PDA

Zobacz pe?n? wersj? : tempomat - awaria



JuliuszCezar
25th-November-2018, 11:47
Witam serdecznie.
Jestem od niedawna użytkownikiem Infiniti FX30 D S Premium rok 2013. W trakcie użytkowania pojazdu zauważyłem że jest problem z tempomatem tj. czasami nie ma możliwości jego włączenia. Wyświetla się napis pomarańczowy jak dobrze pamiętam CRUISE oraz lekko poniżej na wyświetlaczu komputera pokładowego ten sam napis wraz z migającym napisem SET i nie można ustawić żądanej prędkości. Kilka razy udało mi się go włączyć, ale w większości jest problem. Czy może ktoś się orientuje w czym może być problem, co jest tego przyczyną, jak usunąć usterką no i oczywiście jaki to może być koszt.
Juliusz

Invicto
25th-November-2018, 12:37
zeby tempomat zadzialal, musisz miec wlaczone wszystkie systemy bezpieczenstwa np.kontrole trakcji.

Grzes
25th-November-2018, 13:18
Aktywny tempomat nie zadziała ci przy złych warunkach pogodowych np gęsta mgła, ulewa, gęsty śnieg. Przyczyną może być również zabrudzony lidar. Ewentualnie lidar jest rozregulowany.
W przypadku objawów które opisujesz, może być tak jak pisze kolega Invicto. Również może być błąd silnika, który się jeszcze nie ujawnił. Możesz spróbować samodzielne za pośrednictwem przejściówki Bloototh OBD i smartfona spróbować zaczytać błędy ewentualnie je wykasować i sprawdzić czy tempomat zadziała. Pamiętaj, że błąd może coś sygnalizować i może być to incydentalne zdarzenie zapisane w systemie, które po jakimś czasie zniknie i już nie wróci albo coś zwiastuje.

JuliuszCezar
25th-November-2018, 14:05
pośrednictwem przejściówki Bloototh OBD i smartfona spróbować zaczytać błędy ewentualnie je wykasować i sprawdzić czy tempomat zadziała
To nie wchodzi w rachubę , to jakiś kosmos dla mnie. Jeżeli chodzi o włączone systemy to były włączone mówię to o kontroli trakcji no i wszystkie inne które automatycznie załączają się przy uruchomieniu silnika, ręcznie żadnych nie wyłączałem, a te które trzeba ręcznie samemu włączyć jak np. system zmiany pasa ruchu był wyłączony (no chyba że musi być włączony przy włączaniu tempomatu). Jeśli chodzi o warunki pogodowe to takie normalne jak na tę porę roku, ostatnia próba uruchomienie godz. 12.00 pochmurno, ale bez opadów i bez mgły, zaraz po umyciu samochodu i wyjazd na trasę (też nie zadziałał) Jeśli chodzi o usterki u mechanika byłem tydzień temu kilka napraw ( w tym wahacze przód, wymiana oleju i wszystkich filtrów) no i podłączenie pod komputer - 0 błędów.


Ewentualnie lidar jest rozregulowany. - pytanie co zrobić i gdzie go naprawić ? przypuszczam że najprawdopodobniejsza usterka.

p.s.baron
9th-November-2019, 19:38
Witam kolego czy rozwiązałeś problem bo mam taki sam ?
Pozdrawiam


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

PawelInfi
10th-November-2019, 12:04
Sprawdźcie poziom płynu hamulcowego - przy ilości poniżej MAX tempomat nie będzie działał bo auto to sobie tłumaczy później, że układu hamulcowy nie jest w 100% sprawny. Przy okazji rzuciłbym też okiem czy nie kończą się klocki hamulcowe.

p.s.baron
10th-November-2019, 12:08
Klocki mam nowe ale płyn sprawdzę a jak płyn będzie ok to co jeszcze może być
Dziękuje i pozdrawiam


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

JuliuszCezar
15th-November-2019, 20:39
Witam. Trochę po czasie ale informuję, że problem rozłączanego tempomatu był spowodowany uszkodzeniem wtyczki przy pedale hamulca, opisywałem to przy poście dotyczącym zapalania się kontrolki IBA, po wymianie uszkodzonej kostki problem tempomatu również przeszedł do historii.