Poka? wyniki od 1 do 1 z 1

Temat: Adaptacja przepustnicy

  1. #1
    Forumowy wyjadacz Avatar Drzymek
    Do??czy?
    Aug 2014
    Mieszka w
    Nowy Sącz
    Jeździ
    C5Z06LS6
    Postów
    331
    Podziękował
    2
    Otrzymał podziękowanie 15 raz/y

    Domy?lnie Adaptacja przepustnicy

    PANOWIE SUKCES!!!

    Fifi pomyślnie przeszło naukę wolnych obrotów przy pomocy procedury z naciskaniem pedału gazu.

    Napiszę co i jak, bo procedura choć łatwa do znalezienia w internecie, to w rzeczywistości do wykonania trudna, a i wiele jest nieścisłości (np. od którego momentu zacząć naliczanie).

    Dodam, że podczas czyszczenia przepustnicy, w ogóle nie zmieniałem jej położenia i robiłem to uprzednio odpinając akumulator a następnie po kilkunastu minutach wypinając kostkę od przepustnicy, a i tak po wszystkim wyskoczył SES i błąd P0507. Żeby jeszcze dolać oliwy do ognia, to dzisiaj ściągnąłem dolot i poruszałem opuszkiem palca klapkę od przepustnicy bez rozłączania akumulatora i odpinania przepustnicy, aby zobaczyć czy się wychyla i łapie zerowe położenie. Na forach zagranicznych można znaleźć wiele wpisów że po takim akcie wandalizmu przepustnica nadaje się do wymiany, ale nic bardziej mylnego.
    Procedurę adaptacji próbowałem wiele razy i nawet nie udało mi się odczytać błędu. Dopiero znaleziony filmik na YT i nauka ze stoperem w ręku timingów pozwoliła na skuteczne przeprowadzenie procedury.

    A więc zaczynamy:
    Najpierw rozgrzewamy silnik do normalnej temperatury pracy. Nie musimy jechać nigdzie autem, może być to na postoju (nie jest konieczne rozgrzanie skrzyni biegów). Napięcie na klemach musi być min. 12.9 Następnie upewniamy się że mamy wyłączone wszystkie pobieracze prądu, tzn. Klima, nawiew, radio, ogrzewanie szyb, jakiekolwiek światła zewnętrzne i wewnętrzne, ja nawet światła do jazdy dziennej odpiąłem. Bieg jałowy, ręczny - nie zaciągnięty, kierownica musi być na wprost, drzwi zamknięte.

    Kiedy auto się już zagrzeje, gasimy silnik stacyjka w pozycję OFF i wykonujemy adaptację położenia zerowego pedału gazu:
    UWAGA: Nie dotykamy pedału gazu!

    1.Zapalamy zapłon na min 2 sekundy (może być dłużej dla pewności, np. 3)
    2.Przekręcamy stacyjkę w pozycję off na min 10s (może być dłużej dla pewności, np. 11)
    3.Zapalamy zapłon na min 2 sekundy (może być dłużej dla pewności, np. 3)
    4.Przekręcamy stacyjkę w pozycję off na min 10s (może być dłużej dla pewności, np. 11)

    Następnie robimy ustawienie położenia przepustnicy:
    UWAGA: Nie dotykamy pedału gazu!

    1.Zapalamy zapłon i od razu gasimy
    2.Czekamy min 10s

    Następnie przystępujemy do procedury ustawiania wolnych obrotów:
    UWAGA! Czynności z podanymi sekundami wykonujemy ze stoperem!

    1.Uruchamiamy silnik na kilkanaście sekund.
    2.Gasimy sinik i czekamy kilkanaście sekund
    UWAGA: Nie dotykamy pedału gazu!
    3. Stacyjka jest w pozycji OFF. Teraz bierzemy stoper i w momencie rozpoczęcia przekręcania stacyjki w prawo w pozycję zapłonu włączamy stoper i czekamy 4 sekundy (moment rozpoczęcia ruchu nadgarstkiem jest momentem w którym załączamy stoper).
    4.Po upływie 4 sekund wciskamy szybko 5 razy pedał gazu do oporu i odpuszczamy (takie pompowanie). Robimy to w miarę szybko, ok. 2 razy na sekundę.
    5.Następnie czekamy 7,5 sekundy i wciskamy pedał gazu do oporu i trzymamy przez ok. dwadzieścia kilka sekund! W tym czasie kontrolka SES zacznie migać, ale się tym nie przejmujemy i nadal trzymamy pedał wciśnięty w podłogę.
    6. Jak tylko się zorientujemy że kontrolka zaświeci się na stałe (przestanie migać), czym prędzej puszczamy pedał gazu i od razu zapalamy silnik (nie gasząc zapłonu)
    7. Czekamy ok. 30sekund aż obroty zaczną spadać i staną na 650 obr +- 50
    8. Możemy wykonać klika przygazówek na próbę czy za każdym razem wolne obroty są prawidłowe
    9. Wyłączamy silnik i w ciągu 5 sekund zapalamy ponownie aby się upewnić że wszystko jest ok. i obroty są zapamiętane.

    Na koniec kasujemy błędy SES (jeżeli są zapamiętane):
    UWAGA: Nie dotykamy pedału gazu!
    1. Stacyjka jest w pozycji OFF. Teraz bierzemy stoper i w momencie rozpoczęcia przekręcania stacyjki w prawo w pozycję zapłonu włączamy stoper i czekamy 4 sekundy (moment rozpoczęcia ruchu nadgarstkiem jest momentem w którym załączamy stoper).
    2.Po upływie 4 sekund wciskamy szybko 5 razy pedał gazu do oporu i odpuszczamy (takie pompowanie). Robimy to w miarę szybko, ok. 2 razy na sekundę.
    3.Następnie czekamy 7,5 sekundy po czym wciskamy pedał gazu do oporu i trzymamy przez 10s.
    4.Puszczamy pedał gazu, a kontrolka SES powinna zacząć mrugać wyświetlając kody błędów.
    5.Następnie wciskamy pedał gazu do oporu i czekamy minimum 10 sekund.
    6. SES powinien migać wyświetlając kod 0000
    7. Zapalamy silnik i nie powinno już być SES`a.

    Po zastosowaniu w/w procedury obroty wróciły do normy i zniknął mi SES z deski rozdzielczej.

    Lekcja, Temat: Ewolucja Drzymka na przestrzeni lat

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Drzymek For This Useful Post:

    Black (20th-June-2015), BORYS69 (21st-June-2015), sirtrojan (20th-June-2015)

Podobne w?tki

  1. Adaptacja skrzyni ? Szarpie przy wysokich obrotach.
    By MarianoS81 in forum Skrzynia biegów
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 8th-November-2019, 22:49
  2. Czyszczenie przepustnicy
    By sirtrojan in forum FX/QX
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 21st-March-2018, 23:34
  3. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 11th-November-2016, 19:33
  4. plenum + czyszczenie przepustnicy = POMOCY!
    By solista in forum VQ35DE
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 20th-June-2015, 14:06

Uprawnienia

  • Nie mo?esz zak?ada? nowych tematów
  • Nie mo?esz pisa? wiadomo?ci
  • Nie mo?esz dodawa? za??czników
  • Nie mo?esz edytowa? swoich postów
  •