PDA

Zobacz pe?n? wersj? : lampy przednie a problem z przeglądem



lukasz32
9th-January-2018, 17:51
Witam, orientuje się ktoś czy występują w g35 lampy przednie z literką "E" ?

Kolega diagnosta samochodowy mówi, ze od 1 maja 2018 stacje kontroli pojazdów "wchodzą" pod ITD i lampa bez znaczka E spowoduje, że samochód nie przejdzie przeglądu, a jeśli takich lamp w ogóle nie ma na rynku, to auto bedzie sobie można rozebrać na części i sprzedać na allegro.

Sprawa jest poruszona na forum mustanga. Podobno konieczne są zmiany w prawie.

Pozdrawiam

BAJZEL
9th-January-2018, 18:38
No właśnie ...
poruszyłem to tutaj na czacie ale nikt się nie wypowiedział ...
w moim przypadku chodziło o zestaw HID czyli wrzucenie nieoryginalnego ksenonu w soczewki ... oczywiście bez spryskiwaczy ...
i diagnosta powiedział to samo - nie przejdzie ... mimo, że wiele razy dla mnie przymykał oko w zamian za .... takie tam ... :)
ale z oznaczeniem E to dziwna sprawa ....
jako ciekawostke dodam , że miałem ostatnimi czasy lampe od audi w wersji angielskiej i miało ono przełącznik wewnątrz zmieniający ustawienia z angielskiej na EU
chodzi o zwykłą zmiane kąta padania światła ...
No ciekawe jak to się rozwinie .... ale moim zdaniem ktoś wywęszy w tym interes i zaraz powstanie masa jakiś tam zamienników lamp :)

lukasz32
9th-January-2018, 19:59
Powiem tak, znane są przypadki wklejania naklejki E do wnętrza lampy i nieoficjalnie dowiedziałem się że to przejdzie. Coś słyszałem o zamontowaniu wkładu z żarówki h7 (?) z homologacją.

Diagnosta ma obowiazek sprzwdzić światła i jeśli nie ma oznaczenia E to "na flaszke" nie pomoże. Albo zmiana lamp albo demontaż i to już nie są żarty, dziwię się, że temat nie jest tu rozwinięty.

milo222
10th-January-2018, 15:09
wczoraj miałem z tym problem na nowej stacji - na starej przeszedłem bez problemu

slepy62
10th-January-2018, 19:19
Oznacza to ze diagności są niedoinformowani albo przepisy związane z badaniem technicznym w PL przestarzałe i sprzeczne z obowiązującymi w EU
bo na chwilę obecną większość lamp ledowych i duża część ksenonów - nie ma jakichkolwiek oznaczeń zewnętrznych (na zewnętrznym kloszu) ....
oznaczenie E... moze się znajdować na dowolnej części lampy a rolą diagnosty (jak jest upierdliwy) jest sobie to oznaczenie odnaleźć...
odrębna sprawa to FX'y pierwszej generacji w lampami US...
sądzę (co zresztą opisał milo) że jak zwykle, chwilę będą "ostre" badania a potem to minie...

Poza tym powstaje paradoks związany z zasadą "lex retro non agit" bo jeżeli Urząd Państwowy w postaci Wydziału Komunikacji dopuścił samochód do ruchu na podstawie pierwszych pełnych badań technicznych
a w wypadku osób fizycznych i prywatnego importu nie ma pojęcia homologacji pojazdu (abstra****ę w tym wypadku czy auto faktycznie spełniało i spełnia ! normy na moment dopuszczenia go do ruchu)
to zakładam że w sądzie odmowa dopuszczenia do ruchu zostanie zakwestionowana (może być niezbędna opinia biegłego że auto spełnia normy)...
ale... tu już lepiej zeby wypowiedział się ktoś z lepszą znajomością prawa

