, tam musiałbym się już przyzwyczaić do danej twardości. Mały sportowy samochód

Dlatego powinieneś stopniowo zwiększać średnicę felg w FX-ie lol

tiger456
9th-December-2016, 21:16
Dopóki jeżdżę FXem, będę rozkoszował się twardym zawieszeniem na 18'' balonach lol

Shimomura
25th-September-2022, 18:54
Bujanie się na koleinach wzdłużnych i ściąganie to również przyczyna poszerzenia przedniej osi dystansami, które większość FX Igen ma z tytułu założenia BBK. Tak to tylko tu zostawiam dla potomnych ;)