PDA

Zobacz pe?n? wersj? : LPG - VQ35DE i VK45DE



dachy
5th-November-2010, 22:14
Witam wszystkich …

Myślę, ze pomimo faktu - czy radsej mitu, ze nasze silniki nie lubią gazu, powinniśmy sporządzić liste polecanych warsztatów jak i instalacji LPG do VQ35DE i VK45DE. Jestem przekonany, ze jest kilku z nas co jeżdżą Infiniti nie tylko od święta i wola jeździć „taniej”.

Mit odnośnie naszych silników.
Jest nie dużo silników o mocy 280 – 320 HP. W japończykach o mocy naszych Infiniti współpracują wtryski o bardzo dużej wydajności przy bardzo niskim czasie wtrysku. Rożnica pomiędzy na przykład Jeep-em o mocy 300HP jest duża, ponieważ VQ / VK silnik się wkręca w obroty bardzo szybko. I ten fakt jest bardzo istotny.
Wtryski gazu także muszą być bardzo wydajne i precyzyjne. Instalacja powinna być bardzo fachowo dobrana przez sprawdzonego mechanika.

Wtryski i reduktor są ważne, ale jeżeli druciarz nie odpowiednio dobierze podzespoły - zawory, przewody, długości wężów i do tego zrobi nam pajęczynę pod maska to wtryski i reduktor beda do niczego.

Opowiadania jak „nie odczuwam spadki mocy na gazie” są według mnie bardzo głupie. Jeżeli mieszanka jest uboga to spadki mocy nie muszą być odczuwalne, silnik natomiast jest kandydatem na wymianę po 20-30 tys. km.

Jeżeli przepływ gazu będzie w którymś momencie za niski, automatycznie beda spadki ciśnienia i mieszanki, z tego powodu podstawa do VQ35DE i VK45DE to :

Wielozawór (w zbiorniku): Tomasetto Extra – gardło 4,5 mm rozwiercić do 4,8 mm lub nawet 5 mm.
(UWAGA: inne zawory mają gardło tylko 3 lub 3,5 mm)

Elektrozawór (przy reduktorze) – 8mm, gardło 4,5 mm rozwiercić do 4,8 mm (więcej nie da rady)

Przewód: 8mm (nie 6mm) – uwaga na zgięcia i „zwężenia”.

Uwaga na zbiornik na wstecznym, zawór powinien być z tylu zbiornika (przy zderzaku - nie tylnych siedzeń)

Zainstalować 2 filtry (1 filtr nie poradzi sobie z przepływem odpowiedniej ilości gazu do wtrysków przy duzym obciążeniu)

Węże od wtrysków muszą być takiej samej długości i jak najkrótsze.
Uwaga: nie dać się przekonać druciarzem i zawsze ściągać kolektor do wiercenia otworów. (Bajki, ze używam odkurzać zignorować)

Kalibracja tylko za jazdy - mechanik kompa na kolana i precyzyjnie ustawić czasy wtrysków i mieszankę przy obciążeniu na autostradzie, w korkach, przy max bucie itp. (Jeżeli instalator przekonuje, ze kalibracje wystarczy zrobić w warsztacie – to poszukaj innego mechanika)

Jeżeli ktoś posiada wiedzę lub doświadczenia o instalacji do naszych VQ35DE i VK45DE proszę dodać do listy ponizej:

Elektronika:
Landi Renzo Omegas II
Stag300 Premium
BRC

Wtryski:
Keihin [50HP / cylinder]
Landi Renzo [50HP / cylinder]
Hana H2100 [50HP / cylinder]
Matrix [50HP / cylinder]
BRC [50 HP / cylinder]

Reduktor:
Landi Renzo IG1 SuperMagg [ do 350 HP ]
BRC [ do 350 HP ]
MagicIII x 2 [ do 250 HP x 2 ]

Polecane (lub nie polecane) warsztaty LPG:
.
.
.

Pozdrawiam

sirtrojan
5th-November-2010, 22:53
dachy aleś się przygotował :thumb: pewnie dlatego tak dawno cię nie było.

dachy
5th-November-2010, 23:40
:rockon:

Przygotowałem się przed tym jak robiłem instalacje LPG do swojego FX. Przez 6 miesięcy zbierałem informacje właśnie by nie mieć później problemu. Zrobiłem za ostatnie 5 miesięcy na LPG prawie 15 tys.km – ostatnio dużo jeździe i już mi się instalacja zwróciła.

Next projects:
Eibach springs
KYB shocks
FX50 brakes / calipers, rotors

A jak ty, już znalazłeś problem w front suspension. Ostatnio widziałem twój post w infinitiscene.
Ja miałem zawsze uczucie ze cos jest loose, czasami nawet vibration … dokręciłem okolo 45* ciśnienie w rack & pinion – jak nie ten samochód. Szkoda ze wcześniej tego nie spróbowałem.

sirtrojan
5th-November-2010, 23:47
Eibach - może byc twardo :/ szczególnie w PL
KYB ? może BC albo Megan regulowane! 3x droższe ale możliwości regulacji x10 więcej
FX50s BBK - super wybór i najtańszy z dobrych zestawów.

wracając do tematu (LPG)
Jaki set masz u siebie? bo w swoim poście nie napisałeś.


zawiecha chyba nie stuka a raczej jakiś poluzowany plastik/osłona.
musze sie dosłownie pochylić nad tym problemem ;)

dachy
6th-November-2010, 00:16
Z opinii właścicieli FXow w USA to Eibachy są bardziej wygodne jak OEM.
KYB tylko shocks - bez regulacji. (Na razie wystarczy)

LPG zestaw w moim FX:

elektronika - Landi Renzo Omegas II
reduktor - Landi Renzo IG1 SuperMagg [do 350 HP]
wtryski - Landi Renzo MED – białe [50HP / cylinder]
2 filtry
Wielozawór (w zbiorniku): Tomasetto Extra (rozwiercony do 5 mm)
Elektrozawór BRC – rozwiercony do 4,8 mm (Landi Renzo Elektrozawór bypassed – wyrzucono sprężyną)
Przewody 8mm
Zbiornik 60L – wchodzi 55L

Nawierty robione na kolektorze ściągniętym z silnika (osobiście cały dzień bylem w warsztacie przy całej instalacji i polecam każdemu to zrobić)

Kalibracja robiona 2 razy po prawie 2 godz. autostrada A4 180-200 km/h, przy obciążeniu przy max bucie, itp.
Przerywało najpierw przy okolo 5500 rpms, okazało się wtryski w japończykach są bardzo wydajne i Landi Renzo wydało specjalny software dla silników jak VQ35. Po wgraniu nowego softu i jeszcze jednej kalibracji autko śmiga aż milo do 6500 rpms.
Średnie spalanie na benzynie 15-16L na LPG okolo 19-20L .. czyli 100km mnie kosztuje teraz 40 zł. zamiast 75 zł.

sirtrojan
6th-November-2010, 00:18
Miałem kiedyś okazje podkorespondować z typem z tego filmiku ( umiescił tez wiele innych):


http://www.youtube.com/watch?v=EwxlLyVa2co



http://www.youtube.com/watch?v=TW-yzaKWFPM&feature=related

Jest instalatorem LPG Tatarini na... Dominikanie :)
Słyszał o problemach jakie mają ludzie z instalacjami w FXach ale sam jeździ już dłuższy czas bez żadnych problemów.
Nie wiem czy to kogoś przekona czy może odwrotnie ale warto wiedzieć ze na II końcu świata też ktoś śmiga na gazie.
btw. mają jakieś dodatkowe profity z instalacji! zniżki itp. ze względu na ekologiczność tego paliwa.

ps. ale sprzęgło to mu długo nie pociągnie jak bedzie robił tak jak na tym filmiku :becky:

dachy
6th-November-2010, 00:38
Z powodu wysokiej mocy silnika instalacja musi być bardzo precyzyjnie ustawiona.
Ciekawe czy ci, którzy mieli problemy z silnikami VQ w ogóle wiedzieli jak i co było zainstalowane i ustawione w ich samochodach.
Osobiście wiem ze w Krakowie można liczyć na 2-3 fachowców, reszta to druciarze.

dachy
6th-November-2010, 00:55
BTW: filmiki super

sirtrojan
6th-November-2010, 02:26
W-wie wiem o 2 dobrych miejscach w których można gazować auto:
Jedna jest na ul. Słomianej a druga na ul.Ostrobramskiej. Ceny instalacji do FXów ok 4,5k PLN. Z reguly pakują Tatarini albo Landi Omegas. Ostrobramska oferuje również instalki holenderskiego Prince.

dachy
6th-November-2010, 09:56
Ja bym zaufał tylko Landi Renzo Omegas, BRC i nowy Stag300 Premium .. no i oczywiście dobrego fachowca. W Krakowie polecam tylko Piotrka Ficka - Autonagaz ul. Beskidzka 7 no i jeszcze Alfa - ul. Zbożowa 2
W Alfie na życzenie klienta są w stanie zrobić porządną robote, natomiast w Autonagaz Piotrek jest fachowiec numero uno, wie co robi o robi to dobrze.
Prins po prostu nie warto – jest droższy o okolo 1000zl. i żadna rewelacja. Z Tatarini nie mam doświadczenia to się nie wypowiadam.
Ja zapłaciłem za instalke razem z lubryfikacją 4700 zł.

Edit:
Aha i jeszcze poprawka .. miałem na myśli H&R springs a zamiast napisałem Eibach.
Eibachy faktyczne są troche sztywniejsze i do tego pękają - lepiej nie ryzykuje.

sirtrojan
8th-November-2010, 14:49
Dostałem dziś odpowiedź od kolegi z Dominikany który ścigał się swoim FX/LPG na filmikach powyżej. Pytałem go czy wciąż ma FXa i czy nie miał problemów z instalacją.

Re: LPG
sorry for my late respond, i was out the county. yes i'm still have it using on LPG, the engine still like the first day. no power issue, and performance.

the only way that may cause damage is if the installer do not follow the procedure on the installation and calibration. if the mixture of AIR/FUEL are correct , there's no risk of damage to the seated valve of the engine, and cylinder heads.

my other advice will be is to choice an recognize and good LPG equipment, do not pay attention to cheap and under quality brands, do not provide support and service to the installer and instead to you.

use , TARTARINI, LANDI RENZO , BRC. not third party brands , like LOVATO, ROMANO, OMVL , and chinese , turkey stuff.

dachy
11th-November-2010, 00:37
my words exactly ;-)

Black
15th-November-2010, 17:28
Dachy o co chodzi z ta dodatkowa lubryfikacją? tzn czy to cos w ogóle daje bo kilka razy zetknałem sie z opinia że to wynalazek mający na celu wyduszenie z klienta dodatkowych $$$

dachy
15th-November-2010, 19:14
Tez dużo czytałem na ten temat, nie ma 100% potwierdzenia czy to pomaga. Jestem tego zdania, ze to dodaje człowieku tylko „piece of mind”.
Lubryfikacja jest dodawana z gory do kolektora. Nikt jeszcze nie opublikował testy „laboratoryjne” by potwierdzić czy spalanie gazu razem z olejkiem / lubryfikacja smaruje gniazda zaworowe, czy jest po prostu tak samo jak bez lubryfikacji.
Dla mnie to był koszt extra 150zl. + dolewka co 10 tys km. warta okolo 40zl. Jak na razie było warto – śpię spokojnie.

Black
15th-November-2010, 19:38
W sumie koszt smieszny a skoro nie szkodzi a może pomóc to warto to mieć.

Rozważam montaz lpg do swojego.

dachy
16th-November-2010, 20:47
Wstaw Landi Renzo Omegas II i bedzies jezdzil spokojnie.
Mam dobrego instalatora w Warszawie … dzięki niemu doprowadziłem i swój FX do porządku. Jak się zdecydujesz, to ci zaślę kontakt.

Black
16th-November-2010, 20:58
Jaki jest u niego koszt takiej instalki?,bo swoją rozumiem że montowałeś w Krakowie.

Jeżeli człowiek jest na tyle dobry aby go polecic to może daj jego namiary tutaj na forum.

sirtrojan
16th-November-2010, 21:35
Jaki jest u niego koszt takiej instalki?,bo swoją rozumiem że montowałeś w Krakowie.

Jeżeli człowiek jest na tyle dobry aby go polecic to może daj jego namiary tutaj na forum.

Przecież pisał wcześniej:
W Krakowie polecam tylko Piotrka Ficka - Autonagaz ul. Beskidzka 7 no i jeszcze Alfa - ul. Zbożowa 2

Black
16th-November-2010, 22:00
Ale chodzi mi o tego człeka w Wa-wie.