BAJZEL
10th-January-2018, 19:42
sądzę (co zresztą opisał milo) że jak zwykle, chwilę będą "ostre" badania a potem to minie...
chyba , że zwęszą w tym pieniądze ... i zaplanują budżet z kar :) jak to było z fotoradarami i strażą miejską :)

lukasz32
10th-January-2018, 22:41
Oznacza to ze diagności są niedoinformowani albo przepisy związane z badaniem technicznym w PL przestarzałe i sprzeczne z obowiązującymi w EU
bo na chwilę obecną większość lamp ledowych i duża część ksenonów - nie ma jakichkolwiek oznaczeń zewnętrznych (na zewnętrznym kloszu) ....
oznaczenie E... moze się znajdować na dowolnej części lampy a rolą diagnosty (jak jest upierdliwy) jest sobie to oznaczenie odnaleźć...
odrębna sprawa to FX'y pierwszej generacji w lampami US...
sądzę (co zresztą opisał milo) że jak zwykle, chwilę będą "ostre" badania a potem to minie...

Poza tym powstaje paradoks związany z zasadą "lex retro non agit" bo jeżeli Urząd Państwowy w postaci Wydziału Komunikacji dopuścił samochód do ruchu na podstawie pierwszych pełnych badań technicznych
a w wypadku osób fizycznych i prywatnego importu nie ma pojęcia homologacji pojazdu (abstra****ę w tym wypadku czy auto faktycznie spełniało i spełnia ! normy na moment dopuszczenia go do ruchu)
to zakładam że w sądzie odmowa dopuszczenia do ruchu zostanie zakwestionowana (może być niezbędna opinia biegłego że auto spełnia normy)...
ale... tu już lepiej zeby wypowiedział się ktoś z lepszą znajomością prawa


Uzupełnię jeszcze. Dzwoniłem wczoraj do kolegi, właściciel SKP, prawnik, na bieżąco po szkoleniach, ma uprawnienia diagnosty. Cytuję: oznaczenie E musi być w widocznym miejscu, zderzaka zdejmował nie będzie szukając go, dopuszczenie do ruchu kilku tysięcy infiniti i mustangów etc nic go nie interesuje, lampa nie spełnia, zamienników nie ma, demontaż i allegro ;) Dura lex, sed lex.

Oczywiście uważam że to głupota, być moze zrobię sobie przeglad pod koniec kwietnia i poczekam rok a w tym czasie coś się zmieni, bo setki osób przecież bedzie miało olbrzymie problemy. Dla mnie sprawa mega poważna.


wczoraj miałem z tym problem na nowej stacji - na starej przeszedłem bez problemu


Napisz coś wiecej, czy była flacha czy laweta ;)

grabba
10th-January-2018, 23:46
oznaczenie E musi być w widocznym miejscu
W mojej Mce (wersja EU) nie ma żadnych oznaczeń na lampach. I co teraz?

BAJZEL
11th-January-2018, 11:49
grabba - sprzedawaj na części :) heheh
to się zaraz wszystko wyklaruje ... przecież to niedorzeczne jest

Black
11th-January-2018, 12:44
Kolega diagnosta samochodowy mówi, ze od 1 maja 2018 stacje kontroli pojazdów "wchodzą" pod ITD

W jakie sposób ITD będzie weryfikowała czy lampa ma znaczek E czy nie?

lukasz32
12th-January-2018, 00:01
W jakie sposób ITD będzie weryfikowała czy lampa ma znaczek E czy nie?

No ja czekam co z tego wyjdzie. Nienormalne prawo w tym kraju mamy od dawien dawna. Ponadto barany zajmują często "ważne" stanowiska.

milo222
18th-January-2018, 10:57
organoleptycznie sprawdzą - znaczek jest w 99 % przypadków na kloszu , poza tym na stacji weźmie Cie na badanie świateł i od razu będzie wiedział że nie są europejskie. Jedyna możliwość to przeróbka lamp tzn spolerowanie znaków i dorzucenie E plus przeróbka soczewki lampy lewej. Nie są to straszne koszty

np. poznań http://motolampy.com

10. MODYFIKACJA REFLEKTORÓW Z WERSJI ANGIELSKIEJ NA EUROPEJSKĄ:
-LAMPa ZWYKŁa 425,00 ZŁ (KONIECZNOŚĆ WSTAWIENIA SOCZEWKI)
-LAMPa SOCZEWKOWa 200,00 ZŁ - XENON 200,00 ZŁ XENON SKRĘTNY 250,00 ZŁ

slepy62
18th-January-2018, 12:56
W mojej Mce (wersja EU) nie ma żadnych oznaczeń na lampach. I co teraz?

