PDA

Zobacz pe?n? wersj? : Czy G35/37 ma szpere...



Athens
8th-November-2010, 15:00
Skusiłeś się?

A to taka przednionapędówka , której infi bez modów nie da rady:

http://www.motofilm.pl/2009/12/21/ford-focus-rs-o-mocy-401-km-od-mcchip/

Tak a propos niby słabych przednich napędów ;-)

sirtrojan
8th-November-2010, 15:44
zrobili 4x4 ale im nie wyszło :becky: i zostali przy przednim napędzie!

Lukasz
8th-November-2010, 22:55
Raczej nie robili 4x4 bo konkurencja w tym segmencie jest za duża (Impreza, Lancer). :)

Poza tym może i mieć nawet 600KM ale to dalej tylko ośka

sirtrojan
8th-November-2010, 22:58
robili w fazie produkcyjnej ale zrezygnowali z tego - nie szło im :)

Athens
8th-November-2010, 23:43
Ale się boicie tych przednich napedow! :-) Myśle,ze po pierwszej przejazdzce Focusem zmienilibyscie zdanie...miałem okazje zasuwac takim w Slomczynie.Tylko wydech mi się nie podobał.5 cylindrow ok!Poza tym szpera...G jej nie ma niestety.

dewon7
9th-November-2010, 09:29
Ale się boicie tych przednich napedow! :-) Myśle,ze po pierwszej przejazdzce Focusem zmienilibyscie zdanie...miałem okazje zasuwac takim w Slomczynie.Tylko wydech mi się nie podobał.5 cylindrow ok!Poza tym szpera...G jej nie ma niestety.

G nie ma szpery???

Hensle
9th-November-2010, 10:16
a co to "szpera"?

Athens
10th-November-2010, 07:18
G nie ma szpery???

Nie wiem czy wszystkie G nie maja ale mój na bank nie ma.Najprostszy sposób,żeby to sprawdzić to podnieść autko tak , żeby tylne koła były w powietrzu i po prostu pokrecic jednym z nich.Jeśli drugie kręci się w przeciwna stronę to brak szpery.

Athens
10th-November-2010, 08:04
Wracając do szpery...to będzie pewnie tak jak w 350z roczniki 03-05 ze szpera a pózniej to już wynalazek typu VLSD czy coś w tym stylu.To coś udaje tylko szpere :-(
Co do tego,w jakich latach szpera była to może Piotrek powie coś wiecej jeździł kilkoma to i porównanie ma.

dewon7
10th-November-2010, 09:29
No właśnie na ostatnim spocie na którym był Piotrek, rozmawialiśmy na temat szpery i dlatego się zdziwiłem, że napisałem o jej braku. Najlepiej niech się Piotrek wypowie :)

POZIOMA
10th-November-2010, 15:16
Ja wszystkie co miałem miały szpere, więc także Arek mnie zaskoczył z tym że jego nie ma. Ale napewno jest tak jak pisze że do 2005 miały wszystkie, a po 05 nie :p
Dla tego dla kolegi mówiłem że swoim G super mi się jeździ :smow: a on miał G 06 i mówił że jego jedzie ałe już nie tak, i nawet porównywał z moim i mówił że jest różnica.
Ale by było lepiej jak by ktoś przeniósł te wiadomości w inny dział (nowy post np: czy G ma szpere) bo zaśmiecamy Kubie jego temat.

POZIOMA
13th-November-2010, 07:20
Remi a jak twoim się ganiało w zimę, nie było problemu z ruszaniem ?

