Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Poka? wyniki od 1 do 10 z 18

Temat: Instalacje fotowoltaiczne - do ładowania elektryków i nie tylko

  1. #1
    FAN INFINITI - KLUBOWICZ Avatar lukasz32
    Do??czy?
    Aug 2014
    Mieszka w
    Częstochowa
    Jeździ
    FX50s + corvette C7 + lexus CT200h "F"
    Postów
    1,522
    Podziękował
    59
    Otrzymał podziękowanie 114 raz/y

    Domy?lnie Instalacje fotowoltaiczne - do ładowania elektryków i nie tylko

    Instalacja 3,6 powinna wystarczyć Ci na ~20.000km rocznie. Bierzesz dofinansowanie 5000 (i 18% z pozostałej kwoty w rozliczeniu rocznym)? Jaki max zasięg takiego auta zimą przy ~0'C szacujesz? Ja z mojej tylko ogrzewam dom i ładuję rower

    Jak coś to i ja zajmuję się wszelkimi instalacjami (projekty, dobór).
    Ostatnio edytowane przez sirtrojan ; 24th-January-2020 o 12:28

  2. #2
    Forumowy wyjadacz
    Do??czy?
    May 2018
    Mieszka w
    Śląsk
    Jeździ
    q50,2014, 2.0t
    Postów
    188
    Podziękował
    3
    Otrzymał podziękowanie 14 raz/y

    Domy?lnie

    Na firmę też robisz?

  3. #3
    FAN INFINITI - KLUBOWICZ Avatar lukasz32
    Do??czy?
    Aug 2014
    Mieszka w
    Częstochowa
    Jeździ
    FX50s + corvette C7 + lexus CT200h "F"
    Postów
    1,522
    Podziękował
    59
    Otrzymał podziękowanie 114 raz/y

    Domy?lnie

    Cytat Napisa? candy81 Zobacz post
    Na firmę też robisz?

    Oczywiście, mam biuro projektowe. A wykonawców ewentualnie mogę polecić (większości lepiej nie polecać) lub pokierować do jakiegoś producenta.
    Ostatnio edytowane przez sirtrojan ; 24th-January-2020 o 12:28

  4. #4
    FAN INFINITI - Admin & Wujek Dobra Rada Avatar sirtrojan
    Do??czy?
    Jan 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Jeździ
    było: INFINITI FX35 '06 -> teraz Accord '08 2.0
    Postów
    6,599
    Podziękował
    261
    Otrzymał podziękowanie 309 raz/y

    Domy?lnie

    taki żart:

    rY21iC3ERHI5g0KJ.jpg
    Ostatnio edytowane przez sirtrojan ; 24th-January-2020 o 12:29
    pozdrawiam
    -Grzegorz-

    __________________________________________________ _____________________________

    SOLD : '06 Brillant Silver/Black | Tech | Sport | Touring | HF package |Sponsors: STILLEN: STB | COLD AIR INTAKE |Z-TUBE | MOTORDYNE: 5/16 ISO |PLENUM SPACER|GIANELLE: 20" Spidreos
    Teraz: Honda Accord Tourer '08 2.0 LPG Cobalt Blue oraz Volvo V70 '02 D5 165 KM .



    Proszę kolegów z zadawanie pytań na forum publicznym a nie na PW.
    Problem, który znajdzie sie na forum szybciej doczeka się odpowiedzi i jednocześnie posłuży innym forumowiczom.


  5. #5
    FAN INFINITI - KLUBOWICZ Avatar Maxx
    Do??czy?
    Feb 2017
    Mieszka w
    Jaworzno
    Jeździ
    Q50s 2.0t 2016 Malbec Bl/ Nissan370z
    Postów
    939
    Podziękował
    109
    Otrzymał podziękowanie 125 raz/y

    Domy?lnie

    Cytat Napisa? krypa Zobacz post
    "Tankowanie" elektryka , jak na razie, nie bardzo opłaca się w stacjach komercyjnych. Plan mam taki: instalacja fotowoltaiczna ( mam już podpisaną umowę na 3,6 kw on-grid, z możliwością rozbudowy, czekam na montaż ) Przez rok testuję i sprawdzam ile trzeba dołożyć paneli. Przed zakupem elektryka dokładam panele i montuję stację ładowania (około 2,5k pln) i "tankuję" za około 10 pln/100 km. Tyle teoria a w praktyce to życie pokaże....a dźwięk V8??
    Elektryki od 1 lipca 2019 roku muszą emitowć dźwięki więc pozostaje emulacja. Można się połakomić o V10 lub nawe V12...
    tylko że ....
    -zimą prawie nic nie naładujesz
    - latem efektywne ładowanie odbywa się od 9-10 do 16-17 , auto musi wtedy stać pod domem . lub wrzucisz całość do sieci i potem odbierzesz sobie z tego 80% za free z tejże sieci . warto sprawdzić jak długo samochód ładuje się z "gniazdka" zazwyczaj to "6-8 miles of range per hour of charge". jest też opcja szybkiego ładowania ale trzeba mieć przyłacze energetyczne które umozliwi pobór powyżej 7kW . szybkie ładowarki na stacjach to ok 120 kW

    posiadam instalacje fotowoltaiczną od 8 lat 2KW , wg liczników uzysk netto 1100-1200 kWh rocznie - w dobie współczesnych rozwiazań technologicznych jest już przestarzała . Aby nie robić OT o prądzie możemy porozmawiać w "pogaduchach"
    Ostatnio edytowane przez Maxx ; 23rd-January-2020 o 09:44