O ile się nie mylę w żadnym modelu :infi: w wersji EU nie ma oznaczenia na zewnętrznym kloszu


Dzwoniłem wczoraj do kolegi, właściciel SKP, prawnik, na bieżąco po szkoleniach, ma uprawnienia diagnosty. Cytuję: oznaczenie E musi być w widocznym miejscu,

Pan diagnosta chyba nie doczytał, w przepisach napisane jest cytuję
1. ...powinna być oznakowana...
2. ...na kloszu lub obudowie lampy, w sposób widoczny...

a na koniec jeszcze jedno, znów na bazie cytatów z przepisów:
- dopuszczenie do ruchu (EU / PL) następuje na podstawie HOMOLOGACJI modelowej - w komentarzu: nie oznakowania lamp w sposób widoczny znaczkiem E... oczywiście to nie dotyczy aut "made in US..."

Maxx
18th-January-2018, 18:07
A jak to E wyglada ?
https://s25.postimg.org/leq8cw60v/Lampa_p_magazyn_przod_IMG_20160629_161110983.jpg

zaraz zapewne powstanie "przemysł naklejkowy" ew. oferty "nadruk E" szybko i tanio
głupie prawo jest po to aby je omijać ...
Dla chcących zrobic doktorat z lampologii:
http://images4.fotosik.pl/226/48b7018ee1bc440f.jpg
http://images3.fotosik.pl/269/21c730a3330676f9.jpg

Ja kupię reflektory na złomowisku , wytnę E zeszlifuję od spodu , przykleję na swoich i mogą mi ...

Ologt
18th-January-2018, 21:54
https://hidretrofit.pl/sklep/naklejki-drl/

https://hidretrofit.pl/sklep/naklejki-homologacyjne-xenon-dcr/

Foka
21st-January-2018, 00:59
czyli mam sobie kupić naklejka i wkleić od środka ?? :)

sirtrojan
21st-January-2018, 01:21
Jak coś jest głupie ale działa to znaczy że nie jest głupie :)

Foka
21st-January-2018, 10:54
O to widzę że mam następny powód żeby rozebrać lampy bo jakoś ciężko mi się wziąć do tego :) tu mogę sobie przynajmniej powiedzieć że to trzeba zrobić a całą resztę przy okazji ;)

lukasz32
22nd-January-2018, 20:49
O to widzę że mam następny powód żeby rozebrać lampy bo jakoś ciężko mi się wziąć do tego :) tu mogę sobie przynajmniej powiedzieć że to trzeba zrobić a całą resztę przy okazji ;)"Rozklejasz" w piekarniku, czy są tu jakies inne metody?

milo222
23rd-January-2018, 11:55
piekarnik do dupy bo łatwo uszkodzić. Jak już to opalarka względnie suszarka. Bierzesz duży karton do niego wkładasz lampę i włączasz sprzęt przez dziurę i pilnujesz. Klosz powinien odchodzić od obudowy siłą rąk- żadnych narzędzi. Jak będziesz widział że odchodzi to delikatnie nacinasz klej tak aby pozostał on i na kloszu i na obudowie dzięki temu przy składaniu lampy powinny być szczelne.

djoneway
23rd-January-2018, 12:10
piekarnik do dupy bo łatwo uszkodzić. Jak już to opalarka względnie suszarka. Bierzesz duży karton do niego wkładasz lampę i włączasz sprzęt przez dziurę i pilnujesz. Klosz powinien odchodzić od obudowy siłą rąk- żadnych narzędzi. Jak będziesz widział że odchodzi to delikatnie nacinasz klej tak aby pozostał on i na kloszu i na obudowie dzięki temu przy składaniu lampy powinny być szczelne.To jest najbardziej skuteczna metoda, kiedyś robiłem w piekarniku lampę i gdzieś mi tam przytopiło bok bo się zetknął z nagrzanym piekarnikiem. karton, otwór i do środka nadmuchać gorącym powietrzem opalarką :)