ZYZIO
16th-November-2010, 22:06
Przylaczam sie do pytania o koszt instalacji i namiary w Waw ???

dachy
16th-November-2010, 22:39
Oczywiście ze podam namiary na niego tutaj na forum .. gościa serdecznie polecam. Telefon jaki do niego mam jest nie aktualny .. napisałem do niego maila, jak mi odpisze to od razu napisze tutaj. Warsztat ma w wawie.
Koszt u niego to ja nie wiem .. swoja instalacje robiłem w Krakowie – Landi Renzo OMegas II 4700 zl.

Black
17th-November-2010, 13:58
Przylaczam sie do pytania o koszt instalacji i namiary w Waw ???

widzę że i tobie 300 koni skutecznie trzepie portfel:thumb:

ZYZIO
17th-November-2010, 15:00
trzepie, jak trzepie. Wszystko zależy od przebiegu. Pięć koła na instalację zwróci się za jakieś 15000-20000 tys. Nie wiem, czy w moim przypadku jest sens.

sirtrojan
17th-February-2011, 19:35
Po przeanalizowaniu ostatnich faktur za paliwo gdzie mimo ze śmigam cały czas po mieście ( i to niewiele bo pogoda nie sprzyja) kwoty oscylują w okolicach 1100-1200 PLN zaczynam się poważnie zastanawiać nad instalacją LPG. bo różnica co najmniej 500 PLN mc to już coś. Jak za zwykłą miejską jazde płacę za wahę zdecydowanie za dużo.

W zasadzie w ciągu roku oszczędzę na instalację + jeszcze trochę a kolejny rok to już żywa gotówka! ( i nawet jak by mi zdechł silnik to nic to - zostanie na "nowy" i jeszcze trochę) !

Mam 2 miejscówki gdzie ew mógłbym to zrobić - cenowo bardzo podobnie.
Instalacja to pewnie Landi , Stag albo PRINCE.

Generalnie instalka ma być ponad moc silnika - grube rurki, 2 parowniki, butla 80-90 ( w podniesioną podłogę), najwydajniejsze wtryski ( tu nie mam zielonego pojęcia jakie konkretnie),

Puki co to luźne rozważania ale mile widziane będzie wasza opinia.

Black
17th-February-2011, 20:27
Grzechu zakładaj to i ja założę:)

Wciąż sie nad tym zastanawiam,niestety czas leci,kasa na wachę również a ja LPG nie zakładam ponieważ boję się o silnik.Nie wiem jakoś tak się utarło że one nie znoszą gazu i tyle,czy jest ktoś kto przeleciał na LPG powiedzmy minimum 50 tysięcy bez żadnych problemów? (mowa o silniku VQ35DE)

komoras1234
17th-February-2011, 20:39
błagam nie róbcie tego:(

sirtrojan
17th-February-2011, 20:46
ten krok przychodzi mi z ciężkim sercem ale pociesza mnie fakt ze FX to nie jest sportowe auto wiec taki rodzaj profanacji jeszcze ujdzie :)

Black
2nd-April-2011, 00:13
Ja żartowałem tylko z terminem,u mnie najbardziej prawdopodobny to maj/czerwiec (no chyba że ceny PB spadną:))

Cena za zestaw prawdziwa,i jak na dziś dzień odległość jaką musiałbym pokonać aby G zgazować również, szperam po forach i widzę że w Pl jest dosłownie kilku gaziarzy potrafiących zagazować auto w cywilizowany sposób.

Max
2nd-April-2011, 11:54
No to już witamy na forum zagazowanych :) Pewnie to taki prima-aprilis, który zrealizujesz szybciej niż myślisz, przy aktualnych trendach cen paliw ;) Ja przeleciałem dotychczas (jak na razie bezproblemowo) 15 tys km na gazie. Wetnę tu fragment rozmowy z jednym z kolegów na PW, gdyż tego wątku dotyczy i może pomóc w lepszym naświetleniu tego zagadnienia:

>>Ja podjąłem taką decyzję świadomie, kupiwszy wozik z przebiegiem ok. 140 tys, jak mi się wydaje "w idealnym stanie", i prawie od razu go zagazowałem, wychodząc z założenia, że nie będę nim jeździł w nieskończoność i sprzedam go najdalej za 100-150 tkm - a na tyle, przekonany jestem, "zdrowia" mu starczy bez większych nakładów - zresztą wówczas jego cena będzie i tak względnie niska...
Tak więc przy moich przebiegach zagazowanie opłaci się tak, czy inaczej, gdyż różnice w kosztach przebiegu są istotne. Na etylinie przy normalnej jeździe spala mi ok. 13-14/100 średnio (x 5,2 zł..), zaś na gazie 16-16,5l/100 (x2,5 zł...) - [to tyle, co 8l etyl] - to sam policz różnicę na każde 1000 km. Przy czym maksymalnie korzystam z tempomatu, co, jak wyliczyłem, daje mi faktyczne oszczędności rzędu 10, czasem 15%, gdyż pojazd zdecydowanie umiejętniej (wstyd przyznać) jeździ ekonomicznie (staram się jeździć do 160km/h). Gaz dodaję i ujmuję regulacją na kierownicy, co jest też zabawne i bj. ekonomiczne. Się wyspecjalizowałem ;): stopy odpoczywają, tylko ręce pracują, no i głowa ; ) Włączam tempomat przy każdej okazji, nie tylko na długich trasach. Stąd takie niskie spalanie (wcześniej miałem o ok. 1,5-2l wyższe).
Zestaw mam taki: Stag 300 premium plus, poszerzone przelotki, rasowe wzmocnienia wtrysków do 350 KM, olejarka, kalibracja na trasie szybkiego ruchu.<<

no i dołożę jeszcze przydatnego linka: http://www.gazeo.pl/kalkulator.php W razie założenia instalacji LPG - życzę bezproblemowych podróży!
Pozdrawiam -
Max

Black
2nd-April-2011, 14:21
Pamiętam kiedy kupowalem swoje G to ceny benzyny oscylowały w granicach 3.20 zl z litr,ech to byly czasy:)

Miesięcznie przelatuje jakieś 1500-2000km i więcej,koszt instalki zwróci mi się po niecałym roku czasu.

Naczytalem się o tym że silniki VQ 35DE nie znoszą LPG ale prawda jest inna,to nie wina silników tylko zle dobranej instalacji,lub zle zamontowanej albo w najgorszym przypadku obu tych czynników na raz.

Podstawa to wydajny parownik/parowniki,wydajne wtryski i przewody o grubości min 8mm,kalibracja z lapem na kolanach przeprowadzona przez dobrego gaziarza i wsio gra.

Nie takie auta smigaja na LPG żebym miał jakieś 'ale' odnośnie przerobienia swojego Infi.

Część dyskusji przenoszę do odpowiedniego działu.

quku
2nd-April-2011, 14:26
:) ależ dyskusja ..... powiem Wam maksymę którą warto w życiu stosować ona jest niestety typowo nie Polska stąd bardzo niepopularna, ale cóż może ktoś po chwili oburzenia skorzysta "nie ma rzeczy drogich są tylko takie na które mnie Ciebie nie stać, a to dlatego że za mało zarabiam/sz" no i teraz właściwe wnioski :)

Black
2nd-April-2011, 15:12
Nie ważne zarobki,skoro można jezdzic taniej to nie widzę problemu:)

quku
2nd-April-2011, 16:07
Nie ważne zarobki,skoro można jezdzic taniej to nie widzę problemu:)


ale tu nie chodzi o drożej czy taniej :) zły wniosek :wof: też jestem za taniej :)

sirtrojan
2nd-April-2011, 19:07
quku rozumiem że konkluzja jest taka - nie stać sie na wahę której ceny galopują to daj sobie spokój z FXem ? nie zgadzam się z tą teorią.
Skoro wydaje na wahę 1200 mc co uważam za znaczną kwotę a mogę wydawać 700 to dlaczego nie? Czy może lepiej wziać dodatkowy 1/2 etatu żeby rozkoszować się jazdą po Warszawskich korkach :/

To taki mój punkt widzenia - LPG pewnie będzie ale kiedy trudno mi powiedzieć... niedługo.
elo!

slepy62
2nd-April-2011, 20:48
jak się ma 20 lat to można zap.. i 16 godzin dziennie
jak się ma ~3-dzieści kilka to człowiek zaczyna się zastanawiać, poza tym rodzina... to nie takie proste a konsekwencje najczęsci powazne
jak się ma 5-tkę - to ja p[ier... siedzieć po kilkanaście godzin w robocie (choć czasem mi się zdarza:)
a FX-em chcę jeździć - zawsze można rzucić palenie - to w końcu 11 zł paczka -więc różnica w cenie paliwa przy 100 km dziennie...
:lol:
zawsze też można się zagazowoć... nie widzę problemu don't worry guys..

- choć ja już nie dam rady jako ON-owiec :rockon:

quku
2nd-April-2011, 20:58
quku rozumiem że konkluzja jest taka - nie stać sie na wahę której ceny galopują to daj sobie spokój z FXem ? nie zgadzam się z tą teorią.
Skoro wydaje na wahę 1200 mc co uważam za znaczną kwotę a mogę wydawać 700 to dlaczego nie? Czy może lepiej wziać dodatkowy 1/2 etatu żeby rozkoszować się jazdą po Warszawskich korkach :/

To taki mój punkt widzenia - LPG pewnie będzie ale kiedy trudno mi powiedzieć... niedługo.
elo!

:wof: no właśnie że nie o to chodzi żeby więcej pracować na fx a tak dosłownie, najważniejszy jest pomysł dla każdego może być inny. Rozumię chęć obniżenia kosztów eksploatacji fx i nikomu nic nie doradzam, ani nie odradzam, tamto zdanie ma głębszy sens i nie tak jednoznaczny jak opisałeś :) nie odnosi się też bezpośrednio do LPG w FX to jest bardziej ogólne jeżeli ktoś poczuł się urażony to sorki nie o to chodziło :hail:

quku
2nd-April-2011, 21:04
jak się ma 20 lat to można zap.. i 16 godzin dziennie
jak się ma ~3-dzieści kilka to człowiek zaczyna się zastanawiać, poza tym rodzina... to nie takie proste a konsekwencje najczęsci powazne
jak się ma 5-tkę - to ja p[ier... siedzieć po kilkanaście godzin w robocie (choć czasem mi się zdarza:)
a FX-em chcę jeździć - zawsze można rzucić palenie - to w końcu 11 zł paczka -więc różnica w cenie paliwa przy 100 km dziennie...
:lol:
zawsze też można się zagazowoć... nie widzę problemu don't worry guys..

- choć ja już nie dam rady jako ON-owiec :rockon:

da radę CNG

slepy62
2nd-April-2011, 21:18
Tyla że tankowanie to chyba do niemiec... no może na jakichś bazach autobusów miejskich :)

Black
2nd-April-2011, 21:20
Mozna wrzucić LPG do diesla,ale robi się to najczęściej w tirach,wówczas oszczędności na ON są duże.

smola71
2nd-April-2011, 23:35
Grzechu zakładaj to i ja założę:)

Wciąż sie nad tym zastanawiam,niestety czas leci,kasa na wachę również a ja LPG nie zakładam ponieważ boję się o silnik.Nie wiem jakoś tak się utarło że one nie znoszą gazu i tyle,czy jest ktoś kto przeleciał na LPG powiedzmy minimum 50 tysięcy bez żadnych problemów? (mowa o silniku VQ35DE)

Tak, ja 30 tys mil już na gazie natłukłem ( 10 tys w kieszeni zostało), po 18 tys mil sprawdzałem zawory i było ok, teraz za 5 tys mil ponowne sprawdzenie dam znak co i jak, jak coś podreguluję (dłuuuuga i ciężka sprawa ). Zero problemów, zero Check'ów itd itp.

ArtPol74
3rd-April-2011, 12:23
Ja taż uważam, że chęć oszczędzania to nic złego. W brew pozorom bogaci też oszczędzają choć tego nie widać bo mają wiecej! Co do wstawienia do diesla gazu, to ostatnio gdy byłem na przeglądzie instalacji w firmie produkującej staga, rozmawiałem o tym pomyśle. Jeżeli przy cenie ropy równej cenie benzyny zużycie(ropy) spada do poziomu wolnych obrotów a reszta to gaz, to już wychodzi prawie połowa kosztów. A instalacja nie może być droga gdyż gaz miesza się w kolektorze dolotowym. Sirtrojan tylko jak jest z gazowaniem 35??? Tam gdzie wstawiałe swoją instal. to niechętnie patrzą na te silniki, już dużo lepiej 45 dlatego też bardziej spoglądam w tym kierunku. Gazownicy mówią, że jest różnica jak 35 jest położona(wzdłóżnie,czy poprzecznie) ale do końca nikt mi nie udziela odpowiedzi. A patrząc na ogłoszenia z zachodu i południa Europy, 35 jest sporo zagazowanych! A-ha przy mnie człowiek umawiał się na zagazowanie MLa 5,5l z 2008 roku-STAG PREMIUM na dwóch parownikach-6tyś.zł.

sirtrojan
3rd-April-2011, 14:31
zakłądam że byłeś w Białymstoku?

