PDA

Zobacz pe?n? wersj? : Różne wymiary kół w napędzie 4x4



Luckystar81
10th-September-2017, 18:55
Witam mam fx z napędem 4x4 czy wymiar opon na obu osiach musi być taki sam z przodu mam 255/45/20 natomiast z tyłu muszę kupić nowe i chce szersze 275/45/20 czy tak można lub może się coś robić z napędem?

zajac01
10th-September-2017, 19:57
Generalnie zalecane jest, aby średnica kół przy napędzie na 4 koła była taka sama. Do tego stopnia, że nawet zużycie czy wartość ciśnienia w oponach przód/tył powinna być taka sama.
Przy większej szerokości tylnych opon, nawet pomimo zejścia z profilu, będzie jakaś różnica w obwodzie opony.

Teraz zauważyłem. Jak chcesz na tył 275 to napewno profil musi być mniejszy niż 45, skoro z przodu masz 45 z 255. Tak dla jasności, profil to % z szerokości.
Najlepiej to kup 4 opony 265/50/20 i będziesz miał pewność że jest ok.

lukasz32
10th-September-2017, 23:50
Pewnie efekt będzie podobny, jak w przypadku zastosowania różnych średnic po stronie prawej i lewej. Kolega tak kiedyś około 200km zrobił, twierdzi że poleciała skrzynia. Są kalkulatory opon dostepne na sieci online, choć nie do końca miarodajne, czasem w zależności od producenta opona i tak moze mieć różne rozmiary.

tas23
11th-September-2017, 11:48
A czy przy dołączanym napędzie ma to aż tak duże znaczenie?
Proszę znawców o ewentualne obalenie tej tezy, bo samego mnie to bardzo ciekawi:)

Luckystar81
11th-September-2017, 15:39
Kiedyś czytałem że muszą być te same wtedy gdy napęd jest stały na 4 koła ale nam
powyżej 30 km i tak działa tylko tylny napęd jak nie ma potrzeby włączania przodu

zajac01
11th-September-2017, 16:15
Tu masz opisane także w przypadku napędu dołączanego:

http://m.interia.pl/magazynauto/news,nId,1419154

sirtrojan
11th-September-2017, 18:19
Pamiętaj że komp cały czas czuwa nad trakcją. Dostaje info ze jest inna przyczepność na tylnej osi i koryguje napędy nawet jeśli nie jest to potrzebne.

Luckystar81
15th-September-2017, 13:48
Czy ktoś ma ten sam rozmiar i tą samą przyczepność lecz inny kształt bieżnika?
Czy też może uszkodzić napęd?

zajac01
15th-September-2017, 16:13
Jak kupiłem Audi (stały napęd quattro), to miałem inny bieżnik na obu osiach. Nie wiem jak długo wcześniej tak było jeżdżone, ale po 3 miesiącach od zakupu padła mi skrzynia. Nie wiem ile w tym winy opon, możliwe, że to tylko zbieg okoliczności. Zwłaszcza, że tiptronic nie należy do mistrzów niezawodności. Tak czy inaczej, mądre głowy zalecają stostowanie takich samych opon przy napędzie na 4 koła i nie ma co eksperymentować dla paru złotych oszczędności.

Shimomura
30th-December-2020, 22:51
Odgrzewając starego kotleta :) To ze rozmiar jednak ma znaczenie to wiadomo ;), a waga ?? Myślę nad założeniem 22x9 przód i 22x10,5 tył przy tej samej gumie --> 265/40/22

Mateusz ex37
31st-December-2020, 16:29
Co ma to dać poza niezamiennością felg tył przód? Jak złapiesz gumę to niemal każde koło inne.

Shimomura
31st-December-2020, 17:10
Co ma to dać poza niezamiennością felg tył przód? Jak złapiesz gumę to niemal każde koło inne.

Trzeba by było fabrykę spytać bo często dają szersza felgę na tył. np Nissan GT-R (pewnie aby polepszyć trakcję z szerszą oponą) a w AWD nie wiem czy występuje to fabrycznie, natomiast powszechnie stosowany zabieg estetyczny. Ja zakładał bym dokładnie taki set :
15013
na zdjęciu przód 22x9 tył 22x10,5 rozmiar opon ten sam w AWD

Mateusz ex37
31st-December-2020, 17:24
Nie jestem specjalistą. Ale wydaje mi się że jak założysz tą samą oponę na węższą i szerszą felgę to będzie różnica w wysokości. Pewnie nie wielka ale jednak.
Jak kupiliśmy QX60 to drżał. Okazało się że na przedniej i tylnej osi były różne opony. Co ciekawe rozmiar był ten sam, nawet model był ten sam tyle, że jedne miały jakiś dopisek a drugie nie. Po dokładnym pomiarze okazało się że było coś koło 1cm różnicy w wysokości. Pewnie przez ten dopisek. ( gdzieś o tym na forum pisałem)
Poza drżączką podejrzewam spowodowaną zapewne nieustannym działaniem któregoś systemów kontroli toru jazdy na autostradzie włączało się ostrzeżenie o zbyt wysokiej temperaturze chyba dyfra nie pamiętam dokładnie. Po zakupie 4 nowych opon wszystko ustało.
Podejrzewam,, że auto które fabrycznie ma różne opony na osiach jest tak zaprojektowane by temu przeciwdziałać. ( trochę jak traktor ) :-)
Ale tak jak mówię nie jestem specem opisuje tylko własne doświadczenia.

