PDA

Zobacz pe?n? wersj? : Autouruchamianie tarczy bezpieczeństwa



Arek
13th-April-2017, 12:19
Temat już się przewinął w gigantycznym poście, więc lepiej chyba mieć oddzielny wątek? Tarcza bezpieczeństwa jest domyślnie wyłączona. Przewijał się temat, że serwis jest w stanie zmienić ustawienie aby tarcza była uruchamiana po włączeniu auta. Niestety serwis Infiniti w Wawie stwierdził, że nie ma takiej opcji... Komuś się udało to ogarnąć?

Pozdrawiam,
Arek

ciso1
13th-April-2017, 17:36
Pojeździj trochę Q50 tką i zastanów się czy chcesz mieć to włączone. Mnie ta funkcja częściej denerwuje niż cieszy. Osobiście włączyłbym ją na stałe pożyczajac samochód niedoświadczonemu kierowcy

slepy62
13th-April-2017, 18:32
Temat już się przewinął w gigantycznym poście, więc lepiej chyba mieć oddzielny wątek? Tarcza bezpieczeństwa jest domyślnie wyłączona. Przewijał się temat, że serwis jest w stanie zmienić ustawienie aby tarcza była uruchamiana po włączeniu auta. Niestety serwis Infiniti w Wawie stwierdził, że nie ma takiej opcji... Komuś się udało to ogarnąć?
Pozdrawiam,
Arek


Nie bardzo rozumiem o czym piszesz - tarcza jest w standardzie (po każdym odpaleniu auta) w trybie pasywnym (gotowa do działania i działa w sytuacjach awaryjnych)

- żeby ją wyłączyć w ogóle - należy wejść w ustawienia i powyłączać wszystko

- żeby ją włączyć - wystarczy wcisnąć guzik na kierownicy

Więć jak na wstępie - o czy piszesz ?

Arek
13th-April-2017, 18:44
Chodzi o to żeby była w trybie aktywnym cały czas. Trochę to bez sensu wciskać ten guzik za każdym uruchomieniem auta.

Ciso tak chcę to mieć wlaczone. W sensie wolę wcisnąć guziczek wtedy kiedy świadomie wiem, że wykonam manewr, który nie do końca się spodoba elektronice. I na pewno nie będę polegał na tym systemie bo jest zawodny. Ale wolę mieć toto jako backup.

slepy62
13th-April-2017, 20:06
Chodzi o to żeby była w trybie aktywnym cały czas. Trochę to bez sensu wciskać ten guzik za każdym uruchomieniem auta.

Ciso tak chcę to mieć wlaczone. W sensie wolę wcisnąć guziczek wtedy kiedy świadomie wiem, że wykonam manewr, który nie do końca się spodoba elektronice. I na pewno nie będę polegał na tym systemie bo jest zawodny. Ale wolę mieć toto jako backup.

Nie wiem jak jeździsz autem, ale ja nie umiem / nie potrafię - jeździć w trybie aktywnym tarczy po mieście bo...

auto sobie a ja sobie - a walka z samochodem w ruchu miejskim to chyba najgorsza rzecz ...

jedyne co używam w korkach na drogach z małą ilością świateł to ICC...

ale... cóż, jedni lubią rybki inni lol wyrabiać sobie prawy kciuk

wojuś
13th-April-2017, 22:08
Ogólnie rzecz biorąc tarcza jest fajna ale zdecydowanie wolę włączać ją za każdym razem świadomie, juz kilka razy miałem sytuacje gdy zapomniałem, że jest włączona i chcąc szybko wykonać manewr wyprzedzania z dojechaniem do poprzedzającego pojazdu mocno się naciąłem gdy Infi zamiast wyrwać do przodu zaczęła krzyczec i hamować, po prostu szok. Mój zachwyt tarczą ogranicza się już teraz do świadomego włączenia przy dłuższej jeździe w korku, poza miastem to tylko nie potrzebny stres

grabba
14th-April-2017, 02:58
U mnie w M37 z 2010 tarcza jest mniej zaawansowana niż w Q50, ale też potwierdzam, że w trybie aktywnym należy ją włączyć ręcznie. Mi się to zdarza tylko na autostradach, a na krajówkach tylko wtedy, gdy jestem bardzo zmęczony. W mieście nie używam.

