PDA

Zobacz pe?n? wersj? : Q50 Olej na zimę do VQ35HR



piore_w_rzece
20th-November-2017, 10:25
Ostatnio mój pojazd trafił na serwis przy 30 000km, nieco marudziłem, że Eneos który zalewają ma trochę słabą temperaturę krzepnięcia na zimę i już teraz zauważam, że popychacze potrafią z sekundę/dwie poklepać rano przy starcie (jak temperatury zbliżyły się do 0C). Trochę się zdziwiłem, ale zalano mi Eneos Sustina 0W50 - nie jest ten olej nieco za hardcorowy? Parametry lepkości ma takie, że oczy mi wypadły:
- 40C: 95.4mm2/s
- 100C: 17.3mm2/s
- index: 199
- krzepnięcie: - 47,5C

Czy ta lepkość aby nie jest za wysoka? Zalecany jest przecież 5W30 który ma odpowiednio:
- 40C: 67,9mm2/s
- 100C: 10,1mm2/s
- index: 176

Nie wiem czy nie zlać tego oleju i jednak nie zalać czymś normalniejszym...
Jeżdżę głównie po mieście na krótkich dystansach (zazwyczaj silnik nie zdąży się zagrzać) i raz na tydzień dłuższa trasa ale z umiarkowanymi prędkościami.

Maxx
22nd-November-2017, 10:57
Też planowałem wlanie tego oleju do 2.0t , jednak CzarnePaliwo odradził mi ten olej jesli samochód jest uzytkowany na krótkich przejazdach.
Byłby OK w sytuacjach gdy mamy do czynienia z długimi trasami i w sytuacjach gdy silnik pracuje w wysokich temperaturach .

piore_w_rzece
23rd-November-2017, 09:28
No właśnie mam identyczne wnioski, cóż zlewam olej i sugeruję nie bazować na wiedzy ASO :(

CzarnePaliwo
23rd-November-2017, 10:43
Jestem zaskoczony tym co czytam i słyszę od klientów posiadających Q50 w różnych wersjach silnikowych. Niektóre ASO zalewają 2.0t olejami z obniżoną popiołowością, które zasadność miałyby w przypadku 2.2d. Teraz widzę, że do hybrydy wlewa się 0w50, który jest olejem o rozszerzonej lepkości i wymaga optymalnej temperatury do swojej pracy inaczej szybciej się zużywa i wymaga częstszych wymian. piore_w_rzece, które ASO wlało Ci 0w50? Jaki jest koszt tej Sustiny u nich?

piore_w_rzece
23rd-November-2017, 11:20
Sosnowiec, ceny za olej nie podali, tylko informacja, że 5l + bateria do pilota. Na fakturze jest sumaryczna cena za przegląd 30Tkm(24M) - 2130,00zł brutto.
CzarnePaliwo - masz sporą wiedzę o olejach - jak sądzisz, jeśli na ogół jeżdżę delikatnie i na krótkie dystanse (kilka km po mieście) a raz na jakiś czas trasę 200km - 500km (wtedy zdarza mi się depnąć ale dopiero na dobrze rozgrzanym silniku i przez kilka sekund) to ten olej nie zrobi krzywdy przez 7500km? Co tyle normalnie zmieniam olej w Q.

CzarnePaliwo
24th-November-2017, 10:42
To jest zwyczajna niekompetencja. Z pewnością, gdybyś taki olej dostarczał na przeglądy samodzielnie, a następnie np. w wyniku wady materiałowej niezwiązanej z olejem Twój silnik uległ awarii to Infiniti wyciągnęłoby fakt stosowania oleju niezgodnego z zaleceniami jako pierwsze. Oczywiście po to, aby wymigać się od pokrycia kosztów usunięcia awarii.

Spodziewam się, że tak jak kiedyś lano w serwisach Infiniti Shella i niespecjalnie było co wybrać dobrego z oferty lepkości 5w30 bez obniżonej popiołowości (radzono sobie wtedy stosując Helix Ultra 5w40) tak i teraz mając przykaz handlu Eneosem jest ten sam problem. Eneos nie ma do tego silnika dobrej pozycji 5w30. Ich Sustina 5w30 jest olejem o obniżonej popiołowości, w specyfikacji ACEA C3. Jest np. Eneos Premium Hyper Multi 5w30, ale baaaaardzo kiepskie parametry: http://www.eneos.eu/wp-content/uploads/2016/11/ENEOS-PREMIUM-HYPER-MULTI-5W30-FULLY-SYNTHETIC-PDS.pdf

Indeks lepkości ledwo 160, punkt płynięcia nie przekracza nawet -40'C, punkt zapłonu nie przekracza nawet 200'C - to wszystko bardzo niekorzystnie świadczy o jakości tego oleju. W tej sytuacji ASO prawdopodobnie boi się wlać taki produkt (o ile to w ogóle jest kwestia świadomości, a nie np. wyższej marży na 0w50).

