Poka? wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: DYI: wymiana/przepłukanie oleju w skrzyni biegów.

  1. #1
    FAN INFINITI - Admin & Wujek Dobra Rada Avatar sirtrojan
    Do??czy?
    Jan 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Jeździ
    było: INFINITI FX35 '06 -> teraz Accord '08 2.0
    Postów
    6,596
    Podziękował
    259
    Otrzymał podziękowanie 309 raz/y

    Post DYI: wymiana/przepłukanie oleju w skrzyni biegów.

    instukcja zapożyczona z www.infinitiscene.com
    znajde chwilę to ją przetłumaczę


    HOW TO: Changing Transmission Fluid
    So I just took the plunge into my first tranny fluid change and took some pics. I used 5 quarts instead of flushing all of it.

    Check out the technical documents here:
    FX: Changing Transmission Fluid - InfinitiScene.com

    THINGS YOU'LL NEED:
    1. Nissan Matic J transmission fluid (got lucky and found some on ebay but most likely you'll have to go to a Nissan dealer and pay $15/qt)
    2. 10mm socket
    3. bucket
    4. plyers
    5. a friend to help
    6. funnel
    7. ramps/jack stands (so you can fit the bucket under)

    STEPS:
    1. Lift car and remove splash guard.

    2. Remove the engine cover so you can get to the charging pipe behind the engine.


    3. Unscrew the 10mm bolt holding the dip stick in. Remove the dip stick.


    4. If you're replacing X quarts of fluid, fill your bucket with X quarts of water and make a line at the water level. This way you'll know when do stop draining.


    5. Get all your Nissan Matic J transmission fluid opened and lined up so you or you're friend can continuosly pour. Start your engine (nothing will drain without the engine running).


    6. Get under the engine with your bucket ready. You'll be removing the smaller hose from the radiator (see picture).


    7. With your plyers, squeeze the hose clamp and slide it farther up the hose.

    8. Put your bucket directly below the end of the hose and get positioned so you can watch the fluid level reach the line on the inside of the bucket.

    9. Pull the hose off the radiator. I used plyers on this step but it might be easier to just use your hand. TIP: JUST AS THE HOSE RELEASES FROM THE RADIATOR, GIVE IT A PINCH TO STOP THE FLUID FROM SPRAYING ALL OVER YOUR GARAGE!. Otherwise you're garage will look like this.


    10. Yell to your friend to start pouring. Aim the hose at the bucket and stop pinching. Watch the fluid fill the bucket. As soon as it reaches the line in the bucket, pinch the hose again and reconnect it to the radiator. Hopefully all the old fluid is in your bucket and not on your body/garage floor.


    11. Slide the hose clamp back to the end of the hose with your plyers.

    12. Turn off your engine and give your friend a high five or a kick in the nuts, depending on his performance.

    13. Put the splash guard back on. Screw the dip stick bolt back into the charging pipe. Put your engine cover back on.

    14. Good work, now go drink a beer and order some more mods for your FX.
    pozdrawiam
    -Grzegorz-

    __________________________________________________ _____________________________

    SOLD : '06 Brillant Silver/Black | Tech | Sport | Touring | HF package |Sponsors: STILLEN: STB | COLD AIR INTAKE |Z-TUBE | MOTORDYNE: 5/16 ISO |PLENUM SPACER|GIANELLE: 20" Spidreos
    Teraz: Honda Accord Tourer '08 2.0 LPG Cobalt Blue oraz Volvo V70 '02 D5 165 KM .



    Proszę kolegów z zadawanie pytań na forum publicznym a nie na PW.
    Problem, który znajdzie sie na forum szybciej doczeka się odpowiedzi i jednocześnie posłuży innym forumowiczom.


  2. #2
    ba-barteq
    Gość

    Domy?lnie

    Witam,

    Ponieważ kilka dni wstecz przerabiałem temat i wspólnie z teściem (elektromechanik) wymienialiśmy olej w skrzyni postanowiłem podzielić się kilkoma uwagami, które mogę nieco usprawnić proces oraz oszczędzić kilka litrów oleju . Postaram się opisać krok po kroku moją procedurę. (z czasem jak znajdę chwilkę pokuszę o zdjęcia oraz dokładniejszy opis teraz tylko uwagi dodatkowe)
    Przy wymianie oleju w skrzyni biegów od razu wymieniłem również oleje w skrzyni transferowej oraz dyfrach.