slepy62
13th-November-2010, 08:34
a co to "szpera"?
Szpera czyli LSD (z ang. Limited Slip Differential) to po Polsku tzw. mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Żeby zrozumieć działanie LSD musimy uświadomić sobie, co sie dzieje z kolami samochodu podczas skręcania. Otóż nietrudno sobie wyobrazić, że koła znajdujące się od wewnętrznej zakrętu będą poruszały się po mniejszym okręgu, niż koła znajdujące się po zewnętrznej. A przez to, koła wewnętrzne będą kręciły się wolniej od kół zewnętrznych.
W tym momencie pojawia się pewien problem z kołami, które są napędzane prze silnik. Pomiędzy silnikiem, a kołami musi znaleźć się jakieś cudo, które będzie nam tak rozdzielało moment obrotowy, żeby koła kręciły się z różną prędkością.
Dba o to tzw. mechanizm różnicowy czyli z brytolskiego - differential. Zwykły mechanizm różnicowy ma jednak pewną wadę - przekazuje większy moment obrotowy na to koło, które stawia mniejszy opór. Więc gdy w pewnym momencie podczas przyspieszania któreś z napędzanych kół oderwie się od nawierzchni, momentalnie cała para pójdzie właśnie w koło stawiające mniejszy opór, a więc w gwizdek. Bo koło znajdujące się w powietrzu nie napędzi naszej bryki.
Ale problem nie dotyczy jedynie podskakujących kół. Jadąc szybko na zakręcie koła wewnętrzne są odciążone, a co za tym idzie stawiają mniejszy opór od kół zewnętrznych. A zwykły mechanizm różnicowy będzie kierował moment obrotowy właśnie na to koło. Spowoduje to brak siły napędowej oraz buksowanie wewnętrznego koła, podczas gdy zewnętrzne będzie jeszcze miało mnóstwo przyczepności. Czyli, nie przyśpieszamy, a auto pali gumę. A żeby tego było gorzej nawet nie chce wpadać w poślizg, bo auto trzyma się na zewnętrznym kole. Po to wymyślono LSD. LSD stara się przekazywać moment obrotowy na oba napędzane koła niezależnie od warunków drogowych. Poprzednie zdanie jest olbrzymim uproszczeniem, bo do pewnego stopnia nawet LSD umożliwia napędzanym kołom kręcenie się z różnymi prędkościami. W przeciwnym wypadku cały czas jeździlibyśmy poślizgami - auto nie chciałoby skręcać.
Co daje LSD:
1) auto łatwiej wpada w poślizg, ale jest jednocześnie bardziej przewidywalne
2) łatwiej wyjechać autem z trudnego terenu - unikamy sytuacji, że jedno koło stoi na śliskim i się kręci, a drugie na mniej śliskim i stoi w miejscu
3) auto lepiej przyspiesza - oba koła są w miare równomiernie napędzane. Jest to bardzo ważne na wybojach lub słabej nawierzchni.
Jak sprawdzić czy mam LSD:
Testy są dwa. Jeden wymaga podnośnika, drugi plamy oleju.
1) podnosimy napędzane koła do góry. Kręcimy jednym kołem. Gdy drugie koło kręci się w tą samą stronę mamy LSD. Gdy kręci się w przeciwną nie mamy LSD.
2) Wjeżdżamy jednym napędzanym kołem na plamę oleju lub coś bardzo śliskiego. Drugie koło powinna w tym czasie stać na czymś przyczepnym. Próbujemy ruszyć. Gdy podczas ruszania koło stojące na asfalcie nie kręci się, nie mamy LSD.

Lukasz
13th-November-2010, 14:28
Pisze tu o wersji Coupe, więc tak:

W rocznikach 2003 i 2004 szpery NIE było w standardzie, była dostępna w pakiecie Performance.
W rocznikach 2005 i 2006 szpera jest w standardzie ale TYLKO w wersjach z manualną skrzynią biegów, dla automatu była jako opcja.

Athens
13th-November-2010, 17:24
O to chodziło Łukasz!To,ze w moim szpery nie ma to wiem nie trzeba mnie przekonywać,chodziło o inne roczniki.Dobra robota!

POZIOMA
20th-November-2010, 07:18
Jak by ktoś chciał to przypadkiem posiadam taki dyferencjał z 2004r z przebiegiem 45 000 mil, i drugi z 2006 z przebiegiem 3 000 mil oba od manuala.

rider
21st-November-2010, 00:13
U mnie jest fajnie bo szpera jest ... przydatne ustrojstwo jak sie lubi bokiem polatac .. :)