W PL jest killu gaziarzy którzy potrafia dobrze zagazować 35. Niewdzięczny silnik bo łatwo go uszkodzić źle założoną instalacją. 45 to co innego, silnik nie do zdarcia.

Jak szukasz gazownika to mogę ci polecić dwa warsztaty - jeden w Krakowie a drugi koło Gliwic. W -wie jest jeszcze tym co niby się na tym zna ale jakoś mnie do siebie nie przekonał.
Przeczytaj posty kolegi Dachy odnośnie instalacji bo sam miał trochę przygód po jej zamontowaniu. Cena 6k wydaje mi się byc odrobinę zawyżona. ok 5.5 k PLN to jest właściwa kwota przy dwóch parownikach i instalacji Stag 300 Premium/6

Black
3rd-April-2011, 18:03
Nie rozumiem o co chodzi z tym położeniem wzdłużnie czy poprzecznie?

Wie ktoś coś o tym?:)

sirtrojan
3rd-April-2011, 18:35
tylko gazownicy wiedzą o co chodzi ;)

ArtPol74
4th-April-2011, 12:00
Tak tylko oni wiedzą Chodzi o ułożenie silnika, nie wiem ale ponoć Murano i Quest mają w poprzek:-) ale czy są lepsze czy gorsze do zagazowania. Tajemnica gazowników. Jeszcze nie mam co gazować,gdy będę to i tak trochę bliżej tzn. w Białymstoku u producenta Staga.

DanPlut
4th-April-2011, 20:43
Witam. Wybaczcie, że nie przywitam się w powitalni, ale nie mam Infiniti a moje zainteresowanie tym forum spowodowane jest chęcią zainstalowania LPG w Nissanie 350Z. Dostałem zaproszenie od jednego z forumowiczów. Widzę,że tutaj temat LPG w naszych silnikach nabiera tempa bo na forum nissana to by mnie ukatrupili z takim pomysłem :-) Borykam się z takim samym problemem, zakładać czy nie zakładać? Zawsze byłem wrogiem LPG, ale chyba czas to zmienić. Moim problemem jest też to, że nie robię jakoś drastycznie dużo kilometrów. Miesięcznie jakieś 1200 a rocznie zamknę się w 15000 km. Instalacja zwróciła by mi się po roku, ale myślę, że to i tak w miarę dobrze. Jestem z pod Warszawy strona Marek, prześledziłem trochę ten wątek i inne w google i wiem, że przewody muszą być 8mm a nie 6, dwa reduktory itd. ale cały czas nie mam konkretnego gazownika. Myślałem o warsztacie na ul. Słomianej w Wawie. Zakładali tam już w 5 FX-ach i jednym G35, facet nawet sensownie gadał. BRC 4300 zł a Landi Renzo 4500, ale bez dwóch reduktorów. Słyszałem o Białymstoku i Stag 300. Założyć chcę w przeciągu miesiąca, ale jeszcze nie wiem gdzie i co: czy Landi renzo, brc czy stag. Jak macie jakieś ciekawe namiary na instalatora albo jak instalacja będzie lepsza w silniku VQ to proszę podzielcie się tą wiedzą.
Pozdrawiam

sirtrojan
4th-April-2011, 21:12
Witamy na forum naszego mniejszego zadziornego brata :)

Co do Słomianej bodajże kolega Smoła montował tam instalację. Może sie wypowie. Mój teściu też tam wrzucal Landi tyle ze do Pacyficy. Ich duży plus to to że są z W-wy!

Co do sterownika woobiście skłaniam się jakoś do Stag 300 Premium - 6 (montaż + Białym). Najlepiej zadzwonić do nich jako do producenta i porozmawiać co oni myślą na temat zagazowania Vq35DE i zapytać czy montowali juz ten sterownik w aucie o podobnej charakterystyce jak Z/G/FX.

Co do parownika podobno jeden daje radę - ja bym jednak nie oszczędzał i wsadził na wyrost czyli 2x jakiś mocny parownik reszta zestawu może być taka jak u kolegi Dachy.

DanPlut
4th-April-2011, 21:24
Witamy na forum naszego mniejszego zadziornego brata :)

Co do Słomianej bodajże kolega Smoła montował tam instalację. Może sie wypowie. Mój teściu też tam wrzucal Landi tyle ze do Pacyficy. Ich duży plus to to że są z W-wy!

Co do sterownika woobiście skłaniam się jakoś do Stag 300 Premium - 6 (montaż + Białym). Najlepiej zadzwonić do nich jako do producenta i porozmawiać co oni myślą na temat zagazowania Vq35DE i zapytać czy montowali juz ten sterownik w aucie o podobnej charakterystyce jak Z/G/FX.

Co do parownika podobno jeden daje radę - ja bym jednak nie oszczędzał i wsadził na wyrost czyli 2x jakiś mocny parownik reszta zestawu może być taka jak u kolegi Dachy.

Dzięki za powitanie. O Stagu może będę coś więcej wiedzieć bo się dowiedziałem ,że ktoś znajomy tam pracuje co prawda nie mój, ale kolegi:). Słyszałem i czytałem o Stagu ten temat co mi linka przysłałeś i w sumie na wersje premium to tak trochę narzekali. Wersja premium ma możliwość włączenia korekty wtrysków, która ogólnie ponoć nie zadobrze się spisuje. Tak naprawdę to każda ma plusy i minusy ja bym się bardziej skłaniał ku Landi tak jak ma Dachy, ale już sam nie wiem. Cały czas do końca nie jestem przekonany, bo nie mam dobrego instalatora i może nie instalować, ale z drugiej strony autem chce mi się non stop jeździć a 900 zł na miesiąc trochę szarpie kieszeń.

sirtrojan
4th-April-2011, 21:29
Cały czas do końca nie jestem przekonany, bo nie mam dobrego instalatora i może nie instalować, ale z drugiej strony autem chce mi się non stop jeździć a 900 zł na miesiąc trochę szarpie kieszeń.

Wielu tu jest do końca nie przekonanych - którzy jak by założyli instalację na początku przygody z :infi: już by im się zwróciła z nawiązką, tak że nawet na nowy silnik by starczyło ;)
Raczej nie ma co gdybać, zrobić mocny rekonesans, zadzwonic do producenta, porozmawiać albo wbić się na forum LPG i tam popytać!

Black
4th-April-2011, 21:51
Co do warsztatów montujących LPG powiem jedno NIE znajdziesz takiego który jest doskonały w 100%,śledzę temat i nawet gaziarze którzy jakby nie było są mistrzami w swoim fachu popełniają karygodne błędy,i to niestety zniechęca mnie do montażu.Skoro potrafią coś schrzanic z autem czyimś to mogą i z moim:).

http://www.motogas.pl/prezentacja.html,ciekawe auta gazowali np Murano,może do nich podskoczę wybadać co i jak:)

Kolego "DanPlut" zapraszamy na zlot infiniti 16.IV na dachu GM,w końcu po rodzinie jesteśmy:)

ArtPol74
4th-April-2011, 21:51
To ja powiem tak: ja u siebie zakładałem w Białymstoku. Premium jest dobry gdzie jest zubożenie mieszanki, dotryski, dzielenie dawki tak jak u mnie w Mazdzie 6 3.0. Za każdym razem podpytuję o inf fx. Firma AC produkująca STAGI chcę to jeszcze raz podkreślić iiiiiii bardzo się krzywią na fx35- mogą wstawić ale chyba za bardzo nie chcą brać odpowiedzialniści w późniejszym czasie. Opowiadali mi o człowieku z Questem i jego wymianie silnika mówili,że się poprostu uparł. fx45 owszem nie ma większego problemu. Co do zwrotu instalacji, ja zawsze powtarzam, masz taniej będziesz więcej jeżdził!

DanPlut
4th-April-2011, 23:11
Co do warsztatów montujących LPG powiem jedno NIE znajdziesz takiego który jest doskonały w 100%,śledzę temat i nawet gaziarze którzy jakby nie było są mistrzami w swoim fachu popełniają karygodne błędy,i to niestety zniechęca mnie do montażu.Skoro potrafią coś schrzanic z autem czyimś to mogą i z moim:).

http://www.motogas.pl/prezentacja.html,ciekawe auta gazowali np Murano,może do nich podskoczę wybadać co i jak:)

Kolego "DanPlut" zapraszamy na zlot infiniti 16.IV na dachu GM,w końcu po rodzinie jesteśmy:)

Dzięki za zaproszenie. Postaram się być.

Black
5th-April-2011, 19:19
bo na forum nissana to by mnie ukatrupili z takim pomysłem :-)

na forum nyski nikt nie ma zetki w LPG???

DanPlut
5th-April-2011, 22:35
na forum nyski nikt nie ma zetki w LPG???

Bynajmniej nikt się nie przyznaje. Pytanie tylko raz padło o LPG w 350Z. To go tak wszyscy zjechali, "że jak cie nie stać na paliwo to trzeba było nie kupować itp". To w końcu wybrnął z tego tematu, że specjalnie na 1 kwietnia( to było rok temu) niby taki żart zrobił. Czy to był żart czy nie to dało jasno do zrozumienia,że nie ma sensu poruszać tematu. Ja sam nie myślałem o gazie ale jak cena benzyny wzrosła do 5.35 zł to już przegięcie.

Black
5th-April-2011, 22:56
Słuchaj czytałem ten temat:),gostek pisal że pali mu 22-24 litry itp hehe.

Nie rozumiem takiego podejścia,tu nie chodzi o to czy stać czy nie.Ja do tej pory jakoś smigam na benie ale skoro jest możliwość obniżenia kosztów eksploatacji auta to dlaczego nie?.

DanPlut
5th-April-2011, 23:45
Słuchaj czytałem ten temat:),gostek pisal że pali mu 22-24 litry itp hehe.

Nie rozumiem takiego podejścia,tu nie chodzi o to czy stać czy nie.Ja do tej pory jakoś smigam na benie ale skoro jest możliwość obniżenia kosztów eksploatacji auta to dlaczego nie?.

No właśnie o to chodzi. Popieram. Ludzie do Porsche zakładają gaz i jeżdżą. Kwestia pozostaje tylko jedna- dobrze założyć.

ArtPol74
6th-April-2011, 09:27
Popieram. Na Nas wszyscy chcą zaoszczędzić i mamy z każdym rokiem mniej!

DanPlut
6th-April-2011, 12:08
Dzisiaj dostałem odpowiedź z AC w Białymstoku, że można instalować w 350Z i że gazował taką w Niemczech i do dzisiaj jeździ :-). Mają mi polecić warsztat w Warszawie i okolicach, który ogarnie temat. Jak się dowiem to napiszę.

Black
6th-April-2011, 12:15
Pewnie będzie to któryś z tych warsztatów:)

http://www.ac.com.pl/pl/doc/349/warsztaty-rekomendowane

Koniecznie poczytaj opinie o danych gazownikach,bo to że polecany nie oznacza że dobry!

ArtPol74
6th-April-2011, 13:55
A jednak! Ja rozmawiałem z pracownikami zakładającymi:-) To informuj o pracach. Powodzenia!!!

DanPlut
6th-April-2011, 14:36
Co do warsztatów montujących LPG powiem jedno NIE znajdziesz takiego który jest doskonały w 100%,śledzę temat i nawet gaziarze którzy jakby nie było są mistrzami w swoim fachu popełniają karygodne błędy,i to niestety zniechęca mnie do montażu.Skoro potrafią coś schrzanic z autem czyimś to mogą i z moim:).

http://www.motogas.pl/prezentacja.html,ciekawe auta gazowali np Murano,może do nich podskoczę wybadać co i jak:)

Kolego "DanPlut" zapraszamy na zlot infiniti 16.IV na dachu GM,w końcu po rodzinie jesteśmy:)

I co? Byłeś u nich się czegoś dowiedzieć? Napisałem do nich o wycenę, zobaczymy co odpiszą.

PS: Znalazłem jeszcze jeden warsztat LPG niestety we Wrocławiu, ale nawet w galerii maja zagazowaną Zetkę. Obejrzyjcie. Szkoda, że to tak daleko.
http://www.abart.com.pl/

sirtrojan
6th-April-2011, 14:46
zetka to nic zobacz to: http://www.abart.com.pl/Galeria/Infiniti/G35

DanPlut
6th-April-2011, 14:54
zetka to nic zobacz to: http://www.abart.com.pl/Galeria/Infiniti/G35

Widziałem, widziałem, ale niestety za wcześnie pochwaliłem, bo opinie w necie raczej negatywne.

sirtrojan
6th-April-2011, 14:57
heeh dla mnie i tak za daleko
nie lubie tej trasy do wrocka :)

zrobili G/fxa na tyle schludnie ze nic nie wystaje spod pokrywy. Za to duzy plus.

