Strona 7 z 8 PierwszyPierwszy ... 5678 OstatniOstatni
Poka? wyniki od 61 do 70 z 78

Temat: Następny wątek o oleju silnikowym!

  1. #61
    FAN INFINITI - KLUBOWICZ Avatar Maxx
    Do??czy?
    Feb 2017
    Mieszka w
    Jaworzno
    Jeździ
    Q50s 2.0t 2016 Malbec Bl/ Nissan370z
    Postów
    940
    Podziękował
    109
    Otrzymał podziękowanie 125 raz/y

    Domy?lnie

    Chodzi głownie o czystość przepustnic , bo zawory jak wspomniałeś w zetce "myje" benzyna

  2. #62
    FAN INFINITI - KLUBOWICZ Avatar docent
    Do??czy?
    Apr 2015
    Mieszka w
    PL
    Jeździ
    INFINITI: M30dS Grey - sold, Q60 2.0t Dynamic Sunstone Red, QX70 3,7 Black
    Postów
    212
    Podziękował
    136
    Otrzymał podziękowanie 17 raz/y

    Domy?lnie

    Po ostatniej wymianie oleju (MOTUL 8100 X-CLEAN C3 5W40 norma SN) w jednostce VQ37VHR, nasz forumowy "Guru olejowy" zamieścił taki komentaż:

    Cytat Napisa? CzarnePaliwo Zobacz post
    Zmieniłeś olej o bardzo niskiej popiołowości na olej o niskiej popiołowości...

    Za??cznik 15297
    Chyba gubię się w tych parametrach oleju.
    W książce obsługi wyraźnie podane są norny jakie powinien spełniać olej silnikowy.

    IMG_20220415_090016.jpg

    Norma C3, jaką posiada zalany olej i jaka jest podana w zaleceniach producenta, to określenie dla oleju MID SAPS.

    Generalnie oleje silnikowe dzieli się również na trzy klasy ze względu na zawartość związków SAPS:

    Low SAPS - bardzo ograniczona ilość popiołu siarczanowego (<=0,5 proc.), fosforu (0,05 proc.) i siarki (<=0,2 proc.).
    Mid SAPS - ograniczona zawartość popiołu siarczanowego (<=0,8 proc.), fosforu (0,07–0,09 proc.) i siarki (<=0,3 proc.).
    Full SAPS - brak limitów ilościowych dla popiołów siarczanowych, fosforu i siarki.

    Skoro CzarnePaliwo do silnika 3,7 nie poleca oleju Mid SAPS, to znaczy że należy zalewać Full SAPS ?
    A może źle zrozumiałem, i tylko ten motul C3 jest nieodpowiedni ?
    Ostatnio edytowane przez docent ; 15th-April-2022 o 10:33

  3. #63
    FAN INFINITI - KLUBOWICZ Avatar Bartos
    Do??czy?
    Sep 2019
    Mieszka w
    Leżajsk
    Jeździ
    QX30
    Postów
    154
    Podziękował
    42
    Otrzymał podziękowanie 17 raz/y

    Domy?lnie

    A dlaczego? Oleje mid saps są tak samo dobre jak full saps. Po prostu zamiast popiołów są inne dodatki przeczuciowe. Większa czystość dla silnika i środowiska, ochrona taka sama.

  4. Dzięki Bartos za powyższy Post:

    docent (15th-April-2022)

  5. #64
    Forumowy wyjadacz
    Do??czy?
    Apr 2016
    Mieszka w
    KRK / RZE
    Jeździ
    14' Q50S Hybrid
    Postów
    796
    Podziękował
    0
    Otrzymał podziękowanie 136 raz/y

    Domy?lnie

    Kiedyś między olejami ACEA C3 i A3 były większe różnice na korzyść A3. Dzisiaj różnice się mocno zacierają i C3 są bardzo zbliżone do A3.
    Producenci już od dłuższego czasu nie mają problemu z polecaniem C3 do zwykłych silników bez dpf.
    Ostatnio edytowane przez wlaziu ; 21st-April-2022 o 17:50

  6. Dzięki wlaziu za powyższy Post:

    docent (15th-April-2022)

  7. #65
    FAN INFINITI - KLUBOWICZ Avatar docent
    Do??czy?
    Apr 2015
    Mieszka w
    PL
    Jeździ
    INFINITI: M30dS Grey - sold, Q60 2.0t Dynamic Sunstone Red, QX70 3,7 Black
    Postów
    212
    Podziękował
    136
    Otrzymał podziękowanie 17 raz/y

    Domy?lnie

    A czy może ktoś wymieniał filtr oleju w silniku VQ37VHR, zamiast podawanego przez producenta 1520865F0E (zamiennki: Knecht/Mahle OC 1566, Mann 67/1, Filtron OP 595) na nieco większy: Amsoil EA15K13, Mann W610/3, Filtron OP 575. Czy taki zabieg ma w ogóle sesn ?
    Jaki najlepiej filtr stosować do takiej jednostki ?