    OLEJE :
    Skrzynia biegów : NISSAN MATIC J (oryginal) Zakupiłem 12 litrów aby przepłykać skrzynię
    Skrzynia transferowa: NISSAN MATIC D (2 litry bo do skrzyni wchodzi ok 1,3 litra)

    Filtra skrzyni teraz nie wymieniałem ponieważ to pierwsza wymiana więc nie ma potrzeby. Przy kolejnej zmianie wymienię już i filtr.
    Przygotuj wężyk najlepiej gięty 90 stopni tak abyś mógł go założyć na chłodnicę i skierować strumień do wiadra gdy będziesz spuszczał/płukał skrzynię.

    No więc tak :

    1) jazda samochodem ok 5-10 min tak aby olej w skrzyni podgrzał sie do temp ok 60 Stopni.
    2) Weryfikacja stanu oleju na chodzącym silniku aby upewnić się ze był odpowiedni stan starego oleju. (Zeby poźniej równanie typu -> wlewasz tyle oleju ile zlałeś było prawdziwe i zgodne ze stanem jaki powienien być w skrzyni)
    3) Gasisz silnik i najpierw spuszczasz olej skrzyni z miski olejowej / Ja u siebie wstępniei użyłem ssaka do oleju i wyciągnąłem przez bagnet ok 2 litrów. (tu ważna myśłę uwaga. Nie tłumacz sobie że olej na bagnecie jest jeszcze czysty więc nie wymieniam, U mnie olej na bagnecie nie był przepalony ani brudny na bagnecie miał właściwą barwę i przeźroczystość jednak niżej w misce i na ssaku wyszło ze wcale nie był taki czysty) spuszczenie najpierw oleju z miski olejowej pozwoli Ci na oszczędzienie kilku litrów cennego oleju bo nie mieszasz go w misce ze starym olejem, a od samego początku operacji płukania płuczesz już czystym olejem.
    4) Uzupełniasz nowy olej o tą samą ilość jaką spuściłeś z miski olejowej. (u mnie była to suma oleju wyssanego i spuszczonego z misy.) (ja stary olej wlewałem później do opakowań po nowym oleju i odstawiałem do skrzynki- stale wiedziałem ile oleju już wymienione.)
    5) Teraz na wstępie zdejmujesz wężyk doprowadzający olej do chłodnicy oleju czyli ten cieki przewód na chłodnicy ze zdjęcia powyżej. (Tu ważna uwaga po lewej stronie chłodnicy patrząc tak jak siedzi kierowca masz przewód dorpowadzający olej do chłonicy znow po prawej cienki przewód to powrót z chłodnicy do układu)
    6) Teraz jedna osoba trzyma odkręcony wężyk doprowadzający olej do chłodnicy skierowany do wiadra (cienki przewód lewej strony chłodnicy) natomiast druga osoba wsiada do samochodu i zapala sink pozostawiając skrzynię w pozycji P. Nie wysiadaj z samochodu bo to bedzie ok 15 sec i bedziesz gasił silnik.
    Teraz ważna uwaga !!!
    Instrukcja serwisowa zakłada że spuszczasz i jednocześnie nalewasz olej. No niestety tak sie tego nie da zrobić bo wydajność pompy na wolno chodzącym silniku jest znacznie większa niż twoje możliwości nalewania oleju przez wąską rurkę bagnetu. Stąd po ok 15 sec gasisz silnik bo wyssasz cały olej na raz a tego robić nie można bo pompa bedzie pracowała na sucho. No i wracamy do informacji jaką podałem na wstępie. W misce było 2-3 litry oleju. teraz dla pewności bufor ten pomniejszamy do 1,5 litra i to jest nasz bufor wymiany, którego przekroczyć nie można a ktory zpaewnia nam prace pompy na mokro a nie na sucho. No więc bedziemy dalej robić tak że uzupełniamy nowy olej w ilość dokładnie takiej jak zlaliśmy stary (ok 1,5 - 2 litry). Znów zapalamy silnik na ok 15 sec i znow zlewamy 1,5 - 2 litry oleju i ponownie uzupełniamy..... i tak potarzamy aż z rurki odkręconej od chłodnicy zacznie lecieć czysty olej.
    7) Gdy z rurki doprowadzającej zacznie lecieć czysty olej zakręcamy ją ponownie na chłodnicę. (tu genialna myśl przecież dobrze przepłukać jeszcze chłodnicę bo tam też bedzie stary olej. )
    8) Silnik zagaszony (zapalasz tylko gdy spuszczasz olej w ilości 1,5 - 2 litry i znów gasisz)
    8) Odkręcasz odpływ z chłodnicy oleju (prawa strona chłodnicy cienki przewód. ) w jego miejsce zakładasz przygotowany przewód który skieruje olej do misy lub wiadra.
    9) ponownie zapalasz silnik z płuczesz chłodnicę na tych samych zasadach (nie wiecej niż 1-5 - 2 litry na raz) (chodnica ma małą pojemość jednak czasem brud wylatuje nieco poźniej dlatego płukanie a nie wymiana.)
    10) gdy w odpływie z chłodnicy jest już czysty olej zakręcasz oryginalny przewód i zamykasz obwód oleju. Gotowe skrzynia jest przepłukana.