Black
6th-April-2011, 15:05
I co? Byłeś u nich się czegoś dowiedzieć?

niestety w tym tygodniu nie dam rady,postaram się w nastepnym.Pisałeś do nich?, ciekawe jestem jaki zestaw zestaw polecą.

sirtrojan
6th-April-2011, 15:13
pewnie staga 300
;)

a tu troche multimediów wg mnie dobry filmik :thumb: :


http://www.youtube.com/watch?v=gCaTRkF911M

mirassek
6th-April-2011, 16:32
Dzisiaj dostałem oferte do FX 35 z firmy MCGAS w W-wie ( jakieś info o firmie?)

co o tym sądzicicie ?


Witam!

zacznę od górnej półki

V generacja holenderskiej firmy vialle wtrysk fazy ciekłej z pompą gazu w zbiorniku 1500 euro + 2000pln montaż
IV generacja holenderski PRINS japoński wrtskiwacz khein zbiornik w miejscu koła zapasowego.....5500 pln
IV generacja krajowy produkt ale z wryskiwaczem khein sterownik KME lub STAG..........................5000pln
o lipie nie będe wspominał bo to Pana nie zainteresuje :)

sirtrojan
6th-April-2011, 17:42
http://dobrymechanik.net/mechanicy/warszawa/mcc-gaz.html

Black
6th-April-2011, 17:53
V generacja holenderskiej firmy vialle wtrysk fazy ciekłej z pompą gazu w zbiorniku 1500 euro + 2000pln montaż

V generacja to super sprawa,ale cena bardzo wysoka.

EDIT

http://lpg-forum.pl/viewtopic.php?t=11812

nawet takie auta idą pod nóż:)

DanPlut
6th-April-2011, 20:23
http://dobrymechanik.net/mechanicy/warszawa/mcc-gaz.html

Sądząc po tym linku to nie zaciekawy warsztat. No to dla mnie zostaje albo podróż do Białego albo Słomiana w Warszawie.
Black V6 to jest kolejny dowód tylko na to, że nie ma co się zastanawiać z instalacją jak ludzie takie potwory też gazują.

Black
6th-April-2011, 20:38
Owszem nie ma co się zastanawiać tylko trzeba znależć dobrego fachurę i tu niestety pojawia się problem.Mam namiary na człowieka z którym korespondowałem w sprawie LPG w swoim.On nie widzi przeszkód w zagazowaniu Infiniti,przerabia najróżniejsze fury,poleca staga 300 premium,oraz kalibrację z laptopem podczas jazdy (dla mnie podstawa).Jest tylko jedno ale,warsztat znajduje się 260 kilosów stąd!.

Co do słomianej,to chyba na tym forum które zalinkowałem czytałem nieprzychylne opinie o nich:)

DanPlut
6th-April-2011, 22:41
Co do słomianej,to chyba na tym forum które zalinkowałem czytałem nieprzychylne opinie o nich:)

No nie. To masakra. To znaczy dobrze, że mi o tym mówisz, ale w takim razie zostaje tylko Białystok na dzień dzisiejszy. Tak sobie myślałem, że tam pojadę na instalację a swoje oddziały mają w całej Polsce i ewentualnie na jakiekolwiek strojenia czy wymiany to już gdzieś bliżej w ich fili.

Black
6th-April-2011, 23:01
Co do słomianej,może trochę przesadziłem,ale tu np potknęli sie na regulacji prostej instalacji w tak prostym samochodzie.Z drugiej strony koledze smola71 zagazowali G tak że smiga do dzisiaj,przeleciał już 50 tysięcy km.

http://lpg-forum.pl/viewtopic.php?t=9498&start=0

jest jeszczer Migaz na modlińskiej,polecaja ich.

DanPlut
6th-April-2011, 23:12
Ok. Napisałem do Migaz zobaczymy co odpiszą. W sumie w ich galerii były raczej "zwykłe" auta. Zastanawiam się czy do tego Nikodema z forum LPG nie napisać. W profilu ma Warszawa i widać, że wiedzy ma sporo i chyba zakłada gaz.

Black
6th-April-2011, 23:18
A może lepiej zarzuć temat zagazowania zetki na forum LPG ?,daj ogłoszenie w dziale 'zlecę montarz' i odezwą się chętni.

Ja korespondowałem z Sebastianem ze Zbrosławic,konkretny gość,ale daleko kuzwa:)

ArtPol74
7th-April-2011, 17:05
W Białym musisz się raczej liczyć z dwudniowym pobytem, tyle trwa cała sprawa z montażem i regulacją. A co do instalki wtrysku fazy ciekłej w Białym też odradzali gdyż nasz gaz jest bardzo brudny bez względu na stację w której tankujesz i przez to padają pompy gazu (koszt pompy 500-600zł)

DanPlut
7th-April-2011, 19:37
Migaz odpisał, że Zetki nie mieli i muszę podjechać żeby zobaczyli ile miejsca pod maską i jak to upchnąć, bo silnik nie stanowi problemu, gdyż Infiniti śmigają:)
Z Białymstokiem to wiem, że wyprawa na dwa dni, ale jak nie będzie wyboru to trzeba będzie polecieć:bolt:

Odpisało mi AC i poleca warsztat w Warszawie Alltop http://www.alltop.pl/instalacje-gazowe wygląda sensownie, mają niezłe fury w galerii i czynne w soboty. Ja narazie znalazłem parę dobrych opinii, ale jak coś będzie nie tak to dajcie znać. Wysłałem zapytanie a jutro jak znajdę czas to może podjadę i wtedy o wasze bolidy też się zapytam.

smola71
11th-April-2011, 13:45
Co do słomianej,może trochę przesadziłem,ale tu np potknęli sie na regulacji prostej instalacji w tak prostym samochodzie.Z drugiej strony koledze smola71 zagazowali G tak że smiga do dzisiaj,przeleciał już 50 tysięcy km.

http://lpg-forum.pl/viewtopic.php?t=9498&start=0

jest jeszczer Migaz na modlińskiej,polecaja ich.

Ale z postu wynika, że tą instalkę nie montowali na słomianej, tylko tam próbowali ją ustawić. A po kimś spartoloną w starym trupie poprawiać najgorsza sprawa.

Paweł_Bemowo
6th-May-2011, 21:22
Jakby co ja mam dobrego gazownika w Piastowie (pod Wawa). Gosc dobrze ogarnia najrozniejsze instalacje gazowe - zaczynal od poprawiania instalacji jakie zakladali mu inni w jego autach. W razie czego moge podac kontakt mozesz zadzwonic/podjechac i sie podpytac. Rozmawialem z nim kiedys o moim g35 coupe i mowil ze nie powinno byc problemu po odpowiednim dobraniu podzespolow. O tyle ma duzy plus ze sam ma warsztat i sam w nim robi - stad na pewno cena bedzie rozsadna.

lukaszx680
7th-May-2011, 10:32
dzie dobry. mozecie polecic mi jakis wasztat w lublinie?? bo mam zamiar zalozyc instalke do mojego fxa:)

sirtrojan
7th-May-2011, 10:50
Wiem że blisko nie jest ale zamontowałbym w Białymstoku w Stagu.

lukaszx680
7th-May-2011, 11:00
nie wiem jak jest z 45 jesli chodzi o gaz?? kumpel mi mowil ze oni sa godni polecenia: AUTO GAZ Adam Rogowski to jest niedaleko lublina

sirtrojan
7th-May-2011, 12:14
lukasz poszukaj na forach LPG - tam są działy o polecanych gazownikach i o druciarzach. Na pewno znajdziesz jakiegoś koło Lublina.

bolek
11th-May-2011, 19:01
A czy ktoś z Was słyszał o firmie "Czakram" z Tarnowa ? Z tego co czytałem są polecani na forum Pacyfki, szczególnie przy silnikach 4,0l. Wydaje mi się że montują instalacje BRC.

Wroclawianin
21st-July-2011, 00:56
Mam Infiniti FX35 od 4,5 roku. Rocznik 2005, kupiony na początku 2007 r od pierwszego właściciela. Ależ to była frajda na początku, ehhh te spojrzenia. Ale do rzeczy. Gaz założyłem niemal od razu i do tej pory na nim jeżdżę. Chyba najdłuższy tu staż. I ...... nic się nie dzieje. Rurkę tylko za parę złotych wydechową od Audi A8 założyłem po 3 latach , bo tamtą trochę zżarło . Regularne przeglądy i tyle. Zrobiłem na gazie ok. 100 tys km.
Montaż w Eko-Alma . Byli w Radwanicach, teraz są w Oławie. Nawet wyszła im robota.

sirtrojan
21st-July-2011, 01:03
Gratulki kolego.
Zapraszamy do powitalni :)


i będę miał dylemat.
czy to spam czy nie ?

ArtPol74
21st-July-2011, 08:42
I tak dalej. Chcę jak najwięcej czytać o gazie w Fxach. Może jeszcze ktoś?

Black
21st-July-2011, 10:41
Mam Infiniti FX35 od 4,5 roku. Rocznik 2005, kupiony na początku 2007 r od pierwszego właściciela. Ależ to była frajda na początku, ehhh te spojrzenia. Ale do rzeczy. Gaz założyłem niemal od razu i do tej pory na nim jeżdżę. Chyba najdłuższy tu staż. I ...... nic się nie dzieje. Rurkę tylko za parę złotych wydechową od Audi A8 założyłem po 3 latach , bo tamtą trochę zżarło . Regularne przeglądy i tyle. Zrobiłem na gazie ok. 100 tys km.
Montaż w Eko-Alma . Byli w Radwanicach, teraz są w Oławie. Nawet wyszła im robota.

Jaką masz instalkę i co z luzami zaworowymi,co jaki czas kontrolujesz?

Wroclawianin
1st-August-2011, 00:51
Jaką masz instalkę i co z luzami zaworowymi,co jaki czas kontrolujesz?


Prawdę powiedziawszy nie wiem o czym piszesz ? Luzy zaworowe ? Zadzwoń do Eko-Almy i spytaj ich o to. Ja się nie znam.
Robię regularnie przeglądy co 15 tys km i jest ok. Mogę dodać, że mój brat również ma instalację w FX od 4 lat i też wszystko pracuje jak w zegarku.
Jako ciekawostkę dopiszę, że na gazie mam jeszcze w firmie Dodge RAM oraz autko żony Lexus RX i też na gazie.
Wszystkie pracują na BRC i bez żadnych zgrzytów. Palą od 13 l (Lexus) przez 16-18 l (Infiniti) do 20-22 l (Dodge Ram).
Przekładając to na cenę np. ropki takie auta o mocy dobrze ponad 200 KM powinny palić 7-11 l ropy. Nieosiągalne !!!!!!

P.S.
Moja żonka stwierdziła, że nie chce już innego auta . Kamera cofania (ułatwia jej życie) , TV (ułatwia życie dzieciom) , jej zadowolenie (ułatwia życie moje ) i tyle wystarczy za komentarz. Co do Infiniti , powiem krótko, jazda nim powoduje, że relaksuję się nawet w pracy :)))) Cokolwiek by to znaczyło.

slepy62
4th-August-2011, 19:38
Przekładając to na cenę np. ropki takie auta o mocy dobrze ponad 200 KM powinny palić 7-11 l ropy. Nieosiągalne !!!!!!

FX30d - przy dosyć dynamicznej jeździe po mieście spala ok. 10,5 - 11 litrów ropy - czyli osiągalne przy 240 KM :) ...

panpierog
18th-September-2011, 19:01
hej Koledzy,
nie było mnie na forum chyba ponad 2 miesiące (praca) ale zbieram się na mocne nadrabianie tematów. Przez kilka dni posprawdzam nowości i odpowiem gdzie mogę pomóc albo gdzie chciałbym poprosić o radę.