  8. #66
    FAN INFINITI - KLUBOWICZ Avatar Maxx
    Do??czy?
    Feb 2017
    Mieszka w
    Jaworzno
    Jeździ
    Q50s 2.0t 2016 Malbec Bl/ Nissan370z
    Postów
    940
    Podziękował
    109
    Otrzymał podziękowanie 125 raz/y

    Domy?lnie

    Cytat Napisa? docent Zobacz post
    A czy może ktoś wymieniał filtr oleju w silniku VQ37VHR, zamiast podawanego przez producenta 1520865F0E na nieco większy
    Mann 610/3

    Większa powierzchnia filtracji zawsze ma sens , bo argument z lepszym chłodzeniem oleju potraktowałbym z przymrużeniem oka . Aby miało to jakies znaczenie musiałby być z 2-3x dłuzszy
    większy filtr to jedno , ale "spacer" miski olejowej to obowązek !
    ewentualnie customowa większa miska z radiatorami ( ale tu uwaga : nie jest to dobre rozwiązanie dla aut użytkowanych zimą )

  9. Dzięki Maxx za powyższy Post:

    docent (21st-April-2022)

  10. #67
    FAN INFINITI - KLUBOWICZ Avatar Mafioz
    Do??czy?
    Sep 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Jeździ
    Infiniti G37S 2009 + 2013 Infiniti G37xS Coupe + Audi A6 3.0TFSI Quattro
    Postów
    331
    Podziękował
    9
    Otrzymał podziękowanie 39 raz/y

    Domy?lnie

    Cytat Napisa? Maxx Zobacz post
    Mann 610/3

    Większa powierzchnia filtracji zawsze ma sens , bo argument z lepszym chłodzeniem oleju potraktowałbym z przymrużeniem oka . Aby miało to jakies znaczenie musiałby być z 2-3x dłuzszy
    większy filtr to jedno , ale "spacer" miski olejowej to obowązek !
    ewentualnie customowa większa miska z radiatorami ( ale tu uwaga : nie jest to dobre rozwiązanie dla aut użytkowanych zimą )
    Spacer obniża temperaturę o max 3 stopnie, bardziej wydłuża interwał wymiany oleju i dlaczego duża miska z radiatorem nie jest dla aut użytkowanych zimą ? Mam dużą miskę u siebie i przy delikantym minusie temperatura oleju była conajmniej 95, a najwięcej 105. Bardziej bym obstawiał chłodnicę np 30 rzędów która jest za duża wg mnie, chyba że ktoś użytkuje auto na torze i ma np turbo/kompresor. W naszych silnikach bez problemu zimą, dochodzi się do 100 stopni przy jeździe w mieście ( korki, ciężka noga itp). Ja u siebie planuję jeszcze chłodnicę oleju, ale max 20 rzędów i do tego podstawka z termostatem, który otwiera się dopiero po 100 stopniach i to odpowiednio wychłodzi silnik w razie potrzeby.

  11. Dzięki Mafioz za powyższy Post:

    docent (21st-April-2022)

  12. #68
    FAN INFINITI - KLUBOWICZ Avatar Mafioz
    Do??czy?
    Sep 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Jeździ
    Infiniti G37S 2009 + 2013 Infiniti G37xS Coupe + Audi A6 3.0TFSI Quattro
    Postów
    331
    Podziękował
    9
    Otrzymał podziękowanie 39 raz/y

    Domy?lnie

    Cytat Napisa? docent Zobacz post
    A czy może ktoś wymieniał filtr oleju w silniku VQ37VHR, zamiast podawanego przez producenta 1520865F0E (zamiennki: Knecht/Mahle OC 1566, Mann 67/1, Filtron OP 595) na nieco większy: Amsoil EA15K13, Mann W610/3, Filtron OP 575. Czy taki zabieg ma w ogóle sesn ?
    Jaki najlepiej filtr stosować do takiej jednostki ?
    Możesz użyć Mann 610/3, OC196, K&N HP1010. Ten ostatni będzie najdroższy i ponoć słabo filtruje, za to ma minimalnie większe ciśnienie oleju. Są trochę dłuższe od fabrycznych, co jest raczej pozytywem. Większe ciśnienie oleju, niż na fabrycznym i większa powierzchnia filtrująca.