Arek
14th-April-2017, 09:16
Widzę, że temat ewoluował z jak ustawić aktywną tarczę bezpieczeństwa na stałe na czy jeździć z tarczą. Z mojej strony jest tak, że póki co wolę mieć toto uruchomione i nauczyć się tego jak toto reaguje. Więc jeszcze się uczę, ale coraz mniej mnie ten system zaskakuje. Do ABS i ESP też ludzie musieli się przyzwyczaić :) Co do stylu jazdy to staram się jeździć przewidywalnie dla innych kierowców. Dzięki temu i na pewno braku pecha nie miałem żadnego wypadku na polskiej ziemi czy to ze swojej czy nie ze swojej winy (oprócz dwukrotnej próby taranowania mojego auta przez samochód z tyłu). Może też nie jestem jakoś szczególnie doświadczonym kierowcą, ale jednak 16 lat prawka i ponad 250tys km daje jakąś wiedzę. Inna sprawa, że za prędkość już miałem zabrane prawko i zdawałem egzamin drugi raz. Co zabawne na samym egzaminie auto próbował taranować rowerzysta :D

Największy póki co minus tarczy jest taki, że niestety te radary są zawodne. I to utrudnia ocenę jej zachowania, ponieważ nie jest ono spójne. Jeszcze jedna sprawa jest taka, że autem też jeździ moja kobieta, która prawko ma pół roku :) Więc naprawdę wolałbym mieć to domyślnie włączone.

slepy62
14th-April-2017, 10:45
Widzę, że temat ewoluował z jak ustawić aktywną tarczę bezpieczeństwa na stałe na czy jeździć z tarczą. Z mojej strony jest tak, że póki co wolę mieć toto uruchomione i nauczyć się tego jak toto reaguje. Więc jeszcze się uczę, ale coraz mniej mnie ten system zaskakuje. Do ABS i ESP też ludzie musieli się przyzwyczaić :) Co do stylu jazdy to staram się jeździć przewidywalnie dla innych kierowców. Dzięki temu i na pewno braku pecha nie miałem żadnego wypadku na polskiej ziemi czy to ze swojej czy nie ze swojej winy (oprócz dwukrotnej próby taranowania mojego auta przez samochód z tyłu). Może też nie jestem jakoś szczególnie doświadczonym kierowcą, ale jednak 16 lat prawka i ponad 250tys km daje jakąś wiedzę. Inna sprawa, że za prędkość już miałem zabrane prawko i zdawałem egzamin drugi raz. Co zabawne na samym egzaminie auto próbował taranować rowerzysta :D

Największy póki co minus tarczy jest taki, że niestety te radary są zawodne. I to utrudnia ocenę jej zachowania, ponieważ nie jest ono spójne. Jeszcze jedna sprawa jest taka, że autem też jeździ moja kobieta, która prawko ma pół roku :) Więc naprawdę wolałbym mieć to domyślnie włączone.

Jeżeli poczytasz więcej

- w pełni aktywna tarcza służy przede wszystkim do jazdy autostradowej lub na trasie

- podstawowa przyczyna dla której nie powinno używać się w pełni atywnej tarczy w jeździe miejskiej - to DAS w połączeniu z utrzymywaniem samochodu w pasach ruchu - czyli - to co pisałem wcześniej - auto sobie - a dokładnie układ kierowniczy - a Ty sobie - Ty lub Twoja ukochana - możecie nie zdążyć zareagować/skorygować tego co zrobi układ kierowniczy vs. inni użytkownicy ruchu... , abstrahuję już od kwestii utrzymywania dystansu do aut poprzedzających itd..

- w wypadku jazdy miejskiej - tryb pasywny tarczy daje Ci ochronę przeciwwypadkową - większość sytemów zareaguje w sytuacjach krytycznych: dohamowania (IBA), zatrzymanie w wypadku cofania z parkingu i przejeżdżających poprzecznie samochodów, blind spot (bez samoczynnej reakcji) itd... itp...

