PDA

Zobacz pe?n? wersj? : [FX30d] Wymiana amortyzatora w wersji Sport



smola
27th-October-2021, 21:30
Witam wszystkich.
Coś mi strasznie wali w lewym przodzie. Wyczuwalne tylko na dziurach i progach zwalniających, krawężnikach, jak koło lata góra dół. Na szarpakach nic nie wykazuje, organleptycznie wychodzi mi, że amortyzator. I tu pojawia się pytanie - da się go wymienić bez jakiejś specjalnej elektroniki, żeby ciśnienie w układzie zredukować tak jak np. w przypadku ABC w Mercu? Jakiś przewód jest wpięty i zakładam, że to hydraulika a w hydraulice zwykle siedzi ciśnienie..

PawelInfi
28th-October-2021, 09:09
Hydraulika to owszem ale w QX80.

Maxx
28th-October-2021, 09:57
I tu pojawia się pytanie - da się go wymienić bez jakiejś specjalnej elektroniki, żeby ciśnienie w układzie zredukować tak jak np. w przypadku ABC w Mercu?

https://www.nicoclub.com/archives/use-nicoclub-coms-factory-service-manual-database.html

Pobierz stosowny manual serwisowy i postępuj krok po kroku tak jak opisano , ja w zetce amortyzator wymieniłem sam

lukasz32
28th-October-2021, 12:41
Czasami tak wali łącznik stabilizatora, czasami jest tylko niedokręcony. Sprawdź łapką bo przy amorku przód jest trochę roboty, ściagacz do sprężyn, zapieczone sruby które lubią się zerwać, etc.

wlaziu
28th-October-2021, 15:18
U mnie kiedyś mocno stukało, w momencie "odbijania" zawieszania. Winowajcą była pęknięta sprężyna. Skorodowala w ostatniej połówce zwoja.

sirtrojan
28th-October-2021, 19:57
dobrze łukasz radzi - zacznij od łączników stabilizatora. Podnieś auto do góry - cały przód a nie tylko jedną strona i sprawdż czy nie ma luzów w głowkach łącznika.
Stukają głównie na progach zwalniajacych i dziurach.

smola
28th-October-2021, 22:25
dobrze łukasz radzi - zacznij od łączników stabilizatora. Podnieś auto do góry - cały przód a nie tylko jedną strona i sprawdż czy nie ma luzów w głowkach łącznika.
Stukają głównie na progach zwalniajacych i dziurach.

Łączniki luźne, tak lekko się ruszają, że aż nie wiem czy tak ma być czy są tak zużyte :D z obu stron podobnie a wali ewidentnie z jednej strony. Tak czy siak wymienie, nie zaszkodzi a to groszowa sprawa i wymiana wydaje się na kilka minut.
Nawiązując do amortyzatora - skoro nie ma hydrauliki to na jakiej zasadzie działa tryb sport? (nie polemizuję, pytam bo nie mam pojęcia)
dzięki wszystkim za pomoc.

borzej1
28th-October-2021, 23:29
witam
Czemu nie birzesz pod uwagę wahacza. Miałem identyczną sytuacje. Waliło i stukało na dziurach i wszystkich innych nierównościach. Zacząłem od łączników bo najtaniej, nic nie pomogło, mechanik obstawił w 99% amor do wymiany czyli komplet (x2). Wymieniłem amory i tu niespodzianka dalej stukało, dopiero po wymienia wahacza gdzie wyglądał wizualnie i na szarpakach na sprawny stukanie ustało.
pozdrawiam.

lukasz32
29th-October-2021, 01:05
Łączniki wystarczy odkręcić z jednej strony, po co wymieniać, i sprawdzamy czy tłucze, czy przestało. Wahacze to powinny wyjść na szarpakach, albo wizualnie czy guma spękana i metalowa tulejka wyszła bokiem.



Ale słuchajcie mam diagnozę, miałem taką sytuację ... 20 lat temu ... :D ... coś mi tłukło na dziurach, auto kupiłem "bezwypadkowe" ... po zdemontowaniu boczka z tyłu (3-d) poniewierał się tam taki pokaźny młotek o wadze zbliżonej do kilograma :D Mam go do dziś na pamiątkę :D :D