PDA

Zobacz pe?n? wersj? : Q50 Bateria hybrydy



Bartek.
26th-May-2017, 16:06
Mało było rozmów o baterii li-on w hybrydach infiniti. A to ciekawy temat, kiedyś bodajże Misiek napisał że koszt baterii to ok 1200$ i miał rację, w tym że to nie był koszt całej baterii tylko pojedynczej komórki. Bateria się składa z 12 części a każda z tych części zawiera jeszcze 8 celi. Czyli w sumie bateria się składa z 96 części pogrupowane w 12 zbiorów.

Koszt nowej baterii w stanach to 10.000$ (z rabatami wychodzi 8.700$). Co jest ciekawe bo różnica w USA między 3.0 (300 hp) a Q50h to 7.000$. Cena baterii wydaje się kosmiczna (i jest), wydawało mi się, że infiniti ma mniejszą marże na samochodach hybrydowych. Ale ostatnio rozmawiałem z gościem zajmujący się napędem elektrycznym różnej maści (od skuterów wodnych po autobusy) i producenci na hybrydach realizują większe marże niż na nie-hybrydach. Wynika to z tego, że muszą więcej zarobić ze względu na to, że hybrydy są bardziej niezawodne a koszty produkcji wcale nie są takie duże. Koszt baterii jaki mniej więcej ponosi infiniti to 1.500$, gdzie jest to najdroższy podzespół hybrydowy. Natomiast oszczędności powstają w innych miejscach, np konstrukcji silnika jest uproszczona i nie ma niektórych elementów. W taki oto sposób hajs się zgadza w infiniti.

Co jest jeszcze ważne to uważanie na baterię, tzn. można uśmiercić baterię rozładowując ją do końca jazdą (dojeżdżając do domu) i zostawiając w tym stanie przez okres np. 3 tygodni. Instrukcja mówi, że auto powinno rozruszać baterię raz na 3 miesiące.

Druga sprawa to kupowanie uszkodzonych aut, w szczególności z USA gdzie od momentu wypadku do ruszczenia autem w PL mija kilka tygodni - miesięcy.
1. Trzeba brać pod uwagę, że samochód może być nie RUN & DRIVE tylko przez rozładowaną baterię.
2. Zazwyczaj nie wiadomo w jakim stanie naładowania była bateria w trakcie wypadku więc sprowadzając auto, możemy mieć farta a możemy mieć pecha więc trzeba założyć budżet na dodatkowe koszty.
3. Jeśli już bateria padnie ze względu na samo-rozładowanie (a dokładnie self-discharge oraz elektronikę, która monitoruje baterię), warto iść do magików od baterii a nie do salonu gdzie powiedzą "Panie kupuj Pan nową!". Ponieważ jeśli bateria zejdzie do bardzo niskiego napięcia ale w sposób powolny to jest szansa na reanimowanie jej poprzez bardzo, bardzo powolne ładowanie z bardzo dokładnym prądem. Problem jest taki, że mało firm coś takiego ma bo ładowarka gdzie jest dokładność do tysięcznych części Ampera kosztuje 30-40 tys. zł, dodatkowo część firm tego nie chce robić ponieważ jeśli, któreś ogniwo jest uszkodzone to może dojść do samozapłonu. W praktyce pierw sprawdza się napięcia na pojedynczych komórkach gdzie jest wstępna diagnoza czy da się próbować ratować. Następnie ładuje się tą baterię bardzo wolno monitorując co ok 15 min napięcia na pojedynczych ogniwach, w szczególności sprawdzając te co miały najniższe napięcie, czy przypadkiem nie uciekają do góry z napięciem względem innych komórek, jeśli tak to mamy wadliwe ogniwo. Jeśli bateria zostanie odratowana to spadek pojemności wyniesie tylko kilka % co przy Q50 nie ma większego znaczenia.
4. Jak długo się bawimy/naprawiamy auto korzystając z jego elektroniki to warto podłączyć na stałe 12 V do akumulatora niehybrydowego. Pomoże to utrzymać dużą baterię przy życiu.