Jeżeli Twoja ukochana ma prawko od pół roku
1. to jazda w trybie pasywnym po mieście jest idealna do nauki / nabierania przez nią doświadczeń - bo ochroni ją w sytuacjach krytycznych
2. jeżeli będzie się uczyła w trybie aktywnym - obawiam się że w efekcie może:
- nabrać złych nawyków (bo samochód zrobi niektóre rzeczy za nią)
- nie nabierze doświadczenia lub po przesiadce do innego auta - nie poradzi sobie

To co piszesz - brzmi tak jakbyś nie chciał żeby ukochana nabierała doświadczenia...

wojuś
14th-April-2017, 10:52
Jeżeli poczytasz więcej

- w pełni aktywna tarcza służy przede wszystkim do jazdy autostradowej

- podstawowa przyczyna dla której nie powinno używać się w pełni atywnej tarczy w jeździe miejskiej - to DAS w połączeniu z utrzymywaniem samochodu w pasach ruchu - czyli - to co pisałem wcześniej - auto sobie - a dokładnie układ kierowniczy - a Ty sobie - Ty lub Twoja ukochana - możecie nie zdążyć zareagować/skorygować tego co zrobi układ kierowniczy ...

- w wypadku jazdy miejskiej - tryb pasywny tarczy daje Ci ochronę przeciwwypadkową - większość sytemów zareaguje w sytuacjach krytycznych: dohamowania (IBA), zatrzymanie w wypadku cofania z parkingu i przejeżdżających poprzecznie samochodów, blind spot (bez samoczynnej reakcji) itd... itp...



podstawowa przyczyna dla której nie powinno używać się w pełni atywnej tarczy w jeździe miejskiej - to DAS w połączeniu z utrzymywaniem samochodu w pasach ruchu - czyli - to co pisałem wcześniej - auto sobie - a dokładnie układ kierowniczy - a Ty sobie - Ty lub Twoja ukochana - możecie nie zdążyć zareagować/skorygować tego co zrobi układ kierowniczy ...
- o kurcze a ja głownie używam tarczy w mieście, jeszcze nigdy nie włączyłem jej na autostradzie, trzeba będzie spróbować

slepy62
14th-April-2017, 11:16
Panowie lol ŚWIEŻAKI

zapraszam do poczytania tematu:

http://www.ifans.pl/showthread.php?3575-Infiniti-Q50-wra%BFenia-pytania-odpowiedzi/page14&highlight=tryb+aktywny

mniej więcej na stronach od 16 ~ 14 (wyświetlanie mam ustawione na najnowsze u góry, z przodu / opisy tarczy mniej więcej w datach od stycznia do lipca 2015)-
są opisy oraz zdjecia dotyczącze jazdy z tarczą: zupełnie WYŁĄCZONĄ / pracującą w trybie PASYWNYM / pracującą w trybie AKTYWNYM

Arek
14th-April-2017, 17:13
Panowie lol ŚWIEŻAKI zapraszam do poczytania tematu:

Czytałem, jeszcze zanim kupiłem - z tydzień czasu mi zajęło :D


Jeżeli poczytasz więcej - w pełni aktywna tarcza służy przede wszystkim do jazdy autostradowej lub na trasie

Diabeł tkwi w szczegółach. Tzn są systemy do jazdy autostradowej: LDP (utrzymywanie pasa ruchu), BSI(Eliminacji Martwego Pola) - tak czy siak działają dopiero od 60km/h. Dodatkowo, żeby BSI działało musi być włączona aktywna tarcza. System BSI włącza się, gdy zostanie naciśnięty przełącznik systemów aktywnego wspomagania kierowcy na kierownicy przy włączonej opcji . Więc poniżej 60km/h nie ma znaczenia czy masz włączoną aktywną tarczę czy nie.

ALC (aktywny asystem toru jazdy) Kolejny autostradowy system. Ale toto jest niezależne od ustawień tarczy bezpieczeństwa i włącza się oddzielnie.

BSW, BCI - działają niezależnie od ustawien tarczy, działa tylko przy cofaniu. BSW (blind spot warning) działa dopiero od 32km/h. W mieście często jeździmy wolniej i trzeba sobie zdawać sprawę, że nie zawsze toto cokolwiek ułatwi.

DCA (system wspomagania kontroli dystansu) - i co ciekawe - Czujnik radarowy nie wykrywa następujących obiektów: Stojących lub wolno poruszających się pojazdów• Przechodniów lub przedmiotów znajdujących sięna jezdni• Pojazdów zbliżających się z przodu na tym samym pasie• Motocykli nie jadących zbieżnie z torem - to tez tłumaczy zachowanie się systemu. I znowu w warunkach miejskich przy dojeżdżaniu do stojącego auta system nie wykrywa takiego pojazdu. DCA działa tylko przy włączonej aktywnej tarczy. Natomiast nadal można "nadpisać" działanie tego systemu: System DCA wyłączy sterowanie pedałem gazu, jeśli kierowca dociśnie pedał gazu, gdy jest on podnoszony przez mechanizm systemu.