Zrobiłem kilka modernizacji w FX - obszyłem deskę rozdzielczą skórą z rudą nitką (mam rudy kolor siedzeń) oraz co najważniejsze zamontowałem instalacje LPG (posiadałem FX z Florydy, więc wszystko jasne)

Myślę, że swoim opisem mogę komuś pomóc bądź doradzić. Postanowiłem oszczędzać miesięcznie ok. 1500 nie tankując benzynę, a LPG i za tą kasę jeździć sobie częściej na wakacje :) - posiadam FX45. Gościa od instalacji szukałem jak wyżej wspomniałem kilka miesięcy aż w końcu dotarłem do "króla gazu" - tak nazwałem p. Sebastiana. Na instalacji zrobiłem już ponad 22 tys. km i jestem bardzo bardzo zadowolony. Dowiadywałem się w środowisku LPG o mistrza, radziłem się kolegi Marka (dachy) i wszystko wskazywało tylko na p. Sebastiana. Gość zagazował Porsche Cayenne TUrbo S - 500 km i jeszcze kilka innych zjadaczy PB, więc nie bałem się mu zostawić autka. Dodam jeszcze tylko iż ich montaż jest moim zdaniem arcydziełem. Po podniesieniu maski nigdzie nie widać, że jest jakieś LPG. Wszystko jest pochowane, filtry schowane za kołem itd. Butle mam 100l (podkręcone aby wchodziło 90l, żebym nie musiał stawać codziennie na stacji). Butla zabudowana jak subwoofer w kolorze maty bagażnika, ponieważ wiadomo, że zamiast koła nie wejdzie.
do wszystkiego mam opis oraz fotki, przeczytam wasze wcześniejsze posty i postaram się obszernie odpisać.

p.s.
dodam tylko, że p. Sebastian po kilku godzinach kalibracji i pomiarów LPG-PB poustawiał wszystko tak, że nie odczuwam żadnej różnicy w przyspieszeniu, a w teście od 0 od 160 km/h różnicy było chyba nie cała sekunda :) . Wiadomo coś za coś, LPG ciągnie w mieście i na autostradzie (ponad 200 na godzinę) jakieś 20-24 l, a nie jak nie którzy pisali 17l ale i tak wakacje co miesiąc w kieszeni, a instalacja już się zwróciła :)

Black
18th-September-2011, 20:18
Wiem o którego Sebastiana chodzi,warsztat ma w Zbrosławicach i jest znany na forum LPG.
Sam kiedyś z nim korespondowałem odnośnie gazowania swojego i potwierdzam że facet ma głowę na karku jeżeli chodzi o montaż LPG.

wildcat
19th-September-2011, 10:00
Wiadomo coś za coś, LPG ciągnie w mieście i na autostradzie (ponad 200 na godzinę) jakieś 20-24 l, a nie jak nie którzy pisali 17l ale i tak wakacje co miesiąc w kieszeni, a instalacja już się zwróciła :)

Samej benzyny w mieście pali mi 17,5 l/100km. Jeśli dobrze policzyć dodatkowe koszta (przeglądów, napraw, wymiany świec itp), to przy planowanej eksploatacji samochodu przez 10 lat wychodzi tylko 20% taniej. Ja zrezygnowałem z przeróbki na LPG, tym bardziej, że nie mogę sobie pozwolić na zmniejszenie bagażnika.

sirtrojan
19th-September-2011, 11:04
20% jak to policzyłeś? bo nie wiem co trzeba zrobić i wydać na instalacje żeby współczynnik był tak niekorzystny.

bagażnik zostaje jesli butlę wrzucasz w miejsce woofera.

Black
19th-September-2011, 11:26
Jeżeli chodzi o oblicznia proponuje tę stronkę

http://www.gazeo.pl/kalkulator.php

Na forum była polecana kilka razy ale warto o niej przypomnieć.

bolek
19th-September-2011, 16:22
Jeśli ten kalkulator dobrze liczy to rocznie zaoszczędzę "na wakacje" :)

sirtrojan
19th-September-2011, 16:26
fajny o tyle że może uwzględnić - rozruch na Pb i koszty serwisu w zależności od rodzaju instalacji.

1 rok to spłaca się instalacja ale potem to już same wakacje ;)

Black
19th-September-2011, 18:41
U mnie koszt instalki zwraca się po 9 miesiącach-no jest to opłacalne,niestety ciągle przed oczami mam siadające zawory w silniku VQ35:(

panpierog
21st-September-2011, 09:24
przez tą stronkę również przechodziłem. W moim 4,5 litrowym silniku instalacja zwróciła mi się po 4-5 miesiącach. Przez kolejne 4-5 miesięcy zarobiłem na wakacje jakieś 7 tysięcy. Jedyne koszta jakie poniosłem przez prawie 9 miesięcy to 200 zł (filtry) oraz na samym początku świece (niecałe 500 zł). Wszystko bardzo ładnie chodzi i nie ma żadnych przeskoków. Tak jak pisałem wcześniej dużo zależy od poprawnej instalacji i człowieka, który to zrobi. Moja instalacja kosztowała 6.000 brutto (faktura vat). Silnik 3,5 był z tego co pamiętam był tańszy i łatwiejszy do przeróbki dla p. Sebastiana.

Odnośnie butli to tak jak pisałem, chciałem wrzucić zamiast całego koła, ale wtedy max gazu ile by do niej weszło to 40l, więc jak dla mnie to za mało oraz myśl, że nie masz koła zapasowego+jeszcze nowe umiejscowienie woofera. Opcja, aby zostawić koło i tylko wymienić woofera na butle moim zdaniem jest nie realna. Próbowałem kilku przymiarek, nawet wchodziła opcja aby połączyć dwie butle w różnych miejscach, jedna 50 (40l) zamiast koła, a drugą z boku przy ściance bagaznika (wtedy osiągnął bym jakieś 100l(90l) ale po 1 bagaznik już się zmiejszył, a po 2 nie mam koła, i woofera. Podeślę na dniach fotki całej przeróbki z opisem. Oczywiście wlew na LPG w klapce do PB :)

wildcat
21st-September-2011, 10:02
Jeżeli chodzi o oblicznia proponuje tę stronkę

http://www.gazeo.pl/kalkulator.php

Na forum była polecana kilka razy ale warto o niej przypomnieć.

Sam się zastanawiam co źlę liczę. Liczyłem na piechotę, ale jak wstawię rocznie 15 kkm przebiegu rocznie do gazeo i uwzględnię, że często będę opróżniał gaz do końca zanim trafię na stację (mała butla) to wychodzi 200 PLN oszczędności miesięcznie, przy koszcie eksploatacji na benzynie 1000 PLN. Czyli tylko 20% taniej, niestety :(
Skorygujcie mnie jeśli gdzieś popełniam błąd

bolek
21st-September-2011, 10:17
Wildcat, wprowadziłeś zużycie beni 18 l/100km a gazu aż 23,58 l/100km.. Nawet jeśli często będziesz jeździł na beni to gazu tyle nie spalisz :)

wildcat
21st-September-2011, 10:33
Dla benzyny i gazu przyjąłem maksymalne wartości (faworyzujące LPG). Panpierog potwierdził opinię mojego gazownika: 24 l/100km jest w stanie wchłonąć ten silnik na gazie bez problemu.
W rzeczywistości wartości będą pewnie bliżej 17 l/100km na Pb i 22 l/100km na LPG, co tylko zmniejsza opłacalność instalacji.
Tak czy siak daleko do choćby 40% oszczędności, które dla mnie uzasadniałoby dodatkowe zamieszanie związane z eksplotacją na gazie.

smola71
21st-September-2011, 11:21
Ludziska, nie gazujcie żadnych samochdów, bo jeszcze mi akcyzę podniosą!!!!!!!!

panpierog
21st-September-2011, 18:34
Odnośnie spalania. spalanie 24l gazu jest w mieście Wrocław( od świateł do świateł+korki). jeżeli ktoś mieszka w mniejszej mieścince albo np. w trasie (Wrocław-Warszawa) spalanie mam ok.17-19l. gazu. . Dla mnie jest to duża różnica, ponieważ jeżdząc we Wrocławiu benzyny spalał ok. 24 l. :(, a gazu też spala max 24 l. Rocznie robię ok.30-40 tys.

Największy minus to ta butla i powierzchnia bagażnika. To była jedyna rzecz nad jaką się zastanawiałem, ale mam inne auto w firmie do wożenia "wszystkiego" więc wybrałem dużą pojemność aby nie być stałym bywalcem stacji :) + mieć koło i woofera na swoim miejscu.

panpierog
21st-September-2011, 18:43
Jeżeli porównujesz spalanie PB do LPG to licz tak: spala 18l PB - to spali 20 l LPG. Może to zmienic delikatnie twoje obliczenia. Nie wiem jeszcze jakie "gazeo" podaje kwoty "serwisów" . Mój koszt to świece najlepsze na start oraz 100 zl co 15 tys. km + przegląd co rok.

Ważne aby instalacja była zamontowana przez fachowca (max 3 w Polsce, którzy zrobią dobrze INFINITY bez poprawek), sprzęt był najnowszej generacji oraz wszystko bardzo dobrze pochowane. Mały komputerek z kolorowymi diotkami (zielone i czerwone) np. mam schowane wewnątrz w podłokietniku.

seba79
21st-September-2011, 23:46
Chyba gazowanie aut ,to tylko najmodniejsze w Polsce jest,nikt inny sie chyba tym niezajmuje w calej europie bo w stanach wykluczone takie pomysly sa, jezdzenie z butla propan butan pelna w bagazniku ,to jezdzaca bomba ,za to powinny sie wziasc instytucje do zwalczania teroryzmu PRZYNAJMNIEJ CHOCIAZ NARAZIE,jak to wogule jest mozliwe zeby cos takiego robic.Nieprosciej zebrac sie wszyscy i wywalczyc dobre ceny paliw ,tak jak w calej europie jest w stosunku do zarobkow,ale gdzietam instalacje ciagnac kombinowac paprac sie i jeszcze ryzykowac bo sie jezdzi na bombie ,ja niemoge co za jazda.

sirtrojan
22nd-September-2011, 00:25
seba LPG /GLP/ sa popularne w całej europie - patrz Włochy, Holandia.
Twoje podejście to moja opinia sprzed ...12 lat. Pamiętam jak pytałem kiedyś taxiarza czy się nie boi jeździć z butlą w swoim polonezie.

Sam nie mam ale nie neguję instalacji bo koncerny paliwowe (momentalnie podwyższają ceny kiedy dolar rośnie ale zapominają o pośpiechu kiedy spada ) i państwo rżną nas na cenie paliwa nie proponując nic w zamian (podatek drogowy na drogi których nie ma, autostrady które kosztują na tyle dużo że ludzie je omijają jeśli mogą).

chciaż to nie ich wina że smigamy V6 ;) za luxus trzeba płacić.

seba79
22nd-September-2011, 04:04
W sumie to tak bo jezeli instaluje sie LPG to panstwo dostaje po kieszeni ,noto spox.

bolek
22nd-September-2011, 15:31
Seba, z tego co wiem nie zanotowano żadnego przypadku wybuchu butli z gazem nawet w czasie wypadku :) A z tym terroryzmem to Wam za tą kałużą za bardzo namieszali w głowach skoro nawet w LPG widzisz zagrożenie dla pokoju światowego ;)

Black
22nd-September-2011, 17:25
Seba, z tego co wiem nie zanotowano żadnego przypadku wybuchu butli z gazem nawet w czasie wypadku

dokładnie heh, paliwo w zbiorniku jest o wiele większym zagrożeniem podczas wypadku niz omawiana butla z LPG.

wildcat
23rd-September-2011, 02:48
Dzięki Panpierog.
Żeby jeszcze dało się coś zrobić z tą butlą... U mnie niestety FX jest do wożenia "wszystkiego" :(

ArtPol74
23rd-September-2011, 10:59
Ja też w swojej 14-letniej karierze pożarniczej nie słyszalem ani nie spotkałem z wybuchem butli samochodowej. Co do instalki to popieram, tylko najlepsze i sprawdzone! Choć z tym czasami trudno.

panpierog
25th-September-2011, 19:50
dokładnie Sir to nie te czasy. Moja mama zatrzymała się na istalacjach gdzie czuć było gaz, teraz technika poszła tak mocno do góry, że instalacja którą mam uczy się sama od siebie, gdy jeździ na benzynie auto zapamiętuje jakieś mieszanki i inne rzeczy i przekłada to na LPG. Zamontowano mi nowy soft STAGA jako jednemu z pierwszym, bo mój "gazownik" ma z nimi dobrego dilla :) .

