PDA

Zobacz pe?n? wersj? : Q50 Popiskiwanie auta ?



Arek
26th-June-2017, 14:53
Hej,

Auto ma 5k km przejechane i od pewnego czasu pojawia się bardzo cichy, ale jednocześnie wysoki i drażniący ucho dźwięk. Ma to miejsce przy przyspieszaniu i hamowaniu (nawet delikatnym). Brzmi to trochę jakby jakaś cewka/kondensator się odzywał (uroki silnika elektrycznego?) Ewidentnie dźwięk pochodzi z prawej strony, jest bardzo cichy, pojawia się często i nieregularnie. Niestety ja mam wyczulony słuch i toto mnie to drażni :( Ktoś się z tym spotkał?

BTW - od razu uprzedzając - nie jest to ten dźwięk sztucznie generowany przez Infiniti w celu ostrzegania pieszych w przypadku jazdy na elektryku. Pojawia się niezależnie czy toto jest włączone (domyślnie) czy wyłączone (guzik po lewej stronie i ikonka na desce rozdzielczej)

slepy62
26th-June-2017, 17:05
Doładowywanie baterii...

Arek
26th-June-2017, 17:36
Hmm jest spory wątek w temacie na hamerykańskim forum http://www.infinitiq50.org/forum/new-2014-q50-general-discussion-forum/7169-high-pitched-electronics-whine-9.html , nawet Misiek się wypowiadał, aczkolwiek nic szczególnego z tego nie wynika.

Być może to doładowywanie baterii (brzmi prawdopodobnie), jest jeszcze jakaś podpowiedź, że to może być ECU? https://www.myg37.com/forums/g37-sedan/190172-high-pitch-frequency-noise-poll.html
Waham się czy dodatkowo wyciszać auto od szumów jak to zrobił Wojtuś (uszczelki szyb i wyciszenie nadkoli głównie) i może uda się to zaadresować, bo wątpię, żeby serwis pomógł.

adr
26th-June-2017, 19:25
Waham się czy dodatkowo wyciszać auto od szumów jak to zrobił Wojtuś (uszczelki szyb i wyciszenie nadkoli głównie) i może uda się to zaadresować, bo wątpię, żeby serwis pomógł.

Też się wahałem, co do dodatkowego wyciszenia samochodu.
Posłuchałem Wojusia, dzisiaj odebrałem auto i mogę tak samo jak on polecić.
Fabrycznych run-flatów praktycznie nie słychać.
Zniwelowane zostały również dźwięku z układu hybrydowego.
Te dwa źródła dźwięku były w największym stopniu słyszalne i denerwujące.
Dzięki wygłuszeniu drzwi lepiej gra Bose.
Ogólnie jestem bardzo zadowolony.
Poziom hałasu został średnio zredukowany o ponad 2,5dB (wg pomiarów).
Teraz przy 160km/h w samochodzie jest jak wcześniej przy 120...

Arek
26th-June-2017, 20:53
A też Ci piszczało? Nie chciałeś poczekać z wyciszeniem do momentu założenia nowego wydechu ? :)

adr
26th-June-2017, 23:40
Też coś piszczało plus do tego męczył mnie hałas dobiegający od kół.

Planowałem zrobić po zamontowaniu tłumików , ale w firmie wygłuszającej zrobiła się "luka" i biorąc pod uwagę krótszy czas oczekiwania na wykonanie usługi (wcześniej jak pytałem było około 5 tygodni czekania na termin), zdecydowałem się zrobić to przed wydechem.

Dzisiaj zrobiłem około 500 km i nie żałuję podjętej decyzji i wydanych pieniążków.
Dopłacamy 2% wartości pojazdu, a zyskujemy naprawdę sporo.

misiektoja
27th-June-2017, 04:24
U mnie ten pisk po jakimś czasie chyba przeszedł albo o nim zapomniałem i już go nie słyszę ;) Tak czy owak ewidentnie jest to coil whine, często występujące zjawisko: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Piszczenie_cewek

wojuś
27th-June-2017, 10:40
Ciekaw jestem czy robiłeś też we Wrocku?

adr
28th-June-2017, 10:19
Ciekaw jestem czy robiłeś też we Wrocku?

Tak. W tej firmie, którą polecałeś.

piore_w_rzece
28th-June-2017, 11:47
Pierwsze słyszę o tym problemie - nic takiego w samochodzie demonstracyjnym ani w moim nie usłyszałem, a słuch mam dobry ponad normę :)
Udałbym się do salonu i poprosił o przejażdżkę samochodem demonstracyjnym - jeśli tam tego nie będzie to wniósłbym roszczenie o usunięcie wady.