P.S.
W tym co przedstawiłem mogą być błędy bo ja ekspertem nie jestem, tylko piszę o tym co dowiedziałem się od innych.

czejzee
26th-May-2017, 18:07
Czy komuś tutaj kiedykolwiek padła bateria w 35h?

Bartek.
26th-May-2017, 20:35
Chyba jest/była tylko jednak Q70 w h, reszta to Q50, które są relatywnie nowe więc nic nie powinno się dziać. Hybryd na forum mamy 3-4 Q50 ze stanów ;) Natomiast czytałem na forum USA (infinitiq50.org), że mieli już problemy z bateriami po wypadkach. Więc prędzej czy później wiedza jakiemuś userowi naszemu może się przydać ;)

Właśnie jestem ciekawe czy Q50 ma jakieś zabezpieczenie przed tym aby udupić baterię w trakcie urlopu. Ktoś coś znalazł ciekawego w instrukcji lub w salonie powiedzieli?

ZibiX
26th-May-2017, 21:48
Na napęd hybrydowy mamy 5 lat gwarancji. Warto też pamiętać, że w hybrydzie jest taki coś jak Przełącznik bezpiecznika długoterminowego garażowania (rozdział 2 strona 24 i rozdział 8 strona 22).

Maxx
26th-May-2017, 22:21
Właśnie jestem ciekawe czy Q50 ma jakieś zabezpieczenie przed tym aby udupić baterię w trakcie urlopu. Ktoś coś znalazł ciekawego w instrukcji lub w salonie powiedzieli?

Wg mojej wiedzy na temat współczesnych ogniw , to szkodzi im "przechowywanie " w stanie w pełni naładowanym oraz rozładowanym. producenci wysyłają ogniwa do odbiorców w stanie naładowania 80% - bo wtedy straty są minimalne . Dodatkowo nalezy unikać głebokiego rozładowania które znacząco obniża trwałość tych ogniw
zatem przed urlopem należałoby zadbać o to by bateria była naładowana do ok 80% , jak ? I don't know bo nie mam hybrydy ...

Bartek.
27th-May-2017, 00:41
Generalnie Maxx masz rację, takie rzeczy też wiedziałem. Ale nie wiedziałem, że jest różnica między głębszym rozładowaniem szybkim tempem a wolnym tempem (wolne mniej uszkadza baterie). Duży wpływa na baterie ma też temperatura. Generalnie im zimniej tym lepiej ale na plusie (st. C), dlatego niektórzy jak nie używają to trzymają baterię od laptopów w lodówce bo wolniej się starzeje.

Co do gwarancji to z tym układem przez 5 lat nic nie powinno się dziać (zakładając normalną eksploatację). Podzespoły elektryczne rzadziej się psują niż mechaniczne.

ZibiX co tam znalazłeś? (mam dostęp tylko do wersji usa manuala) z tego co ja tam znalazłem to jest tylko napisane aby odłączać 12V baterię jak planowany jest postuj powyżej 30 dni.

wojuś
28th-May-2017, 16:19
rozdział 2 strona 24 i rozdział 8 strona 22).
U mnie w instrukcji nic nie ma ten temat ani na 24 stronie rozdziału 2 ani w rozdziale 8

ZibiX
28th-May-2017, 21:22
Moja instrukcja jest z listopada 2016.

Jeżeli chodzi o ten bezpiecznik to nic ciekawego nie jest napisane. Tylko tyle, ze na czas transportu auta z fabryki bezpiecznik jest wyciągnięty i ASO przed wydaniem (podczas przygotowania do wydania) wpina ten bezpiecznik. Bezpiecznik jest w przedziale pasażerskim - to ten największy na środku.

piore_w_rzece
29th-May-2017, 09:27
Trochę siedzę w akumulatorach litowych i pozwolę sobie wtrącić kilka zdań.