Problem jest tego typu, że olej o rozszerzonej lepkości w Twoim użytkowaniu zużyje się szybciej. Nie będziesz go także w stanie wygrzać na krótkich odcinkach do jego optymalnej temp. pracy. Niższa lepkość byłaby moim zdaniem w tym przypadku korzystniejsza. Wrzucam Ci wykres dla Sustiny 0w50 i np. Amsoila Signature Series 5w30, z którym zazwyczaj do ASO jeżdżą moi klienci posiadający Q50S Hybrid: https://drive.google.com/open?id=1L2Z9b5j6KQWe-JjB2Md7Ff1JnVFS44fm

piore_w_rzece
24th-November-2017, 13:03
No parametry tego 5W30 "Hyper" są "niesamowite" :| Tani Lotos potrafi być lepszy.
Popraw mnie proszę jeśli źle wnioskuję - wydaje mi się, że na tym 0W50 będę miał wyższe spalanie (nie przeszkadza mi to) a w międzyczasie parametry tego oleju będą spadać. Patrząc na jego zapas lepkości to nawet jak trochę spadną katastrofy nie będzie, pozostaje zmienić go wcześniej i tyle. Pytanie czy 7500km to wystarczająco wcześnie? Jest o niebo lepszy niż ten "Hyper" i w zimę będzie na pewno dużo lepszy od 5W30. Na przyszłość pozostaje jeździć do nich z bańką własnego oleju i tyle w temacie. Chociaż patrząc na to ile teraz wołają za ten przegląd to chyba zrezygnuję z nich w ogóle.

CzarnePaliwo
24th-November-2017, 16:40
i w zimę będzie na pewno dużo lepszy od 5W30

Właśnie nie, dlatego wyrysowałem i podlinkowałem Ci wykres ;)

grisza
24th-November-2017, 17:20
Amsoila Signature Series 5w30, z którym zazwyczaj do ASO jeżdżą moi klienci posiadający Q50S Hybrid
Mogę naprawdę szczerze polecić Amsoila Signature 5w30. Używam olej od CzarnePaliwo począwszy od przeglądu po 1 roku użytkowania auta. Parametry oleju po prostu czuć w osiągach. Silnik pracuje z dużą kulturą. Pięknie wkręca się na obroty. Pracuje przy tym "aksamitnie". Dodatkowo zmniejszyło się i tak bardzo niskie przy mojej technice jazdy zużycie paliwa. Używam ten olej zarówno w lecie jak i w zimie.

koffciu
2nd-December-2017, 21:44
Chciałem publicznie podziękować Tomkowi - Czarne Paliwo i zachęcić Was wszystkich do korzystania z jego porad i sklepu:) W czwartek przy okazji zmiany klocków (dzięki jeszcze raz za sprowadzenie Irek! - o dziwo blaszki do przednich klocków w zestawie powerstop są za wąskie do tarcz i trzeba było zostac przy starych. W tylnym komplecie były 2 zestawy blaszek - wąskie i szerokie) za radą Tomka zlałem olej z wrześniowego przeglądu i zalałem amsoila 0w40 i aż nie do uwierzenia jaka jest różnica. Jak pisze grisza silnik chodzi jak zegarek, i kultura pracy jest o niebo lepsza. Równo, gładko i pięknie się wkręca. Również nie rozumiem dlaczego u nas w serwisach leją eneosa, który mimo, że jest zacnym olejem to nie współgra z naszymi autami. pierwszy raz wśród posiadanych aut po wymianie oleju w serwisie odczułem negatywną różnice w brzmieniu, odpalaniu itp.

CzarnePaliwo
2nd-December-2017, 22:05
koffciu, dziękuję za rekomendację. Bardzo się cieszę, że udało się przywrócić Twojemu 2.0t właściwą kulturę pracy. Warto napisać dla czytających, że trafiłeś do mnie z silnikiem zalanym w ASO niewłaściwym olejem - o zbyt wysokiej lepkości 0w50 oraz bez właściwej dla 2.0t specyfikacji MB 229.5. Twoje pozytywne odczucia po zmianie na Amsoila 0w40 wynikają z wreszcie prawidłowo dobranego oleju względem lepkości i specyfikacji oraz już wewnątrz tych dwóch z dobrej jakości produktu.

Oprócz przypadku jak Twój, kiedy ASO wlewa do 2.0t olej 0w50 są także sytuacje, w których do 2.0t trafia olej właściwy do 2.2d - o obniżonej popiołowości. Pozbycie się takowego na rzecz 0w40/5w40 z MB 229.5 także przyniesie korzyści.

alezuch
4th-December-2017, 01:04
Właśnie niedawno zmieniłem olej na Amsoil Signature Series 5w30 ASL polecony i kupiony u Tomka. Mogę się tylko podpisać pod słowami Griszy - jest bardzo dobrze. Silnik pracuje równo i z fajnym dźwiękiem - faktycznie tak jakby 'aksamitnie'.
Po wcześniejszej zmianie na eneosa (poprzedni przegląd) nie miałem takich 'doznań', więc ja na 100% zostaję przy amsoil.