PDA

Zobacz pe?n? wersj? : Q50 Zbiornik paliwa i zasięg



R3mik
21st-August-2018, 23:08
Witam,

od niedawna jestem posiadaczem Q50 Hybrid AWD i mam pytanie do innych posiadaczy tego auta - jaki faktyczny zasięg osiągacie w mieście w tym aucie? Pytam, ponieważ mam następujące obserwacje: auto ma zasięg około 500km (często nawet nie całe) mimo, że pokazuje spalanie w granicach 10-11 litrów. Nijak to się nie ma to podawanych 70 litrów baku - nawet jeśli paliłby 11 to powinien przejechać 600+ km. Najbardziej zadziwiło mnie dzisiejsze zdarzenie - otóż ruszając do pracy zapaliła się rezerwa i zasięg około 78 km. Stwierdziłem, że spokojnie dojadę do stacji oddalonej jakieś 30km tym bardziej, że komputer wskazywał spalanie 9.9 l/100. Gdy dojechałem wskazówka była już na równo z granicą podziałki wskazującej zero. Zatankowałem i weszło "pod korek"... 58.5 litra benzyny. Jak zwykle przedzielenie zatankowanego paliwa przez liczbę przejechanych kilometrów dało wynik znacząco inny niż wskazywany przez komputer (10.7 l/100). Czy w Waszych autach również przekłamanie spalania podawane przez komputer vs zwykły "kalkulator" jest rzędu prawie litra na każde 100 km? I może to auto ma jednak 60 litrów bak paliwa a nie 70?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

Arek
22nd-August-2018, 11:34
Bak w hybrydzie to 67l. Rezerwa się zapala bardzo wcześnie. Komputer przełamuje zwykle od 0.5 do 1l w dół. Ja maks przejechałem na jednym baku 800km slimacząc się na autostradach 120-140km.

STF
22nd-August-2018, 12:25
Ja mam podobnie. Średnie z komp z ostatnich 30 tkm 9,1 L z kalkulatora niecałe 10 L. Jak zapali się rezerwa i jest niby 100 km to po 30 spada do 0 i wskazówka na pierwszej kresce, wchodzi wtedy ponad 55 L. Wniosek jest taki że pomimo zasięgu 0 i wskazówki na 0 jest tam jeszcze 10 litrów co potwierdza tankowanie. Maksymalnie odważyłem się przejechać 650 km.

R3mik
22nd-August-2018, 14:31
Bardzo dziękuję za odpowiedź, ciekawe czy można to "dostroić" aby wartości pokazywane przez komputer były bardziej "realne". Może ktoś próbował w serwisie?

STF
22nd-August-2018, 15:40
Myślę, że jest to problem hardware a nie samego oprogramowania.

R3mik
22nd-August-2018, 19:48
Możliwe, spróbuję zapytać w serwisie. Listę rzeczy "niedorobionych" czy też nie zgodnych z instrukcją mam już dość długą, więc czas będzie ich odwiedzić. Dzięki!

wlaziu
23rd-August-2018, 02:17
U mnie też przekłamuje od 5 do 10%. Im większe spalanie i żwawsza jazda tym bardziej zaniża. Pojemność baku 70l, ale ostatnie 3 litry nie są gwarantowane, że zostaną zassane np. podczas parkowania na stromym wzniesieniu.

kubeusz
29th-August-2018, 20:02
Potwierdzam że spalanie pokazuje o jakieś 0,6l mniejsze na benzynie.
Ale nie ma co wylewać łez, bo na LPG pali 3l więcej po mieście niż pokazuje ! Ale to oczywiście nie fabryczna instalacja więc ma prawo. Jak jade na trasie różnica znacznie się zmniejsza - do ok 1l.
Kwestia przyzwyczajenia, w BMW i Mercedesie też komputery mi kłamały, więc żadna nowość.

slepy62
29th-August-2018, 21:36
W uzupełnieniu
http://www.ifans.pl/showthread.php?5185-INFINITI-Q50-HYBRID-raport-spalania-(spalanie-rzeczywiste)&highlight=raport+spalania