misiektoja
28th-June-2017, 12:45
W demonstracyjnych autach też to jest, po prostu masz słaby słuch ;) Byłem z problemem w serwisie i posprawdzaliśmy temat na różnych autach. Po prostu niektórzy tego nie słyszą. To nawet nie chodzi o dobry słuch, a wyczulenie na specyficzne częstotliwości. Najlepiej słyszą to ludzie z IT, bo ten coil whine towarzyszy nam całe życie :)

piore_w_rzece
28th-June-2017, 13:27
Tak się składa, że jestem też z IT i doskonale znam ten dźwięk a do tego badania audiometryczne kończyłem z wynikiem mówiącym o tym, że słyszę więcej niż 95% populacji.
O ile to cewki to tego nie bagatelizujcie - cewka która wydaje dźwięk jest słabo zaimpregnowana i wpada w wibracje. Może to w dłuższym czasie doprowadzić do jej uszkodzenia (odłączenia) i będzie klops. Dobrze by je było wymienić na porządne (roszczenie gwarancyjne) bądź ostatecznie spryskać lakierem izolacyjnym.
Jeśli dźwięk się pojawił po jakimś czasie to może oznaczać, że jakieś kondensatory zmieniły pojemność, co nie wróży nic dobrego na dłuższą metę. Nie kojarzę by w przypadku cewek w kartach katalogowych podawano głośność ich pracy więc raczej powinny być bezgłośne ;)
Może mówimy o różnych rzeczach - nie mam na myśli dźwięku który powstaje przy hamowaniu i odzyskiwaniu energii (podobny do dźwięku z nowszych tramwajów).

grisza
28th-June-2017, 14:09
(podobny do dźwięku z nowszych tramwajów). Dobrze ten dźwięk określiłeś. Prawdę mówiąc innych popiskiwań oprócz tego dźwięku nie słyszę a ten dźwięk naprawdę nie jest męczący i z łatwością można się do niego przyzwyczaić. Powiem więcej. Gdy przesiadam się do innego auta to czegoś mi już brakuje:)

misiektoja
28th-June-2017, 14:50
Tak jak mówię, żeby to usłyszeć trzeba się przestawić na specyficzną częstotliwość. Z tego co pamiętam to występowało to tylko przy delikatnym przyspieszaniu i też nie zawsze, chociaż tak jak mówię - nie słyszałem tego już od 2014 roku i nie chcę się teraz wsłuchiwać, bo znowu usłyszę i będzie mnie to wkurzać. To trzeba mieć słuch przewrażliwiony na konkretne częstotliwości, ostatnio wymieniałem router Asusa 5 razy w sklepie z tego powodu, tak samo było z konsolą PS4 Pro (3 razy wymieniałem) i MacBookiem (5 razy wymieniałem, ale występuje to w każdym). Samochód też bym wymienił, ale sprawdziliśmy kilka hybryd i we wszystkich to samo. Dlatego proponuje nie szukać tego dźwięku na siłę, bo na pewno też to macie, a jak już usłyszycie to będziecie słyszeli to cały czas ;)

PS. Oczywiście nie mówię o dźwięku, który powstaje przy hamowaniu i odzyskiwaniu energii. To coś podobne do tego jak w 15 sekundzie tego filmu, tylko o wiele bardziej cichsze i mniej intensywne i powiązane z przyspieszaniem delikatnym:

http://youtu.be/SsMXotF33mU?t=15s

misiektoja
28th-June-2017, 14:58
Swoją drogą próbowałem nagrać ten dźwięk, żeby zaprezentować w serwisie i nie udało mi się, a więc naprawdę ciężko to wyłapać.

wojuś
28th-June-2017, 19:22
Tak. W tej firmie, którą polecałeś.
A czy może wyklejają już szyby specjalną dzwiękochłonną folią, bo mieli mieć to w portfolio

Arek
29th-June-2017, 09:59
Ogólnie ja jestem przewrażliwiony jeśli chodzi o wszystkie dźwięki tego typu. Ale pojawiło się to dopiero po jakiś 4 tysiącach. Jak Misiek wspominał nie idzie tego nagrać.

misiektoja
29th-June-2017, 14:42
Pewnie przestaniesz to słyszeć tak jak ja ;) Po prostu przy nowym aucie jak jest na gwarancji człowiek wszystko uważnie obserwuje, czasami szuka problemów na siłę i zauważa wszelkie niepokojące dźwięki, a prawda jest taka, że większość osób tego nie słyszy. Jak byłem w serwisie to też nikt tego nie słyszał i dopiero kierownik serwisu jak wybrał się na przejażdżkę dalszą też to wychwycił, ale śmiał się ze mnie. Dla spokoju jeszcze trzy hybrydy sprawdziliśmy, było to samo i dlatego dałem sobie spokój ;) Też u mnie wystąpiło to po jakimś 4 czy 5tys. Możliwe, że po dłuższym przebiegu ustąpiło, nie wiem, nie chcę się już wsłuchiwać teraz, jest dobrze i tyle ;)

adr
30th-June-2017, 20:39
A czy może wyklejają już szyby specjalną dzwiękochłonną folią, bo mieli mieć to w portfolio

Na tą chwile nie. Pytałem i w wakacje mają robić próby na swoim samochodzie. Jeśli wszystko będzie grało, to wprowadzą do oferty.

wojuś
30th-June-2017, 21:14
Jeśli wszystko będzie grało, to wprowadzą do oferty.
Mi też tak mówili rok temu, czyli chyba to lipa z tym wyciszeniem szyb, sam po jakimś czasie zobaczysz, że to jest dokuczliwe(szyby), fakt, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i jak jest cicho to chcesz jeszcze.... i tak dalej ale fajnie jest jeździć autkiem tak cichym jak po ich działaniach, szkoda, że Infi tego nie czuje bo lex odjechał im pod tym względem a mieli być antidotum na wszechobecność w klasie premium dla lexa....a on jest chyba wzorcem w tej klasie, bo niestety Audi, MB, BMW są lepsze od Infi.....

grabba
2nd-July-2017, 14:42
W Mce mam szyby przednie boczne wyciszone w standardzie.

Wysłane z mojego XT1580 przy użyciu Tapatalka