SYSTEM AWARYJNEGO HAMOWANIA (bez skrotu tym razem :)) Wydaje się, że to ten sam czujnik co DCA działa z tymi samymi ustawieniami niezależnie od ustawień tarczy. Jaka jest różnica między DCA a Systemem Awaryjnego Hamowania? DCA reaguje wcześniej.

FCW - (predykcyjny czujnik ostrzegania przed kolizjami z przodu) ten sam czujnik co awaryjne hamowanie, i w zasadzie to samo działanie



- podstawowa przyczyna dla której nie powinno używać się w pełni atywnej tarczy w [B]jeździe miejskiej - to DAS w połączeniu z utrzymywaniem samochodu w pasach ruchu - czyli - to co pisałem wcześniej - auto sobie - a dokładnie układ kierowniczy - a Ty sobie - Ty lub Twoja ukochana - możecie nie zdążyć zareagować/skorygować tego co zrobi układ kierowniczy vs. inni użytkownicy ruchu... , abstrahuję już od kwestii utrzymywania dystansu do aut poprzedzających itd..

Racja ale tylko powyżej 60km/h - to już nie do końca jazda miejska :) I tylko w momencie kiedy nie użyjesz kierunkowskazu.



Jeżeli Twoja ukochana ma prawko od pół roku
1. to jazda w trybie pasywnym po mieście jest idealna do nauki / nabierania przez nią doświadczeń - bo ochroni ją w sytuacjach krytycznych
2. jeżeli będzie się uczyła w trybie aktywnym - obawiam się że w efekcie może:
- nabrać złych nawyków (bo samochód zrobi niektóre rzeczy za nią)
- nie nabierze doświadczenia lub po przesiadce do innego auta - nie poradzi sobie

Nie kupuję takiej argumentacji :) Równie dobrze auto jest w automacie - nie poradzi sobie w manualu. Ma wspomaganie kierownicy ABS i ESP i dodatkowo 4x4 :) Tak samo jak Ty ja nie miałem ani jednego systemu z wymienionych kiedy uczyłem się jeździć.

Czyli mamy LDP (które nie jest problemem przy użyciu kierunków) i BSI (które jest przydatne imo zawsze) uruchamiane przy 60 i dyskusyjne w mieście DCA. Najlepiej gdyby BSI było częścią pasywnej tarczy i wtedy rzeczywiście nie byłoby sensu włączania jej w mieście. Z drugiej strony myślę, że największym problemem auta jest jednak DCA (nawet w trasie). I zresztą to jest główny powód, dlaczego użytkownicy nie korzystają z tarczy. Więc może po prostu warto to DCA wyłączyć w opcjach? W kolejnej trasie wypróbuję jazdę bez DCA (tak czy siak nie działa przy aktywnym ICC).

slepy62
14th-April-2017, 18:49
Czytałem, jeszcze zanim kupiłem - z tydzień czasu mi zajęło :D

Szczerze mówiąc jak dla mnie trochę namieszałeś (chyba cytujesz opisy z instrukcji która pod tym względem jest "popaprana" - czyli czytelna w opisie poszczególnych systemów ale mało zrozumiała jeżeli chodzi działanie tarczy) bo mamy

1. jeden guzik do uruchomienia WSZYSTKICH SYSTEMÓW WSPÓŁPRACUJĄCYCH ZE SOBĄ - czyli do uruchomienia TARCZY,

2. systemy wspomagajace kierowcę które składają się na tarczę (czyli tarcza w stanie pasywnym) działające odrębnie lub w sytuacjach awaryjnych niektóre wspólnie

sądzę że powinieneś trochę pojeździć i poćwiczyć... jak sam zresztą piszesz.