  6. #6
    FAN INFINITI - Admin & Wujek Dobra Rada Avatar sirtrojan
    Do??czy?
    Jan 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Jeździ
    było: INFINITI FX35 '06 -> teraz Accord '08 2.0
    Postów
    6,599
    Podziękował
    261
    Otrzymał podziękowanie 309 raz/y

    Domy?lnie

    Kontynuujcie tu a ja wydzielę i przeniosę wątek fotowoltaiki
    pozdrawiam
    -Grzegorz-

    __________________________________________________ _____________________________

    SOLD : '06 Brillant Silver/Black | Tech | Sport | Touring | HF package |Sponsors: STILLEN: STB | COLD AIR INTAKE |Z-TUBE | MOTORDYNE: 5/16 ISO |PLENUM SPACER|GIANELLE: 20" Spidreos
    Teraz: Honda Accord Tourer '08 2.0 LPG Cobalt Blue oraz Volvo V70 '02 D5 165 KM .



    Proszę kolegów z zadawanie pytań na forum publicznym a nie na PW.
    Problem, który znajdzie sie na forum szybciej doczeka się odpowiedzi i jednocześnie posłuży innym forumowiczom.


  7. #7
    FAN INFINITI - KLUBOWICZ Avatar lukasz32
    Do??czy?
    Aug 2014
    Mieszka w
    Częstochowa
    Jeździ
    FX50s + corvette C7 + lexus CT200h "F"
    Postów
    1,522
    Podziękował
    59
    Otrzymał podziękowanie 114 raz/y

    Domy?lnie

    Cytat Napisa? Maxx Zobacz post
    posiadam instalacje fotowoltaiczną od 8 lat 2KW , wg liczników uzysk netto 1100-1200 kWh rocznie - w dobie współczesnych rozwiazań technologicznych jest już przestarzała . Aby nie robić OT o prądzie możemy porozmawiać w "pogaduchach"
    Ja jestem świeżo po montażu 5kWp i szacunki mówią o możliwości produkcji do 5500kWh rocznie, spodziewam się raczej 5000-5200. Zobaczymy. Napędza to pompę ciepła powietrzną, wentylację i wszystko w domu, dobrane jest na styk, jestem ciekaw słusznosci moich obliczeń Na razie ładować będzie też rower elektryczny ale skoro mówicie, że z samochodami elektrycznymi jest trochę jak z tym pierdzącym koniem, to może warto byłoby posiadać jednego, rozbudować nieco instalację i ładować go energią odnawialną a jedno v8 zostawić sobie dla zaspokojenia swych audiofilskich potrzeb.

    A gdyby ktoś potrzebował, to od kilkunastu lat wykonuję projekty instalacji i kieruję robotami budowlanymi, mogę coś dobrać, w znaczeniu pompa+fotowoltaika, albo przekierować do sprzedawcy, który nie wciśnie wiecej niż będzie potrzeba. Bo tendencja na rynku zawsze była do przewymiarowania i "wieszania" ile się da, jeszcze od czasów kolektorów słonecznych, których również trochę przerobiłem. Wiadomo - jeśli jest dotacja 90%, to robimy z zapasem, jeśli ~0-50% to liczymy i kroimy na wymiar.

  8. Dzięki lukasz32 za powyższy Post:

    sirtrojan (24th-January-2020)

  9. #8
    FAN INFINITI - Admin & Wujek Dobra Rada Avatar sirtrojan
    Do??czy?
    Jan 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Jeździ
    było: INFINITI FX35 '06 -> teraz Accord '08 2.0
    Postów
    6,599
    Podziękował
    261
    Otrzymał podziękowanie 309 raz/y

    Domy?lnie

    jaka powierzchnie dachu trzeba mieć żeby umieścić 5kWp ?
    pozdrawiam
    -Grzegorz-

    __________________________________________________ _____________________________

    SOLD : '06 Brillant Silver/Black | Tech | Sport | Touring | HF package |Sponsors: STILLEN: STB | COLD AIR INTAKE |Z-TUBE | MOTORDYNE: 5/16 ISO |PLENUM SPACER|GIANELLE: 20" Spidreos
    Teraz: Honda Accord Tourer '08 2.0 LPG Cobalt Blue oraz Volvo V70 '02 D5 165 KM .