Ten akumulator nie może tyle kosztować, a jeśli go na tyle wyceniają to upadli na głowę. Pakiet do Leafa kosztuje ~7000USD a jego pojemność jest duuuuużo większa. Cele nas nie obchodzą, bo są pogrupowane w modułach, samych celi nie da się kupić w Infi.

Z tym uśmierceniem baterii przez postój to piszą tak trochę zapobiegawczo. Najbardziej lit-ion jak zostało to słusznie zaznaczone, szkodzi rozładowanie poniżej pewnego progu. W przypadku sprawnych ogniw samorozładowywanie jest bardzo powolne i spokojnie można przyjąć (o ile coś nie pobiera prądu), że naładowany do połowy akumulator może leżeć ponad rok. Przeładować akumulatora się nie da, bo elektronika nie pozwoli. Ponoć elektronika w hybrydach pozwala operować tylko w zakresie 30-80% rzeczywistej fizycznej pojemności akumulatora (to co widzimy na ekranie jako 100% to tak naprawdę 50% pojemności akumulatora). Daje to wielokrotnie większą trwałość akumulatora a w przypadku pozostawienia go na dłuższy czas nieużywanego daje wystarczający zapas by się sam nie ubił.
Warto zaznaczyć, że im poziom naładowania niższy tym krzywa starzenia przechowywania akumulatora jest korzystniejsza, byle tylko podczas samorozładowywania nie doszło do przekroczenia dolnego progu napięcia akumulatora.

Co do ożywiania martwych ogniw - nawet przy małych celach z akumulatorów laptopowych wystarcza dokładność ładowania rzędu 0.1A, w przypadku krowiastych akumulatorów hybryd dokładność 1A to więcej niż bardzo dokładnie ;-) O ile ogniwo nie jest krytycznie rozładowane i nie leżało latami (wykluczam uszkodzenie mechaniczne i przegrzanie) to szansa na ożywienie jest bardzo duża. Chemia stosowana w akumulatorach przemysłowych (a takie są w samochodach) jest lepsza niż ta w telefonach/komputerach a nawet w przypadku tych gorszych chęć do powrotu do życia takich ogniw jest zadziwiająca. Liczyć się należy jedynie z jakimś spadkiem pojemności ale niewielkim.

Jeśli ktoś chce kupić długostojącą hybrydę (albo po wypadku) należałoby sprawdzić napięcie na każdym module. O ile na wszystkich modułach będą równe z bardzo małą tolerancją (rozjazdy oznaczają, że akumulator ma problemy bądź ogromny przebieg) i powyżej progu 3.0V/ogniwo to ryzyko jest bardzo małe.

Potwierdzam, że temperatura szkodzi bardziej niż przebieg i czas, dlatego lepiej nie brać takich samochodów ze słonecznych miejsc.

slepy62
29th-May-2017, 22:48
Koszt nowej baterii w stanach to 10.000$ (z rabatami wychodzi 8.700$).

Bartek - cena którą podałeś to komplet baterii + wszystkie flaki znajdujące się w obudowie - wraz z obudową

czyli wszytko poniżej (nr 1 na schemacie)

https://discountinfinitiparts.com/media/images/oe/collision/3/3847205.gif

sama bateria składa się z 12 modułów (numer 2 na schemacie), naprzemiennie moduły A i B ; 6 x 295B9-4GA0A (295B9-1MG0A) oraz 6 x 295B9-4GA0B (295B9-1MG0B)

poniżej grafika z Q70h bo dla Q50h nie mogę znaleźć (moduły dla Q70h i Q50h mają te same numer katalogowy)

https://grubbsinfinitiparts.com/nissanImages/Y51HV/J2910014.jpg

koszt jednego modułu waha się od $560 do $660 czyli sumarycznie za 12 modułów $6720.