Nie chce mi się wdawać w akademickie dyskusje jak/co/gdzie i kiedy - działa, dla mnie to co jest najbardziej istotne w jeździe miejskiej (i jak coś pomylę to wybacz ale nie chce mi się kolejny raz szukać opisów i czytać instrukcję - w tej chwili wolę korzystać ze swoich doświadczeń) to

system awaryjnego hamowania (wczesiej nazywało się to Intelligent Brake Assist i IBW - teraz wymyślili marketingowo chyba nazwę Forward Collision Assist i FCW) - czyli standardowa sytuacja zagapienia się, zwłaszcza jak człowiek rano zaspany...
- DCA - o ile dobrze pamiętam system ostrzegawczy (zbyt duża prędkość vs. odległość w stosunku do auta poprzedzającego itd. itp.) - współpracujący z awaryjnym hamowaniem (i tarcza nie ma tu znaczenia), czyli piszczy i miga zanim IBA/W zareaguje

- DCA - żeby było śmieszniej - jest wykorzystywany przez ICC

i z uwagi z moją 7 letnią praktykę w samochodach :infi: w TO COŚ wyposażonych (105 tys. km w FX i 57 tys. km w Q50) - jedno w połączeniu z drugim działa przy każdej prędkości - a że systemy te w Q50 i w FX'ie nazywają się inaczej to już "makaron na uszy" czyli normalny marketing

W Q50 w jeździe miejskiej - bardzo przydatny jak dla mnie jest jeszcze BCI (Backup Collision Intervention) bo już kilka razy "uratowało mi tyłek przed urwaniem", czego nie udało mi się niestety lol "osiągnąć" w FX'ie

BSI - masz rację, ale w trybie pasywnym masz jeszcze działający chyba przy niższych prędkościach BSWarning



Racja ale tylko powyżej 60km/h - to już nie do końca jazda miejska :) I tylko w momencie kiedy nie użyjesz kierunkowskazu.


Na koniec, w mieście mam po prostu ustawiony ogranicznik na 89 km/h)
a w tybie utrzymywania w pasach AUTO:
- PŁYWA POMIĘDZY PASAMI - czyli nie jedzie idealnie na wprost
- na łukach wybiera zewnętrzny tor jazdy - a wszyscy kierowce robią odwrotnie - czyli ścinają zakręt (wewnętrzny tor jazdy)
i to miałem na myśli - nie zmianę pasa ruchu...,

ciso1
14th-April-2017, 22:01
Szczerze mówiąc jak dla mnie trochę namieszałeś (chyba cytujesz opisy z instrukcji która pod tym względem jest "popaprana" - czyli czytelna w opisie poszczególnych systemów ale mało zrozumiała jeżeli chodzi działanie tarczy) bo mamy

1. jeden guzik do uruchomienia WSZYSTKICH SYSTEMÓW WSPÓŁPRACUJĄCYCH ZE SOBĄ - czyli do uruchomienia TARCZY,

2. systemy wspomagajace kierowcę które składają się na tarczę (czyli tarcza w stanie pasywnym) działające odrębnie lub w sytuacjach awaryjnych niektóre wspólnie

sądzę że powinieneś trochę pojeździć i poćwiczyć... jak sam zresztą piszesz.

Nie chce mi się wdawać w akademickie dyskusje jak/co/gdzie i kiedy - działa, dla mnie to co jest najbardziej istotne w jeździe miejskiej (i jak coś pomylę to wybacz ale nie chce mi się kolejny raz szukać opisów i czytać instrukcję - w tej chwili wolę korzystać ze swoich doświadczeń) to

system awaryjnego hamowania (wczesiej nazywało się to Intelligent Brake Assist i IBW - teraz wymyślili marketingowo chyba nazwę Forward Collision Assist i FCW) - czyli standardowa sytuacja zagapienia się, zwłaszcza jak człowiek rano zaspany...
- DCA - o ile dobrze pamiętam system ostrzegawczy (zbyt duża prędkość vs. odległość w stosunku do auta poprzedzającego itd. itp.) - współpracujący z awaryjnym hamowaniem (i tarcza nie ma tu znaczenia), czyli piszczy i miga zanim IBA/W zareaguje

- DCA - żeby było śmieszniej - jest wykorzystywany przez ICC

i z uwagi z moją 7 letnią praktykę w samochodach :infi: w TO COŚ wyposażonych (105 tys. km w FX i 57 tys. km w Q50) - jedno w połączeniu z drugim działa przy każdej prędkości - a że systemy te w Q50 i w FX'ie nazywają się inaczej to już "makaron na uszy" czyli normalny marketing

W Q50 w jeździe miejskiej - bardzo przydatny jak dla mnie jest jeszcze BCI (Backup Collision Intervention) bo już kilka razy "uratowało mi tyłek przed urwaniem", czego nie udało mi się niestety lol "osiągnąć" w FX'ie

BSI - masz rację, ale w trybie pasywnym masz jeszcze działający chyba przy niższych prędkościach BSWarning



Na koniec, w mieście mam po prostu ustawiony ogranicznik na 89 km/h)
a w tybie utrzymywania w pasach AUTO:
- PŁYWA POMIĘDZY PASAMI - czyli nie jedzie idealnie na wprost
- na łukach wybiera zewnętrzny tor jazdy - a wszyscy kierowce robią odwrotnie - czyli ścinają zakręt (wewnętrzny tor jazdy)
i to miałem na myśli - nie zmianę pasa ruchu...,

Jak działa to BCI? Bo jeszcze na szczęście nie miałem okazji?