    Wymiana oleju skrzyni transferowej jest prosta tylko najpierw odkręć korek stanu i uzupełniania zanim spuscisz olej. Nie chcemy aby później nie okazało się ze nie możesz odkręcić wlewu a stary olej już zlany Olej skrzyni transferowej jest rzadki ale scieka dość długo.

  3. The Following 3 Users Say Thank You to ba-barteq For This Useful Post:

    BAJZEL (14th-August-2013), BORYS69 (30th-November-2014), Tomek g35c (14th-August-2013)

  4. #3
    FAN INFINITI - KLUBOWICZ Avatar tiger456
    Do??czy?
    Nov 2015
    Mieszka w
    Zamość
    Jeździ
    Infiniti G35 Coupe 04', EX37 09', FX35 04', Nissan Maxima A33 VQ30DE, FX37S 09'
    Postów
    1,020
    Podziękował
    20
    Otrzymał podziękowanie 79 raz/y

    Domy?lnie

    Witajcie, dziś sam wymieniałem olej w skrzyni biegów właśnie w sposób podany powyżej, poszło około 11 l. Jeżeli będę mógł komuś służyć dobrą radą, to proszę się ze mną kontaktować
    Pozdrawiam, Patryk.

  5. #4
    FAN INFINITI - Admin & Wujek Dobra Rada Avatar sirtrojan
    Do??czy?
    Jan 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Jeździ
    było: INFINITI FX35 '06 -> teraz Accord '08 2.0
    Postów
    6,596
    Podziękował
    259
    Otrzymał podziękowanie 309 raz/y

    Domy?lnie

    Dodam tylko że przejechałbym drabinkę biegów żeby elektrozawory też sie przepłukały.
    PDNR itd


    w wolnej chwili przetłumaczę tę instrukcje z I posta na polski (hehe właśnie przeczytałem ze napisałem to też 5 lat temu )
    Ostatnio edytowane przez sirtrojan ; 11th-June-2016 o 00:56
    pozdrawiam
    -Grzegorz-

    __________________________________________________ _____________________________

    SOLD : '06 Brillant Silver/Black | Tech | Sport | Touring | HF package |Sponsors: STILLEN: STB | COLD AIR INTAKE |Z-TUBE | MOTORDYNE: 5/16 ISO |PLENUM SPACER|GIANELLE: 20" Spidreos
    Teraz: Honda Accord Tourer '08 2.0 LPG Cobalt Blue oraz Volvo V70 '02 D5 165 KM .



    Proszę kolegów z zadawanie pytań na forum publicznym a nie na PW.
    Problem, który znajdzie sie na forum szybciej doczeka się odpowiedzi i jednocześnie posłuży innym forumowiczom.


  6. #5
    FAN INFINITI - KLUBOWICZ Avatar tiger456
    Do??czy?
    Nov 2015
    Mieszka w
    Zamość
    Jeździ
    Infiniti G35 Coupe 04', EX37 09', FX35 04', Nissan Maxima A33 VQ30DE, FX37S 09'
    Postów
    1,020
    Podziękował
    20
    Otrzymał podziękowanie 79 raz/y

    Domy?lnie

    Grzegorzu, czyli mam rozumieć że od 5 lat nie masz chwili wolnego?
    Pozdrawiam, Patryk.

Podobne w?tki

  1. Wymiana oleju w skrzyni biegów FX 35 03-08
    By Grucha in forum Silnik i Skrzynia biegów
    Odpowiedzi: 87
    Ostatni post / autor: 18th-December-2015, 11:47
  2. Bagnet oleju w skrzyni biegów.
    By sirtrojan in forum Generalne Informacje i Pytania
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 26th-May-2012, 00:08

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie mo?esz zak?ada? nowych tematów
  • Nie mo?esz pisa? wiadomo?ci
  • Nie mo?esz dodawa? za??czników
  • Nie mo?esz edytowa? swoich postów
  •