Shimomura
31st-December-2020, 17:38
Nie jestem specjalistą. Ale wydaje mi się że jak założysz tą samą oponę na węższą i szerszą felgę to będzie różnica w wysokości. Pewnie nie wielka ale jednak.
Jak kupiliśmy QX60 to drżał. Okazało się że na przedniej i tylnej osi były różne opony. Co ciekawe rozmiar był ten sam, nawet model był ten sam tyle, że jedne miały jakiś dopisek a drugie nie. Po dokładnym pomiarze okazało się że było coś koło 1cm różnicy w wysokości. Pewnie przez ten dopisek. ( gdzieś o tym na forum pisałem)
Poza drżączką podejrzewam spowodowaną zapewne nieustannym działaniem któregoś systemów kontroli toru jazdy na autostradzie włączało się ostrzeżenie o zbyt wysokiej temperaturze chyba dyfra nie pamiętam dokładnie. Po zakupie 4 nowych opon wszystko ustało.
Podejrzewam,, że auto które fabrycznie ma różne opony na osiach jest tak zaprojektowane by temu przeciwdziałać. ( trochę jak traktor ) :-)
Ale tak jak mówię nie jestem specem opisuje tylko własne doświadczenia.

Mam zapewnienie sklepu i specjalisty, że rozmiar koła będzie 100% identyczny w innym przypadku zwrot $$$. Jedyną różnicą jest waga 0,5kg cięższa felga z tyłu.

Mateusz ex37
31st-December-2020, 18:04
Ze specjalistą dyskutował nie będę w końcu to specjalista. Swoją drogą pomyślę nad tym jak to możliwe.

Shimomura
31st-December-2020, 18:16
Odpowiedz jaką otrzymałem to, że karkas - opasanie stalowe (element konstrukcyjny) opony nie ma możliwości zmiany swoich rozmiarów.

Mateusz ex37
1st-January-2021, 10:07
Po przemyśleniu faktycznie da się tak dobrać opony i felgi by pomimo różnych rozmiarów szerokości felg średnica pozostała bez zmian. Zatem Arturze powodzenia w tym projekcie :-)

Maxx
1st-January-2021, 18:08
Mam zapewnienie sklepu i specjalisty, że rozmiar koła będzie 100% identyczny w innym przypadku zwrot $$$. Jedyną różnicą jest waga 0,5kg cięższa felga z tyłu.

Większe rozciągniecie opony szerszą felgą nic nie da poza gorszym efektem estetycznym ( przerabiałem temat ) , może i da się uzyskać idealnie taki sam wymiar ... choć wątpię . Do tego dojdzie większy ciężar felgi
A nie lepiej załozyć dystanse na tył ? proste pewne i eleganckie rozwiązanie

Shimomura
1st-January-2021, 18:20
No wiesz, to już kwestia gustu ;) nie chodzi tylko o wyciagniecie felgi na zewnatrz. Dystanse mam 22mm uzywam od paru lat na 21" Pomijajac naciag profilu szersza felga ma inny wyglad czoła, srodek w miejscu śrub jest bardziej wpuszczony w głąb felgi.

Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka

Maxx
1st-January-2021, 18:42
Ok , rozumiem o co chodzi :)

wlodar
1st-January-2021, 21:53
Dochodzą do tego też różnice opon w kształcie jak i samym rozmiarze przy tych samych parametrach
Np. Opona różnych producentów lub modeli 245/40/19 może mieć inną szerokość(oczywiście w tolerancji ale widoczne gołym okiem) i inaczej się układać się na feldze
Może też być ciut wyższa lub niższa

thefi
7th-January-2021, 00:38
Szczerz....nie wiem jak jest w INFINITI ale wiem jak było w BMW. Zmiana wysokości i szerokości tyłu, nie ruszając analogicznie przodu i już były problemy z kontrolą trakcji która pokazywała błędy, podobnie było z ABSem, potrafiło pokazać błąd. BMW ma jakiś tam próg tolerancji bo same felgi jeżeli ORI też nie są równe - miałem np 7,5 szerokość przód a 8,5 szerokość tył felgę ale po jej przekroczeniu dyskoteka na zegarach. INFINITI z tego co widzę ma felgi równe przód\tył więc chyba nikt nie przewidział kombinacji a do tego 4x4 i możliwość błednego odczytu przez kompa prędkości obrotowej danej osi....