R3mik
30th-August-2018, 22:14
Może to, że 0.6l przekłamuje, nie jest aż taką tragedią, bardziej kwestia tego, że to nie jest stałe - praktycznie każde auto do tej pory, które miałem, również przekłamywało ale zawsze tyle samo. Bardziej męczy mnie fakt, że tak wcześnie zapala się rezerwa... dzisiaj ciekawą akcję miałem - przejechane poniżej 400km na obecnym baku, zasięg pokazuje 98km i wyświetla się rezerwa (gdy ruszałem do pracy). Przejechałem około 40km, zaparkowałem, po pracy schodzę do auta - rezerwa się nie świeci... wróciłem do domu i przez całą drogę rezerwa się nie zaświeciła, przebieg 460 z grosikiem (wracałem krótszą o 10km drogą). Także trochę dziwnie działa ta rezerwa... najbardziej widziałbym to jednak podobnie, jak mam w jeepie - gdy rezerwa się świeci mam jeszcze faktycznego zasięgu około 60-70km, gdy spada poniżej chyba 40 już nie wyświetla zasięgu i gdy go w takim stanie tankuję wchodzi jakieś 55-56 litrów (60 litrów bak). Tak swoją drogą ciekawostka - jeep 3.2 litra wolnossąca benzyna z awd i automatem okazał się lżejszy niż infiniti q50 :-) i pali prawie tyle samo co q50 hybrid.

slepy62
30th-August-2018, 23:44
Może to, że 0.6l przekłamuje, nie jest aż taką tragedią, bardziej kwestia tego, że to nie jest stałe - praktycznie każde auto do tej pory, które miałem, również przekłamywało ale zawsze tyle samo. Bardziej męczy mnie fakt, że tak wcześnie zapala się rezerwa... dzisiaj ciekawą akcję miałem - przejechane poniżej 400km na obecnym baku, zasięg pokazuje 98km i wyświetla się rezerwa (gdy ruszałem do pracy). Przejechałem około 40km, zaparkowałem, po pracy schodzę do auta - rezerwa się nie świeci... wróciłem do domu i przez całą drogę rezerwa się nie zaświeciła, przebieg 460 z grosikiem (wracałem krótszą o 10km drogą). Także trochę dziwnie działa ta rezerwa... najbardziej widziałbym to jednak podobnie, jak mam w jeepie - gdy rezerwa się świeci mam jeszcze faktycznego zasięgu około 60-70km, gdy spada poniżej chyba 40 już nie wyświetla zasięgu i gdy go w takim stanie tankuję wchodzi jakieś 55-56 litrów (60 litrów bak). Tak swoją drogą ciekawostka - jeep 3.2 litra wolnossąca benzyna z awd i automatem okazał się lżejszy niż infiniti q50 :-) i pali prawie tyle samo co q50 hybrid.

Zasięg pokazuje na podstawie bieżącego średniego zużycia (prawdopodobnie od każdego odpalenia) jest specjalny ekran w menu pokazujący - timing pomiarów co 2 min. - stąd jak jedziesz teraz łagodnie a przed ponownym odpaleniem jeździłeś ostro - dystans może Ci się powiększać przez jakiś czas vs ten który miałeś wcześniej - lub na odwrót...

http://www.ifans.pl/showthread.php?6519-Q50-2-0t-AT-(211KM)-Raport-Spalania&p=71257&viewfull=1#post71257

http://www.ifans.pl/attachment.php?attachmentid=11006&d=1526208909

R3mik
2nd-September-2018, 23:28
Tak, domyślam się, że tak się może zdarzyć. Zaskoczyła mnie tylko tak duża rozbieżność, bo na ogół jeżdżę dość podobnie.
11415
Im dłużej jeżdżę tym bardziej dochodzę do wniosku, że najbardziej w tym wszystkim brakuje mi lepszego wskazania poziomu paliwa i samej rezerwy. Wg mnie rezerwa powinna się zapalić przy 10 litrach dostępnych w baku czyli przy stanie, jaki miałem podczas ostatniego tankowania. Tymczasem tutaj - jeśli faktycznie mam 70 litrów bak - wskazówka poziomu paliwa była już poniżej zera,
11416
a tymczasem udało mi się wlać... ledwo 62 litry paliwa i to "pod korek".
11417
10 litrów wystarczy spokojnie na przejechanie 100km jeśli pojedzie się spokojnie - nie jednokrotnie zdarzyło mi się osiągnąć spalanie na poziomie 8 litrów. Jak widzę z postów u większości osób jest podobnie? Może warto zwrócić uwagę Infiniti na to - być może to jest kwestia kalibracji. Chyba, że tak jest tylko w moim aucie, wtedy tym bardziej coś będą mogli z tym zrobić ;-)
W każdym razie zasięg na poziomie 550-600km w Wawie jeżdżąc w najgorszych korkowych godzinach jest dla mnie zupełnie do zaakceptowania, szkoda tylko że ostatnie 100km jest z duszą na ramieniu ;-)