Najgorszą rzeczą w tym wszystkim jest miejsce na butle, bo niestety musi być duża. miałem dylemat czy chce mieć full bagażnik czy nie mieć koła i być na stacji co 1,2 dni . Ja wybrałem 1/2 bagażnika, koło i woofer wyciągam jak wcześniej. Poniżej opis instalacji . W Polsce dobrych gazowników do takich silników jest nie wielu, a przy tym moim zdaniem muszą być wirtuozami. Moje poszukania zacząłem od Wrocławia, ale tutaj jak się dowiedziałem i popytałem w branży nie ma takich specjalistów. Później po rozmowach z Markiem (dachy) dostałem namiar do Piotrka z Krakowa, który jemu wszystko dobrze poustawiał . Prawie byłem dogadany z Piotrkiem na montaż w Krakowie ale w ostatniej chwili Piotr się wycofał mówiąc, że on robił 3,5 Marka , a V8 to trochę inna bajka i czemu nie dzwonię do Sebastiana (Zbrosławice chyba). P. Sebastian z chęcią wziął się do pracy. W swoim portfolio ma już V8. Podesłałem mu wszystkie linki do forum, aby przeczytał, z częścią się zgodził, z częścią nie. Zerknął na zestaw kolegi dachy i troszkę go modernizując zabrał się do pracy:

Oto wykaz użytych części:

Sterownik: Stag 300-8 Premium
Wtryskiwacze: Hana2000
Reduktory: 2xMagic III
Butla 360mm.
Wielozawór Tomasetto typ Extra
Rury fazy ciekłej: Faro 13mm
Filtr fazy lotnej Czaja FL-02 2w2
Listwy rozdzielające HL-Propan
Węże gumowe Parker



http://lacoste24.pl/foto/infinity/P1070534.JPG

http://lacoste24.pl/foto/infinity/P1070538.JPG

http://lacoste24.pl/foto/infinity/P1070527.JPG

http://lacoste24.pl/foto/infinity/DSC00435.JPG

bolek
26th-September-2011, 09:27
Jak długo jeździsz już na tej instalce? Gaziarz ma mi wstawiać chyba podobny zestaw (z tym że butla w miejscu koła) i jestem ciekawy jak to się sprawuje..

Black
26th-September-2011, 10:47
Robota na najwyższym poziomie,zabudowa to świetny pomysł bo widok "nagiej" butli w bagażniku po prostu straszy.

sirtrojan
26th-September-2011, 14:42
sam zrobiłbym raczej w troidalny + podniesienie podłogi ale miejscówka na przełącznik kozak :thumb:

panpierog
28th-September-2011, 08:19
bolek - instalacja jest u mnie już ok 9 miesięcy - zero awarii i problemów . Goła butla była okropna :( Wyglądała jak bym zaraz miał wjechać z nią w stację :)

sirtrojan
28th-September-2011, 17:16
co do baniaka w kole można i tak: http://www.gazautomix.pl/realizacje,41.html

bolek
28th-September-2011, 17:25
Patent z tym otworem wcale nie jest głupi.....

sirtrojan
28th-September-2011, 18:04
szkoda trochę dechy ale z II strony nie trzeba kombinować żeby podnieść cała podłogę

wildcat
1st-October-2011, 19:49
Ciekawe jaka pojemność tej butli...

panpierog
2nd-October-2011, 21:42
moim zdaniem to 50l. czyli wejdzie 40-45l po przeróbce ale dajcie znać jak ktoś pozna jej pojemność.

devikk
31st-December-2011, 01:03
Witam wszystkich.
Jako, że dopiero co natrafiłem na to forum chętnie poznam wszystkich właścicieli FX. Sam "morduje" się tym sprzętem od ponad 7 lat ,a ostatnie dwa na gazie .
Zasadniczo na gazie jeżdżę od 94 roku i każdy samochód który miałem był gazowany. Nigdy nie miałem problemu, ani z instalacjami, ani z samochodami oczywiście warunek był taki jaki sami zauważacie - sprawdzony warsztat montujący. Miałem natomiast taką przygodę właśnie z FX. Po 5 latach karmienia tego potwora stwierdziłem, że jest kryzys i też w nim uczestniczę. Założyłem więc gaz - Czakram Tarnów . Po 15 tyś ( silnik miał 80 tyś) silnik w ciągu jednego dnia zaczął kopcić, stukać, stracił moc i rozsypały się katalizatory ! Pierwsze wskazanie - gaz , choć po tylu latach nie chciałem w to wierzyć. Poleciłem rozbiórkę silnika na części. Wałki zatarte, gładzie cylindrów ( z prawej porysowane ) panewki na wale obrócone. Niby wyglądało na brak oleju. Nie było to jednak możliwe gdyż posiadam ten samochód od nowości- wymiany na czas, co 1000 km sprawdzanie stanu, 0 pożyczek samochodu. Nawet przy rozbiórce wylali 5,5 l oleju. No i wszyscy ogłupieli. Do tej pory nie wiadomo co mu się przytrafiło.
Różne były diagnozy - że opiłki z kolektora wleciały i porysowały gładzie ( ale co z zatartymi panewkami ? ), że pył katalityczny z rozsypanych kat. zaciągnął do środka itd itd....Osobiście obstawiam wadę pompy oleju. Zaryzykowałem raz jeszcze . Kupiłem silnik z przebiegiem 60 tyś km i ponownie wtłoczyłem gaz . Mam 85 tyś i wszystko ok . Może troszkę powiększyło się spalanie oleju ale to zależy od temp. zewnętrznej i ciężkiej nogi.
Jeśli ktoś ma na to jakąś teorię chętnie posłucham :)

Black
31st-December-2011, 01:52
To co opisałeś to nic innego jak zatarcie silnika,moim zdaniem z LPG nie miało to nic wspólnego,od gazu pada "góra silnika".

devikk
31st-December-2011, 01:55
niby jasne ... tylko dla czego ? olej zawsze był ( zawsze- oznacza że jestem na tym punkcie uczulony dla mnie stan to 1mm mniej niż maximum ). Dlaczego gładzie cylindrów ( tylko z jednej strony ) porysowane ? Dlaczego padło wszystko tego samego dnia ?

ArtPol74
31st-December-2011, 09:55
Witam Też szukam odpowiedzi na to pytanie, tyle że w mazdzie 6 3.0!!! Identycznie. U mnie prawdopodobnie przetarł się jeden przewód od wtryskiwacza do cylindra, zubożała mieszanka i podniosła się temp. spalania. Wcześniej na kompie odczytano błąd w składzie mieszanki( bo wyskoczył czik) Brat odpowiednio wcześnie nie zareagował i przepędził go zabójczo aż na drodze mu zgasł i już nie mógł zapalić. No i do dziś walczę z naprawą która nic nie dała, przed świętami zamówiony został śilnik, no i zobaczymy.

devikk
31st-December-2011, 11:06
Szkoda remontować, przy tak dużych zniszczeniach. Efekt końcowy przeważnie rozczarowuje - z autopsji kolegi BMW i Mercedesa. Nie wiem czy ktoś rozbierał silnik w fx 45 ale to naprawdę precyzyjny majstersztyk - jak większość japońskich konstrukcji. Ja szukałem silnika przez pół roku po całych stanach i lipa, gotowy już byłem sprzedać samochód bez silnika. Z głupia przejazdem zaglądnąłem dość spory szrot .... a tam FX45 z rozbitym po siedzenia tyłem !!! Myślałem że się posikam ze szczęścia :) Samochód z Szwajcarii przebieg 20 tyś mil mniejszy od mojego marzenie . Najlepsze że facet też się ucieszył bo mówi że już od 8 mc próbuje sprzedać coś do tego modelu i nikt nie pyta :):) Silnik i katalizatory zgarnąłem za 8 tyś :) .

rider
2nd-January-2012, 19:47
Witam wszystkich.
Jako, że dopiero co natrafiłem na to forum chętnie poznam wszystkich właścicieli FX. Sam "morduje" się tym sprzętem od ponad 7 lat ,a ostatnie dwa na gazie .
Zasadniczo na gazie jeżdżę od 94 roku i każdy samochód który miałem był gazowany. Nigdy nie miałem problemu, ani z instalacjami, ani z samochodami oczywiście warunek był taki jaki sami zauważacie - sprawdzony warsztat montujący. Miałem natomiast taką przygodę właśnie z FX. Po 5 latach karmienia tego potwora stwierdziłem, że jest kryzys i też w nim uczestniczę. Założyłem więc gaz - Czakram Tarnów . Po 15 tyś ( silnik miał 80 tyś) silnik w ciągu jednego dnia zaczął kopcić, stukać, stracił moc i rozsypały się katalizatory ! Pierwsze wskazanie - gaz , choć po tylu latach nie chciałem w to wierzyć. Poleciłem rozbiórkę silnika na części. Wałki zatarte, gładzie cylindrów ( z prawej porysowane ) panewki na wale obrócone. Niby wyglądało na brak oleju. Nie było to jednak możliwe gdyż posiadam ten samochód od nowości- wymiany na czas, co 1000 km sprawdzanie stanu, 0 pożyczek samochodu. Nawet przy rozbiórce wylali 5,5 l oleju. No i wszyscy ogłupieli. Do tej pory nie wiadomo co mu się przytrafiło.
Różne były diagnozy - że opiłki z kolektora wleciały i porysowały gładzie ( ale co z zatartymi panewkami ? ), że pył katalityczny z rozsypanych kat. zaciągnął do środka itd itd....Osobiście obstawiam wadę pompy oleju. Zaryzykowałem raz jeszcze . Kupiłem silnik z przebiegiem 60 tyś km i ponownie wtłoczyłem gaz . Mam 85 tyś i wszystko ok . Może troszkę powiększyło się spalanie oleju ale to zależy od temp. zewnętrznej i ciężkiej nogi.
Jeśli ktoś ma na to jakąś teorię chętnie posłucham :)

Gdy nie widzę silnika - to mogę tylko wróżyć , ale dodam swoją opinię ....
z tego co piszesz jeśli w silniku był olej i płyn chłodniczy to moja diagnoza w 99% wskazuje na uszkodzenie pompy oleju i brak smarowania
lub
zbyt ubogo ustawioną mieszankę co spowodowało przegrzaniem silnika i jego zatarciem
(warto było po spuszczeniu oleju dobrze go obejrzeć ewentualnie zrobić ekspertyzę oleju (mam ciotkę na kolei która pracuje w laboratorium i mogłaby sprawdzić czy olej był przegrzany)).

Ostatnio taki motyw miałem w leciwym Porsche chłodzonym powietrzem , gdzie urwał się wentylator i silnik po prostu przegrzał się spuchł aż stanęły tłoki w cylindrach.

Co do gazu , miałem także przypadek w silniku V6 gdzie zbyt uboga mieszanka spowodowała wypalenie dziur w tłokach.

a że zajmuję się także tuningiem z doświadczenia wiem że zbyt uboga mieszanka znacznie podwyższa temperaturę spalin (nawet ponad 1000stopni) i pewnie dlatego polecały Ci najpierw katalizatory,
co powinno było skierować podejrzenia na zły skład mieszanki.

UWAŻAJCIE - ostatnio dość często spotykam się z awariami silników spowodowanymi źle ustawionym składem mieszanki

Rider

ArtPol74
2nd-January-2012, 20:03
Potwierdziłeś moje przypuszczenia. Dzięki.

devikk
3rd-January-2012, 23:37
Rider tyś jest jak zdrowie :) Już się umawiam z tymi patałachami niech mi zrobią katulany wydruk z składem mieszanki. I przy każdej następnej regulacji z pieczątka będę brał . Może tak potraktują sprawę bardziej serio bo oczywiście sianem się wykręcali , a ja nie miałem nic w reku.

ArtPol74
4th-January-2012, 09:15
To tak jak ja- nawet nie próbowałem. Choć zwracałem uwagę żeby nie przesadzili z zubożeniem to mówili, że się nie da bo komp nie pozwoli.

gizmo
20th-January-2012, 00:09
Miałem dziś przykrą przygodę. Przy jeździe autostrada jakieś 150 km/h straciłem troszkę moc. Pomyślałem, iż zaczyna brakować gazu przełączylem na benzynę. A tu to samo... Silnik nie kręcił sie powyżej 3000 rpm. Podjechalem do znajomego i mowi ze na 99% nie chodzi na jednym cylindrze i może być kilka powodów. Po pierwsze cos tam od gazu spadło - dostaje sie powietrze i jest problem. Może być cewka. Mniejsze prawdopodobieństwo to świeca - zdarzyło by sie raczej rano prz zimnym silniku, zatarcia cylindrze tez jest mało prawdopodobne bo skoczylaby temperatura a nic takiego nie miało miejsca. Innych możliwości raczej nie ma więc trochę z obawami kładkę sie spać i rano jadę do gazownika. Na wszelki wypadek wezmę 5 kijkow bambusowych gdybym musiał mu 4 pałamć na łbie ;)

ArtPol74
20th-January-2012, 10:39
Daj znać co powiedzą.

devikk
20th-January-2012, 11:36
Koniecznie zrób sobie wydruk z ustawień jakie miał, i po też jeżeli będzie zmieniał. Tylko papier się liczy w sądzie.

sirtrojan
20th-January-2012, 14:26
instalka ma max 2 tygodnie wiec obstawiam błąd montażu. Ale że sie a kuchenkach nie znam to nic nie poradzę :|

wali checkiem?
Jak tak to możesz do mnie podjechać i zczytamy ( bez kasowania) w czym jest problem.