Na większości oficjalnych sklepów :infi: typu GRUBBS - nie można ich kupić, na tych mniej oficjalnych typu IPU / DIP / OIP już można,

zakładam że OFICJALNIE ZAKUP wymaga zdania starego modułu

Co do trwałości baterii - zgadzam się zupełnie z SirPiorącym - gdyby było inaczej - producenci hybryd zbankrutowali by już dawno temu dając długoletnie gwarancje...

BARTEK - moja Q50 stała licząc od wypadku w US - do sprawdzenia jej w serwisie :infi: w PL ok. rok, liczac do naprawy ponad 1,5 roku

i jak narazie nie zauważyłem spadku sprawności baterii,

średnią efektywność z EV przy moim codziennym stylu jazdy mam na poziomie ok. 25%
przy dłuższych jazdach stylem oszczędnym max. miałem chyba 34%

grisza
30th-May-2017, 12:47
Trochę siedzę w akumulatorach litowych i pozwolę sobie wtrącić kilka zdań.
Warto zaznaczyć, że im poziom naładowania niższy tym krzywa starzenia przechowywania akumulatora jest korzystniejsza, byle tylko podczas samorozładowywania nie doszło do przekroczenia dolnego progu napięcia akumulatora
To co napisałeś pokrywa się z informacją jaką dostałem z Centrum Infiniti z Berlina. Szukałem odpowiedzi na pytanie: w jakim stanie naładowania baterii pozostawiać auto w garażu, gdy użytkowanie auta nie jest codzienne ? W ASO w Katowicach (w 2014 roku) nie potrafili mi na to pytanie odpowiedzieć. W Berlinie napisali zapytanie do producenta i odpowiedzieli mi, że w przypadku, gdy auto nie jest używane przez "kilkanaście dni" wskazane jest aby nie pozostawiać auta z maksymalnie oraz minimalnie naładowaną baterią. W ślad za tą poradą zawsze po trasie staram się doładować baterie tak na 3-4 kreski.
W temacie opomiarowania stanu baterii uzyskałem informację, iż przed upływem okresu gwarancyjnego na napęd hybrydowy mogę zwrócić się o pomierzenie aktualnego stanu w poszczególnych modułach. Na pewno tak zrobię, choćby była to usługa płatna.

Bartek.
30th-May-2017, 14:04
Sorry Irek, masz rację co do ceny, my bad. Nie sprawdziłem tej ceny, tylko na forum (http://www.infinitiq50.org/forum/engine-technical-discussion/73329-cost-replace-hybrid-li-ion-battery.html) pisali, że to kwota na poziomie 1500$ za moduł. Więc sprawdziłem jaki jest koszt całości.

Ten spadek sprawności na poziomie kilku % jest niezauważalny.

Grisza, to nie jest jakieś komplikowane sprawdzenie napięć na poszczególnych modułach. Robi się to przez OBD z dobrym oprogramowanie, czyli nie tylko ASO Ci to zrobi ;)

grisza
30th-May-2017, 16:17
Grisza, to nie jest jakieś komplikowane sprawdzenie napięć na poszczególnych modułach. Robi się to przez OBD z dobrym oprogramowanie, czyli nie tylko ASO Ci to zrobi ;) Mam moduł ELM327 na BT, pracujący z aplikacją Torque, jednak w opcjach podstawowych nie ma odczytów napięcia modułów baterii. Jest ponoć taka opcja w wersji rozszerzonej aplikacji. Aby z niej skorzystać trzeba znać PID a z tym to już jest problem.

piore_w_rzece
30th-May-2017, 16:26
Pytanie na ile dokładne są przetworniki montowane przy pakiecie, bo jeśli niezbyt (pełnią tylko funkcję zabezpieczenia - pomiar robią celem odcięcia pakietu w razie poważniejszych problemów) to nie ma sensu się nimi sugerować celem oceny kondycji pakietu. Tak niestety często bywa w różnych pakietach akumulatorów i to nawet dobrych producentów... Jak patrzę na te rysunki to lepiej dokopać się do tych modułów z dokładnym multimetrem i dokonać pomiarów na żywych pacjentach - wynik będzie bardzo dokładny i pewny.