Arek
15th-April-2017, 00:49
Ciso - BCI - jak miałbyś w coś przywalić tyłem to hamuje auto. Misiek wrzucał na forum już przykład organoleptyczny jak i filmik z Infiniti http://www.ifans.pl/showthread.php?5079-Nowe-Infiniti-Q50-3-0t-Red-S-400KM&p=57865#post57865

Irek tak to była teoria z instrukcji, pojechaliśmy od Was zrobić jakieś zakupy, i potem testowaliśmy organoleptycznie :)

1) Aktywna tarcza bezpieczeństwa (czyli systemy aktywnego wspomagania kierowcy wg instrukcji ) https://youtu.be/HlH7YL24rl4 - czyli tak naprawdę jak pisałem DCA, LDP i BSI o ile są włączone w menu wskazówki podczas jazdy. Jak tam wszystkie będą wyłączone to guzik nic nie robi i pojawi się ostrzeżenie.
2) LDP - w MY17 jest DAS w wersji drugiej i być może to trochę inaczej działa niż wcześniej? Tj generalnie pojawia się ostrzeżenie i potem system delikatnie naprowadza auto z powrotem. Ale tylko jeśli to jest niewielka korekta. W momencie kiedy zmieniasz pas świadomie i płynnie nawet bez kierunkowskazu LDP nie interweniuje: https://youtu.be/zMnnNngX3dI Poza tym LDP i LDW działają tylko od 60km/h, też przetestowane :)
3) Będę się upierał, że czy to miasto czy trasa lepiej mieć BSI włączone :) BSI od 60km/h BSW od 32km/h
4) DCA działa z 200 metrów (info z instrukcji) natomiast nie musi być włączony aby uruchomić ICC (znowu sprawdzone dzisiaj organoleptycznie i potwierdzone w instrukcji). Więc w momencie, kiedy system awaryjnego hamowania pozostaje włączony toto jest dyskusyjne - na autostradzie i tak korzystamy z ICC, w mieście reaguje za szybko często natomiast na standardowej dwupasmowej jezdni w Polsce wyprzedzanie z tym bywa problematyczne.

Pozdro,
Arek

piore_w_rzece
19th-April-2017, 21:35
DCA (tak czy siak nie działa przy aktywnym ICC).
Standardowo DCA działa przy włączonym ICC jeśli włączona jest aktywna tarcza i to połączenie na trasie sprawuje się bardzo dobrze. Przy wyłączonym DCA aktywny tempomat będzie tylko zwalniał używając silnika a potem hamowanie zacznie się jak przy pasywnej tarczy - zacznie bipczeć i hamować gwałtownie w ostatniej chwili.
Na początku też myślałem czy by nie dało się włączyć aktywnej tarczy na stałe, ale to słaba opcja - w mieście jest za ciasno, samochód chce trzymać bardzo duże odstępy i utrudnia jazdę. Pasywna tarcza jest dobrze dobrana na miasto. Szkoda tylko, że BSW nie działa przy małych prędkościach. BSI bez problemów da się przełamać nawet bez włączonego kierunkowskazu.

slepy62
19th-April-2017, 21:47
Standardowo DCA działa przy włączonym ICC jeśli włączona jest aktywna tarcza i to połączenie na trasie sprawuje się bardzo dobrze. Przy wyłączonym DCA aktywny tempomat będzie tylko zwalniał używając silnika a potem hamowanie zacznie się jak przy pasywnej tarczy - zacznie bipczeć i hamować gwałtownie w ostatniej chwili.

To co piszesz jest zaprzeczeniem ICC (DCA jest elementem niezbędnym do prawidłowego działania ICC a nie wylącznym elementem TARCZY)
albo mamy 2 zupełnie różne / inne samochody.