  13. #69
    FAN INFINITI - KLUBOWICZ Avatar Maxx
    Do??czy?
    Feb 2017
    Mieszka w
    Jaworzno
    Jeździ
    Q50s 2.0t 2016 Malbec Bl/ Nissan370z
    Postów
    940
    Podziękował
    109
    Otrzymał podziękowanie 125 raz/y

    Domy?lnie

    Cytat Napisa? Mafioz Zobacz post
    Spacer obniża temperaturę o max 3 stopnie, bardziej wydłuża interwał wymiany oleju i dlaczego duża miska z radiatorem nie jest dla aut użytkowanych zimą ? Mam dużą miskę u siebie i przy delikantym minusie temperatura oleju była conajmniej 95, a najwięcej 105. .
    Zima nie jezdzę więc nie wiem jak jest przy ujemnych temperaturach , ale przy 5-7 C olej bardzo długo sie rozgrzewa , temperatura oleju oscyluje 93-98 C
    jesienia ubiegłego roku jadąc noca w deszczu przy temp 5-6C olej doszedł do 90C po przejechaniu ponad 30 km ! mam miske Greddy z radiatorem
    płyn chłodniczy osiaga temperature po przejechaniu ok 1,5km więc termostat prawidłowo sie zamyka i otwiera
    nie wiem co musiałbym robic by osiągnąc 105 C oleju przy temperaturach ok 10C

    na jakim oleju jeździsz ?

    PS
    w US niektórzy wymieniają filtr oleju w połowie interwału olejowego bo twierdzą ze po 2000mil filtr zaczyna sie zapychac i rosną opory co skutkuje otwarciem zaworu i filtr w zasadzie staje się nieaktywnym elementem układu smarowania
    widziałem jak facet zmodyfikował filtr dodając styk który informował o otwarciu zaworu , po przejechaniu 2k mil styk coraz częściej sygnalizował otwarcie
    cytat z ucando :

    "lepszym rozwiązaniem jest smarowanie silnika olejem zanieczyszczonym niż niesmarowanie go wcale, zawory w filtrach mają obowiązek tak ustawić przepływ środka smarnego przez filtr, aby pracujący silnik zawsze miał zapewniony dostęp do odpowiedniej ilości oleju. Chodzi tu przede wszystkim o trzy sytuacje:
    • rozruch zimnego silnika – kiedy olej jest zimny i gęsty, przez co nie jest w stanie przepłynąć swobodnie przez medium filtrujące i nie dociera do silnika w odpowiedniej ilości (silnik nie jest prawidłowo smarowany),
    • gdy silnik pracuje z dużą prędkością obrotową – kiedy silnik wymaga bardzo dużych ilości oleju,
    • kiedy filtr oleju zostanie zatkany – bez zaworu w takiej sytuacji olej nie przepływałby przez medium filtrujące i nie docierał do silnika."


    Zatem moze K&N filtruje słabiej , ale dłużej
    Ja dokupiłem jeszcze korek z magnesem neodymowym do wyłapywania opiłków żelaza

  14. Dzięki Maxx za powyższy Post:

    docent (21st-April-2022)

  15. #70
    FAN INFINITI - KLUBOWICZ Avatar Mafioz
    Do??czy?
    Sep 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Jeździ
    Infiniti G37S 2009 + 2013 Infiniti G37xS Coupe + Audi A6 3.0TFSI Quattro
    Postów
    331
    Podziękował
    9
    Otrzymał podziękowanie 39 raz/y

    Domy?lnie

    Obecnie na zimę zalałem 0W40 Amsoil. Będę jeździł też w lecie na tym oleju i będę patrzył na temperaturę, zobaczymy co z tego będzie. Też mam zamontowaną miskę Greddy i do tego magnes w korku zlewowym. Temperatury dużo zależą od stylu jazdy, ja jeżdżę dość dynamicznie i często korzystam z pełnej mocy. Temperaturę podałem max, najczęsniej osiągałem do 100, poźniej odpuszczałem. Na przyszły rok mam plan zalać 5W50 Penrite i ewentualnie dołożenie chłodnicy.

Strona 7 z 8 PierwszyPierwszy ... 5678 OstatniOstatni

Podobne w?tki

  1. poszukuje oleju
    By mooth in forum VK45DE - V8
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 20th-April-2016, 14:13
  2. filtr oleju oraz wymiana oleju
    By gorles in forum Generalne Informacje i Pytania
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 21st-May-2012, 19:33

Uprawnienia

  • Nie mo?esz zak?ada? nowych tematów
  • Nie mo?esz pisa? wiadomo?ci
  • Nie mo?esz dodawa? za??czników
  • Nie mo?esz edytowa? swoich postów
  •