ArtPol74
3rd-September-2018, 09:43
Panowie ale to w Waszym rejonie stacji brakuje, że musicie na oparach latać? Oczywiście żart. W BMW można było przestawić/skorygować wartości w komputerze w opcjach ukrytych/zaawansowanych. Może gdzieś i u Was jest taka opcja.

R3mik
3rd-September-2018, 10:28
:-D Własnie w drugą stronę - stacji jest tak dużo, że jak się zaświeci rezerwa można szybko zatankować, więc po co mi rezerwy 20 litrów :-). Fajna opcja, przegrzebałem instrukcję i nic takiego nie znalazłem - przynajmniej w standardowo dostępnych ustawieniach.

slepy62
3rd-September-2018, 12:04
Tak, domyślam się, że tak się może zdarzyć. Zaskoczyła mnie tylko tak duża rozbieżność, bo na ogół jeżdżę dość podobnie.
11415


To jest dzienny - więc uśredniony (ja też taki wkleiłem), włącz sobie to w trakcie jazdy, wciśnij trochę pedał gazu - zobaczysz rozbieżności w cyklach 2-minutowych - zrobi się sinusoida...

slepy62
3rd-September-2018, 12:06
Panowie ale to w Waszym rejonie stacji brakuje, że musicie na oparach latać? Oczywiście żart. W BMW można było przestawić/skorygować wartości w komputerze w opcjach ukrytych/zaawansowanych. Może gdzieś i u Was jest taka opcja.

Hmm... coś w tym jest lol, miałem zapytać o to samo, ja z reguły tankuję w momencie kiedy mam 1/3 ~ 1/4 zbiornika,
raz, przez zapomnienie po "upojnym" wieczorze (wracała ukochana i zapomniałem jej powiedzieć o stacji i tankowaniu bo byłem "death") w dniu następnym, po dojechaniu do stacji, weszło mi 68 litrów - czyli faktycznie jechałem już na oparach...

candy81
5th-September-2018, 22:04
Jestem wlasnie po tankowaniu 2.0t. Zasiegu w miescie bylo jeszcze ok 50km i weszlo do zbiornika niecałe 68l. Mysle ze 80l tam raczej nie wejdzie. Gora 74litry jak w dieslu. Po przeprowadzonej kalkulacji wychodzi, ze wedlug kompa auto spalilo 9.2l na 100km. Wedlug dystrybutora 9.07l na 100km. W moim przypadku komputer zawyzyl spalanie.
Tankowane: na tej samej stacji, temp. zewnetrzna podobna, pod korek.
Przy ciagłej jezdzie pomiedzy 160 a 190km/h auto spala ok 9.7l/100km
Miasto, 120tys mieszkancow spokojnie 10.5l dynamicznie ok 12l

R3mik
19th-September-2018, 11:18
(...) Im większe spalanie i żwawsza jazda tym bardziej zaniża. (...)

Faktycznie przekłamuje więcej przy dynamiczniejszej jeździe, przetestowałem właśnie - cały bak przejechany w trybie sport, jazda dynamiczna ale bez specjalnie wysokich prędkości (najwyżej na chwilkę podczas wyprzedzania). Wskazanie wg komputera: 11.2, kalkulator: 12.08. Rezerwa tym razem zaświeciła się po przejechaniu około 420 km (czyli jakieś 20 litrów w baku), tankowałem ze wskazówką praktycznie na zero i do baku wlazło około 58 litrów (483km przejechane).
No nic, zaczynam się przyzwyczajać, że to auto bez paliwa jeździ dalej ;-) Wkońcu to hybryda :-D