Praktycznie nie używam TARCZY w trybie aktywnym (tylko na autostradzie lub drogach szybkiego ruchu)
ale ICC używam na co dzień w trakcie dojazdów od strony Góry Kalwarii (czyli codziennie kilkanaście kilometrów z prędkością 5~20 km/h)
i po W-wie na ulicach z małą ilością świateł.

ICC - u MNIE - działa w zakresie od 0 ~ 144 km/h, płynnie dohamowuje do zera (wył. automatyczne po ok. 2 s. od zatrzymania)
i płynnie przyśpiesza (po puszczeniu hamulca - "pstrykam na RES+" czyli w górę i znów działa),
- jeszcze mi się nie zdażyło żeby ICC piszczał i hamował awaryjnie...
- to co opisujesz to normalne zachowanie ale IBA

... albo masz uszkodzone jakieś czujniki / kamery / radary...

Żeby było śmiesznej ICC w FX 2010 działał mi identycznie jak w Q50 (jedyna różnica to gorsza precyzja działania - jak widać w Q50 dopracowali system/działanie)

http://www.ifans.pl/attachment.php?attachmentid=9360&stc=1

Na koniec cytuję - z oficjalnej strony :infi: PL

INTELIGENTNY TEMPOMAT (ICC - INTELLIGENT CRUISE CONTROL) ZE WSPOMAGANIEM KONTROLI DYSTANSU (DCA - DISTANCE CONTROL ASSIST)
Inteligentny tempomat (ICC - Intelligent Cruise Control) pomaga Ci przewidzieć sytuację na drodze i z pomocą systemu kontroli dystansu (DCA - Distance Control Assist) automatycznie spowalnia Twój samochód, jeśli zwalniają pojazdy przed Tobą. Gdy droga jest wolna, na nowo przyspiesza do zaprogramowanej przez Ciebie prędkości. Mniej wysiłku, więcej ułatwień.

Miko
19th-April-2017, 22:17
U nas jest tak jak pisze Irek

piore_w_rzece
21st-April-2017, 08:40
Może mam coś nie tak ustawione, ale jak mam tempomat i tarczę to działa to świetnie (nikt nawet nie jest w stanie zauważyć, że kierowca nic nie robi ;)), sam tempomat niekoniecznie - jeśli ktoś zacznie z przodu mocno hamować to nie jest miło.

wojuś
21st-April-2017, 09:51
Słuchajcie, ja jestem człowiekiem leniwym i dla mnie przejście przez całą instrukcje od Infi to była katorga (połowy albo nie zrozumiałem albo od razu mi się pieprzyło), ICC działa tak jak opisujecie DCA wydaje mi się jest tylko możliwością własnego ustalenia dystansu od poprzedzającego samochodu, nigdy nie zastanawiałem się kiedy i jak działają inne mechanizmy ale jak samochód odpale i w mieście ustawię tarczę na aktywną to wszystko wydaje mi się, że działa, poza miastem używam ICC a w DCA ustawiam sobie tylko dystans i też wszystko jest OK, samochód jak zarejestruje obecność pojazdu przed sobą to pięknie zwalnia a jak trzeba to hamuje. Wiem już od was że tarcze powinno włącząć się poza miastem i przy najbliższej okazji tak zrobie i zobaczę efekt, fakt, że w mieście delikatnie utrudnia jazdę ale myslałem, że to tylko niedoskonałości techniczne tak jak to, że sytem ALC nie zawsze pomimo dobrze zaznaczonych linni na autostradzie i prędkości powyżej 70 km/h np. przy 120 km/h trzyma samochód w torze pomędzy liniami w zakręcie, u mnie zdarza się i to wcale nie rzadko, że INfi pomimo włączonego ALC, odpowiedniej prędkości i ładnie narysowanych lini przekracza je sygnalizując najechanie na linie bipczeniem, czy to jest prawidłowo????????

piore_w_rzece
21st-April-2017, 10:24
Ja mam tak, że jak jest długi i łagodny łuk to się trzyma kierunek jak należy, ale na łukach takich jak na S8 w stronę stolicy jadąc od południa nie daje rady - najeżdża na linię, bibczy, odbija gwałtowniej na środek. Jednak nie na wszystkich zakrętach tak się dzieje i momentami przejeżdża przez linię. Na autostradach gdzie łuki są łagodne daje radę idealnie :)

slepy62
21st-April-2017, 11:59
Może mam coś nie tak ustawione, ale jak mam tempomat i tarczę to działa to świetnie (nikt nawet nie jest w stanie zauważyć, że kierowca nic nie robi ;)), sam tempomat niekoniecznie - jeśli ktoś zacznie z przodu mocno hamować to nie jest miło.