PS. Hamulec awaryjny ma swoją kontrolkę - po prawej stronie prędkościomierza mniej wiecej w polowie. To odnośnie naszej ostatniej rozmowy.

gizmo
20th-January-2012, 15:39
Moja instalacja gazowa jest na tyle sprytna, iż "kasuje" sobie sama błędy z silnika więc obecnie nie mam nic... Wyłączylismy tę funkcje i teraz czekam na check. Objawy są takie, że nie ciągnie do końca i na benzynie i na gazie. Wniosek jest taki jakby nie pracował na jednym cylindrze. Nie widziałem w książce wpisu o wymianie świec więc zaczynam od tego, z tego co wiem to np. Prince zaleca przy montażu swojej instalacji wymianę świec i ewentualnie kabli. Mam nadzieje, ze to wystarczy ponieważ koszt cewki (tylko salon do45) to 608 pln a wypadałoby wymienić wszystkie.
Dzięki Grzesiek - nie ma mnie w Wawie więc nic nie zczytamy.
Przeglądając książkę zauważyłem info, ze przy 60 tys mil powinno sie zmienić olej w skrzyni i mostach oraz łańcuch silnika - macie jakieś doświadczenie ? Od części osób słyszałem, iż są to bezobslugowe sprawy.

sirtrojan
20th-January-2012, 15:52
z checków zostaja tzw zimne ramki - historia checków czasem można z tego coś wysupłać. ale jak cie nie ma w W-we to nie ma tematu.

ArtPol74
20th-January-2012, 16:01
Słuchaj u mnie tak samo komp wskazywał jeden cylinder, mechanik wskazywał na cewkę. Po zamianie cewek to samo na tym samym. Potem stwierdzono, że skład mieszanki ubogi. No i zanim brat zareagował na tą informację ZATARŁ silnik- już to opisywałem. A w międzyczasie padł katalizator.

Jacob_USA
20th-January-2012, 17:56
Moja instalacja gazowa jest na tyle sprytna, iż "kasuje" sobie sama błędy z silnika więc obecnie nie mam nic... Wyłączylismy tę funkcje i teraz czekam na check. Objawy są takie, że nie ciągnie do końca i na benzynie i na gazie. Wniosek jest taki jakby nie pracował na jednym cylindrze. Nie widziałem w książce wpisu o wymianie świec więc zaczynam od tego, z tego co wiem to np. Prince zaleca przy montażu swojej instalacji wymianę świec i ewentualnie kabli. Mam nadzieje, ze to wystarczy ponieważ koszt cewki (tylko salon do45) to 608 pln a wypadałoby wymienić wszystkie.
Dzięki Grzesiek - nie ma mnie w Wawie więc nic nie zczytamy.
Przeglądając książkę zauważyłem info, ze przy 60 tys mil powinno sie zmienić olej w skrzyni i mostach oraz łańcuch silnika - macie jakieś doświadczenie ? Od części osób słyszałem, iż są to bezobslugowe sprawy.

Rozrzadu sie nie wymienia jezeli Ci o ten lancuch chodzi natomiast olej w skrzyni biegow jak najbardziej i mostach.

gizmo
21st-January-2012, 13:23
witam,
Byłem, u innego mechanika - trzeba dywersyfikować :)
Błedy, które zczytał to
P0420 - spadek sprawności katalizatora b1
P0430 - spadek sprawności katalizatora b2

mówi, że wg Niego spartaczyli coś z instalacją - w poniedziałek zmieniam świece, jeśli będzie coś dalej zacznę obciążać gazownika.
poniżej odczyt parametrów - mówi, że sonda lambda próbuje nadgonić sytauacje stąd 102% i 103%:
http://images38.fotosik.pl/1311/47ebff791e1b8ba0m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=47ebff791e1b8ba0)
http://images38.fotosik.pl/1311/47ebff791e1b8ba0med.jpg (http://www.fotosik.pl)

gizmo
21st-January-2012, 13:28
Rozrzadu sie nie wymienia jezeli Ci o ten lancuch chodzi natomiast olej w skrzyni biegow jak najbardziej i mostach.

Co ile trzeba zmieniać olej w skrzyni i mostach ? co 60 tyś mil?

gizmo
21st-January-2012, 14:18
witam,
Byłem, u innego mechanika - trzeba dywersyfikować :)
Błedy, które zczytał to
P0420 - spadek sprawności katalizatora b1
P0430 - spadek sprawności katalizatora b2

mówi, że wg Niego spartaczyli coś z instalacją - w poniedziałek zmieniam świece, jeśli będzie coś dalej zacznę obciążać gazownika.
poniżej odczyt parametrów - mówi, że sonda lambda próbuje nadgonić sytauacje stąd 102% i 103%:
http://images38.fotosik.pl/1311/47ebff791e1b8ba0m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=47ebff791e1b8ba0)
http://images38.fotosik.pl/1311/47ebff791e1b8ba0med.jpg (http://www.fotosik.pl)

EDIT - mniejsze zdjęcie się powiększy jak klikniecie

ArtPol74
21st-January-2012, 14:29
Tak jak pisałem u mnie też wypaliło kata, uboga mieszanka-wyższa temperatura.

gizmo
23rd-January-2012, 15:48
Witam,

Troszkę zgłupiałem bo po podpięciu pod analizator spalin wykazuje, iż wszystko jest w idealnej normie. Sonda lambda za katalizatorem też pracuje normalnie. Jutro oddaje auto na cały dzień i zobaczymy.

sirtrojan
23rd-January-2012, 15:54
niech przegonią auto porządnie a nie tylko 0-80 i jest ok.
Przy 180 tez powinno być ok.

Lukasz
23rd-January-2012, 19:04
Tak sobie przeglądam ten temat i zastanawia mnie jak tam w niektórych przypadkach wyglądają tłoki, skoro mieszanka za uboga, wypala katy...

Jacob_USA
23rd-January-2012, 20:09
Co ile trzeba zmieniać olej w skrzyni i mostach ? co 60 tyś mil?
Tak co 60 tys mil


Tak sobie przeglądam ten temat i zastanawia mnie jak tam w niektórych przypadkach wyglądają tłoki, skoro mieszanka za uboga, wypala katy...
Wtedy nastepuje spalanie stukowe i jest zajebiscie :D

ArtPol74
23rd-January-2012, 21:57
Tak sobie przeglądam ten temat i zastanawia mnie jak tam w niektórych przypadkach wyglądają tłoki, skoro mieszanka za uboga, wypala katy...


Tłoki, jak Cię nie mogę ,ale pierścienie mogłeś zwinąć w sprężynkę:-)

gizmo
24th-January-2012, 16:37
Katalizator poszedł ale Na jeden stronie. Czesci z pierwszego wpadły do drugiego zapychajac go. Kawałki pokruszone widziałem i widać prze nie światło. Mowi ze gdyby poszło cos od podwyższonej temperatury to by sie stopilo i widać by oznaki ingerencji termicznej ( zdjęcia mam ale pisze na tel.). Drugi jest faktycznie nietknięty. Powiedzieli, że wyrzucą resztki i dzisiaj mi wszystko podlączą. Jeżeli auto nie jest w trybie awaryjnym będzie pracować prawidłowo.

gizmo
24th-January-2012, 23:21
więc Panowie,
Gazownicy mówią, że niemożliwe jest aby poszedł tylko jeden katalizator a drugi nie. Poza tym 1500 km to max co zrobiłem na gazie a to podobno stanowczo za mało

poniżej zdjęcia rozsypanego - nic nie jest posklejane, widać światło przez "siatke"
http://images50.fotosik.pl/1338/2746c0d46964bebcmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

teraz pusty bez oznak "przepalenia"
http://images47.fotosik.pl/1328/9e46b95ac9ca752amed.jpg (http://www.fotosik.pl)

oraz ten po prawej stronie nietknięty
http://images41.fotosik.pl/1274/4543255703847a52med.jpg (http://www.fotosik.pl)

auto chodzi idealnie na jednym pustym - nawet ma lepszą barwę dźwięku

jakieś wnioski?

ArtPol74
25th-January-2012, 10:04
U mnie tak było jak pisałem. Tylko jeden kat wyleciał i też wyglądał na bardzej wykruszony niż stopiony. Przetarty wężyk wtrysku był prawdopodobnie przyczyną. Może miałeś więcej szczęścia ale objawy mieliśmy praktycznie takie same. A co do ilości kilometrów to od pojawienia się czika i zdiagnozowaniu złego składu mieszanki, brat przejechał jakieś 2000km i zatarł.

sirtrojan
25th-March-2012, 15:50
http://pieniadze.gazeta.pl/Kupujemy/1,124630,11401392,Branza_paliwowa_straszy_wyzsza_a kcyza_na_LPG.html

jak widać wzrost akcyzy= podwyżki to kwestia czasu :/

slepy62
25th-March-2012, 18:38
http://pieniadze.gazeta.pl/Kupujemy/1,124630,11401392,Branza_paliwowa_straszy_wyzsza_a kcyza_na_LPG.html jak widać wzrost akcyzy= podwyżki to kwestia czasu :/

armię na wiejskiej i innych oficjeli-sk... trzeba z czegoś utrzymać

hmm...
chyba na starość "zapiszę się" do anarchistów

Lech
4th-February-2014, 22:56
Witam.mam FX45 2007 roku.Jestem z Wilna-Litwa.Chce zagazowac auto w Polsce.Poradzcie fachowcow od Bialystoku do Warszawy.Czekam na wiadomosc.

lorence
5th-February-2014, 00:29
Witam.mam FX45 2007 roku.Jestem z Wilna-Litwa.Chce zagazowac auto w Polsce.Poradzcie fachowcow od Bialystoku do Warszawy.Czekam na wiadomosc.

Koleś z pasją, naprawdę wie co robi:
Czykit (arek) 608274878 Warszawa ul.Tużycka 2

Jest to osoba która sama zrobiła jedyna w polsce, turbo lpg pande, był nawet w gazecie ;)

Powiedz ze jesteś ode mnie to Ci może jakiś rabat da ;)

sirtrojan
5th-February-2014, 01:08
Witam.mam FX45 2007 roku.Jestem z Wilna-Litwa.Chce zagazowac auto w Polsce.Poradzcie fachowcow od Bialystoku do Warszawy.Czekam na wiadomosc.


sprawdź w białymstoku - http://www.ac.com.pl/pl/doc/291/kontakt

Lech
5th-February-2014, 09:05
Witam.Bylem wczoraj u nas w Wilnie u przedstawiciela STAGU.Nawet nie ogladali samochodu,bo jeszcze takiego nie robili.U takich to oczywiscie ryzyko.Może możecie [oczywiscie ze swojej praktyki i wiedzy] poradzić jakie podzespoły trzeba montować?PRZEPRASZAM forumowiczow ze sie przedtem nie przywitałem !!!Ale nigdy nie jest za późno. CZEŚĆ WSZYSTKIM

Oczywiscie blizej jest w Baialystoku w STAGU,ale czy ktos tam gazowal fx 45???Czytalem opinie o tej firmie,to pisza roznie.....


Lech nie pisz postów pod postem - używaj opcji edytuj.

pawell31
5th-February-2014, 10:55
Może najpierw dobrze by było przejrzeć ten silnik. Bo jak wiadomo 4.5 potrafi czasem odmówić posłuszeństwa

sirtrojan
5th-February-2014, 11:50
jak już ma i lata więc puki co to nie ma problemów.

W Bialymstoku na pewno robili 45 - generalnie ich instalacje STAG są w mojej opinii jednymi z najlepszych w PL.
Kichy ci raczej nie zrobią. Dobierz natomiast największy możliwy zbiornik żebyś nie musiał za często tankować.

Miko
5th-February-2014, 13:29
Trochę podpinając się pod wątek, zapytam jak naprawdę jest z wpływem LPG na silnik. Ostatnio w TVN turbo krytykowali LPG, twierdząc,że niszczy on bardzo , szczególnie zawory wylotowe i po kilku latach jazdy silnik nadaje się do remontu. Czy skórka warta jest wyprawki?

sirtrojan
5th-February-2014, 13:45
Wszystko zależy od instalacji. Jedni śmigają spokojnie ponad 50k km i nic sie nie dzieje a inni po 30 już mają wypalone zawory. Trzeba ją regulować i nie oszczędzać na serwisie. tak czy inaczej przez te kilka lat oszczędzi sie tyle że na dwa remonty silnika starczy.

btw jak masz na gwarancji to raczej temat nie przejdzie. Najlepiej dowiedzieć się w serwisie.

korzen
5th-February-2014, 18:48
Problemy z zaworami wylotowymi sa spowodowane zlym skladem mieszanki... Za ubogo= temperatura spalin bardzo wzrasta> wypalaja sie gniazda, katalizatory itd... Podstawa to dobry sklad mieszanki regularnie kontrolowany. Wlasnie moze ktos polecic jakis interfejs do PRINS ktory bedzie mi pozwalal na odczytanie live data jak AFR??? Co do LPG ja gdybym zakladal to tylko ciekly wtrysk gazu... Sam kupilem auto z instalacja PRINS i niby jest ok... ale... wlasnie czasem jest ale ;)

Black
5th-February-2014, 20:22
.
Co do LPG ja gdybym zakladal to tylko ciekly wtrysk gazu...