Ologt
23rd-January-2018, 17:30
Zależy jaki klej ,jak jest butylowy jak większość lamp to podgrzaniu sama opalarką rozchodzi sie w rękach , ale są takie lampy że szybciej plastik się topi niż ten klej (spoiwo poliuretanowe)

Foka
23rd-January-2018, 20:05
wydaje się że łatwo :) spróbuję z kartonem metoda wydaje się pewniejsza :P

https://www.youtube.com/watch?v=Ptmh24xzin4

sirtrojan
23rd-January-2018, 20:11
W wakacje otwierałem lampy Volvo. Podczas roboty zapalilo mi sie całe pudełko heheh
Na szczęście było bez strat w zdrowiu i materiale. Następne pudełko zwilżyłem w środku aby się nagrzewało ale nie zapalało (co sugeruje zrobić).

Black
23rd-January-2018, 20:40
Masakra,jakieś naklejki,rozklejanie lamp-skoro tak co co z szybami ktore też powinny mieć homologację potwierdzoną znaczkiem E? w Infi takiego oznakowania nie mam...

Foka
23rd-January-2018, 21:12
naklejka ;)

zajac01
23rd-January-2018, 22:01
A na koniec sprawę i tak załatwi Król Władysław II Jagiełło :whistle:

Foka
23rd-January-2018, 23:17
ooo z tym coraz gorzej :( kamery duperele kurde mój diagnosta coś tam bąkał że katów mniemam :)

lukasz32
24th-January-2018, 17:23
Z katami to moze nie będzie problem, raz dwa je założysz. Ale jeśli lampy im się nie spodobają .. będzie wysyp części na allegro ;)

Tu jest nieco więcej na temat: http://forum.mustangklub.pl/forum/viewtopic.php?f=11&t=14475&start=30

Maxx
26th-January-2018, 12:02
Chłopaki z forum Mustanga aktywnie działaja , czy nie powinniśmy się przyłączyć ?
http://forum.mustangklub.pl/forum/viewtopic.php?p=209529&sid=c84170e95331c580555644a53f0af12c#p209529

zajac01
26th-January-2018, 12:25
Dziwna sytuacja z tym E. Nie znam się na prawie, ale skoro nie może działać wstecz, to nowe wytyczne chyba nie powinny dotyczyć samochodów, które przeszły pierwszy przegląd po sprowadzeniu z USA, a przed wejściem tego rozporządzenia? Bo to tak jakby samochody wyprodukowane przed rokiem 2006, od kiedy wszedł wymóg posiadania przez nowe samochody ABS-u, po tym czasie nie przechodziły przeglądu ze względu na to, że go nie posiadają.

Maxx
19th-February-2018, 12:57
Rozmawiałem z zaprzyjaźnionym diagnostą , podstawowa sprawa na którą zwracają uwagę to to jak lampy świecą a nie na to ile jest tam poprawnych oznaczeń homologacji
Mówił że kilka samochodów ( europejskich oczywiście ) u nich nie przeszło przeglądu bo były zamontowane chińskie podróbki reflektorów ( wszystkie wymagane E i takie tam) ale nie świeciły w prawidłowy sposób

lukasz32
12th-January-2019, 01:22
No i jak tam wasze przeglądy? Na forum mustanga widzę, że nic nie wskórali. Przerabiają lampy za 1000PLN albo starym sposobem %% ;)

BORYS69
12th-January-2019, 07:00
Robiłem przegląd w stacji bez żadnych znajomości. Gość podjechał z maszynką sprawdził i orzekł że wszystko w porządku. Podbił bez problemu.

pgkoci
12th-January-2019, 09:10
Robiłem przegląd w stacji bez żadnych znajomości. Gość podjechał z maszynką sprawdził i orzekł że wszystko w porządku. Podbił bez problemu.

U mnie tak samo.

lukasz32
12th-January-2019, 12:29
Ale u Was w fx są lampy usa czy europejskie? Tzn czy są asymetryczne?

BORYS69
12th-January-2019, 21:43
W moim są oryginały USA.

pgkoci
13th-January-2019, 11:50
U mnie też oryginały USA.

al3x
16th-March-2019, 15:47
Cześć,

A jak sprawa z samymi żarnikami? Wymieniał ktoś może na ledy?