1. ZRÓB ZDJĘCIE KOKPITU (zagarów z ekranem) Z WŁĄCZONYMI SYSTEMAMI O KTÓRYCH PISZESZ

2. zastanów się co piszesz - bo podajesz zupełnie sprzeczne informacje - ICC czy TEMPOMAT (w poprzednich postach pisałeś o ICC teraz piszesz o TEMPOMACIE)
to są 2 różne "systemy" i dziają w zupełnie różny sposób - choć są uruchamiane tym samych guzikiem

ICC - wciśnięcie guzika
TEMPOMAT - wciśnięcie i przytrzymanie ok. 2 s.

TEMPOMAT to jest TYLKO i WYŁĄCZNIE ustawienie prędkości przejazdowej - wszystkie objawy które opisałeś - pipczenie, hamowanie awaryjne - będą występować w wypadku używania tempomatu - jeżeli go nie wyłączysz SAM wciskając hamulec...

slepy62
21st-April-2017, 12:11
fakt, że w mieście delikatnie utrudnia jazdę ale myslałem, że to tylko niedoskonałości techniczne tak jak to, że sytem ALC nie zawsze pomimo dobrze zaznaczonych linni na autostradzie i prędkości powyżej 70 km/h np. przy 120 km/h trzyma samochód w torze pomędzy liniami w zakręcie, u mnie zdarza się i to wcale nie rzadko, że INfi pomimo włączonego ALC, odpowiedniej prędkości i ładnie narysowanych lini przekracza je sygnalizując najechanie na linie bipczeniem, czy to jest prawidłowo????????

Z praktyki
- na każdym łuku NIEZGODNYM z przepisami dotyczącymi promienia łuków na autostradach - samochód może nie utrzymać się w pasie ruchu, czyli przykładowo każde ograniczenie prędkości na autostradzie - ustawione z powodu zbyt ostrych łuków (góry, okolice miast itp.)
- per analogia - trasy szybkiego ruchu... ... przykład S8 na Bemowie i łuk pod wiaduktami (Lazurowa ~Górczewska)...
- każde niedokładnie namalowane pasy, pasy poprzeczne, pasy ZÓŁTE, zjazdy/rozjazdy - powodują zaburzenia w pracy ALC i w efekcie gubienie "śladu"

w instrukcji jest napisane że to jest system wspomagający - a nie zastępujący kierowcę...
system autonomiczny (podobno już gotowy w NISSAN~INFINITI) będzie może za 2~3 lata - o ile uzyska homologację...

piore_w_rzece
21st-April-2017, 13:15
Sorx za nieścisłość - chodziło mi o ICC (tempomat aktywny z radarem). Zwykły tempomat przecież hamować nie może w ogóle nawet silnikiem, bo na przeszkody nie zwraca uwagi ;) Z resztą z włączoną tarczą nie da się go włączyć, tarcza musi być wyłączona by długie przytrzymanie przycisku zadziałało.

slepy62
21st-April-2017, 14:20
Sorx za nieścisłość - chodziło mi o ICC (tempomat aktywny z radarem). Zwykły tempomat przecież hamować nie może w ogóle nawet silnikiem, bo na przeszkody nie zwraca uwagi ;) Z resztą z włączoną tarczą nie da się go włączyć, tarcza musi być wyłączona by długie przytrzymanie przycisku zadziałało.

Więc jeżeli ICC - działa Ci tak jak opisałeś to wcześniej - zgłoś usterkę gwarancyjną do serwisu :infi: - najwyraźniej nie załącza ci się DCA...

piore_w_rzece
21st-April-2017, 14:58
Niebawem przegląd więc temat zgłoszę skoro ICC ma też używać hamulców.

Arek
21st-April-2017, 17:28
Heh te skróty. ICC generalnie działa bardzo fajnie, ale miałem taką sytuację gdzie auto zwalniało bardzo leniwie, za leniwie i skończyło się na tym, że się włączył BCI... Przynajmniej wiem jak BCI działa ;)

BTW przed aktualizacją softu ICC działało tylko do 160, po aktualizacji już do 180 czyli książkowo na Europę.