Podobno w PL jest problem z tymi instalkami ze względu na brudny gaz.

Lech
5th-February-2014, 20:23
Czesc .Co dotyczy zbiornika,to jaki najwiekszy bez podniesienia podlogi mozna wsunac?Z drugiej strony-zona jezdzi tylko po miescie,a na wyprawy mam busa.Co dotyczy remontu silnika,tonawet przedstawiciele infiniti w Warszawie uprzedzaja ze nie bardzo nadaje sie do remontu -zbyt skomplikowany!? Rozmawialem z przedstawicielami z Rosji-Moskwa,unich tych FXsow jak komarow,to oni po 90 000 km obowiazkowo zmieniaja pompe oleju,objasniajac tym ze to ona nie daje rady dopompowac olej do 7 i 8 cylindra i wtedy KAPUT

butrym81
5th-February-2014, 21:47
Co do wielkości zbiornika to zajrzyj na strone http://www.irene.pl/
to są chyba max wymiary jakie montują.


Lechu jak u was z dostępnością silników do 45tek? ceny porównywalne do naszych?

Lech
6th-February-2014, 08:48
Czesc.Z silnikami u nas tez problem.Wioza wiekszosc z Ameryki i sprzedaja od 4000do 4500 dolcow.Ale ja sobie kupilem u was w Polsce poliftowy za 7000plz,apotem znalazlem na ALLEGRO za 5000.Teraz mam w garazu jeszcze jeden,dlatego moge zaryzykowac z tym lpg.Zartuje oczywiscie.Przywiozlem go na sprzedaz.Dzwonia wiekszosc z Rosji bo u nas ich jest malo-fxsow! Waslalem juz kilka maili do STAGA w bialystoku,ale nikt nie odpisuje,dziwne podejscie do handlu!!!???

gizmo
6th-February-2014, 09:44
Czesc .Co dotyczy zbiornika,to jaki najwiekszy bez podniesienia podlogi mozna wsunac?Z drugiej strony-zona jezdzi tylko po miescie,a na wyprawy mam busa.Co dotyczy remontu silnika,tonawet przedstawiciele infiniti w Warszawie uprzedzaja ze nie bardzo nadaje sie do remontu -zbyt skomplikowany!? Rozmawialem z przedstawicielami z Rosji-Moskwa,unich tych FXsow jak komarow,to oni po 90 000 km obowiazkowo zmieniaja pompe oleju,objasniajac tym ze to ona nie daje rady dopompowac olej do 7 i 8 cylindra i wtedy KAPUT

To bardzo prawdopodobne - u mnie wywaliło panewkę na 7 cylindrze a zlałem cały olej. Jak dzwoniłem po Polsce to FX45 ma nagminną wadę obkręcania panewek na 7 lub 8 cylindrze. Dzięki za info bo robiłem niedawno remont u siebie więc teraz dokupię pompę oleju. Powiedz czy po wymianach tych pomp dalej auto jeżdżą bez awarii ?

Lech
6th-February-2014, 11:50
oni stwierdzaja ze w zakresie 90000 km pompa traci cisnienie po wymianie jezdza dalej nastepnych 100000km ale z takim przebiegiem to napewno nadaje sie tylko do sprzedazy.Latem bede mial okolo 90000 to napewno bede wymie. Otrzymalem wiadomosc od STAGA: Witam proszę o podanie szczegółowych danych pojazdu typ wtrysku(pośredni czy bezpośredni) pojemność, moc, ilość cylindrów wtedy będę mógł określić cenę instalacji i możliwość montażu LPG do tego auta. Niestety nie mieliśmy jeszcze doświadczenia z montażem instalacji przy tym aucie.
--
Pozdrawiam
----------------------------------

sirtrojan
6th-February-2014, 14:01
Ważna informacja dla posiadaczy FX45

Lech
6th-February-2014, 16:48
Witam.Znajomy facet zrobil remont silnika 45,zamienil tloki pierscienie panewki uszczelki i zostawil STARA pompe i co....silnik nawalil-znow te same panewki 7 i 8.Moim zdaniem pompa z ameryki kosztuje 190 dolcow!Tylko tyle niewystarczylo do szczescia... Niezapominajcie moj problem-gdzie zagazowac fx45 z gwarancja ze ludzie wiedza co robia!

milo222
6th-February-2014, 19:42
Trochę podpinając się pod wątek, zapytam jak naprawdę jest z wpływem LPG na silnik. Ostatnio w TVN turbo krytykowali LPG, twierdząc,że niszczy on bardzo , szczególnie zawory wylotowe i po kilku latach jazdy silnik nadaje się do remontu. Czy skórka warta jest wyprawki?

wiesz najlepiej to przeliczyć matematycznie - benzyna to koszt 5,70 gaz 2,70 . Koszt przejechania fx35 na benzynie to około 96,9 zł ( 17 litrów miasto x 5,70 zł) natomiast gaz to 54 zł ( 20 litrów miasto x 2,70 zł) i tym sposobem widać iż na każde 100 km oszczędzasz 42,9 zł a więc 429 zł na 1000 km. . Zakładając, iż robisz rocznie 15 tyś to roczny zysk to 5.000. Przejedź 60 tyś na gazie i już jesteś 20 tyś do przodu więc nawet ten remont za 6 tyś to nic bo w kieszeni zostaje 14 tyś a obliczenia moje są mocno naciągane i uważam, iż oszczędzasz więcej


oni stwierdzaja ze w zakresie 90000 km pompa traci cisnienie po wymianie jezdza dalej nastepnych 100000km ale z takim przebiegiem to napewno nadaje sie tylko do sprzedazy.Latem bede mial okolo 90000 to napewno bede wymie. Otrzymalem wiadomosc od STAGA: Witam proszę o podanie szczegółowych danych pojazdu typ wtrysku(pośredni czy bezpośredni) pojemność, moc, ilość cylindrów wtedy będę mógł określić cenę instalacji i możliwość montażu LPG do tego auta. Niestety nie mieliśmy jeszcze doświadczenia z montażem instalacji przy tym aucie.
--
Pozdrawiam
----------------------------------


W poznaniu gość od staga juz dwa fx35 robił i wszystko cacy :)

Lech
6th-February-2014, 21:31
Witam.Do POZNANIA to dosc daleko od Wilna .Maksymum to Warszawa.

milo222
6th-February-2014, 23:23
Witam.Do POZNANIA to dosc daleko od Wilna .Maksymum to Warszawa.

Wejdź na http://lpg-forum.pl. Tam napisz i zobaczysz kogo polecają a kogo unikać. KOPALNIA WIEDZY na temat lpg

sirtrojan
7th-February-2014, 00:31
chłopak z Litwy pyta gdzie instalować a tu go na forum wysyłają :) co za czasy.

Dobre słowa słyszałem o Nowotczynskim z Mławy. ( 100 km od Wwy)

http://www.nowotczynski.com.pl/

pawell31
7th-February-2014, 01:53
6k zł remont infiniti... ta...

Lech
7th-February-2014, 08:42
Czesc.Nowotoczynski nie roboil 45.Nie chce zeby na moim sie uczyl.Na forum lpg gazuja prosciutkie samochody.Chce konkretnej informacji od ludzi kto gazowal fx 45,nawet z 35 jest mniej problemow z powodu roznicy mocy.Ludzie pomozcie!!!!!!!!!!!

gizmo
7th-February-2014, 09:31
Mam zakład który robił jakieś 5 FX35 i co najmniej 2 FX 45 w tym mój. Jest koło Piotrkowa Trybunalskiego. Gazowałem tam 3 auta w rodzinie w tym Touraga V8 i Lancie Delte 1.4 turbo. Generalnie chłopaki znają sie na rzeczy i robią spora aut z dużą mocą.

ArtPol74
7th-February-2014, 09:54
Witam.Do POZNANIA to dosc daleko od Wilna .Maksymum to Warszawa.
A w Białymstoku w STAGU próbowałeś?http://www1.rtrk.pl/?scid=33001&kw=9254620&pub_cr_id=24164922977

BAJZEL
7th-February-2014, 12:16
Tam gdzie ja serwisuje robili pare FX-ow i i szczerze moge polecic - pelen profesjonalizm ... no ale to SLUPSK - wojewodztwo zachodniopomorskie - wiec kawal drogi ...

Lech
7th-February-2014, 16:36
Witaj.GIZMO.Moze moglbys dac jakis kontakt ze swoimi daziarzami,bo chce jakichs gwarancji.Jezeli robiles i wszystko OK to czemu nie.

,

kmn
9th-April-2014, 16:21
Koledzy napiszcie proszę ile zrobiliście już kilometrów na LPG. Tyle się naczytałem, że już nie wiem czy szukać auta z gazem czy bez.
Pozdrawiam

korzen
9th-April-2014, 17:40
Ja to moze ze 2-3tys km lol Generalnie jak kupujesz FX w gazie, to pomiar kompresji obowiazkowy w mojej opinii.... Po zakupie pilnowanie skladu mieszanki. Ja kupilem sobie interfejs diagnostyczny np do VSI PRINS (takowa posiadam) i po zrobieniu auta bede na biezaco monitorowal parametry. Na ubogiej mieszance klopoty to kwestia czasu... Uboga mieszanka to jak dla czlowieka piwo bezalkoholowe... Pijesz... pijesz.. pijesz.. iiii nic!! lol

kmn
9th-April-2014, 18:37
"W silnikach nowych oraz w dobrym stanie technicznym ciśnienie sprężania we wszystkich cylindrach powinno być zgodne z danymi producenta.
Różnice ciśnień sprężania między poszczególnymi cylindrami nie powinny być większe niż 10% najwyższego odczytu. Spadek ciśnienia sprężania o 15-20% w stosunku do wartości nominalnej (tzn. podanej przez producenta) świadczy o znacznym zużyciu tłoków, cylindrów, pierścieni tłokowych lub przylgni zaworów. Zużycie tych elementów zwiększa zużycie paliwa, zużycie oleju i zmniejsza moc silnika. "
Cytat z jakiegoś artykułu z internetu.

Znalazłem coś takiego:
silnik / pojemność benzyna / 3498 cm&#179;
rodzaj nadwozia SW/5
liczba cylindrów V6
średnica cylindra / skok tłoka 95,5 / 81,4 mm
stopień sprężania 10,3
układ rozrządu DOHC
liczba zaworów na cylinder 4
rodzaj zasilania wtrysk

Czyli to chyba to?

korzen
9th-April-2014, 18:50
Tak o to chodzi. Powinno byc na wszystkich bodajrze ok 10-10.5 to bedzie elegancko. Jak ktorys bedzie odbiegal, albo gosc schodzi z ceny 6tys na robienie glowic albo odejdz :)

kmn
10th-April-2014, 10:41
W ASO Nissan w Krakowie powiedzieli 600zł za badanie kompresji. Ciekawe czy sprzedający się zgodzi na taki demontaż :)

korzen
10th-April-2014, 12:10
600zl!!! To przesada lekka... Troche roboty jest ale bez jaj!! W kazdym razie ja bym to zrobil na pewno, chociazby w innym warsztacie...

Grucha
10th-April-2014, 23:58
Ja w 11 miesięcy zrobiłem około 73.000 km na gazie a całkowity przebieg na gazie to około 160.000 km i jak na razie całkiem spoko...bez zarzutu, jeździ, pali, śmiga... :)
też mam Prinsa...



Koledzy napiszcie proszę ile zrobiliście już kilometrów na LPG. Tyle się naczytałem, że już nie wiem czy szukać auta z gazem czy bez.
Pozdrawiam

Black
11th-April-2014, 22:02
.
Ja w 11 miesięcy zrobiłem około 73.000 km na gazie a całkowity przebieg na gazie to około 160.000 km

169 k na gazie?,to naprawdę rewelacyjny przebieg na tym paliwie.

Grucha
12th-April-2014, 00:26
.

169 k na gazie?,to naprawdę rewelacyjny przebieg na tym paliwie.
Black'u...odpukać, na razie bez szemrania... :)

Lech
30th-June-2014, 23:25
Witam.Moze ktos powie co za instalacja TARTARINI ?Kto w Polsce moze ja zamontowac poniewaz zostala mi od kolegi ktory rozwalil swoj fx 45.?????

sirtrojan
1st-July-2014, 01:29
tatarini - dobra włoszczyzna, można brać.