PDA

Zobacz pe?n? wersj? : FX35 - co ile wymieniać olej



tas23
12th-September-2016, 10:09
Panowie i Panie,

Mam pytanie odnośnie częstotliwości wymiany oleju w silniku.
Poprzedni właściciel od nowości jeździł na 5W40 i wymieniał go co 12 000 km (mam pewność, bo był serwisowany w znajomym warsztacie).
Ja po przeczytaniu kilku wątków wymieniłem olej na 5W50, początkowo Mobil1 (polecany przez Coobcia), a teraz Penrite od CzarnePaliwo. Interwał wymiany pozostał ten sam, co 12 kkm.
I dzisiaj natknąłem się na wątek padniętych silników i jeden z kolegów napisał, że oleje o tej gęstości powinno się wymieniać co 5-8kkm, czyli prawie dwa razy częściej niż ja.
Jeżdżę po Warszawie i okolicach, raczej dynamicznie (z reguły nie przekraczam 4k RPM, ale zdarza mi się wykorzystać pełny zakres obrotów). Oleju mi prawie nie bierze, Mobil1 5W50 musiałem od wymiany do wymiany dolać 1l, więc moim zdaniem w normie.
Czy pozostać przy obecnej częstotliwości, czy skrócić np. do 8kkm?

Pozdrawiam
Marcin

tiger456
12th-September-2016, 10:36
Jeżeli masz zalany Penrite 5W50, to możesz spokojnie na tym jeździć. Sprawa częstszych wymian tyczyła się np. Mobil 1 5W50 jeżeli lubi się "słuchać silnika". Niestety sklepy robią nas w ch*** i nie wiesz tak naprawdę czy zalany olej jest w 100% oryginalny, w związku z czym lepiej przeciwdziałać :)

korzen
12th-September-2016, 11:04
Na Penrite, zresta na tym Mobil 1 tez mozesz zmienac co 12tys. Penrite jest lepszy, ma mniejsza odparowalnosc i dlugo trzyma parametry. Przy normalnej jezdzie nawet ten Mobil 1 z grupy 3+ mozna wymianiac co 12tys/rok. Wymieniaj co 10-12tys jak nie palujesz na torze i bedzie elegancko.
Dolewka 1l na 10-12tys km to jak najbardziej w pozadku. Najwazniejsze to nie dopuszczac do spadku poziomu oleju poniezej polowy (dla swietego spokoju). Tak utrzymywanie na 3/4 jest idealne.