    Proszę kolegów z zadawanie pytań na forum publicznym a nie na PW.
    Problem, który znajdzie sie na forum szybciej doczeka się odpowiedzi i jednocześnie posłuży innym forumowiczom.


  10. #9
    FAN INFINITI - KLUBOWICZ Avatar lukasz32
    Do??czy?
    Aug 2014
    Mieszka w
    Częstochowa
    Jeździ
    FX50s + corvette C7 + lexus CT200h "F"
    Postów
    1,522
    Podziękował
    59
    Otrzymał podziękowanie 114 raz/y

    Domy?lnie

    Cytat Napisa? sirtrojan Zobacz post
    jaka powierzchnie dachu trzeba mieć żeby umieścić 5kWp ?
    Zależy czy skośny (tańszy montaż) czy płaski, gdzie trzeba robić przerwy, bo moga się zacieniać i wówczas zajmujesz inną powierchnię. Przykład usytuowania (aczkolwiek na bazie kolektorów słonecznych, ale zasada montażu taka sama) gdzie robiłem dawno temu projekty:

    - dach skośny Arena Żagań http://lubuskie.pl/uploads/images/20...%C5%84%201.jpg
    https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...c9&oe=5ECB8011

    - "dach płaski" i montaż na gruncie - kotłownia miejska w Iłży https://www.google.com/maps/@51.1579...7i13312!8i6656

    U siebie w domu mam 5kW czyli 16 paneli po 310W i wymiary jednego to 170x100cm, odstępy między nimi są minimalne, montażowe. Wychodzi mi 5,3m2/kW.
    Ostatnio edytowane przez lukasz32 ; 23rd-January-2020 o 22:58

  11. Dzięki lukasz32 za powyższy Post:

    sirtrojan (24th-January-2020)

  12. #10
    Dopiero dołączylem
    Do??czy?
    May 2017
    Mieszka w
    Kamień Pomorski
    Jeździ
    FX50S 2011, czarny jak diabeł / Nissan Qashqai 2019, czarny
    Postów
    20
    Podziękował
    1
    Otrzymał podziękowanie 2 raz/y

    Domy?lnie

    Dotacje i ulgi to jedno (ja wnioskuję o refundację do 5000 zł) Bardziej istotne jest to na jaką instalację się zdecydujemy: on-grid czy off-grid. Przy instalacji on-grid i umowie prosumenckiej 20% wytworzonej energii oddajemy do sieci jako opłata za magazynowanie energii elektrycznej. Off-grid jest droższy ze względu na koszt akumulatorów i ich stosunkowo krótką żywotność. Plusem off-grida jest samowystarczalność. Przy on-gridzie nie mamy prądu jak jest awaria sieci. Kwestia wyboru co się bardziej opłaca. Moim zdaniem nie ma co się pchać w off-grida bo wszystkie oszczędności może zeżreć wymiana akumulatorów.
    W moim przypadku zużycie roczne to około 2800-2900 kWh czyli instalacja 3,6 kW jest optymalna: 3 dla domu 0,6 dla operatora. Rozliczenie w umowie prosumenckiej jest roczne, dlatego warto uruchomić instalację na koniec okresu grzewczego aby w razie potrzeby optymalnie wykorzystać jej wydajność. Ważne: nadprodukcja niewykorzystana przepada.
    Dofinansowania w mega skrócie:
    Czyste Powietrze - dotacja lub pożyczka do 90% kosztów kwalifikowanych, wysokość uzależniona od formy (dotacja lub pożyczka) i dochodu na członka rodziny (dochód 600zł/miesiąc: 90% dotacji, dochód powyżej 1600zł/miesiąc do 30% dotacji)
    Mój Prąd: dotacja w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych lecz maksymalnie do 5000 zł. Instalacje od 2 do 10 kW
    Ulga termomodernizacyjna: odliczenie od dochodu kosztów modernizacyjnych. Do 53k zł.
    Ostatnio edytowane przez krypa ; 23rd-January-2020 o 23:52

  13. Dzięki krypa za powyższy Post:

    sirtrojan (24th-January-2020)

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne w?tki

  1. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 20th-August-2018, 12:48
  2. Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 8th-November-2016, 22:40
  3. Nie tylko Infiniti....
    By Tomek g35c in forum Pogaduchy
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 21st-December-2012, 19:50
  4. Instalacje Gazowe
    By sirtrojan in forum Polecam
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 25th-April-2012, 23:23
  5. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 8th-March-2012, 21:22

Uprawnienia

  • Nie mo?esz zak?ada? nowych tematów
  • Nie mo?esz pisa? wiadomo?ci
  • Nie mo?esz dodawa? za??czników
  • Nie mo?esz edytowa? swoich postów
  •