slepy62
30th-May-2017, 16:43
Pytanie na ile dokładne są przetworniki montowane przy pakiecie, bo jeśli niezbyt (pełnią tylko funkcję zabezpieczenia - pomiar robią celem odcięcia pakietu w razie poważniejszych problemów) to nie ma sensu się nimi sugerować celem oceny kondycji pakietu. Tak niestety często bywa w różnych pakietach akumulatorów i to nawet dobrych producentów... Jak patrzę na te rysunki to lepiej dokopać się do tych modułów z dokładnym multimetrem i dokonać pomiarów na żywych pacjentach - wynik będzie bardzo dokładny i pewny.

schematy trochę dokładniejsze

https://grubbsinfinitiparts.com/nissanImages/V37/055_V37_0000000393.jpg

https://grubbsinfinitiparts.com/nissanImages/V37/055_V37_0000000394.jpg

https://grubbsinfinitiparts.com/nissanImages/V37/055_V37_0000000395.jpg

https://grubbsinfinitiparts.com/nissanImages/V37/055_V37_0000000396.jpg

https://grubbsinfinitiparts.com/nissanImages/V37/055_V37_0000000397.jpg

piore_w_rzece
30th-May-2017, 16:54
Wychodzi na to, że dostęp jest całkiem niezły bez rozbebeszania połowy samochodu :)
Te moduły wyglądają zewnętrznie podobnie jak te z Leaf - ciekawe czy to te same moduły?

slepy62
30th-May-2017, 18:31
Wychodzi na to, że dostęp jest całkiem niezły bez rozbebeszania połowy samochodu :)
Te moduły wyglądają zewnętrznie podobnie jak te z Leaf - ciekawe czy to te same moduły?

Nissan's first internally-developed hybrid system will make its U.S. debut in the Infiniti M35h at the Los Angeles Auto Show in November but the automaker is already thinking about applications in other models. Like the hybrid system developed by the Volkswagen Group, Nissan uses a modular configuration with a disk-shaped motor-generator between the engine and transmission. The battery pack for the Nissan hybrid is also relatively compact since it contains the same type of lithium ion jakieś tam opisy do Leaf'a...

Tyle że w Leaf'ie jest ich dużo więcej i jak widzę są w podłodze...https://i.blogs.es/e004ac/leaf_cutaway/original.jpg
jakieś tam opisy...

http://insideevs.com/dissecting-leaf-battery-wvideo/cells that Nissan is using in the Leaf EV.

piore_w_rzece
30th-May-2017, 19:35
Czyli dobrze mi się skojarzyły :)
Moduł do Leafa da się kupić w przedziale 300 - 600zł/sztuka, więc bez obaw - jak się zużyją akumulatory to tragedii finansowej nie będzie.
Inna rzecz, że w Leaf te moduły ewoluowały i z czasem zwiększała się ich pojemność oraz wydajność prądowa. Jeśli w naszych Q są starsze moduły to można dosyć łatwo zrobić upgrade zasięgu i wydajności układu hybrydowego :)

slepy62
30th-May-2017, 20:02
Czyli dobrze mi się skojarzyły :)
Moduł do Leafa da się kupić w przedziale 300 - 600zł/sztuka, więc bez obaw - jak się zużyją akumulatory to tragedii finansowej nie będzie.
Inna rzecz, że w Leaf te moduły ewoluowały i z czasem zwiększała się ich pojemność oraz wydajność prądowa. Jeśli w naszych Q są starsze moduły to można dosyć łatwo zrobić upgrade zasięgu i wydajności układu hybrydowego :)

W Q50 też już są zmienione - stąd 2 różne numery katalogowe (w nawiasach starsze czyli do 2014~2015)